--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
----------------------------carVertical historia pojazdu - rabat 20% dla ICP - LINK
--------------------
----------------
Zobacz nasz portal klubowy ---------------
Polub naszą stronę na Facebooku ---------------
Dołącz do naszej Grupy na Facebooku
--------------------
----------------------------carVertical historia pojazdu - rabat 20% dla ICP - LINK
--------------------
----------------
Zobacz nasz portal klubowy ---------------
Polub naszą stronę na Facebooku ---------------
Dołącz do naszej Grupy na FacebookuOlej do silnika 2.0T
-
MP_MOTORS
- Nowicjusz
- Posty: 9
- Rejestracja: 29 wrz 2018, o 16:05
- Auto: INSIGNIA 2015
- Kod silnika: A20DTE
- Rok produkcji: 2015
- Miasto: Warszawa
Re: Olej do silnika 2.0T
Ciekawe jest że OPEL zaleca do silników benzynowych oleje niskopopiołowe. Sprawdzając np. Insignię 1.6 Turbo pod kątem olejów spełniających normę GM to do 2011 roku dopuszczalny był olej FULL SAPS czyli typowy olej bogaty w dodatki przeciwzużyciowe. Po 2011 roku już tylko oleje niskopopiołowe jak do Diesla.
Czy tam była jakaś modyfikacja silnika A16LET w 2011 roku?
Czy tam była jakaś modyfikacja silnika A16LET w 2011 roku?
-
norbi333
- Ekspert
- Posty: 5130
- Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
- Auto: INNE
- Rok produkcji: 2020
- Miasto: Suwałki
- Otrzymał piwo: 39 razy
-
tomek evo
- Użytkownik
- Posty: 617
- Rejestracja: 28 lis 2016, o 23:10
- Auto: Skoda Superb Kombi
- Kod silnika: inny
- Rok produkcji: 2011
- Miasto:
- Otrzymał piwo: 2 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
Często zalecenia są podyktowane pseudo oszczędnością i uproszczeniem - lejmy jeden olej do każdego silnika niezależnie czy ma to uzasadnienie czy kompletnie nie ma. Jeśli chodzi o oleje mid saps i low saps to w przypadku wtrysków bezpośrednich obniżenie poziomu popiołu jest zasadne jednak w większości przypadków nie ma potrzeby stosowania oleju z C3 .MP_MOTORS pisze: ↑20 mar 2019, o 19:08Ciekawe jest że OPEL zaleca do silników benzynowych oleje niskopopiołowe. Sprawdzając np. Insignię 1.6 Turbo pod kątem olejów spełniających normę GM to do 2011 roku dopuszczalny był olej FULL SAPS czyli typowy olej bogaty w dodatki przeciwzużyciowe. Po 2011 roku już tylko oleje niskopopiołowe jak do Diesla.
Czy tam była jakaś modyfikacja silnika A16LET w 2011 roku?
- wassermann
- Zapaleniec
- Posty: 1761
- Rejestracja: 9 lut 2015, o 16:18
- Auto: Insignia GSi 2.0T
- Kod silnika: B20NFT
- Rok produkcji: 2018
- Miasto: nec temere, nec timide
- Postawił piwo: 3 razy
- Otrzymał piwo: 42 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
No i dokładnie tak przez lata czynił GM w Europie - do benzyn lał olej przeznaczony pierwotnie do diesli, czyli Dexos 2. Jeden olej do wszystkiego w Europie, podczas gdy w USA benzyny chodziły na Dexos 1. No i finalnie od 2 lat do benzyn jednak nakazują lać Dexos 1 Gen.2, a zabraniają Dexos 2. Przyczyna techniczna wiadoma, a najwyraźniej przestała się zgadzać kasa, bo naprawy leciały na gwarancjach i trzeba było coś z tym zrobić.
M.
-
MP_MOTORS
- Nowicjusz
- Posty: 9
- Rejestracja: 29 wrz 2018, o 16:05
- Auto: INSIGNIA 2015
- Kod silnika: A20DTE
- Rok produkcji: 2015
- Miasto: Warszawa
Re: Olej do silnika 2.0T
Trochę to nieodpowiedzialne ze strony producenta delikatnie mówiąc. Trafiła do mnie insignia A16LET na zamówienie klienta. Dostanie sprawdzony Ravenol VST Turbo z pakietem uszlachetniaczy.
W przypadku aut z bezpośrednim wtryskiem oczywiście należy uwzględnić to przy doborze oleju choć osobiśnie nie lał bym oleju GM.
W przypadku aut z bezpośrednim wtryskiem oczywiście należy uwzględnić to przy doborze oleju choć osobiśnie nie lał bym oleju GM.
-
norbi333
- Ekspert
- Posty: 5130
- Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
- Auto: INNE
- Rok produkcji: 2020
- Miasto: Suwałki
- Otrzymał piwo: 39 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
Zalany LIQUI MOLY OLEJ 5W-30 SPECIAL TEC DX1 i jakos nie widzę różnicy na chwilę obecną między tym ,a GM
-
tomek evo
- Użytkownik
- Posty: 617
- Rejestracja: 28 lis 2016, o 23:10
- Auto: Skoda Superb Kombi
- Kod silnika: inny
- Rok produkcji: 2011
- Miasto:
- Otrzymał piwo: 2 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
Z Ravenolem jest ten problem, że za bardzo mieszają składem i nie wiesz czy ten sprawdzony VST to jest "ten sam co ostatnio". Teoretycznie VST to bardzo dobry olej. Jakie uszlachetniacze stosujesz?MP_MOTORS pisze: ↑21 mar 2019, o 17:39Trochę to nieodpowiedzialne ze strony producenta delikatnie mówiąc. Trafiła do mnie insignia A16LET na zamówienie klienta. Dostanie sprawdzony Ravenol VST Turbo z pakietem uszlachetniaczy.
W przypadku aut z bezpośrednim wtryskiem oczywiście należy uwzględnić to przy doborze oleju choć osobiśnie nie lał bym oleju GM.
Dodano po 2 minutach 42 sekundach:
Różnice często są nie do wychwycenia "na ucho". Zresztą ten LM to nic szczególnego a tani to on nie jest.
-
norbi333
- Ekspert
- Posty: 5130
- Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
- Auto: INNE
- Rok produkcji: 2020
- Miasto: Suwałki
- Otrzymał piwo: 39 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
Raz nic szczególnego ,a drugi raz wysoka jakość?
- grzegorz13
- Zapaleniec
- Posty: 1105
- Rejestracja: 13 sie 2017, o 18:33
- Auto: Insignia 4x4 v6
- Kod silnika: A28NET
- Rok produkcji: 2009
- Miasto: Lubin
- Postawił piwo: 2 razy
- Otrzymał piwo: 10 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
Bo to marketing sprzedawcy
którego zyska zależy od marży
więc jak ma ci polecić to wybierze ten droższy na którym więcej zarabia
Logiczne jest iż na tańszym GM zarobi mniej niż drogim LM jak na obu dokłada do ceny 20 %
Więc jaki ci poleci ? wmawiając przy tym iż on taki cudowny iż regeneruje silnik wręcz
Był już ten wątek poruszany na forum poparty dowodami z testów. Może się nie znam lecz skoro olej do diesla spełnia wyższe wymagania to raczej sprawdzi się w benzynie. Wielu tu pisało iż na GM zatarło silnik jak nasz Bodex który potem jednak przyznał iż silnik miał zrobione 3-4 wymiany oleju co 30 tyś km według licznika a to ewidentnie wręcz niemożliwe ponieważ komputer na pewno wyrzucił wymianę wcześniej co ktoś zignorował bo przecież producent napisał iż wymiana co 30 tyś km o ile wcześniej nie wskaże tego komputer bo tak jest w instrukcji tylko iż tę drugą cześć nie doczytał a potem płacz iż silnik padł 
-
tomek evo
- Użytkownik
- Posty: 617
- Rejestracja: 28 lis 2016, o 23:10
- Auto: Skoda Superb Kombi
- Kod silnika: inny
- Rok produkcji: 2011
- Miasto:
- Otrzymał piwo: 2 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
Tradycyjnie wysoka jakość ale nic szczególnego. Dla mnie jedno drugiego nie wyklucza. Kwestia nazewnictwa. Np. Opel wg. mnie pod względem jakości wykonania, użytych materiałów czy montażu jest na wysokim poziomie co nie znaczy, że ta jakość to coś szczególnego. Dla mnie coś szczególnego jest wtedy gdy produkt znacząco odbiega (pod jakimiś względami) od większości tego co oferują inni albo co oferuje większość. W przypadku większości produktów Liqui Moly mam do czynienia z produktami dobrymi/bardzo dobrymi ale poza kilkoma rodzynkami nie są to produkty "szczególne".
Grzegorz Twój post przemilczę.
Grzegorz Twój post przemilczę.
-
mortoss
- Użytkownik
- Posty: 151
- Rejestracja: 13 lut 2017, o 20:08
- Auto: Insignia AT 4x4
- Kod silnika: A20NFT
- Rok produkcji: 2013
- Miasto:
- Otrzymał piwo: 2 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
Niestety błąd logiki. Poczytaj kolego o LSPI...lecz skoro olej do diesla spełnia wyższe wymagania to raczej sprawdzi się w benzynie.
- grzegorz13
- Zapaleniec
- Posty: 1105
- Rejestracja: 13 sie 2017, o 18:33
- Auto: Insignia 4x4 v6
- Kod silnika: A28NET
- Rok produkcji: 2009
- Miasto: Lubin
- Postawił piwo: 2 razy
- Otrzymał piwo: 10 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
Być może ! napisałem iż się nie znam
Po drugie był link w temacie o olejach gdzie shell przyznaje iż jego standardowe oleje nie spełniają normy opel dexos i zaleca stosowanie innych swoich olejów spełniających tę normę olejów gdzie było podane iż norma ta wprowadzona przez GM przewyższa normy obecnie wymagane w standardzie ale oczywiście zaraz tu dystrybutorzy przeinaczą ten fakt z powodów podanych w moim poprzednim poście
Po drugie był link w temacie o olejach gdzie shell przyznaje iż jego standardowe oleje nie spełniają normy opel dexos i zaleca stosowanie innych swoich olejów spełniających tę normę olejów gdzie było podane iż norma ta wprowadzona przez GM przewyższa normy obecnie wymagane w standardzie ale oczywiście zaraz tu dystrybutorzy przeinaczą ten fakt z powodów podanych w moim poprzednim poście
-
tomek evo
- Użytkownik
- Posty: 617
- Rejestracja: 28 lis 2016, o 23:10
- Auto: Skoda Superb Kombi
- Kod silnika: inny
- Rok produkcji: 2011
- Miasto:
- Otrzymał piwo: 2 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
Wyjaśnij może o co Ci chodzi bo nie rozumiem zwrotu "standardowe oleje" i o jaką normę "opel dexos" chodzi bo może być dexos1, dexos 2 i dexos 1 gen 2 i to są 3 zupełnie różne normy. GM wymyślił sobie, że Dexos 2 zastąpi starsze normy i pokryje cały produkowany "park maszynowy" ale nie było to najlepsze rozwiązanie nie tylko dla Klientów ale również dla GM-a ze względu właśnie na LSPI i jego konsekwencje. Po jakimś czasie poszli po rozum do głowy i stąd teraz obowiązuje norma Dexos 1 gen 2 w przypadku większości silników benzynowych. GM sam niejako przyznał, ze zalecał stosować niewłaściwy olej.
- dokia
- Ekspert
- Posty: 9550
- Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
- Auto: Jaguar E-Pace 250hp
- Kod silnika: inny
- Rok produkcji: 2020
- Miasto: z Mazur :)
- Postawił piwo: 263 razy
- Otrzymał piwo: 121 razy
- Kontakt:
Re: Olej do silnika 2.0T
Odnoszę wrażenie, że niektórzy panowie piszą tu na luzie a niektórzy są spięci (może warto coś poluzować
)
Ja mam wymianę oleju już zaraz za chwilę, ale że robię to w ASO to zapewne dostanę z beczki odlewkę dexos1 gen2, bo ostatnio do mojej turbiny też to wlano. Sama oleju nie wymienię bo nie mam ku temu warunków więc nie studiuję danych o olejach świata. Jest to w moim przypadku zakup tak oczywisty jak zakup chleba czy wacików do demakijażu. Nie wnikam co tam mam wlane w auto poza ogólną definicją normy oleju. Nie wiem kto to wyprodukował i gdzie. Zauważyłam jedynie że szybciej z tym nowszym olejem tj dexos1gen2 szybciej mi schodzi na komputerze jego żywotność oraz że silnik pracuje ciszej, więc może są różnice w gęstości między dwiema normami.
No i...wyluzujcie chłopaki

Ja mam wymianę oleju już zaraz za chwilę, ale że robię to w ASO to zapewne dostanę z beczki odlewkę dexos1 gen2, bo ostatnio do mojej turbiny też to wlano. Sama oleju nie wymienię bo nie mam ku temu warunków więc nie studiuję danych o olejach świata. Jest to w moim przypadku zakup tak oczywisty jak zakup chleba czy wacików do demakijażu. Nie wnikam co tam mam wlane w auto poza ogólną definicją normy oleju. Nie wiem kto to wyprodukował i gdzie. Zauważyłam jedynie że szybciej z tym nowszym olejem tj dexos1gen2 szybciej mi schodzi na komputerze jego żywotność oraz że silnik pracuje ciszej, więc może są różnice w gęstości między dwiema normami.
No i...wyluzujcie chłopaki
Radio 357 :)
- grzegorz13
- Zapaleniec
- Posty: 1105
- Rejestracja: 13 sie 2017, o 18:33
- Auto: Insignia 4x4 v6
- Kod silnika: A28NET
- Rok produkcji: 2009
- Miasto: Lubin
- Postawił piwo: 2 razy
- Otrzymał piwo: 10 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
Możesz wskazać źródło które podaje iż GM przyznał się że zalecał stosować niewłaściwe olejetomek evo pisze: ↑27 mar 2019, o 10:06Wyjaśnij może o co Ci chodzi bo nie rozumiem zwrotu "standardowe oleje" i o jaką normę "opel dexos" chodzi bo może być dexos1, dexos 2 i dexos 1 gen 2 i to są 3 zupełnie różne normy. GM wymyślił sobie, że Dexos 2 zastąpi starsze normy i pokryje cały produkowany "park maszynowy" ale nie było to najlepsze rozwiązanie nie tylko dla Klientów ale również dla GM-a ze względu właśnie na LSPI i jego konsekwencje. Po jakimś czasie poszli po rozum do głowy i stąd teraz obowiązuje norma Dexos 1 gen 2 w przypadku większości silników benzynowych. GM sam niejako przyznał, ze zalecał stosować niewłaściwy olej.
Tomek był wklejany link do strony shella który opisywał to o czym wspomniałem wyżej ale oczywiście Ty już zapomniałeś o tym niewygodnym fakcie, poniżej masz opis oleju z strony Shell https://www.shell.pl/kierowcy/oleje-sil ... 5w-30.html Dziwne iż Shell przyznaje iż GM ma wysokie wymagania a Ty twierdzisz iż oleje GM to słabe są
Dokia teraz mamy zimę i olej przez minusowe temperatury będzie się zużywał szybciej co jest normalne i powtórzę kolejny raz jazda na każdym oleju po 30 tyś km jak to było z autem Bodexa spowoduje iż silnik dostanie w dupę ponieważ olej wcześniej straci swoje właściwości a kiedy to nastąpi zależy od wielu czynników takich jak temperatury, styl jazdy itp.
Ja używam oleju GM o którym dwie marki (Shell i GM które się według niektórych nie znają na olejach) piszą iż jest to dobry olej o wyższych parametrach od standardowych a wymiany robię według wskazań komputera z tym iż mimo to zawsze je skracam i wymieniam przy około 20 % Stać mnie na to choćby z uwagi iż wymiana oleju w ASO jest tańsza niż sam olej zakupiony w necie innej firmy polecanej tu na forum który w sumie jest taki sam a co niektóre tu polecane mają nawet gorsze parametry. Specjalnie nie piszę jakie to bo nie widzę potrzeby bicia piany z tego powodu Jestem pewien iż lepiej to służy mojemu silnikowi niż dłuższe przebiegu na innym oleju tej samej klasy a droższym
- wassermann
- Zapaleniec
- Posty: 1761
- Rejestracja: 9 lut 2015, o 16:18
- Auto: Insignia GSi 2.0T
- Kod silnika: B20NFT
- Rok produkcji: 2018
- Miasto: nec temere, nec timide
- Postawił piwo: 3 razy
- Otrzymał piwo: 42 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
No przecież tomek evo napisał o GM, że "sam niejako przyznał". Dla mnie to oczywiste i tak samo to określam. Przyznał się poprzez swoje decyzje i zalecenia, a przecież nie w komunikacie prasowym... Chyba na takowy nie liczyłeś?grzegorz13 pisze: ↑27 mar 2019, o 11:46Możesz wskazać źródło które podaje iż GM przyznał się że zalecał stosować niewłaściwe olejetomek evo pisze: ↑27 mar 2019, o 10:06Wyjaśnij może o co Ci chodzi bo nie rozumiem zwrotu "standardowe oleje" i o jaką normę "opel dexos" chodzi bo może być dexos1, dexos 2 i dexos 1 gen 2 i to są 3 zupełnie różne normy. GM wymyślił sobie, że Dexos 2 zastąpi starsze normy i pokryje cały produkowany "park maszynowy" ale nie było to najlepsze rozwiązanie nie tylko dla Klientów ale również dla GM-a ze względu właśnie na LSPI i jego konsekwencje. Po jakimś czasie poszli po rozum do głowy i stąd teraz obowiązuje norma Dexos 1 gen 2 w przypadku większości silników benzynowych. GM sam niejako przyznał, ze zalecał stosować niewłaściwy olej.
Wycofanie się z wieloletniego nakazu stosowania Dexos 2 dla benzyn w Europie i zastąpienie, z dnia na dzień, nakazem stosowania Dexos 1 Gen. 2 (i jednocześnie zakazem stosowania Dexos 2 i jakiegokolwiek innego ACEA C3 nawet na dolewkę), jest niczym innym jak przyznaniem się nie-wprost do błędu.
M.
- dokia
- Ekspert
- Posty: 9550
- Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
- Auto: Jaguar E-Pace 250hp
- Kod silnika: inny
- Rok produkcji: 2020
- Miasto: z Mazur :)
- Postawił piwo: 263 razy
- Otrzymał piwo: 121 razy
- Kontakt:
Re: Olej do silnika 2.0T
Ja też zmieniam tylko w ASO bo mi wygodniej i taniejgrzegorz13 pisze: ↑27 mar 2019, o 11:46
Dokia teraz mamy zimę i olej przez minusowe temperatury będzie się zużywał szybciej co jest normalne i powtórzę kolejny raz jazda na każdym oleju po 30 tyś km jak to było z autem Bodexa spowoduje iż silnik dostanie w dupę ponieważ olej wcześniej straci swoje właściwości a kiedy to nastąpi zależy od wielu czynników takich jak temperatury, styl jazdy itp.
Ja używam oleju GM o którym dwie marki (Shell i GM które się według niektórych nie znają na olejach) piszą iż jest to dobry olej o wyższych parametrach od standardowych a wymiany robię według wskazań komputera z tym iż mimo to zawsze je skracam i wymieniam przy około 20 % Stać mnie na to choćby z uwagi iż wymiana oleju w ASO jest tańsza niż sam olej zakupiony w necie innej firmy polecanej tu na forum który w sumie jest taki sam a co niektóre tu polecane mają nawet gorsze parametry. Specjalnie nie piszę jakie to bo nie widzę potrzeby bicia piany z tego powodu Jestem pewien iż lepiej to służy mojemu silnikowi niż dłuższe przebiegu na innym oleju tej samej klasy a droższym
Z tym zużyciem to u mnie tak średnio, bo w lutym prawie wcale Insignią nie jeździłam, ale o ile pamiętam, przy poprzedniej wymianie po 10tys km było jeszcze 75% żywotności oleju (ale fakt to było lato bo wymieniany był w maju i to był jeszcze Dexos2). A teraz mam ten Dexos1 gen2 od września, przelatane na nim 9tys km i żywotności na dziś zostało 53%. Tak więc ja to zauważam, u mnie to naprawdę znaczący spadek żywotności bo ok 20% mniej jednak na podobnym przelocie kilometrów.
Radio 357 :)
- wassermann
- Zapaleniec
- Posty: 1761
- Rejestracja: 9 lut 2015, o 16:18
- Auto: Insignia GSi 2.0T
- Kod silnika: B20NFT
- Rok produkcji: 2018
- Miasto: nec temere, nec timide
- Postawił piwo: 3 razy
- Otrzymał piwo: 42 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
Nie wiem jak obliczana jest żywotność, ale to jakiś algorytm wynikający oczywiście z przebiegu, liczby uruchomień na zimno i, być może, parametrów/stylu jazdy.
U mnie, przy stosunkowo dużym udziale jazdy miejskiej (50-70%), trwałość 10% wypada przy ok. 15,000 km. To już 5. raz jak się powtarza - zarówno w poprzednicce z 2.0T (3x jeździła na Dexos 2, ostatni raz już na Dexos 1 Gen.2), jak i teraz w nowej.
M.
U mnie, przy stosunkowo dużym udziale jazdy miejskiej (50-70%), trwałość 10% wypada przy ok. 15,000 km. To już 5. raz jak się powtarza - zarówno w poprzednicce z 2.0T (3x jeździła na Dexos 2, ostatni raz już na Dexos 1 Gen.2), jak i teraz w nowej.
M.
- dokia
- Ekspert
- Posty: 9550
- Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
- Auto: Jaguar E-Pace 250hp
- Kod silnika: inny
- Rok produkcji: 2020
- Miasto: z Mazur :)
- Postawił piwo: 263 razy
- Otrzymał piwo: 121 razy
- Kontakt:
Re: Olej do silnika 2.0T
Ja też tego nie wiem, dlatego teraz tak się dziwię
, a w Insigni to będzie już moja 5ta wymiana, więc też 3x na Dexos2 była, a teraz będzie druga Dexo1 gen2. Tak więc teraz skoro lato idzie to sprawdzę, czy to zależy tylko od temperatur na zewnątrz, czy mam coś z butami moimi nie tak, albo no nie wiem
. Jakoś sama nie zauważam abym jeździła jakoś gorzej teraz czy uciążliwiej dla silnika, ale zimą to mam zimniej niż Wy, więc może w tym jest problem, oraz długo ona silnik rozgrzewa, czasem dopiero po 4rech km na mieście widzę wskazówkę na 90 stopni. Przy tym żre niesamowicie zimą, dlatego jak miałam okazję to jeździłam drugą.
Radio 357 :)
-
tomek evo
- Użytkownik
- Posty: 617
- Rejestracja: 28 lis 2016, o 23:10
- Auto: Skoda Superb Kombi
- Kod silnika: inny
- Rok produkcji: 2011
- Miasto:
- Otrzymał piwo: 2 razy
Re: Olej do silnika 2.0T
Uporządkujmy fakty.grzegorz13 pisze: ↑27 mar 2019, o 11:46Możesz wskazać źródło które podaje iż GM przyznał się że zalecał stosować niewłaściwe olejetomek evo pisze: ↑27 mar 2019, o 10:06Wyjaśnij może o co Ci chodzi bo nie rozumiem zwrotu "standardowe oleje" i o jaką normę "opel dexos" chodzi bo może być dexos1, dexos 2 i dexos 1 gen 2 i to są 3 zupełnie różne normy. GM wymyślił sobie, że Dexos 2 zastąpi starsze normy i pokryje cały produkowany "park maszynowy" ale nie było to najlepsze rozwiązanie nie tylko dla Klientów ale również dla GM-a ze względu właśnie na LSPI i jego konsekwencje. Po jakimś czasie poszli po rozum do głowy i stąd teraz obowiązuje norma Dexos 1 gen 2 w przypadku większości silników benzynowych. GM sam niejako przyznał, ze zalecał stosować niewłaściwy olej.bo jeśli to twoje przypuszczenia to pisz wyraźnie iż wydaje ci się że opel ..... ponieważ tekstem jak powyżej wprowadzasz ludzi w błąd i moim zdaniem celowo to robisz z powodów podanych w moim wcześniejszym poście
Tomek był wklejany link do strony shella który opisywał to o czym wspomniałem wyżej ale oczywiście Ty już zapomniałeś o tym niewygodnym fakcie, poniżej masz opis oleju z strony Shell https://www.shell.pl/kierowcy/oleje-sil ... 5w-30.html Dziwne iż Shell przyznaje iż GM ma wysokie wymagania a Ty twierdzisz iż oleje GM to słabe sączyli co GM i Shell nie znają się na olejach
Dokia teraz mamy zimę i olej przez minusowe temperatury będzie się zużywał szybciej co jest normalne i powtórzę kolejny raz jazda na każdym oleju po 30 tyś km jak to było z autem Bodexa spowoduje iż silnik dostanie w dupę ponieważ olej wcześniej straci swoje właściwości a kiedy to nastąpi zależy od wielu czynników takich jak temperatury, styl jazdy itp.
Ja używam oleju GM o którym dwie marki (Shell i GM które się według niektórych nie znają na olejach) piszą iż jest to dobry olej o wyższych parametrach od standardowych a wymiany robię według wskazań komputera z tym iż mimo to zawsze je skracam i wymieniam przy około 20 % Stać mnie na to choćby z uwagi iż wymiana oleju w ASO jest tańsza niż sam olej zakupiony w necie innej firmy polecanej tu na forum który w sumie jest taki sam a co niektóre tu polecane mają nawet gorsze parametry. Specjalnie nie piszę jakie to bo nie widzę potrzeby bicia piany z tego powodu Jestem pewien iż lepiej to służy mojemu silnikowi niż dłuższe przebiegu na innym oleju tej samej klasy a droższym
Mamy silnik X.
Do tego silnika przez 2 lata GM nakazuje (pod groźbą utraty gwarancji) stosowanie normy A i żadnej innej.
Po dwóch latach GM zmienia zalecenia i nakazuje (pod groźbą utraty gwarancji) do tego samego silnika X tego samego Pana "Kowalskiego" stosowanie normy B i żadnej innej.
Normy Ai B wzajemnie się wykluczają.
I kto kogo wprowadza w błąd? Ja innych czy GM Klientów? To jaki olej w końcu jest właściwy A czy B ?
Chyba logiczne jest, ze jak teraz GM zabrania stosowania oleju, który wcześniej nakazywał to jest to swojego rodzaju przyznanie się do błędu. Bo nie może on być raz właściwy a raz niewłaściwy.
Jak nie wierzysz spytaj Dokii ona wymienia w ASO.
Papki marketingowej o najwyższych wymaganiach itd. nie chce mi się komentować.
Dodano po 4 minutach 23 sekundach:
Dokia poproś (tak dla wybadania sprawy nie na serio) aby Ci nalali Dexos 2 to Ci bardziej pasował niż ten nowydokia pisze: ↑27 mar 2019, o 13:18Ja też tego nie wiem, dlatego teraz tak się dziwię![]()
, a w Insigni to będzie już moja 5ta wymiana, więc też 3x na Dexos2 była, a teraz będzie druga Dexo1 gen2. Tak więc teraz skoro lato idzie to sprawdzę, czy to zależy tylko od temperatur na zewnątrz, czy mam coś z butami moimi nie tak, albo no nie wiem
. Jakoś sama nie zauważam abym jeździła jakoś gorzej teraz czy uciążliwiej dla silnika, ale zimą to mam zimniej niż Wy, więc może w tym jest problem, oraz długo ona silnik rozgrzewa, czasem dopiero po 4rech km na mieście widzę wskazówkę na 90 stopni. Przy tym żre niesamowicie zimą, dlatego jak miałam okazję to jeździłam drugą.
Zima jest z reguły gorsza dla żywotności oleju niż lato.

