--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------Spot Krakowski - niedziela 3.03 godz. 16:00 - fotki z spota
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Odgrzybianie klimatyzacji

PMDisaster
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 14 maja 2020, o 16:33
Auto: Insignia 2.0 CDTi'11
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2011
Miasto: Wrocław
Postawił piwo: 6 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: PMDisaster » 14 maja 2020, o 19:36

markrk pisze:
16 lut 2018, o 22:00
ects pisze:Witam wszystkim potrzebuje pomocy jak się dostać do parownika klimatyzacji żeby go wyczyścić z grzybów bo ozonowanie czy wrzucanie bomby do auta nic nie daje dalej wydobywa się smród stęchlizny ( co odkręcić krok po kroku żeby się do niego dostać i popsikać chemią)
odkopie temat, może komuś się przyda

aby dobrać się bezpośrednio do parownika klimatyzacji po zdjęciu schowka na lewo od wentylatora jest zaślepka gumowa ale tylko w wersjach przed liftem
Obrazek
Obrazek
tam pewnie można wprowadzić sondę z preparatem
natomiast w modelu po lifcie, przynajmniej w mojej rok prod 2017 nie ma tej zaślepki gumowej jest plastik którego nie da się wyjąć, powyżej jest wkręcony czujnik (na zdjęciu już wykręcony) pomyślałem aby przez niego wprowadzić sondę z preparatem

Obrazek
Obrazek
widok przez dziurkę po tym czujniku
Obrazek
chyba to jest parownik, tylko zastanawiam się czy jest sens pryskać za parownikiem a nie między wentylatorem a parownikiem bo efekt pewnie byłby lepszy.
Inną opcją jest odkręcenie wentylatora i spryskanie parownika, niestety mi nie dane było odgrzybić parownika- preparat który kupiłem Wurtha okazał się wadliwy tzn bez gazu-sama ciecz...

Fajnie, że ktoś w końcu umieścił zdjęcia - szkoda, że nie są już dostępne. Może ktoś podrzuci znowu?

arek810316
Użytkownik
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 14:58
Auto: Opel Insignia Tourer
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Pleszew
Postawił piwo: 2 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: arek810316 » 22 maja 2020, o 18:42

Jak pryskam pianą na ten parownik to filtr stary wyciągam?? Czy najpierw spryskać odczekać z 15 minut aż piana spłynie włączyć klimę na 15 minut i po tej operacji zmienić filtr czy po wypsikaniu i odczekaniu 15 minut przed załączeniem klimy zmienić na nowy?? Jaka kolejność najlepsza?

lewis
Forumowicz
Posty: 63
Rejestracja: 22 maja 2015, o 11:37
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: lewis » 23 maja 2020, o 21:11

Ja robię tak:
- demontaż schowka, 4 wkręty, klucz nasadowy 7
- wymontowanie rezystora dmuchawy, 2 wtyczki, 2 wkręty, klucz nasadowy 5,5
- wyciągnięcie zaślepki chłodzenia radia/schowka
- aplikacja środka, szczególnie dokładnie przez otwór rezystora (uwaga na wentylator lepiej nie zalać go pianą)
- czas pracy środka około 15 minut. W tym czasie wymiana filtra kabinowego i montaż rezystora, zaślepki i całego schowka.
- odpalenie samochodu, otwarcie wszystkich nawiewów, ustawienie obiegu zamkniętego, klima on, temp. LO dmuchawa max. Zamykamy drzwi i czekamy na zewnątrz kolejne 15 minut.
- na koniec wietrzymy.

arek810316
Użytkownik
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 14:58
Auto: Opel Insignia Tourer
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Pleszew
Postawił piwo: 2 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: arek810316 » 2 lip 2020, o 07:55

Witam. Jak wykrece ten rezystor od wentylatora to w tym miejscu po tym rezystorze czy może głębiej wkładam rurkę od piany do odgrzybiania?
Odgrzybialem tą zaślepka ale dało to efekt na 1,5 miesiąca i smrodek przy włączaniu klimy wrócił...

Bartol
Zapaleniec
Posty: 1530
Rejestracja: 10 paź 2017, o 10:27
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A18XER
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Otrzymał  piwo: 23 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: Bartol » 2 lip 2020, o 08:42

Odgrzybiałem parownik przez zaślepkę grubo ponad rok temu w kwietniu, po kilku miesiącach w grudniu(zimno i zwiększona wilgotność powietrza) zdarzały się sporadyczne przypadki zaciągnięcia "smrodku", ale to ustało i do dzisiaj nie powtarzałem zabiegu odgrzybiania. Pierwszy raz zająłem się tym osobiście i wreszcie jest zrobione jak być powinno, bo każde odgrzybianie w serwisie kończyło się właśnie efektem maksymalnie dwumiesięcznym.

Być może oszczędzałeś na ilości aplikowanego preparatu lub stosowany specyfik miał słabą skuteczność.
Poniżej zdjęcia mojej pracy. Zwrócić uwagę, że piana wypełniła całą komorę parownika i w czasie aplikacji pojawiła się nawet w miejscu nawiewu na nogi. Preparat aplikowałem kilka razy ponieważ na raz się nie mieścił w komorze parownika.
https://www.insignia-club.pl/viewtopic. ... 40#p180269

Dodatkowo należy zaznaczyć, że klimę należy w miarę możliwości często używać, nawet jeśli nie zmuszają do tego temperatury. Pozbywamy się w ten sposób z parownika wilgoci, która kumuluje się głównie po poprzednim używaniu klimatyzacji.

xul
Klubowicz
Posty: 1861
Rejestracja: 19 kwie 2018, o 06:20
Auto: Insignia OPC
Kod silnika: A28NER
Rok produkcji: 2013
Miasto: Katowice (okolice)
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 71 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: xul » 2 lip 2020, o 09:01

Osobiście traktuję parownik pianką (Motip 500ml, całe opakowanie na 2-3 razy, aż się "wylewa") co roku, profilaktycznie i nigdy nie miałem u siebie problemu ze smrodkiem.
Sprawdź też odpływ, czy Ci "kapie" z klimy, może jest przytkany.
PS.: Kilmy nigdy nie wyłączam, robi to jedynie automat w określonych warunkach.

Bartol
Zapaleniec
Posty: 1530
Rejestracja: 10 paź 2017, o 10:27
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A18XER
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Otrzymał  piwo: 23 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: Bartol » 2 lip 2020, o 11:30

Masz 2.8T to nie wyłączasz ;)
W 1.8 czuć wyraźny spadek mocy, po włączeniu klimy. Mam wrażenie, że 10 KM ubywa z tych fabrycznych 140 KM. Stara konstrukcja silnika 1.8, do tego waga Insigni potrzebuje dodatkowego stada przy klimie ;)

arek810316
Użytkownik
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 14:58
Auto: Opel Insignia Tourer
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Pleszew
Postawił piwo: 2 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: arek810316 » 2 lip 2020, o 17:00

Może faktycznie.. miałem może z połowę preparatu K2 doktor z tamtego roku i przechowywałem go w zimnym nieogrzewanym garażu zimą i może też przemarzł zimą od mrozów...nie wiem.
Zamówiłem teraz Bizol...zobaczymy..
Filtr zmieniałem 1.5 miesiąca temu,może zostać?
A przez ten otwór od rezystora dmuchawy to może pryskany z drugiej strony parownika?...
Otwór mam drożny bo jak robiłem to 1.5 miesiąca temu to leciała woda pod autem.
A drugie pytanie,czy przed zgaszeniem silnika wyłączacie klimę czy nie? A może zeby osuszyć parownik to na 2 minuty przy załączonej klimie podkręcić na ciepły nadmuch i niech tak pochodzi i wtedy wyłączać?

Bartol
Zapaleniec
Posty: 1530
Rejestracja: 10 paź 2017, o 10:27
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A18XER
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Otrzymał  piwo: 23 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: Bartol » 3 lip 2020, o 08:32

Filtr zostaw. Podejrzewam, że przemarznięty preparat nadawał się wyłącznie do kosza, a dodatkowo jego ilość była nie wystarczająca do prawidłowego odgrzybienia. Zgodnie z instrukcją, użyty przeze mnie preparat 500 ml należało zużyć jednorazowo.
Nie kombinuj z włączaniem/wyłączaniem klimy i suszeniem parownika. Jeśli raz na rok będziesz prawidłowo odgrzybiał to nie ma to większego znaczenia.

Awatar użytkownika
pondek91
Użytkownik
Posty: 269
Rejestracja: 25 maja 2019, o 21:54
Auto: Opel Insignia COSMO
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2009
Miasto: Chorzów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: pondek91 » 30 lip 2020, o 08:35

Prześledziłem wątek bo od 2 dni zaczęło mi walić wilgocią po odpaleniu nawiewu/klimy.

Co prawda były u nas silne burze i być może podszybie się zapchało i wystarczy je udrożnić ale profilaktycznie chciałem już zapytać co najlepiej się sprawuje ? Czy jest ktoś kto stosował przynajmniej 2 spośród tych specyfików ?

1. https://allegro.pl/oferta/bizol-ac-clea ... 8101161076

2. https://allegro.pl/oferta/motip-najleps ... 7880637306

3. https://allegro.pl/oferta/crc-airco-cle ... 9342977326

Awatar użytkownika
arek103
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 18 mar 2018, o 17:44
Auto: Insignia
Kod silnika: A14NET
Rok produkcji: 2014
Miasto: Bieszczady
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: arek103 » 30 lip 2020, o 09:21

Używałem Bizola bezpośrednio na parownik i mogę go polecić. Zlikwidował nieprzyjemny zapach, z którym wielokrotne ozonowanie sobie nie poradziło.

Maverick_86
Użytkownik
Posty: 752
Rejestracja: 30 mar 2018, o 07:22
Auto: Insignia ST Cosmo
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: lubelskie
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: Maverick_86 » 30 lip 2020, o 09:28

Pozycja z 2 i 3 aukcji testowana osobiście przeze mnie efekt mizerny przy aplikacji bezpośrednio na parownik. Dalej czasem czuć smrodek więc nie polecam.

Marek0
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 17 maja 2020, o 12:50
Auto: Insignia GS 2019
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Opole
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: Marek0 » 30 lip 2020, o 10:05

Dodano po 19 sekundach:
W poprzednim aucie smrodek pojawił się z mojej winy,złego użytkowania. Wprawdzie
śmierdziało lekko,ale ozonowanie w ASO nie pomogło, więc powtórzyli wtryskując preparat w kanały , zabieg udany i smrodku brak. Dziś za radą kolegów z forum w następnym aucie klimy teraz prawie nie wyłączam ,a w okresie jesienno zimowym bardzo często używam i półtora roku ,problemu nie ma a jeszcze nie dezynfekowana. Na koniec sierpnia wymiana oleju ,więc i czyszczenie klimy ,wczoraj wymieniłem sam filtr kabinowy ,bo był bardzo zasyfiony,a ASO robi to dopiero po drugim planowym przeglądzie, więc zrobiłem sam nie czekając do stycznia .

Awatar użytkownika
pondek91
Użytkownik
Posty: 269
Rejestracja: 25 maja 2019, o 21:54
Auto: Opel Insignia COSMO
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2009
Miasto: Chorzów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: pondek91 » 30 lip 2020, o 10:51

Przed wylaczaniem silnka wylaczasz klime ? Slyszalem ze serwis tak zaleca zeby pozniej po uruchamianiu auto nie wlaczalo sie z klima. Ja osobiscie klime wlaczam tylko sporadycznie i mam ustawioną na 22 stopnie odkad wyczytalem w instrukcji ze tka najoptymalniej dla czlowieka

Marek0
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 17 maja 2020, o 12:50
Auto: Insignia GS 2019
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Opole
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: Marek0 » 30 lip 2020, o 11:13

Gaszę na klimie i uruchamiam ,lekcja od kolegów i wszystko w porządku gdy dużo używam. Miałem nawyk przed zgaszeniem motoru klimę wył.i na odwrót ,niby będzie dla auta zdrowiej ,pozatym w te chłodne dni zapomniałem używać i problem że smrodkiem. Odpukać teraz ok ,czekam tylko jak skończę urlop i dezynfekcja klimy zanim coś będzie smierdzieć🤪

P405
Zapaleniec
Posty: 3155
Rejestracja: 18 gru 2013, o 08:03
Auto: Insignia CDTI
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Leszno
Otrzymał  piwo: 27 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: P405 » 30 lip 2020, o 14:09

Nie wiem jak wy do tego podchodzicie, ale moja klima nie była wyłączona od nowości. Po to jest klimatronik żeby utrzymywał temperaturę zimę i latem.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka


Marek0
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 17 maja 2020, o 12:50
Auto: Insignia GS 2019
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Opole
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: Marek0 » 30 lip 2020, o 15:08

Bez wł. klimy przynajmniej w jeździe miejskiej w kabinie insigni b, zapewne nie tylko jest przyjemniej dla ucha jeżeli chodzi o dźwięki😁

Bartol
Zapaleniec
Posty: 1530
Rejestracja: 10 paź 2017, o 10:27
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A18XER
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Otrzymał  piwo: 23 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: Bartol » 31 lip 2020, o 00:08

Klimę można ustawić, żeby nie startowała przy rozruchu jeśli komuś to przeszkadza, więc nie trzeba jej wyłączać przed wyłączeniem silnika co i tak uważam za niezrozumiałe.

Awatar użytkownika
pondek91
Użytkownik
Posty: 269
Rejestracja: 25 maja 2019, o 21:54
Auto: Opel Insignia COSMO
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2009
Miasto: Chorzów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: pondek91 » 3 sie 2020, o 06:06

Wyczyściłem samochód przez weekend, podszybie ręcznie plus na myjce ale niestety dzisiaj rano odpalam samochód, włączam klime i strzał w pysk starą szmatą...po pewnym czasie smród ustał ale będę dzisiaj jeszcze zamawiał Bizol...

Co ciekawe w zeszłym tyg jak wróciłem z pracy szukałem pod samochodem odpływu na włączonej klimie ale nic nie kapało na ziemię.

buli24
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 22 sty 2020, o 16:02
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Dziekanów Polski

Re: Odgrzybianie klimatyzacji

Post autor: buli24 » 29 lip 2022, o 20:14

Jeżeli w Insigni A po lifcie nie ma tego otworu rewizyjnego do włożenia rurki z preparatem do odgrzybiania (otwór jest zaślepiony na stałe), to czy mogę ten środek zapodać poprzez otwór, który jest kilka cm wyżej i jest w nim taki biały (ok. 7cm) czujnik (chyba temperatury). Oczywiście czujnik wykręcam i w otwór wsuwamy rurkę; czy tak można zrobić?

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ ogrzewania + chłodzenia”