--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Tematy różne, problemy nie pasujące do żadnego z działów
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mrex
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 16 kwie 2018, o 10:57
Auto: Insignia Grand Sport
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Radomsko

Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: mrex » 7 lip 2020, o 12:11

Witam wszystkich :)

Od niedawna jestem szczęśliwym (chyba) posiadaczem Insignii Grand Sport w benzynie 1.5T 165KM (prod 2018, na tarczy 46K km). Przesiadłem się z mojej starej Iśki A w dieslu, którą jeździłem 5 lat. Większość prostych rzeczy robiłem sam, wymiana filtrów, oleju, tego typu klimaty. Chciałbym tak samo postępować w przypadku mojego nowego autka ale nie jestem jeszcze zorientowany w częściach zamiennych używanych w nowych Iśkach. W związku z tym mam do Was kilka pytań i tematów, będę wdzięczny za Wasze rady i opinie:

1) Olej silnikowy
Producent zaleca 0W30, 0W40, 5W30, 5W40. Czy macie jakieś sugestie jaki olej byłby wskazany dla takiej benzynowej Pani? Wcześniej używałem w starej Iśce Liqui Moly i teraz jak przejrzałem ich ofertę to znalazłem takie oleje jak niżej. Co o nich myślicie? Aha, to nie jest żaden cenowy spam, czy jakaś ukryta reklama, jeżeli nie mogę zamieszczać takich linków poproszę moderatora o usunięcie ich, piszę o LM bo z tej firmy korzystałem, ale równie dobrze mogę korzystać z innej firmy którą polecicie

a) 5W30 - https://liquimoly.sklep.pl/pl/p/Longtim ... h-5W-30/51
b) 5W30 - https://liquimoly.sklep.pl/pl/p/Special ... -5W-30/346 - to jest ciekawy olej, wygląda jakby był dedykowany pod Opla (dexos1 gen2), skłaniam się ku zakupowi tego oleju
c) 5W30 - https://liquimoly.sklep.pl/pl/p/Molygen ... -5W-30/423 - co myślicie o tym, jakiś dodatek molygen,

d) 5W40 - https://liquimoly.sklep.pl/pl/p/Leichtl ... h-5W-40/53
e) 5W40 - https://liquimoly.sklep.pl/pl/p/Molygen ... -5W-40/483 - to samo co 5W30 też z dodatkiem molygen

A propos wymiany oleju, myślicie że jest sens dodawać do oleju Ceratec czy nie przesadzać?

2) Filtry
W starej Iśce używałem Mann’a i Filtrona (tylko kabinowy) i chciałem zostać przy tych producentach – co myślicie o poniższych produktach? Macie może jakieś uwagi co do nich, może sugerowalibyście coś innego?

1. Paliwo – tu jest ciekawa sprawa bo jak sprawdzałem w Mann’ie to wyskakuje mi że filtr niewymienialny :) ale raczej nie sądzę żeby Opel poszedł tak do przodu że już nie musimy wymieniać filtra paliwa :) Z drugiej strony nie mogę znaleźć nigdzie czegoś takiego jak filtr paliwa do Insignia Grand Sport w benzynie.
2. Olej - https://www.czesciauto24.pl/mann-filter/13766011
3. Powietrze - https://www.autodoc.pl/filtron/15279691
4. Kabina – https://www.czesciauto24.pl/filtron/13884051

3) Wymiana filtrów – czy natrafiliście na jakieś filmy instruktażowe pokazujące jak wymieniać filtry w Grand Sport? Albo ja jestem ślepy (cóż, swoje lata mam) albo nie ma czegoś takiego na sieci. Nie jestem mechanikiem i przyznam że boję się grzebać w mojej Strzale bez wcześniejszego dokładnego przeanalizowania co i jak trzeba robić.

4) Przeglądy / wymiany płynów
Tu mam dziwną sytuację, proszę o Wasze opinie. Autko jest dwuletnie i oczywiście mam dwa przeglądy zrobione, wbite w książkę, wszystko cacy.
Jeden przegląd zrobiony przy 28 tysiącach, wymieniony olej na 5W30, ale wyraźnie zaznaczone że filtr paliwa nie wymieniony, filtr przeciwpyłkowy również nie wymieniony.
Drugi przegląd zrobiony (o dziwo, nie tak jak sugeruje producent co 30 tysi) przy 43 tysiącach (jakieś 4 miesiące temu), olej wymieniony na 0W20 i tu zaznaczone że przeciwpyłkowy wymieniony, nawet płyn hamulcowy wymieniony ale filtr paliwa dalej nie ruszony.
No i teraz 2 pytania:
a) Nie wiem co robić – czekać aż pyknie mi 15 tysięcy km od ostatniego przeglądu i wtedy wymienić wszystko od góry do dołu (olej, filtry wszystkie) czy nie czekać i od razu wymienić przeciwpyłkowy i paliwa a z olejem (i filtrem) poczekać jeszcze?
b) Co sądzicie o tym 0W20 – jeszcze zimowa wartość jest ok, ale ta 20tka to czy nie za nisko?


Z góry dzięki za pomoc i Wasze opinie.

Marek0
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 17 maja 2020, o 12:50
Auto: Insignia GS 2019
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Opole
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: Marek0 » 7 lip 2020, o 15:16

Nie jestem znawcą ,jednak sądzę że filtr paliwa siedzi w zbiorniku . Mając Astre J również go chciałem zmienić i na forum dostałem odp.,że siedzi w zbiorniku i zwyczajnie nie wymieniamy ,dziwne ,ale pewnie tu podobnie,jeżeli to prawda ,do AJ nie było filtra w sprzedaży , a w Aso w odp. uzyskałem minę zakłopotania, więc wystarczyło mi ,jak zwykle nic nie wiedzą. Co do oleju jest tyle teori ,że głowa boli ,jak masz wiedzę to musisz podjąć decyzję ,nie zawracam sobie głowy, początek Aso lało 5w30 teraz tak jak na korku 0w20. Fakt wodnisty 😄ale nie będę mądrzejszy od inż. , olej jest ważny, ale jak silnik będzie papierowy to nic mu nie pomoże, wymieniam średnio co 10tys i mam nadzieję, że olej jak i silnik da radę trochę polatać. Mam 29tys km i przymierzam się do trzeciej zmiany oleju ,klimy nie czysciłem ani wymiany filtra ,ale bez smrodu,bo dużo na klimie,nauczka z poprzedniego auta zbyt mało uruchamiana w chłodniejsze dni i smrodek . Mój zjechał z taśmy w grudniu 2018 także drugi przegląd w styczniu dopiero ,dlatego nie wiem czy teraz wymienić filtr ,bo na drugim przeglądzie pewnie itak to zrobią. Z ciekawości jednak sprawdziłem jak dobrać się do filtra kabinowego. Są auta w których dostęp jest bajeczny ale i tu sam bez instruktażu ,parę śrubek, plus amortyzator od powolnego opuszczania trzeba mieć na uwadze i oświetlenie odłączyć i schowek wyciągnięty, bez pośpiechu a niczego nie popsujesz. Po fakcie gdzieś znalazłem wpis ,że wystarczy odciągnąć amortyzator i schowek opadnie i mamy już dostęp. Powiem szczerze ,że mam słabą pamięć i wyobraźnię i musiałbym znów zajrzeć czy to wogle możliwe bez rozkręcania. W każdym razie mam od wymiany 8tys z przecinkiem zrobione i 49% żywotności a w sierpniu wyjazd wakacyjny koło 2tys km a jeszczę miesiąc także muszę podjąć czy olej przed czy po,mógłbym i do 15tys dobić spokojnie ale pewnie zrobię z czyszczeniem klimy olej bo w styczniu już musowy serwis. Z racji ,że w obecnej motoryzacji nie możemy być pewni auta tak jak kilkanaście lat wstecz ,to mimo odrazy do Aso wykupię na jeden rok dodatkowo przedłużoną gwarancję na wypadek gdyby coś walnęło, ale serwis przykładowo hamulców itak bym zrobił pocichu w sprawdzonym warsztacie . Tyle w temacie , bezawaryjnej jazdy i przyjemności 🙂.

P405
Zapaleniec
Posty: 3155
Rejestracja: 18 gru 2013, o 08:03
Auto: Insignia CDTI
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Leszno
Otrzymał  piwo: 27 razy

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: P405 » 7 lip 2020, o 20:00

Na pewno bierz olej z agentem dexos drugiej generacji . Dodatki do oleju nie zaszkodzą, xado, ceramizator , k2 militec czy inne mają pozytywny wpływ. Jedne są dobre od zmiany do zmiany inne starczają na kilkadziesiąt tysięcy.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka


Szwagier
Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 mar 2019, o 19:14
Auto: Opel insignia A
Kod silnika: A16LET
Rok produkcji: 2011
Miasto: Łuków
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 7 razy

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: Szwagier » 8 lip 2020, o 09:19

Ja teraz zalałem castrol edge 5W30 . Na naklejce napisane jest "dexos2 approved" także można chyba zamiennie stosować z oryginalnym dexosem.

Awatar użytkownika
wassermann
Zapaleniec
Posty: 1613
Rejestracja: 9 lut 2015, o 16:18
Auto: Insignia GSi 2.0T
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: nec temere, nec timide
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 29 razy

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: wassermann » 8 lip 2020, o 10:11

Masz napisane w instrukcji jaki olej należy stosować.
Dla 1.5T z 2018 będzie to niemal na pewno Dexos 1 Gen.2, 5W30.
Dla nowszych 1.5T już z GPF pojawił się nowy olej o jakimś skomplikowanym symbolu, którego nie pamiętam i jest on 0W20.

Dexos 2 byłby do 1.5T pomyłką, więc takie rady lepiej zachować dla siebie.

M.

Awatar użytkownika
mrex
Forumowicz
Posty: 60
Rejestracja: 16 kwie 2018, o 10:57
Auto: Insignia Grand Sport
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Radomsko

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: mrex » 8 lip 2020, o 11:49

Tak, dokładnie, w instrukcji jest napisane jaki olej jakie lepkości, jakie normy. Tu jest Dexos 1 gen2 ale teraz tak myślę jak napisałeś o tych GPFach - z tego co czytałem to one miały być montowane od 2017r, moja strzała jest z 3.2018 plus to że serwis wlał właśnie 0W20. Jak sprawdzam po vin to nie widzę zadnych gpfów ani filtrów cząstek i nie wiem jka sprawdzić czy moja to ma czy nie. No i jaki ten olej lać?

Marek0
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 17 maja 2020, o 12:50
Auto: Insignia GS 2019
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Opole
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: Marek0 » 8 lip 2020, o 13:26

GPF jest od drugiej połowy 2018roku ,kiedy to owy rocznik staje się rokiem modelowym 2019. Szukałem przed końcem roku z wyprzedaży w swoim okręgu, ale zawsze jak coś na tak to drugie na nie, a chciałem bez gpf-a bo mi on na co ,chyba na przyszłe wydatki. Zamówiłem pod koniec listopada pod siebie ale pan uprzedził ,że już będzie z GPF,także jak masz z początku roku napewno bez. Podobno w fabryce sierpień jest miesiącem ,po chłopaku mówiąc przemeblowania i wtedy zmienia się rok modelowy ( tak jest napewno)🙂

Awatar użytkownika
wassermann
Zapaleniec
Posty: 1613
Rejestracja: 9 lut 2015, o 16:18
Auto: Insignia GSi 2.0T
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: nec temere, nec timide
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 29 razy

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: wassermann » 8 lip 2020, o 15:16

Dokładnie od tego czasu. Można sprawdzić także po symbolu silnika w rozwinięciu VIN.
B15... - EURO6 - bez GPF (do czerwca 2018)
D15... - EURO6d-TEMP - już z GPF (od lipca 2018), a po niemiecku "Ottopartikelfilter"

M.

Awatar użytkownika
Wonkybusiness
Nowicjusz
Posty: 30
Rejestracja: 23 maja 2020, o 11:39
Auto: Insignia
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2017
Miasto: Bełchatów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: Wonkybusiness » 8 lip 2020, o 18:18

O cholerka czyli wychodzi że nie mam gpf 😮 to super 😃 b15xft

Marek0
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 17 maja 2020, o 12:50
Auto: Insignia GS 2019
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Opole
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: Marek0 » 8 lip 2020, o 18:52

Wolałbym też bez😄. Jednakże pozatym,że go mam w żaden sposób nie odczuwam . Jest inaczej niż z dpf w dieslu. Nie trzeba zwracać uwagi na wypalanie, nie ma jakichkolwiek wskazań ,że coś trzeba robić . Jeżdżę przeważnie w mieście,więc przyjmuję zasadę żeby czasem przegonić auto w trasie i spalić wszelkie pozostałości z jazdy miejskiej😛

Marek0
Użytkownik
Posty: 339
Rejestracja: 17 maja 2020, o 12:50
Auto: Insignia GS 2019
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Opole
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: Marek0 » 27 sie 2020, o 14:42

Wymiana oleju po 10tys następnych przejechanych na 0W20 oraz powakacyjne czyszczenie klimy metodą chemiczną . Operacja zamknęła się w kwocie 428zł i takie drobne zabiegi można w ASO robić . Narazie bezawaryjnie i mam nadzieję dobić tak do drugiego planowego serwisu w styczniu. Gwarancja dodatkowa na rok a potem zobaczymy czy insia zostanie dłużej, czy nie . Narazie przebieg skromny 31tys🙂.

Awatar użytkownika
dokia
Klubowicz
Posty: 8448
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Insignia 2.0t 260KM
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 197 razy
Otrzymał  piwo: 101 razy
Kontakt:

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: dokia » 27 paź 2021, o 05:45

Chłopaki 🤗 ile oleju do mojej GS 2,0t 260KM? Ile oleju zamówić? Bo do starej to wlać trzeba było 5,9litra, a tu w instrukcji mam podane tylko objętości do diesli. Też brać bańkę 5+1 litr?
Radio 357 :)

xyz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 4 sie 2019, o 14:42
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Bydgoszcz

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: xyz » 27 paź 2021, o 07:56

5,7 litra (strona 333 instrukcji).

Awatar użytkownika
dokia
Klubowicz
Posty: 8448
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Insignia 2.0t 260KM
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 197 razy
Otrzymał  piwo: 101 razy
Kontakt:

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: dokia » 27 paź 2021, o 08:41

Sprawdzałam tylko na myopel to tam same diesle. Instrukcje mam w schowku w aucie. Dzięki. Czyli znowu 6l trzeba kupić 😥
Radio 357 :)

xul
Klubowicz
Posty: 1870
Rejestracja: 19 kwie 2018, o 06:20
Auto: Insignia OPC
Kod silnika: A28NER
Rok produkcji: 2013
Miasto: Katowice (okolice)
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 71 razy

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: xul » 27 paź 2021, o 09:21

Nie ma co płakać, więcej oleju = lepsze chłodzenie. W niektórych samochodach ludzie dokładają nawet dystanse do miski olejowej, żeby zwiększyć jej pojemność. Jak fabrycznie jest układ przystosowany pod większą ilość oleju, to nic, tylko się cieszyć :)

krzys138
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 12 lis 2015, o 19:42
Auto: opel insignia B
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Krapkowice
Postawił piwo: 2 razy

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: krzys138 » 24 wrz 2023, o 14:47

Witam czy do 1.5 165 km bez gpf można wlac nap.motul Dexos 2 generacji3 0w20

mwlupus1
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 9 gru 2022, o 17:12
Auto: Insignia B
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Kraków/Kielce

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: mwlupus1 » 23 paź 2023, o 22:18

krzys138 pisze:
24 wrz 2023, o 14:47
...
Jeżeli chodzi o 1.5T producent zaleca olej z normą Dexos 2 0W30, 5W30, 0W40 lub 5W40. Wydaję mi się że dopiero do silników z GPF (modele 2018,5 i nowsze) pojawia się 0W20. Warto również rozejrzeć się za olejem z dodatkami przeciwko LSPI.
Do motoru z filtrem GPF osobiście używam Millers Oils 5W30 LSPI link: https://www.millersoils.pl/produkt/xf-p ... lspi-5w30/
Ostatnio zmieniony 23 paź 2023, o 23:10 przez IBZI, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem. Regulamin Forum.

tomtyl
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2 paź 2023, o 18:42
Auto: Insignia B
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Kraków

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: tomtyl » 1 lis 2023, o 16:29

Cześć jestem użytkownikiem Insignii 1.5t 165km (auto z przebiegiem ok.132 tys.km) od ok. miesiąca. Wcześniej miałem peugeota 508 1.6 benzyna. Serwis zalecał raz na jakiś czas dolać tunap do paliwa (w praktyce przy przeglądzie okresowym wręczali tunapa i instruowali co z tym zrobić).

Zastanawiam się czy do tego silnika 1.5 też były takie zalecenia a nawet jeśli nie, to czy Wy stosujecie jakieś takie specyfiki, które mają czyścić/utrzymać silnik w dobrym stanie i jak często? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Zbyszek01
Klubowicz
Posty: 3038
Rejestracja: 10 lut 2015, o 20:29
Auto: Jag XE 2,0D ,MY2020
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2019
Miasto: DZA
Postawił piwo: 21 razy
Otrzymał  piwo: 28 razy

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: Zbyszek01 » 1 lis 2023, o 18:48

W nazwie „Tunap” są też cyfry, podasz jakie? To ma znaczenie do czego lejesz.
Insignia MY2012

tomtyl
Nowicjusz
Posty: 21
Rejestracja: 2 paź 2023, o 18:42
Auto: Insignia B
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Kraków

Re: Insignia Grand Sport benzyna - filtry, oleje, przeglądy

Post autor: tomtyl » 1 lis 2023, o 19:24

Tunap 978

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Dyskusje ogólne”