--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
----------------Nowy Opel Manta GSe ElektroMOD z promiennym uśmiechem - zobacz
--------------------
---------------- Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Insignia B - stuki z tyłu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
krupniok
Użytkownik
Auto: Insignia B (automat)
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2017
Miasto: Śląsk
Postawił piwo: 10 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

Insignia B - stuki z tyłu

Post autor: krupniok » 11 lis 2020, o 08:25

Od jakiegoś czasu szukam przyczyny twardych stuków z tylnego zawieszenia. Stuka prawa i lewa strona. Stuki wydobywają się jednorazowo po obciążeniu tyłu samochodu (ruszenie do przodu spod świateł lub naciśnięcie tyłu samochodu "ręcznie" obciążając bagażnik). Drugie stuknięcie pojawia się przy odciążeniu tyłu samochodu np. przy hamowaniu czy ręcznym uniesieniu tyłu. Twardy stuk niesie się po zawieszeniu, tj. wahaczach, amortyzatorze. Same amortyzatory wykluczone (podmieniane na KYB). Dodam, że stuki nasilają się wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej. Stuki występują też podczas jazdy po delikatnych nierównościach z niską prędkością, szczególnie jadąc do tyłu (choć do przodu też).
Zawieszenie sprawdzane na kilku stacjach diagnostycznych oraz u mechanika - wszystko sztywne, nic nie ma luzu. Ktoś ma jakieś sugestie?

Insignia B kombi, 2.0 170KM ~140000km

dziku89
Nowicjusz
Auto: Insignia B
Miasto: Poznań

Re: Insignia B - stuki z tyłu

Post autor: dziku89 » 27 kwie 2021, o 17:48

Kurde, mam ten sam problem i wszyscy rozkładają ręce.... Może jakoś poradziłeś sobie z tym problemem?

Awatar użytkownika
krupniok
Użytkownik
Auto: Insignia B (automat)
Miasto: Śląsk
Postawił piwo: 10 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Insignia B - stuki z tyłu

Post autor: krupniok » 16 maja 2021, o 09:14

Tak, problem został rozwiązany. Przyczyną są tuleje fabrycznie montowane w tylnej zwrotnicy. Niestety nie ma na chwilę obecną możliwości wymiany samej tulei - koszt nowej zwrotnicy to ponad 1200zl/szt. U mnie "siadła" tuleja z lewej strony, a hałas niósł się na cały samochód (byłem przekonany, że stuka z obydwu stron). Tuleja powinna się kołysać, natomiast u mnie stała dęba. Kupiłem używane zwrotnice wraz z piastami i po wymianie lewej strony problem ustał.
Z tego co zdążyłem się dowiedzieć to nastąpiła zmiana konstrukcyjna tych tulei, gdyż ta która była oryginalnie jest trochę inaczej skonstruowana niż ta którą kupiłem ze zwrotnicą (nowe są olejowe).

Jakby co to została mi prawa zwrotnica z auta po przebiegu 6000km (kupiłem dwie sztuki).
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie + układ hamulcowy”