--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Zmiana Licznika

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
profek
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 15 maja 2015, o 16:47
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Łódź
Otrzymał  piwo: 3 razy

Zmiana Licznika

Post autor: profek » 3 sie 2015, o 06:29

Witam do tej pory nie znalazłem żadnej informacji na ten temat.Otóż zainteresował mnie wygląd wyświetlacza pomiędzy zegarami w modelu jak myślę z 2012.Jest na forum temat o rozszerzeniu komputera,ale ten wyświetlacz jest jeszcze bardziej praktyczny.Chodzi mi o to że np.jest wizualizacja PDC informacje z komputera wyświetlane są w trzech lub czterech wierszach.Moje pytanie brzmi czy ktoś próbował wymienić standardowe zegary na takie o których piszę i jaki ewentualnie jest stopień trudności tej operacji.

Awatar użytkownika
KaMYk
Zapaleniec
Posty: 2234
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:33
Auto: Dodge Charger R/T
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2014
Miasto: Mochowo
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 9 razy

Re: Zmiana Licznika

Post autor: KaMYk » 3 sie 2015, o 07:30

Samego wyświetlacza pomiędzy zegarami to na pewno się nie da. Co do całego zestawu zegarów
skontaktuj się z http://www.autoflashonline.pl/ jeśli ktokolwiek będzie wiedział, to na pewno w tej firmie.
Nie spotkałem na tym forum takiego opisu.

Awatar użytkownika
KenyBDG
Użytkownik
Posty: 658
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 10:49
Auto: Insignia B
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2017
Miasto: Warszawa
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Zmiana Licznika

Post autor: KenyBDG » 3 sie 2015, o 08:32

Z tego co wiem to nie ma możliwości wymiany licznika, jeden z kolegów który pracuje na szrocie próbował coś takiego, niestety nie udało się. Licznik jest dopasowany do danej wersji i rocznika, nie ma możliwości montażu innego licznika.

Awatar użytkownika
profek
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 15 maja 2015, o 16:47
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Łódź
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Zmiana Licznika

Post autor: profek » 3 sie 2015, o 22:42

Samego wyświetlacza to nawet bym nie próbował,ale cały zestaw wskaźników zaryzykowałbym.Temat jest świeży i mam nadzieję że znajdzie się na forum ktoś kto ma spore pojęcie z zakresu elektroniki.Czy ktoś wie jakie różnice są w chociażby kostkach połączeniowych.Myślę że jest sposób przecież jak zestaw się zepsuje to musi być sposób na jego wymianę i oprogramowanie do danego egzemplarza.

-- 17 sie 2015, o 21:53 --

Z powodu braku zainteresowanie tematem.Zamykam!!!!!!

Kot

Re: Zmiana Licznika

Post autor: Kot » 17 sie 2015, o 21:03

Powiem tak teoretycznie da się i jest na to procedura, sama podmianka nic nie da chyba że nadpiszemy na nowych zegarach vin od naszego auta i puścimy go przez sps konfigurując do aktualnych funkcji w aucie ew. rozszerzając o coś dodatkowo .

Awatar użytkownika
rollyone
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 25 paź 2014, o 23:50
Auto: Insignia se cdti
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Glasgow Szkocja
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Zmiana Licznika

Post autor: rollyone » 28 sie 2015, o 21:44

Ponieważ bardzo poważnie przymierzam się do wymiany całego licznika zabrałem się za temat. Poszukałem, poszperałem, poczytałem i posłuchałem mądrzejszych od siebie. Oto kilka wniosków i ustaleń (do weryfikacji).

1. Nie zadziała licznik od rocznika 2011> w isi 2008 i 2009. Ponoć problem z kompatybilnością. Jaką i o co chodzi nie znalazłem, a informacja została uzyskana dzięki i uprzejmości auto flash.pl

2. Vin oraz car pass zaszyte są w tym epromie zdj.poniżej

Obrazek

3. Nie ma konieczności konfiguracji SPS (nie potwierdzone choć wszyscy, którzy mieli coś do powiedzenia tak twierdzili). Ponoć wygląda to tak samo jak w przypadku zmiany licznika w vectrze c bez car pass.

4. Licznik isi podobnie jak vectry c jest częścią systemu immo... i tu dylemat. O ile w vectrze c można było zmienić licznik bez passa i samochód odpalał to w przypadku isi zdania wyraźnie się różniły. Najciekawsze usłyszałem od elektryka serwisu vauxhall cyt. "to zależy od rocznika i wyposażenia" niestety pomimo moich nalegań nie umiał mi nic więcej powiedzieć prócz "przywieź licznik zobaczymy co da się zrobić."

5. Można odczytać i wgrać ponownie zawartość eprom licznika przez złącze obd2 używając opel-scanner CAN PRO. (To akurat już niedługo będę mógł sam zweryfikować.)

6. Można odczytać i wgrać ponownie zawartość eprom licznika używając software i programator EZ2010 lub WLPRO v220. W tym celu należy jednak wylutować eprom. (Do weryfikacji i w związku z tym mam pewną propozycję ale to na koniec)

7. Niestety ku mojemu rozczarowaniu nie poznałem ani nie spotkałem nikogo kto taką operację już przeprowadził aby móc zweryfikować powyższe informacje.

Ad. 6

Jestem w posiadaniu dwóch sprawnych liczników z insigni (diesel 118kW wersja SE). Chętnie użyczę jeden w celach doświadczalnych komuś kto ma pojęcie i byłby w stanie odczytać, wyedytować i zmienić zawartość eprom licznika do testu.

Obrazek

Wysłane z mojego SM-G900F

Awatar użytkownika
yerry
Prezes ICP
Posty: 6061
Rejestracja: 23 maja 2013, o 22:43
Auto: Insignia B GS
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 25 razy
Otrzymał  piwo: 85 razy
Kontakt:

Re: Zmiana Licznika

Post autor: yerry » 28 sie 2015, o 23:12

Zrób lepsze zdjęcie eeproma bo nie da się odczytać symbolu.
Podobnego edytowałem w radiu CD400 by podmienić VIN.
Moje prace: HMI2.5 i Android Auto: HMI2.5 w IntelliLink MY2014-15 Bluetooth: Bluetooth CD300 CD400 CD500 DVD800 NAVI600 NAVI900 Aktualizacja Android Auto
https://insipro.pl/

Awatar użytkownika
rollyone
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 25 paź 2014, o 23:50
Auto: Insignia se cdti
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Glasgow Szkocja
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Zmiana Licznika

Post autor: rollyone » 28 sie 2015, o 23:14

Lepiej chyba nie da rady

Obrazek

Wysłane z mojego SM-G900F

Kot

Re: Zmiana Licznika

Post autor: Kot » 7 wrz 2015, o 20:57

Bawiąc się mdi wchodziłem w zegary i jest tam opcja demontaż ecu chodzi konkretnie o cały zegar,oraz opcje konfiguracja i rekonfiguracja.
Patrząc na to chłopskim inżynierskim rozumem jak jest taka opcja to jest to raczej wymagane.
To część imo,jest tam nadpisany vin oraz przebieg jak wsadzisz inny z innymi danymi może powstać konflikt dla imo tz. inny vin i przebieg ,oraz mogą być zaprogramowane funkcje które nie posiada twoje auto ale to najwyżej kwestia paru błędów.
Ale z drugiej strony jak ktoś pisał że sprawa ma się jak w vectrze c to wybór należny do ciebie .
( ͡° ͜ʖ ͡°)

Awatar użytkownika
rollyone
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 25 paź 2014, o 23:50
Auto: Insignia se cdti
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Glasgow Szkocja
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Zmiana Licznika

Post autor: rollyone » 21 wrz 2015, o 00:31

Praca nad adaptacją licznika w insigni trochę się przeciągnęła, ale są już konkretne wyniki. Konkluzja - można zmienić licznik na używany z innego auta. Do dyspozycji miałem licznik z insigni 2011 i auta z 2008 09 i 10 roku produkcji. Adaptacja polegała na edycji i zmianie wsadu eeprom licznika, a dokładnie przepisaniu danych auta dawcy na dane auta biorcy czyli numer VIN i kod pin. O ile zapis numeru VIN i przebiegu znajduje się zawsze w tym samym miejscu we wszystkich wsadach to niestety pin umieszczony jest w różnych wierszach i nie można jednoznacznie go wskazać co jednak nie stanowi problemu.
Poniżej przykład wsadu eprom licznika

Obrazek

Obrazek

Licznik dawcy pochodził z auta wyposażonego w czujniki cofania. Po podłączeniu do auta bez czujników kontrolka P zapalała się w chwili testu i gasła. Żadnych innych błędów czy dodatkowych informacji o wadliwym działaniu nie było. Silnik normalnie odpalił. Uważam, że jest to dobra informacja gdy z jakiegoś powodu musimy wymienić licznik w samochodzie. Nie trzeba korzystać z usług ASO, więc i koszty takiej operacji są dużo niższe. Na marginesie jeśli ktoś z kolegów na forum posiada w swojej insigni licznik z wyświetlaczem typu combo lub nawet wsad eepromu to bardzo prosiłbym o dane takiego licznika i BCMu: symbol, numer seryjny itd... które można odczytać OpComem pomoże mi to znaleźć licznik i BCM do kolejnych prób adaptacji. Ze względu na dotkliwy brak czasu na razie zaprzestaję dalszych prac w temacie. Osiągnąłem swój cel i cieszę się w pełni działającym już w mojej iśce IPC bez udziału ASO i kosztów z tym związanych. Jako ciekawostkę coś z mojej zafirki 14.

Obrazek

Obrazek

I coś dla żartu

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam


Wysłane z mojego SM-G900F

Awatar użytkownika
yerry
Prezes ICP
Posty: 6061
Rejestracja: 23 maja 2013, o 22:43
Auto: Insignia B GS
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 25 razy
Otrzymał  piwo: 85 razy
Kontakt:

Re: Zmiana Licznika

Post autor: yerry » 21 wrz 2015, o 07:59

Kawał dobrej roboty, szkoda byś zaprzestawał prac. Co było powodem konieczności zmiany licznika? Bo jeśli dobrze rozumiem, w swojej Iście MY09 wymieniłeś zegary na takie same ale od innego auta? Natomiast próba wstawienia combo dopiero w planie?
Moje prace: HMI2.5 i Android Auto: HMI2.5 w IntelliLink MY2014-15 Bluetooth: Bluetooth CD300 CD400 CD500 DVD800 NAVI600 NAVI900 Aktualizacja Android Auto
https://insipro.pl/

Awatar użytkownika
rollyone
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 25 paź 2014, o 23:50
Auto: Insignia se cdti
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Glasgow Szkocja
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Zmiana Licznika

Post autor: rollyone » 21 wrz 2015, o 08:19

Brak podświetlenia obrotomierza i temperatury płynu oraz błędne wskazania w/w. Co do combo to od chwili gdy mogę miec w DIC info o DPFie i kilka innych pierdółek raczej nie myślę o takiej zmianie w swoim aucie.

Wysłane z mojego SM-G900F

Awatar użytkownika
KaMYk
Zapaleniec
Posty: 2234
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:33
Auto: Dodge Charger R/T
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2014
Miasto: Mochowo
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 9 razy

Re: Zmiana Licznika

Post autor: KaMYk » 21 wrz 2015, o 08:39

Nadal jednak nie napisałeś czym zmieniasz opcje wyświetlanych informacji.
Zapewne jest to jakiś moduł podłączany do gniazda OBDII, tylko jaki?

Awatar użytkownika
rollyone
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 25 paź 2014, o 23:50
Auto: Insignia se cdti
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Glasgow Szkocja
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Zmiana Licznika

Post autor: rollyone » 21 wrz 2015, o 12:32

Oj mylisz się kolego. Odpowiedź jest na forum. Pisałem dokładnie o tym w wątku happylightshow. Ja użyłem czegoś innego, ale użycie HB daje dokładnie ten sam efekt jak zdjęciach i nowa funkcja (co prawda w wersji beta) pozwala na monitorowanie DPFu: zapełnienie, czas regeneracji, średni przebieg miedzy procesami, przebieg od ostatniej regeneracji.

Wysłane z mojego SM-G900F

Awatar użytkownika
KaMYk
Zapaleniec
Posty: 2234
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:33
Auto: Dodge Charger R/T
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2014
Miasto: Mochowo
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 9 razy

Re: Zmiana Licznika

Post autor: KaMYk » 21 wrz 2015, o 14:36

No to się nie pomyliłem jednak, happyblue jest modułem podłączanym do złącza OBDII. Nie wiedziałem tylko, że w wersji beta ma już info o DPF. Tylko Ty znów piszesz, że użyłeś czegoś innego, choć użycie HappyBlue dale ten sam efekt. No to ponawiam pytanie, czego użyłeś?, bo w temacie o happy... piszesz, że używasz HappyBlue.

Awatar użytkownika
rollyone
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 25 paź 2014, o 23:50
Auto: Insignia se cdti
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Glasgow Szkocja
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Zmiana Licznika

Post autor: rollyone » 21 wrz 2015, o 15:52

Bo używam HB i bardzo sobie chwalę. Co do tego drugiego to jest to autorski projekt kolegi z zamkniętego klubu Vauxhall insignia enthusiasts Glasgow i jest wciąż rozwijany. Oba interfejsy wykorzystują ten sam protokół komunikacji z pojazdem.

Wysłane z mojego SM-G900F

Awatar użytkownika
profek
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 15 maja 2015, o 16:47
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Łódź
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Zmiana Licznika

Post autor: profek » 21 wrz 2015, o 19:17

I właśnie o tym pisałem przy okazji happy że potrzebny jest ktoś z głową na karku.I się znalazł trochę zazdroszczę wiedzy i umiejętności,ale nie każdy może być inżynierem.Pozostaje mieć nadzieję że koledzy podzielą się z nami swoimi urządzeniami.

Awatar użytkownika
rollyone
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 25 paź 2014, o 23:50
Auto: Insignia se cdti
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Glasgow Szkocja
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Zmiana Licznika

Post autor: rollyone » 26 wrz 2015, o 12:15

Koledzy, co powiedzielibyście na taką zmianę w swoich autach. Licznik poliftowy w przedlifcie?
Obrazek

Wysłane z mojego SM-G900F

Awatar użytkownika
KaMYk
Zapaleniec
Posty: 2234
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:33
Auto: Dodge Charger R/T
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2014
Miasto: Mochowo
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 9 razy

Re: Zmiana Licznika

Post autor: KaMYk » 26 wrz 2015, o 12:54

Podświetlenie gryzłoby się z resztą kokpitu.
I jak już zmieniać, to na licznik z większym wyświetlaczem.

Awatar użytkownika
rollyone
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 25 paź 2014, o 23:50
Auto: Insignia se cdti
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Glasgow Szkocja
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Zmiana Licznika

Post autor: rollyone » 26 wrz 2015, o 13:03

Można zmienić podświetlenie kokpitu... a zmiana na licznik z większym wyświetlaczem to już konkretna ingerencja w cały system.

Wysłane z mojego SM-G900F

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”