--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------Spot Krakowski - niedziela 3.03 godz. 16:00 - fotki z spota
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Lusterka składane elektrycznie

ODPOWIEDZ
Kfighter
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 5 maja 2020, o 21:54
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Bolesławiec

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Kfighter » 28 kwie 2021, o 17:46

Witam, i jak, udało się komuś połączyć moduł składania lusterek z elektryką w aucie? Bo mój moduł zakupiłem zimą i teraz mam czas, żeby się tym zająć.
Instrukcja do modułu: http://conda.pl/instrukcje/661284062726266.pdf
Wszystko jest dokładnie opisane, chociaż nie za bardzo rozumiem, bo się na elektryce zbytnio nie znam, ale mam elektryka w rodzinie, który by mi to ogarnął, jak już bym się dostał do przewodów w aucie.
Zostaje teraz kwestia, czy ktoś dostał się do kabelków od lusterek w aucie? Są w drzwiach, czy gdzieś przy słupku? Czy trzeba rozebrać całe drzwi?

ariel
Użytkownik
Posty: 114
Rejestracja: 2 mar 2016, o 17:04
Auto: opel 4x4
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: rybnik
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: ariel » 29 kwie 2021, o 01:18

Pod twiterem masz dostęp do kabli tam wpinają się do ogrzewania lusterek do diody dpf

matiau03
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 7 sty 2020, o 19:39
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTE
Rok produkcji: 2014
Miasto: Poznań
Postawił piwo: 1 raz

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: matiau03 » 15 maja 2021, o 13:57

Rooff_ pisze:
15 paź 2019, o 17:52
Dzisiaj grubsza zabawa z czyszczeniem. Poniżej kilka zdjęć i filmów :)

Były pytania o rozbieranie lusterka. Jeśli chodzi o zdejmowanie nakładki lakierowanej to ja to robiłem bez jakichkolwiek narzędzi. Rozbieranie zaczynam patrząc na lusterko od strony maski, podważając palcami poziomą, długą część nakładki. Jak odskoczy, przechodzimy w pobilże słupka i tam też wyciągamy z zaczepów. Później jest najtrudniej bo trzeba z wyczuciem mocniej pociągnąć resztę - czyli to co się trzyma na górze przy lustrze. Polecam to robić jak jest w miarę ciepło, wtedy jest większa szansa na niepołamanie zaczepów ;) Ciągniemy wkładając palce od słupka w stronę lustra i do góry - nie wiem jak to inaczej napisać ;) A i zdjęć czy filmu zrobić nie sposób w pojedynkę :P

Jak już zdejmiemy nakładkę oczom naszym ukazuje się taki widok:
DSC_0051s.JPG
Dalsze rozbieranie to odkręcenie widocznych dwóch śrub.
Po wykręceniu Można zdjąć część górną lusterka. Wtedy zostaje coś takiego:
DSC_0055s.JPG
Żeby rozbierać dalej, a w szczególności żeby zdjąć dolną część lusterka z mocowania, należy wypchnąć czymś kołki/pół-tulejki, widoczne na zdjęciu poniżej:
DSC_0058s.JPG
Ja użyłem do tego torxa o wielkości porównywalnej z wielkością otworu. Tulejki można wypchnąć w którąkolwiek stronę.
Następnie zdejmujemy górną obudowę silniczka od składania. Sam silniczek wygląda mniej więcej tak:
DSC_0059s.JPG
A reszta mechanizmu składającego tak:
DSC_0061s.JPG
Silniczek można zdjąć - tylko trzeba uważać, żeby się mechanizm składający nie wysypał - chociaż jest na smarze, ale może się przyklecić do podstawy ;)
Żeby zdjąć resztę trzeba oczywiście odczepić wszystkie wtyczki. Od "żółwia" na którym jest lustro to nie ma wiekszych problemów, podobnie jak od silniczka składania (tu trzeba wydłubać delikatnie gumową osłonę i wyciągnąć wtyczkę). Trochę trudniej jest z wtyczkami od podgrzewania. Najtrudniej jest od fotochromu - tu cieżko będzie bez wyciągnięcia lustra. Sama wtyczka od fotochromu jest na wcisk - trzeba ją wyciągnąć z zaczepów i rozpiąć.

I teraz jeśli już wszystko pozdejmowaliśmy zostaje nam coś takiego:


Jak widać dość ciężko chodzi. Starałem się naciskać równo żeby się płynnie przesuwało - nie dało rady.
Dopiero po nasmarowaniu działa tak:

Ja smarowałem smarem silikonowym w sprayu miejsce łączenia elementu ruchomego z podstawą. Można podważyć ten element ruchomy śrubokrętem i psikać pomiędzy. Można też psikać od góry od strony sprężyny - tak żeby się tego smaru trochę tam wlało ;)

W praktyce po czyszczeniu i smarowaniu obu lusterek składanie działa tak:


Jak widać dla obu lusterek zarówno składanie jak i rozkładanie trwa ~3 sekundy. Ja nie widzę znaczącej różnicy w momencie startu składania któregokowiek lusterka. Koniec składania też jest właściwie jednoczesny.
Precyzując wypowiedź kolegi @ZZZ - lusterko PASAŻERA (prawe) składa się bardziej - bliżej szyby ;)
Ale odziwo nie powoduje to specjalnej różnicy w czasie składania.
Witajcie,
Rozebrałem lusterko jak w poradniku, ale po zamontowaniu z powrotem silniczka do lusterek stawia opór i nie idzie złożyć lusterka ani ręcznie, ani elektrycznie, niestety brak filmów czy zdjęć jak składać później lusterka.
Wiecie co może być przyczyną?

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 120 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Rooff_ » 15 maja 2021, o 15:14

Tam się nie da zbyt wiele zepsuć czy źle złożyć. Jedyne gdzie można coś zmaścić to złożenie zębatek z silniczkiem - może tam coś nie zaskoczyło i kleszczy? Bo jak rozumiem silniczek działa (słychać go) i próbuje składać, ale nie składa?

Ręcznie masz na myśli bez elektryki tylko je pchając ręką z zewnątrz? Szczerze mówiąc nie próbowałem - jedynie trochę pomagałem ręką jak przymarzło, ale jak już czułem opór od mechanizmu składania to dalej nie.

matiau03
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 7 sty 2020, o 19:39
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTE
Rok produkcji: 2014
Miasto: Poznań
Postawił piwo: 1 raz

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: matiau03 » 15 maja 2021, o 18:05

No właśnie to mnie dziwi że jest to mega prosta budowa. Silniczek się obraca, cały wyciągnięty, wyczyszczony. Co jedyne po złożeniu tak jakby to duże białe kółko nie chciało przenosić momentu, po prostu stoi, gdy jest wyciągnięte z mechanizmu działa idealnie.

kjk12
Użytkownik
Posty: 399
Rejestracja: 3 mar 2015, o 05:45
Auto: insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: kjk12 » 13 wrz 2021, o 17:06

Zakładał ktoś lusterko z monitorowaniem martwego pola do wersji bez ? (Insignia 2010)

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 8945
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 114 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: mazmarcin » 13 wrz 2021, o 17:42


Szmeli
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2020, o 20:13
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Chełmno
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Szmeli » 26 wrz 2021, o 08:56

Witam czy montaż elektrycznie składanych lusterek w po lifcie jest taki sam jak przed lifcie? Jest inny joystick, chodzi o podpięcia pinów do zamykania i otwierania lusterek.

mmbosss@interia.pl
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 16 paź 2021, o 05:51
Auto: insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: POZNAN

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: mmbosss@interia.pl » 17 paź 2021, o 12:28

Chalo Panowie pytanko aby się składały lusterka i zjeżdzały szyby z pilota co trzeba zrobić.??
Mam 2009 insignie i nie zmykają sie lusterka ani szyby nie zjeżdzają .

Awatar użytkownika
dare50
Zapaleniec
Posty: 2343
Rejestracja: 26 lut 2017, o 18:44
Auto: Insignia 4x4 COSMO
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Wejherowo
Postawił piwo: 25 razy
Otrzymał  piwo: 32 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: dare50 » 17 paź 2021, o 12:36

Zapoznać się z regulaminem i przeczytać odpowiedni temat

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4186
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 30 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: IBZI » 17 paź 2021, o 17:46

Proponuję też użyć forumowej wyszukiwarki.
Oczywiście nie zaszkodzi zapoznać się z instrukcją.

Luisyu
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 23 lut 2021, o 04:10
Auto: Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Tychy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Luisyu » 25 sty 2022, o 00:44

Szanowne grono czy montaż elektrycznie składanych lusterek w lifcie jest taki sam jak przed liftem? Jest inny joystick z inną ilość pinów + drzwi pasażera też inny przycisk Do tego w prawych drzwiach jest dodatkowy moduł boczka powiązany z obsługą lusterek. Jak to ogarnąć? byłbym wdzięczny za pomoc. Mam fotele z pełną elekryką pamięcią, moduł do obsługi składanych lusterek.
Z góry dzięki za poradę

domeno1204
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 18 sie 2020, o 21:31
Auto: Opel Insignia 4x4
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: Wielmoza
Postawił piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: domeno1204 » 9 maja 2022, o 16:59

matiau03 pisze:
15 maja 2021, o 18:05
No właśnie to mnie dziwi że jest to mega prosta budowa. Silniczek się obraca, cały wyciągnięty, wyczyszczony. Co jedyne po złożeniu tak jakby to duże białe kółko nie chciało przenosić momentu, po prostu stoi, gdy jest wyciągnięte z mechanizmu działa idealnie.
matiau03 udało Ci sie rozwiązać problem ? Mam dokładnie to samo po zamontowaniu silnika nie ma reakcji lecz po wymontowaniu i podaniu napiecia na sam silniczek te tryby chodzą elegancko
Po nasmarowaniu dość lekko chodzi sam mechanizm składania oczywiście z wyciągniętym silniczkiem .
Zastanawia mnie jakby te silniczek nie miał siły jakość przenieść tego momentu ,ale ręcznie to dość lekko chodzi

Dodano po 59 minutach 22 sekundach:
Dawider pisze:
9 maja 2020, o 11:40
Rooff_ pisze:
16 paź 2019, o 13:28
Dzięki, dobra robota te zdjęcia dużo mi pomogły.

U mnie pojawiał się luz na lusterku w tym miejscu gdzie się składa. Nawet na rozłożonym i złożonym. Składać też nie zawsze się chciały.

Problem leży w tulejce na której jest sprężyna i podkładka zabezpieczająca. Wystarczy wyprostować jej dół, który chodzi w tej prowadnicy i wszystko wraca do normy.
Zaznaczajcie sobie kreskami i zdjęciami jak każdy element musi być założony bo można się zdziwić

Obrazek
Obrazek
Roof czy masz może zdjęcia jak sciągasz spręzyne z tego mechanizmu obrotowego ? Mam problem ,gdzie po zamontowaniu silnika nie ma żadnej rekacji jakby tryby wgl sie nie obracały po wymontowaniu silniczkami tryby ładnie chodzą jakby był za duży opór, lecz po nasmarowaniu chodzi dość płynnie mechanizm obrotowy ,oczywiście gdy nie jest zamontowany silniczek

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 120 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Rooff_ » 9 maja 2022, o 19:22

Wywołany do tablicy podrzucam filmik, który zrobiłem jakiś czas temu:
https://youtu.be/Sly2ucA8VV4
LINK
jótóber ze mnie żaden - muszę chyba zatrudnić operatora, bo inaczej będzie więcej ujęć na nogi, niż samej treści :lol:

Moim zdaniem przy tych lusterkach największym i chyba jedynym problemem w składaniu są tylko i wylącznie te dwie okrągłe blaszki z wypustkami. To na nich opiera się cały mechanizm obrotu lusterka wokół osi. U mnie one są dość mocno zużyte - w sensie porobiły się głębokie rysy i przez to mocno wzrosło tarcie.
IMG_20220407_162105_s.jpg
IMG_20220407_162212_BURST019.jpg
Jeśli chodzi o smarowanie to tam nie można dawać byle jakiego smaru. Musi być taki, który będzie się dobrze trzymał metalu. Silikonowy się nie nadaje. Jakiś taki dość drogi biały w tubce, niby dobry na niskie temperatury i przeznaczony do metalu się nie sprawdził - lusterko się nie chciało obracać. Finalnie użyłem grafitowego w sprayu (musiałem drugi raz rozbierać cały mechanizm żeby wyczyścić ten biały, bo inaczej ten w sprayu nie dałby rady wpłynąć pomiędzy te blaszki). Być może dobry byłby zwykły olej samochodowy - chociaż tutaj wadą byłaby jego gęstość - nie wiem czy by się nie wycisnął z pomiędzy tych blaszek... I nie wiem jak z wymianą :P
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 15 sie 2023, o 11:51 przez Rooff_, łącznie zmieniany 1 raz.

domeno1204
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 18 sie 2020, o 21:31
Auto: Opel Insignia 4x4
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: Wielmoza
Postawił piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: domeno1204 » 9 maja 2022, o 20:29

Dzięki Wielkie za szybką odpowiedź z twojej strony :D dużo mi pomógł ten filmik ,jutro zabieram się za rozbieranie i smarowanie :D Ja używam smaru białego w spray'u tylko jest dość gęsty i nie chciał wpłynąć właśnie w szczeliny,gdy pisakałem od góry w okolice tej sprężyny ;/

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 8945
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 114 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: mazmarcin » 9 maja 2022, o 20:33

Rooff_ pisze:
9 maja 2022, o 19:22
Nie jest źle już parapetu nie widać :lol: ;)

Szmeli
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 11 paź 2020, o 20:13
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Chełmno
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Szmeli » 11 maja 2022, o 20:32

Witam czy ktoś poprawnie podłączył moduł domykania lusterek z sklepu comda.pl?

domeno1204
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 18 sie 2020, o 21:31
Auto: Opel Insignia 4x4
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: Wielmoza
Postawił piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: domeno1204 » 12 maja 2022, o 15:21

Rooff_ pisze:
9 maja 2022, o 19:22
Wywołany do tablicy podrzucam filmik, który zrobiłem jakiś czas temu:

jótóber ze mnie żaden - muszę chyba zatrudnić operatora, bo inaczej będzie więcej ujęć na nogi, niż samej treści :lol:

Moim zdaniem przy tych lusterkach największym i chyba jedynym problemem w składaniu są tylko i wylącznie te dwie okrągłe blaszki z wypustkami. To na nich opiera się cały mechanizm obrotu lusterka wokół osi. U mnie one są dość mocno zużyte - w sensie porobiły się głębokie rysy i przez to mocno wzrosło tarcie.
IMG_20220407_162105_s.jpg
IMG_20220407_162212_BURST019.jpg

Jeśli chodzi o smarowanie to tam nie można dawać byle jakiego smaru. Musi być taki, który będzie się dobrze trzymał metalu. Silikonowy się nie nadaje. Jakiś taki dość drogi biały w tubce, niby dobry na niskie temperatury i przeznaczony do metalu się nie sprawdził - lusterko się nie chciało obracać. Finalnie użyłem grafitowego w sprayu (musiałem drugi raz rozbierać cały mechanizm żeby wyczyścić ten biały, bo inaczej ten w sprayu nie dałby rady wpłynąć pomiędzy te blaszki). Być może dobry byłby zwykły olej samochodowy - chociaż tutaj wadą byłaby jego gęstość - nie wiem czy by się nie wycisnął z pomiędzy tych blaszek... I nie wiem jak z wymianą :P
A jak ściągnąć tą sprężynę ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 120 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Rooff_ » 12 maja 2022, o 17:20

Próbowałeś włożyć ten silniczek do drugiego lusterka? Względnie zamienić silniczki prawy z lewym?

Co do domontażu tej sprężyny to... troche się nad tym nagłówkowałem, ale niech będzie, że się podzielę :P
Wziąłem pół metra linki takiej jak się wiesza na niej pranie na balkonach. Wyciągnąłem oczywiście samą linkę ze środka (obdarłem z tego silikonu) i wyplotłem jedno włókno. Przeciągnąłem je pod blaszką w taki sposób, by włożyć jednym otworkiem, a wyjąć kolejnym obok. Następnie tak związałem i złapałem kombinerkami, aby można to było jakoś pociągnąć do góry - ale w taki sposób, żeby jeden koniec tego włókna z linki znalazł się mniej więcej w pionie pomiędzy blaszką, a tym pionowym trzpieniem, o który trzyma się blaszka. Zrobiłem tak do okoła dla wszystkich miejsc, które trzymają tą blaszkę o ten trzpień. Następnie wystarczyło lekko podważać od spodu, żeby blaszka zsunęła się po tych pionowo ustawionych drucikach.

domeno1204
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 18 sie 2020, o 21:31
Auto: Opel Insignia 4x4
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: Wielmoza
Postawił piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: domeno1204 » 12 maja 2022, o 17:39

Zamówiłem inny silniczek bo byłem pewny że to wina tego starego bo dziwne ze nie było ,aż takiego oporu a nic nawet nie drgneło . Hmm próbuję zrozumieć jak to zrobiłeś czyli ta blaszka z otworami to ona jest jakoś na sztywno ? :)

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”