--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------Spot Krakowski - niedziela 3.03 godz. 16:00 - fotki z spota
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Lusterka składane elektrycznie

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 120 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Rooff_ » 12 maja 2022, o 17:51

Ona się wgryza w ten pionowy trzpień. Musisz tą blaszkę jakoś od niego odsunąć - twarde włókno z linki się sprawdziło. I trzeba to zrobić do okoła dla całej blaszki (dla wszystkich tych płaskich fragmentów), bo inaczej nie dasz rady jej zsunąc do góry. Co do samego włókna/drucika - możesz wziąć jeden lub kilka, najważniejsze, żeby finalnie mieć takiego jeża z tych włókien.
Nie wiem czy umiem Ci to jakoś inaczej wytłumaczyć :o

Drucik zakładasz tak (tylko jak blaszka jest na trzpieniu, to musisz przetykać przez otworki):
IMG_20220407_161417_2.jpg
Tak musi wystawać jeden koniec każdego drucika (+ jeszcze dwa, których na zdjęciu nie widać ;) ) - tylko oczywiście wtedy, jak blaszka jest założona na tym trzpieniu. Tych drugich końców nie rysowałem, ale generalnie będą w otworku :P
IMG_20220407_161417.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

domeno1204
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 18 sie 2020, o 21:31
Auto: Opel Insignia 4x4
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: Wielmoza
Postawił piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: domeno1204 » 12 maja 2022, o 18:39

Dokładnie tak właśnie próbuje w tym momencie :D tylko teraz czy po ściągnieciu tak jak u cb dużo pomogło wyczyszczenie i nasmarowanie niż gdybyś tej sprężyny nie rozbierał

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 120 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Rooff_ » 12 maja 2022, o 18:41

Dużo. Smarowanie już średnio pomagało, bo wżery na tych dwóch blaszkach były duże. Przed złożęniem wziąłem je potraktowałem papierem ściernym ;)
Nie wiem na jak długo pomoże bo robiłem to niecały miesiąc temu :P

domeno1204
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 18 sie 2020, o 21:31
Auto: Opel Insignia 4x4
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: Wielmoza
Postawił piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: domeno1204 » 12 maja 2022, o 18:47

OK hmm no właśnie zaraz się biorę :D

domeno1204
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 18 sie 2020, o 21:31
Auto: Opel Insignia 4x4
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: Wielmoza
Postawił piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: domeno1204 » 13 maja 2022, o 08:18

Dalej to samo ehh rozebrałem lusterko od strony kierowcy wyciaglem tylko silniczke włożyłem go ponownie tka jak był i teraz już wgl nie składają się nawet z przycisku z wewnątrz auta oba lusterka 😳

Dodano po 15 minutach 27 sekundach:
Napięcie jest podawane po naciśnięciu przycisku ale nawet nie słychać pracy silniczka
Ostatnio zmieniony 13 maja 2022, o 22:38 przez IBZI, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie pisz posta pod postem. Użyj funkcji "edytuj".

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 120 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Rooff_ » 13 maja 2022, o 13:42

A trafiłeś wtyczką w piny na płytce z silniczkiem? Te piny muszą być lekko podgięte, bo inaczej chyba nie da się tej wtyczki dobrze nacelować na te piny.

domeno1204
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 18 sie 2020, o 21:31
Auto: Opel Insignia 4x4
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: Wielmoza
Postawił piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: domeno1204 » 14 maja 2022, o 17:03

No właśnie i tu był cały szczegół to podgiecie tych pinów ,problem rozwiązany dzięki koledze Rooff_ ,
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Lester_pl
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 3 sie 2022, o 13:23
Auto: insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Rzeszów

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Lester_pl » 3 sie 2022, o 23:08

Świetnie opisany problem, za co dziękuję kolegom @domeno1204 i Rooff_
Jutro biorę się za rozbieranie prawego lusterka tam gdzie nie ma fotochromu. Oba lusterka mam z sygnalizacja martwej strefy i żywię nadzieję, że to nie skomplikuje sprawy.

Wysłane z mojego motorola edge 30 przy użyciu Tapatalka


Lester_pl
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 3 sie 2022, o 13:23
Auto: insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Rzeszów

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Lester_pl » 4 sie 2022, o 19:05

W podziękowaniu za świetny opis rozwiązania problemu, uzupełnię temat własnymi doświadczeniami.

Nakładkę tuleji ściągałem używając drutów z linki metalowej zaplecionych w następujący sposób:
Obrazek
Nakładkę należy ściągać pociągając raz z jednej strony, następnie z drugiej. Tak schodzi najłatwiej.


Wżery powstałe z tarcia na elementach metalowych wyrównałem papierem ściętym o grubości 220.

Do smarowania ruchomych elementów użyłem smaru syntetycznego kupionego w Castoramie który można stosować do -30 stopni:

Obrazek

Do składania osłony tulei użyłem klucza 20, nakładki i gumowego młotka. Weszło bardzo sprawnie.

Obrazek

Aby wyciągnąć wtyczkę sterująca napędem ustawienia lusterka, należy wyciągnąć jej piny, dopiero wtedy pojedyncze przewody można wyjmować. Oczywiście przed ich wyciągnięciem z wtyczki należy zrobić zdjęcie ułożenia pinów z każdej strony wtyczki.

Po złożeniu oba lusterka chodzą równo jak nowe.

Powodzenia!

Wysłane z mojego motorola edge 30 przy użyciu Tapatalka


matiau03
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 7 sty 2020, o 19:39
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTE
Rok produkcji: 2014
Miasto: Poznań
Postawił piwo: 1 raz

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: matiau03 » 21 wrz 2022, o 18:57

domeno1204 pisze:
9 maja 2022, o 17:58
matiau03 pisze:
15 maja 2021, o 18:05
No właśnie to mnie dziwi że jest to mega prosta budowa. Silniczek się obraca, cały wyciągnięty, wyczyszczony. Co jedyne po złożeniu tak jakby to duże białe kółko nie chciało przenosić momentu, po prostu stoi, gdy jest wyciągnięte z mechanizmu działa idealnie.
matiau03 udało Ci sie rozwiązać problem ? Mam dokładnie to samo po zamontowaniu silnika nie ma reakcji lecz po wymontowaniu i podaniu napiecia na sam silniczek te tryby chodzą elegancko
Po nasmarowaniu dość lekko chodzi sam mechanizm składania oczywiście z wyciągniętym silniczkiem .
Zastanawia mnie jakby te silniczek nie miał siły jakość przenieść tego momentu ,ale ręcznie to dość lekko chodzi

Dodano po 59 minutach 22 sekundach:
Dawider pisze:
9 maja 2020, o 11:40
Rooff_ pisze:
16 paź 2019, o 13:28
Dzięki, dobra robota te zdjęcia dużo mi pomogły.

U mnie pojawiał się luz na lusterku w tym miejscu gdzie się składa. Nawet na rozłożonym i złożonym. Składać też nie zawsze się chciały.

Problem leży w tulejce na której jest sprężyna i podkładka zabezpieczająca. Wystarczy wyprostować jej dół, który chodzi w tej prowadnicy i wszystko wraca do normy.
Zaznaczajcie sobie kreskami i zdjęciami jak każdy element musi być założony bo można się zdziwić

Obrazek
Obrazek
Roof czy masz może zdjęcia jak sciągasz spręzyne z tego mechanizmu obrotowego ? Mam problem ,gdzie po zamontowaniu silnika nie ma żadnej rekacji jakby tryby wgl sie nie obracały po wymontowaniu silniczkami tryby ładnie chodzą jakby był za duży opór, lecz po nasmarowaniu chodzi dość płynnie mechanizm obrotowy ,oczywiście gdy nie jest zamontowany silniczek
domeno1204 niestety nie udało się, złożyłem lusterko i działa "ręcznie" składanie.
Z tego jednak co widzę, spróbuję wyczyścić blaszki i bogatszy o wiedzę z następnych postów zmotywowany jestem do naprawy tematu

maciekpkow
Klubowicz
Posty: 231
Rejestracja: 16 lut 2022, o 13:59
Auto: Insignia opc
Kod silnika: A28NER
Rok produkcji: 2010
Miasto: Pruszków
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: maciekpkow » 13 lut 2023, o 14:53

Szmeli pisze:
11 maja 2022, o 20:32
Witam czy ktoś poprawnie podłączył moduł domykania lusterek z sklepu comda.pl?
Podpinam się pod pytanie. A może jest inny dostępny moduł?

Darras666
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 8 lip 2023, o 16:53
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: ŁÓDŹ

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Darras666 » 10 lip 2023, o 04:14

Mam Insignię z 2016 roku sedana gdzie niezbyt rozgarniety dealer nie ujął w opcjach składanych lusterek.
Zaraz przy odbiorze próbowałem zmienic to w salonie Opla. Odpowiedź była, że to niemożliwe. Teraz czytam że to jednak wykonalne. Czy mógłbym poprosić o listę części które muszę kupić do wykonania takiej przeróbki? Jestem antytechniczny więc i tak będę musiał poszukać jakiegoś elektryka.

Bartass
Nowicjusz
Posty: 29
Rejestracja: 20 maja 2021, o 14:07
Auto: Insignia A
Kod silnika: A18XER
Rok produkcji: 2010
Miasto: Toruń
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Bartass » 14 sie 2023, o 11:42

Rooff_ pisze:
15 paź 2019, o 17:52
Dzisiaj grubsza zabawa z czyszczeniem. Poniżej kilka zdjęć i filmów :)

Były pytania o rozbieranie lusterka. Jeśli chodzi o zdejmowanie nakładki lakierowanej to ja to robiłem bez jakichkolwiek narzędzi. Rozbieranie zaczynam patrząc na lusterko od strony maski, podważając palcami poziomą, długą część nakładki. Jak odskoczy, przechodzimy w pobilże słupka i tam też wyciągamy z zaczepów. Później jest najtrudniej bo trzeba z wyczuciem mocniej pociągnąć resztę - czyli to co się trzyma na górze przy lustrze. Polecam to robić jak jest w miarę ciepło, wtedy jest większa szansa na niepołamanie zaczepów ;) Ciągniemy wkładając palce od słupka w stronę lustra i do góry - nie wiem jak to inaczej napisać ;) A i zdjęć czy filmu zrobić nie sposób w pojedynkę :P

Jak już zdejmiemy nakładkę oczom naszym ukazuje się taki widok:
DSC_0051s.JPG
Dalsze rozbieranie to odkręcenie widocznych dwóch śrub.
Po wykręceniu Można zdjąć część górną lusterka. Wtedy zostaje coś takiego:
DSC_0055s.JPG
Żeby rozbierać dalej, a w szczególności żeby zdjąć dolną część lusterka z mocowania, należy wypchnąć czymś kołki/pół-tulejki, widoczne na zdjęciu poniżej:
DSC_0058s.JPG
Ja użyłem do tego torxa o wielkości porównywalnej z wielkością otworu. Tulejki można wypchnąć w którąkolwiek stronę.
Następnie zdejmujemy górną obudowę silniczka od składania. Sam silniczek wygląda mniej więcej tak:
DSC_0059s.JPG
A reszta mechanizmu składającego tak:
DSC_0061s.JPG
Silniczek można zdjąć - tylko trzeba uważać, żeby się mechanizm składający nie wysypał - chociaż jest na smarze, ale może się przyklecić do podstawy ;)
Żeby zdjąć resztę trzeba oczywiście odczepić wszystkie wtyczki. Od "żółwia" na którym jest lustro to nie ma wiekszych problemów, podobnie jak od silniczka składania (tu trzeba wydłubać delikatnie gumową osłonę i wyciągnąć wtyczkę). Trochę trudniej jest z wtyczkami od podgrzewania. Najtrudniej jest od fotochromu - tu cieżko będzie bez wyciągnięcia lustra. Sama wtyczka od fotochromu jest na wcisk - trzeba ją wyciągnąć z zaczepów i rozpiąć.

I teraz jeśli już wszystko pozdejmowaliśmy zostaje nam coś takiego:
https://youtu.be/yebAyIIQib8

Jak widać dość ciężko chodzi. Starałem się naciskać równo żeby się płynnie przesuwało - nie dało rady.
Dopiero po nasmarowaniu działa tak:
https://youtu.be/-W1nem_PuA4
Ja smarowałem smarem silikonowym w sprayu miejsce łączenia elementu ruchomego z podstawą. Można podważyć ten element ruchomy śrubokrętem i psikać pomiędzy. Można też psikać od góry od strony sprężyny - tak żeby się tego smaru trochę tam wlało ;)

W praktyce po czyszczeniu i smarowaniu obu lusterek składanie działa tak:
https://youtu.be/NXpV0aUiEgM

Jak widać dla obu lusterek zarówno składanie jak i rozkładanie trwa ~3 sekundy. Ja nie widzę znaczącej różnicy w momencie startu składania któregokowiek lusterka. Koniec składania też jest właściwie jednoczesny.
Precyzując wypowiedź kolegi @ZZZ - lusterko PASAŻERA (prawe) składa się bardziej - bliżej szyby ;)
Ale odziwo nie powoduje to specjalnej różnicy w czasie składania.
Czy znajdę jeszcze gdzie te filmiki z postu na YouTube?

Awatar użytkownika
darekk
Użytkownik
Posty: 326
Rejestracja: 7 lis 2018, o 18:19
Auto: ST OPC Line 195PS
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Kielce
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: darekk » 11 paź 2023, o 17:42

Czy obudowa prawego lusterka od anglika pasuje do wersji europejskiej?

Awatar użytkownika
darekk
Użytkownik
Posty: 326
Rejestracja: 7 lis 2018, o 18:19
Auto: ST OPC Line 195PS
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Kielce
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: darekk » 5 sty 2024, o 20:38

Sam sobie odpowiem. Pasuje :D

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”