--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Polaryzacja szyby

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
czermar
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 13 sty 2019, o 11:50
Auto: Insignia A
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk

Polaryzacja szyby

Post autor: czermar » 20 maja 2019, o 19:56

Witam! Czy w naszych samochodach szyby, lusterka bądź tablica wskaźników jest polaryzowana (oryginalnie z fabryki)?
Pytam ponieważ żona stoi przed zakupem okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją i optyk powiedział, że należy na to zwrócić uwagę.
Ponoć jak jest polaryzacja w szybie + okulary z polaryzacją to nałożone efekty powodują brak widoczności.

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 122 razy

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: Rooff_ » 20 maja 2019, o 20:00

Wyświetlacze na pewno tak. Szyby nie. A w ogóle są szyby do aut z polaryzacją?
Przy czym zegary będą problemem po przekręceniu głowy o ok. 45 stopni.
Pozdrawiam, Michał
*Nie jestem mechanikiem samochodowym! ;)

Awatar użytkownika
dokia
Klubowicz
Posty: 8454
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Insignia 2.0t 260KM
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 197 razy
Otrzymał  piwo: 102 razy
Kontakt:

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: dokia » 20 maja 2019, o 20:10

czermar pisze:
20 maja 2019, o 19:56
Witam! Czy w naszych samochodach szyby, lusterka bądź tablica wskaźników jest polaryzowana (oryginalnie z fabryki)?
Pytam ponieważ żona stoi przed zakupem okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją i optyk powiedział, że należy na to zwrócić uwagę.
Ponoć jak jest polaryzacja w szybie + okulary z polaryzacją to nałożone efekty powodują brak widoczności.
Tylko jeśli oba polaryzatory różnią się o 90 stopni kątem polaryzacji, wtedy masz całkowite wygaszenie fali, ale to z prawdziwym polaryzatorem, spójnym źródłem światła (monochromatyczne, a nie o ciągłym widmie) i w warunkach laboratoryjnych :) tj w ciemni ma być te jedyne źródło światła, to prawo Malusa wtedy rzeczywiście jest spełnione :P ponieważ cosinus 90 stopni to jednak jest zero! i dlatego natężenie fali monochromatycznej wtedy też będzie ZERO, czyli zniknie :) ale tylko dla światła spolaryzowanego liniowo i ponieważ przez polaryzator przechodzi tylko składowa wektora natężenia pola elektrycznego fali elektromagnetycznej zrzutowana na kierunek polaryzacji polaryzatora.

Rozbawiło mnie to jednak :P :lol: Tak samo rozbawiło jak lewoskrętna witamina C :P :lol: mega marketing :) niech się Pan optyk douczy :)

Niech żona kupuje okulary. Szyby przednie w Insigniach są raptem przyciemnione, ale w bardzo niewielkim stopniu, są też atermiczne.

Sama mam do auta okulary z filtrem polaryzacyjnym, firmy nie podam, aby nie lokować produktu, i wszystko widzę. Do drugiego auta też włożyłam takie okulary i dla TŻ też z filtrem polaryzacyjnym kupiłam, on też jeszcze żyje :P
Radio 357 :)

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 122 razy

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: Rooff_ » 20 maja 2019, o 20:30

@czermar rozjuszył fizyka :D
Dobrze, że inni obecni na forum nie mieli na tyle weny, żeby to tłumaczyć :P :lol:
Pozdrawiam, Michał
*Nie jestem mechanikiem samochodowym! ;)

Awatar użytkownika
czermar
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 13 sty 2019, o 11:50
Auto: Insignia A
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: czermar » 20 maja 2019, o 20:33

Zawsze warto się czegoś nauczyć :) Dziękuję za odpowiedzi!

Awatar użytkownika
dokia
Klubowicz
Posty: 8454
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Insignia 2.0t 260KM
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 197 razy
Otrzymał  piwo: 102 razy
Kontakt:

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: dokia » 20 maja 2019, o 20:33

Rooff_ pisze:
20 maja 2019, o 20:30
@czermar rozjuszył fizyka :D
Dobrze, że inni obecni na forum nie mieli na tyle weny, żeby to tłumaczyć :P :lol:
Nie @czermar, tylko jego Pan Optyk :P a to zasadnicza różnica :P :lol:
Ale jak trafiam na takiego tumana co się mądrkuje w jakimś sklepie albo coś, a być może jeszcze sama go kiedyś uczyłam, to miażdżę :P :lol: wiem, jestem wredna i dobrze :P
Radio 357 :)

Awatar użytkownika
Łukasz 1
Forumowicz
Posty: 59
Rejestracja: 19 gru 2018, o 00:39
Auto: Insignia A kombi aut
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Gdynia
Postawił piwo: 1 raz

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: Łukasz 1 » 28 maja 2019, o 22:11

Za moich czasów optyka na w/w poziomie była w ogólniaku i to w klasie biol-chem. co bardzo źle świadczy o panu optyku. No może bardziej utrwalałem fizykę bo mi była potrzebna do egzaminów wstępnych na studia ( biol, chem, fiz ). Ale to było 33 lata temu

Awatar użytkownika
Zbyszek01
Klubowicz
Posty: 3042
Rejestracja: 10 lut 2015, o 20:29
Auto: Jag XE 2,0D ,MY2020
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2019
Miasto: DZA
Postawił piwo: 21 razy
Otrzymał  piwo: 28 razy

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: Zbyszek01 » 29 maja 2019, o 04:09

Przepraszam za pytanie ale czy "optyk" to taki pan co chodzi i "optyka" okna bo przez nie wieje do chałupy ?
:oops:
Insignia MY2012

apatipati
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 8 lip 2021, o 18:17
Auto: Hyundai i20
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2016
Miasto: Jaworzno

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: apatipati » 8 lip 2021, o 18:36

Hej mądre głowy, zwłaszcza @dokia bo widzę, że się znasz więc może mi pomożesz. Kupiłam okulary przeciwsłoneczne, korekcyjne z polaryzacją, głównie do prowadzenia pojazdu i... jest to w nich całkowicie niemożliwe. W słoneczny dzień na szybie widzę czarne/skośne pasy, które na zmianę powodują coś ala siatkę, przez którą mało co widać a ponad to jest bardzoooo rozpraszająca podczas prowadzenia. Wiesz czym to może być spowodowane? Napomknę, że okulary były już na reklamacji, coś było niby źle naciągnięte, wróciły z nowymi soczewkami i efekt dalej ten sam. :(

Awatar użytkownika
dokia
Klubowicz
Posty: 8454
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Insignia 2.0t 260KM
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 197 razy
Otrzymał  piwo: 102 razy
Kontakt:

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: dokia » 8 lip 2021, o 19:36

Jeśli szyba w Twoim aucie ma warstwę polaryzacyjną(rozpraszającą), a widzę że masz w opisie Hyundai i20, to obie warstwy będą wzajemnie się "wycinać" . Też nie mam pojęcia jak to jest w przypadku okularów korekcyjnych, bo ja mam bez korekcji. Ale tak czy inaczej wygląda to na dwa polaryzatory na osi optycznej i one nawzajem będą dawały taki efekt , a pod pewnym kątem możesz zobaczyć "ciemność". Nie jest to rzeczywiście bezpieczne. Może sprawdź jakie cechy ma szyba czołowa w Twoim aucie. Bo być może wcale nie potrzeba już okularów z filtrem polaryzacyjnym.

apatipati
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 8 lip 2021, o 18:17
Auto: Hyundai i20
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2016
Miasto: Jaworzno

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: apatipati » 8 lip 2021, o 19:51

Właśnie czytałam o tym ale ponoć nie produkuje się samochodów z takimi szybami. :( Ale możliwe w takim razie, że to jakiś inny "efekt" nałożony na szyby, który ma pomóc w skupianiu światła i dlatego się tak dzieje, no nic nie pozostaje mi nic innego jak reklamować.

angel_dark666
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 19 cze 2017, o 20:09
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Irlandia
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: angel_dark666 » 8 lip 2021, o 19:57

Zrób sob ie kamaleon na przód to wszystko będzie kolorowo

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 8974
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 114 razy

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: mazmarcin » 8 lip 2021, o 20:21

Może szybą jest grzana? W słońcu bardzo widać .

apatipati
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 8 lip 2021, o 18:17
Auto: Hyundai i20
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2016
Miasto: Jaworzno

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: apatipati » 8 lip 2021, o 20:27

Nie jest, to, że na tylnej jest taki efekt to tak, ale to się dzieje głównie na bocznych i przedniej. @dokia właśnie pisałaś wcześniej, że optyk nie ogarnia i nie jest możliwy taki efekt, żeby nie było widać przez szybę w samochodzie, a u mnie w tym czarnych "liniach" nic nie widać. :( Więc może ten optyk nie był taki głupi, tylko miał już takie zgłoszenia. Szkoda, że mój o tym nie pomyślał.

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 8974
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 114 razy

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: mazmarcin » 8 lip 2021, o 20:33

No tylko grzanie szyby przedniej jest całkiem innym wynalazkiem niż grzanie bocznych i tylniej. Ale jak nie ma grzania to nie było tematu.

Awatar użytkownika
dokia
Klubowicz
Posty: 8454
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Insignia 2.0t 260KM
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 197 razy
Otrzymał  piwo: 102 razy
Kontakt:

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: dokia » 8 lip 2021, o 20:38

apatipati pisze:
8 lip 2021, o 19:51
Właśnie czytałam o tym ale ponoć nie produkuje się samochodów z takimi szybami. :( Ale możliwe w takim razie, że to jakiś inny "efekt" nałożony na szyby, który ma pomóc w skupianiu światła i dlatego się tak dzieje, no nic nie pozostaje mi nic innego jak reklamować.
Wg mnie właśnie to spotkanie Twoich okularów z tą szybą. Nie mam pojęcia jaka jest charakterystyka szyb w Hyundai i20, ale może mają tam jakiś "efekt" który je wyróżnia. Jak są linie zaciemnienia to jest nałożenie się fal w innych fazach (pod innymi kątami) Dla kierunków wzajemnie prostopadłych będzie właśnie całkowite wygaszenie, czyli "ciemność". Sprawdź w innym aucie, u kogoś znajomego :) Czy boczne masz przyciemnione? Zobacz czy jest na nich oznaczenie transparentności tam gdzie cechy szyby są pisane. Bo jeśli to jakaś folia to tak będzie też.

apatipati
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 8 lip 2021, o 18:17
Auto: Hyundai i20
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2016
Miasto: Jaworzno

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: apatipati » 8 lip 2021, o 21:06

Boczne nie są raczej przyciemnione ale zapewne mają coś co zatrzymuje część promieni UV, bo słońce mi tak przez nie nie wali jak w poprzednim aucie, więc to pewnie będzie to. ;)
Ok dzięki za pomoc i dobrej nocy. <3
Ostatnio zmieniony 9 lip 2021, o 07:19 przez apatipati, łącznie zmieniany 1 raz.

xul
Klubowicz
Posty: 1872
Rejestracja: 19 kwie 2018, o 06:20
Auto: Insignia OPC
Kod silnika: A28NER
Rok produkcji: 2013
Miasto: Katowice (okolice)
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 71 razy

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: xul » 9 lip 2021, o 06:11

Głowy nie dam, ale wydaje mi się, że fabrycznie wszystkie szyby są delikatnie przyciemnione. Na przedniej jest napis o przepuszczalności 75%, a na przednich bocznych 70%. Pozostałe to już różnie.

apatipati
Nowicjusz
Posty: 6
Rejestracja: 8 lip 2021, o 18:17
Auto: Hyundai i20
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2016
Miasto: Jaworzno

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: apatipati » 9 lip 2021, o 10:34

Podsumowując: jak najbardziej nowe samochody mają ponakładane różne filtry UV na szyby i niektóre z nich mogą właśnie powodować taki efekt wraz z polaryzacją (czarna "siatka" na szybie). Najlepsze, że producent okularów za półtorej kafla doskonale o tym wie, więc łaskawie proponuje rabat na nowe szła, śmiech na sali, nie pozostaje mi nic jak zrobić tam dym albo zgłosić to do UOKiKu, gdyż przy zakupie okularów dokładnie wskazałam, że potrzebuję ich do prowadzenia pojazdu.
Więc drodzy posłuchajcie Pana optyka z pierwszego posta w tym wątku i zanim zakupicie cholernie drogie okulary z polaryzacją to sprawdźcie, czy wasze szyby nie mają jakiś dodatkowych filtrów lub czegoś co już skupia światło, bo rzeczywiście efekt może być taki, że nic nie zobaczycie. :)
Ten sam efekt zaciemnienia "uzyskany" w nowej yarisce i astrze.

A i jeszcze jeden tip: do prowadzenia pojazdu tylko okulary o wybarwieniu brązowym albo szarym, każde inne zniekształca kolory i np. z zielonym wybarwieniem wszystkie światła sygnalizacyjne mogę się zrobić zielone. :D
Ostatnio zmieniony 9 lip 2021, o 10:45 przez apatipati, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 122 razy

Re: Polaryzacja szyby

Post autor: Rooff_ » 9 lip 2021, o 10:36

Przypuszczalnie żeby paski "zniknęły" wystarczy pochylić głowę na bok i tak zostać
Ale jazda w tej pozycji może być ciut niekomfortowa

Wysłane z mojego YAL-L41 przy użyciu Tapatalka


carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nadwozie i wnętrze”