--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
---------------------VIII ZLOT Insignia Club Polska 24-26.09 - zapraszamy
--------------------
---------------- Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Lusterka składane elektrycznie

ODPOWIEDZ
Kfighter
Nowicjusz
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Bolesławiec

Re: Lusterka składane elektrycznie

Post autor: Kfighter » 28 kwie 2021, o 17:46

Witam, i jak, udało się komuś połączyć moduł składania lusterek z elektryką w aucie? Bo mój moduł zakupiłem zimą i teraz mam czas, żeby się tym zająć.
Instrukcja do modułu: http://conda.pl/instrukcje/661284062726266.pdf
Wszystko jest dokładnie opisane, chociaż nie za bardzo rozumiem, bo się na elektryce zbytnio nie znam, ale mam elektryka w rodzinie, który by mi to ogarnął, jak już bym się dostał do przewodów w aucie.
Zostaje teraz kwestia, czy ktoś dostał się do kabelków od lusterek w aucie? Są w drzwiach, czy gdzieś przy słupku? Czy trzeba rozebrać całe drzwi?

ariel
Użytkownik
Auto: opel 4x4
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: rybnik
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 2 razy

Post autor: ariel » 29 kwie 2021, o 01:18

Pod twiterem masz dostęp do kabli tam wpinają się do ogrzewania lusterek do diody dpf

matiau03
Nowicjusz
Kod silnika: A20DTE
Miasto: Poznań
Postawił piwo: 1 raz

Post autor: matiau03 » 15 maja 2021, o 13:57

Rooff_ pisze:
15 paź 2019, o 17:52
Dzisiaj grubsza zabawa z czyszczeniem. Poniżej kilka zdjęć i filmów :)

Były pytania o rozbieranie lusterka. Jeśli chodzi o zdejmowanie nakładki lakierowanej to ja to robiłem bez jakichkolwiek narzędzi. Rozbieranie zaczynam patrząc na lusterko od strony maski, podważając palcami poziomą, długą część nakładki. Jak odskoczy, przechodzimy w pobilże słupka i tam też wyciągamy z zaczepów. Później jest najtrudniej bo trzeba z wyczuciem mocniej pociągnąć resztę - czyli to co się trzyma na górze przy lustrze. Polecam to robić jak jest w miarę ciepło, wtedy jest większa szansa na niepołamanie zaczepów ;) Ciągniemy wkładając palce od słupka w stronę lustra i do góry - nie wiem jak to inaczej napisać ;) A i zdjęć czy filmu zrobić nie sposób w pojedynkę :P

Jak już zdejmiemy nakładkę oczom naszym ukazuje się taki widok:
DSC_0051s.JPG
Dalsze rozbieranie to odkręcenie widocznych dwóch śrub.
Po wykręceniu Można zdjąć część górną lusterka. Wtedy zostaje coś takiego:
DSC_0055s.JPG
Żeby rozbierać dalej, a w szczególności żeby zdjąć dolną część lusterka z mocowania, należy wypchnąć czymś kołki/pół-tulejki, widoczne na zdjęciu poniżej:
DSC_0058s.JPG
Ja użyłem do tego torxa o wielkości porównywalnej z wielkością otworu. Tulejki można wypchnąć w którąkolwiek stronę.
Następnie zdejmujemy górną obudowę silniczka od składania. Sam silniczek wygląda mniej więcej tak:
DSC_0059s.JPG
A reszta mechanizmu składającego tak:
DSC_0061s.JPG
Silniczek można zdjąć - tylko trzeba uważać, żeby się mechanizm składający nie wysypał - chociaż jest na smarze, ale może się przyklecić do podstawy ;)
Żeby zdjąć resztę trzeba oczywiście odczepić wszystkie wtyczki. Od "żółwia" na którym jest lustro to nie ma wiekszych problemów, podobnie jak od silniczka składania (tu trzeba wydłubać delikatnie gumową osłonę i wyciągnąć wtyczkę). Trochę trudniej jest z wtyczkami od podgrzewania. Najtrudniej jest od fotochromu - tu cieżko będzie bez wyciągnięcia lustra. Sama wtyczka od fotochromu jest na wcisk - trzeba ją wyciągnąć z zaczepów i rozpiąć.

I teraz jeśli już wszystko pozdejmowaliśmy zostaje nam coś takiego:

Jak widać dość ciężko chodzi. Starałem się naciskać równo żeby się płynnie przesuwało - nie dało rady.
Dopiero po nasmarowaniu działa tak:

Ja smarowałem smarem silikonowym w sprayu miejsce łączenia elementu ruchomego z podstawą. Można podważyć ten element ruchomy śrubokrętem i psikać pomiędzy. Można też psikać od góry od strony sprężyny - tak żeby się tego smaru trochę tam wlało ;)

W praktyce po czyszczeniu i smarowaniu obu lusterek składanie działa tak:

Jak widać dla obu lusterek zarówno składanie jak i rozkładanie trwa ~3 sekundy. Ja nie widzę znaczącej różnicy w momencie startu składania któregokowiek lusterka. Koniec składania też jest właściwie jednoczesny.
Precyzując wypowiedź kolegi @ZZZ - lusterko PASAŻERA (prawe) składa się bardziej - bliżej szyby ;)
Ale odziwo nie powoduje to specjalnej różnicy w czasie składania.
Witajcie,
Rozebrałem lusterko jak w poradniku, ale po zamontowaniu z powrotem silniczka do lusterek stawia opór i nie idzie złożyć lusterka ani ręcznie, ani elektrycznie, niestety brak filmów czy zdjęć jak składać później lusterka.
Wiecie co może być przyczyną?

Awatar użytkownika
Rooff_
Klubowicz
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 85 razy

Post autor: Rooff_ » 15 maja 2021, o 15:14

Tam się nie da zbyt wiele zepsuć czy źle złożyć. Jedyne gdzie można coś zmaścić to złożenie zębatek z silniczkiem - może tam coś nie zaskoczyło i kleszczy? Bo jak rozumiem silniczek działa (słychać go) i próbuje składać, ale nie składa?

Ręcznie masz na myśli bez elektryki tylko je pchając ręką z zewnątrz? Szczerze mówiąc nie próbowałem - jedynie trochę pomagałem ręką jak przymarzło, ale jak już czułem opór od mechanizmu składania to dalej nie.

matiau03
Nowicjusz
Kod silnika: A20DTE
Miasto: Poznań

Post autor: matiau03 » 15 maja 2021, o 18:05

No właśnie to mnie dziwi że jest to mega prosta budowa. Silniczek się obraca, cały wyciągnięty, wyczyszczony. Co jedyne po złożeniu tak jakby to duże białe kółko nie chciało przenosić momentu, po prostu stoi, gdy jest wyciągnięte z mechanizmu działa idealnie.

kjk12
Użytkownik
Auto: insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Otrzymał  piwo: 5 razy

Post autor: kjk12 » 13 wrz 2021, o 17:06

Zakładał ktoś lusterko z monitorowaniem martwego pola do wersji bez ? (Insignia 2010)

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 12 razy
Otrzymał  piwo: 68 razy

Post autor: mazmarcin » 13 wrz 2021, o 17:42

ODPOWIEDZ