--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

1.6 SIDI dym niebieski, dym z okolic turbo. Pokrywa zaworów

ODPOWIEDZ
xxlance
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 27 cze 2020, o 09:24
Auto: Insignia 1.6 automat
Kod silnika: B16SHL
Rok produkcji: 2014
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 1 raz

1.6 SIDI dym niebieski, dym z okolic turbo. Pokrywa zaworów

Post autor: xxlance » 27 mar 2021, o 23:26

Cześć,

Mam problem z Insignią1.6 Sidi, przebieg 90k.

Po zrobieniu płukanki wyleciał spory syf, silnik zaczął pracować lepiej i równiej. Dolałem też Archoil i od tamtej pory silnik to działa jak nowy - odzyskał moc i chodzi równo.

Jedynym negatywnym skutkiem było to, że zaczął "kopcić na błękitny kolor"... raz mniej raz bardziej. Ostatnio zaczęło również śmierdzieć w kabinie spalinami.

Dzisiaj po trasie 100km, auto na postoju zaczęło szarpać. Po podniesieniu maski zobaczyłem dym spod osłony turbo. pojawiał się sporadycznie i w tym momencie silnikiem szarpało.
Po postoju (na chłodnym silniku) odpaliłem auto i chodziło doskonale (bez dymu i szarpania). Jazda nawet po rozgrzaniu jest płynna i auto ma moc.
Po dojechaniu do domu to samo, tym razem pojawił mi się Check Engine (dym i szarpania na postoju). Jutro odczytam błędy.

Od wymiany oleju 1200km temu nie odnotowałem spadku jego poziomu (wyraźnego).

Zastanwaiam się, czy to może być "całe turbo", czy może jakaś odma, separator oleju itp. średnio się jeszcze znam na turbo :)
Szukam tipów, żeby mnie mechanicy nie naciągneli :P

Miał ktoś podobne doświadczenia?

Pawel_wro

Re: 1.6 SIDI dym niebieski, dym z okolic turbo. Pokrywa zaworów

Post autor: Pawel_wro » 28 mar 2021, o 07:49

Aby sprawdzić uszczelniacze w turbo, rozpędź Insignie na jednym biegu do wysokich obrotów, puść gaz i daj się w ten sposób autu wyhamować, tak o jakieś 2-3 tysiące obrotów, po czym gwałtownie wciśnij gaz, jeśli w tym momencie zauważysz niebieski dym z wydechu to właśnie turbina,
Turbosprężarka nawet w stanie agonalnym często ładuje te same wartości, tyle, że w wyższym zakresie obrotów, więc spadek mocy bywa nieodczuwalny.

xxlance
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 27 cze 2020, o 09:24
Auto: Insignia 1.6 automat
Kod silnika: B16SHL
Rok produkcji: 2014
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: 1.6 SIDI dym niebieski, dym z okolic turbo. Pokrywa zaworów

Post autor: xxlance » 11 kwie 2021, o 11:34

Okazało się, że pokrywa zaworów która była wymianiana na regenerowaną, powodowała nadciśnienie i cofanie oleju nad tłoki. Jakiś problem z separatorem oleju. Nadciśnienie było tak duże, że gdzieś przy turbo po prostu uszczelka czasem puszczała spaliny.
Turbo OK, pokrywa odesłana na gwarancje. Może wymienią mi uszczelki.

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ dolotowy + wydechowy”