--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------Spot Krakowski - niedziela 3.03 godz. 16:00 - fotki z spota
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Sprężyny kombi

ODPOWIEDZ
Andrzej

Sprężyny kombi

Post autor: Andrzej » 22 maja 2016, o 09:19

Pękła sprężyna tylna insignia kombi 2009r, chciałem zaoszczędzić i kupiłem używaną też od kombi ( tak twierdzi sprzedający)
Po dostawie okazało się że jest różnica w oznaczeniach, moja sprężyna CU - grubość środkowego zwoja 15mm
ta która przyszła CB - grubość zwoja 14,5mm i z czerwonym kolorem. Po montażu strona po wymianie jest niżej o 1 cm.
Czy ktoś coś wie o oznaczeniach, znalazłem tylko kolory zielony- standard
czerwony- wzmocniona
żółty- bardzo mocna

Awatar użytkownika
kuba89
Zapaleniec
Posty: 1326
Rejestracja: 27 lut 2015, o 21:48
Auto: Insignia 2.0 T 4x4
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Berlin
Otrzymał  piwo: 7 razy

Re: Sprężyny kombi

Post autor: kuba89 » 22 maja 2016, o 09:32

Na moje to żadne sprężyny w Insignii nie miału rożnych kolorów. U mnie w zawieszeniu XJ2 czyli obniżonym fabrycznie o 1cm były rownież koloru czarnego. Ale niech sie specjalista jakis wypowie :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Andrzej

Re: Sprężyny kombi

Post autor: Andrzej » 22 maja 2016, o 10:13

z tego co poczytałem to są tylko symbole( cyfry) w kombi są trzy rodzaje sprężyn
1-standardowe
2-w wersji z hakiem
3-z obniżonym zawieszeniem
mogę się tylko domyślać że oznaczenie CU to z hakiem ( ale ja haka nie mam)
a CB to standardowe

Awatar użytkownika
radkor
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lip 2015, o 22:24
Auto: Mondeo Mk4 2.2 220KM
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2011
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Sprężyny kombi

Post autor: radkor » 22 maja 2016, o 10:57

kuba89 pisze:Na moje to żadne sprężyny w Insignii nie miału rożnych kolorów.
Tu nie chodzi o kolor sprężyny a o kolorowe kropki, które są oznaczeniem sprężyn w prawie wszystkich znanych mi samochodach: ich długość, twardość, itp.

Przykładowe zdjęcie jakiejś tam sprężyny jakiegoś tam samochodu:
Obrazek

Awatar użytkownika
zubek
Użytkownik
Posty: 967
Rejestracja: 19 sie 2015, o 20:03
Auto: IB/ST
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2017
Miasto: WWL
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 27 razy

Re: Sprężyny kombi

Post autor: zubek » 22 maja 2016, o 18:22

CU - kombi obniżone XJ2
CB - niestety brak w katalogu (epc) :( - może być nowsza i dlatego nie mam jej w swojej wersji katalogu

kryteriów doboru sprężyn wg katalogu GM jest "trochę" więcej: hak/ lpg / szyberdach / VIN / rodzaj koła zapasowego
sprężyna CU występuje w 7 różnych kombinacjach tych kryteriów

z tymi kropkami to czort ładu nie dojdzie (próbowałem kiedyś na VC- brak sensu i logiki)

Andrzej

Re: Sprężyny kombi

Post autor: Andrzej » 22 maja 2016, o 19:47

czyli muszę kupić jeszcze raz bo powinienem mieć CU, niestety sprzedawca tej CB nie odpowiada na moje zapytanie z jakiego rocznika kombi ta sprężyna. zubek dzięki !

norbi333
Ekspert
Posty: 5124
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Sprężyny kombi

Post autor: norbi333 » 23 maja 2016, o 20:20

Sprężyny wymienia się obie.I bez urazy ,ale stanowisz idealny przykład pisania bajek ,że auta klubowiczów czy forumowiczów są bardzo dobre i warte kupienia :lol:

Andrzej

Re: Sprężyny kombi

Post autor: Andrzej » 23 maja 2016, o 20:35

No kolego trochę przesadziłeś! Sprężyny wymienia się obie jak wymieniasz na nowe ja dokupiłem używaną z insigni o takich samych parametrach i z tego samego rocznika, gwarantuję że nie zmieni to nic w komforcie jazdy.
A auta forumowiczów są warte kupienia każdy egzemplarz ponieważ jak przejrzysz całe forum odnośnie któregoś samochodu to masz całą historię i dowiesz się że na przykład taki Andrzej zaoszczędził na wymianie sprężyny.

norbi333
Ekspert
Posty: 5124
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Sprężyny kombi

Post autor: norbi333 » 24 maja 2016, o 06:38

Sorry, Ale Twoje zapewnienia są nic nie warte.Skoro sprężynę zmieniasz tylko jedną i to na uzywkę to tak na prawdę można podejrzewać, że oszczędzisz jeszcze na wielu innych elementach.
Co do opisywania aut to jest tutaj tylko to co ktoś chciał napisać.I to może może mieć nijak się do realiów.

Andrzej

Re: Sprężyny kombi

Post autor: Andrzej » 10 cze 2016, o 19:02

Sprężynę można wymienić na dwa sposoby, bez zdejmowania wahacza i ja tak wyjmowałem:
1. Demontujesz koło, na sprężynę nakładasz ściski i ściskasz około 3cm, cały wahacz będzie unosił się ku górze bo ciągnie go drążek stabilizatora musisz mieć ręczny podnośnik hydrauliczny i postawić go na zacisk hamulcowy a na lewar kawałek klocka drewnianego i jak będziesz pompował to klocek oprze się o wewnętrzne nadkole i cała piasta zacznie schodzić w dół wtedy wyjmiesz sprężynę.
2. Demontujesz koło, na sprężynę nakładasz zaciski i ściskasz około 3 cm, pod wahacz podkładasz klocek drewniany i opuszczasz samochód aby się oparł wahacz o klocek, odkręcasz śrubę wahacza przy piaście i ją wyjmujesz a następnie podnosisz samochód do góry i wyjmujesz sprężynę, montaż w odwrotnej kolejności.
Nie ma potrzeby ustawiania geometrii, ustaw tylko sprężynę tak jak była stara-górny koniec sprężyny prosto do osi koła.

Awatar użytkownika
Fede
Użytkownik
Posty: 227
Rejestracja: 1 lut 2016, o 08:04
Auto: czarny sedan, 205KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Sprężyny kombi

Post autor: Fede » 25 sty 2017, o 09:03

Koledzy, czy ktoś już rozgryzł te dwuliterowe oznaczenia sprężyn w Insigni?

Wymieniłem przednie sprężyny u siebie w 2,0 cdti sedan z Flexride, bo jedna pękła, mechanik wstawił Kayaby dobrane po VIN'ie i przód siedzi teraz niżej niż tył. Na 90% nie było tak przed wymianą, w VIN'ie brak oznaczeń XJ2 itd., czyli powinien być zawias standard, a tymczasem jest dziwnie :) Chciałem konsekwentnie obniżyć w związku z tym również tył, ale nie mam zielonego pojęcia które oryginalne sprężyny dadzą te -20 mm, żeby było w miarę równo?

Wybaczcie że w wątku o kombi, ale widzę tylko tutaj jakieś próby zdekodowania oznaczeń na sprężynach GM :)

mariofresh

Re: Sprężyny kombi

Post autor: mariofresh » 27 mar 2017, o 19:14

Witam, panowie odświeżam, bo widzę, że chyba nikt nie doszedł jeszcze ładu :D Nie dawno zakupiłem Iśkę, po ogarnięciu "podstawowych" tematów, przyszedł czas na zawieszenie. U mnie jest twarde jak w Żuku :lol: Dzisiaj zajrzałem i u mnie na naklejkach na sprężynach jest oznaczenie FW. Kupując Iśkę, liczyłem na odrobinę komfortu, a tu jak na piórach poloneza. Musze się bryknąć sprzętem znajomego, ale mój mechanior też dzisiaj potwierdził, że faktycznie twarda. Jak tu teraz dobrać "normalne, komfortowe" sprężyny?

-- 27 mar 2017, o 19:59 --

Właśnie przejrzałem jeszcze raz opcje po VIN i znalazłem "winowajcę" :) Mam opcję XJ6 czyli zawieszenie sportowe obniżone. Pytanie dalej zostaje, jak dobrać inne sprężyny. Czy do innych sprężyn trzeba zamontować amory o innej charakterystyce :(

Andrzej

Re: Sprężyny kombi

Post autor: Andrzej » 28 mar 2017, o 11:25

Zmierz średnicę pręta sprężyny, ilość zwoii, myślę że można wstawić sprężynę o tej samej wysokości i ilości zwoii ale o mniejszej średnicy pręta. Będzie bardziej miękko.
Czy twoje pytanie dotyczy przodu czy tyłu, a może całości. Czy to sedan czy kombi.
Jeżeli całości to szukał bym całych kolumn Macpherson- przód a tył tylko sprężyny.

mariofresh

Re: Sprężyny kombi

Post autor: mariofresh » 28 mar 2017, o 15:25

Chodzi o całość, jak pisałem zawieszenie fabrycznie było zamontowane sportowe. Chyba wrzucę temat na zamiankę, może ktoś z forum będzie chciał podmienić ze swojej :D

Awatar użytkownika
Fede
Użytkownik
Posty: 227
Rejestracja: 1 lut 2016, o 08:04
Auto: czarny sedan, 205KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Sprężyny kombi

Post autor: Fede » 29 mar 2017, o 07:17

Nie musisz montować innych amortyzatorów, zmieniasz tylko sprężyny.

Ja bym na Twoim miejscu poszukał używanych oryginałów, najlepiej jeszcze na aucie, żeby mieć podgląd na to jak stoi. Po oznaczeniach będzie ciężko, chyba że kupisz oryginały w ASO, ale tam 1 szt. kosztuje ponad 400 zł :D
Andrzej pisze:Zmierz średnicę pręta sprężyny, ilość zwoii, myślę że można wstawić sprężynę o tej samej wysokości i ilości zwoii ale o mniejszej średnicy pręta. Będzie bardziej miękko.
Myślę, że nie tędy droga. Będzie zwyczajnie dobijało na dołach; insignia to ciężkie bydle.
Mówię na swoim przykładzie - zamontowałem na przód zamienniki Kayaby - w teorii identyczne z oryginałem, a w praktyce auto siedzi ~2cm niżej z przodu + dobija na dołach, że się schowki otwierają :D

coollvip
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 24 wrz 2017, o 22:55
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto:
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Sprężyny kombi

Post autor: coollvip » 15 paź 2017, o 21:09

Witam Wszystkich bardzo serdecznie.
Piszę do Was z prośbą o pomoc w następującym temacie ostatnio dowiedziałem się że mam pękniętą sprężynę z lewej strony z tyłu i chciałbym sobie ją wymienić i niestety tutaj jest problem. Sprężyna posiada oznaczenie żółte CU i niestety nie mogę znaleźć takiej na internecie a wiem że muszę wymienić albo 1 ale musi być takie samo oznaczenie lub dwie ale mają być identyczne ? Chciałbym się was poradzić jakie sprężyny będą pasowały do mojego samochodu, którym jest kombi (2009r.) z systemem IDS czyli z zawieszeniem samodostosowującym się do jazdy (Tryb: Sport i Tour)? Znalazłem jedynie oznaczenia takie jak: CB, GC, CJ i takie że ktoś piszę, że wyjęte z Kombi.
Proszę Was o konkretne odpowiedzi jakie sprężyny zakupić ponieważ nie chcę wydawać pieniędzy na marne.
Z góry dzięki za pomoc.

Andrzej

Re: Sprężyny kombi

Post autor: Andrzej » 16 paź 2017, o 06:56

Muszą być z oznaczeniem CU - grubość środkowego zwoja 15mm, inne będą albo obniżać zawieszenie bo są cieńsze albo dobijać bo są miększe

bartekb14
Użytkownik
Posty: 196
Rejestracja: 19 sie 2015, o 13:24
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto:
Postawił piwo: 2 razy

Re: Sprężyny kombi

Post autor: bartekb14 » 21 lis 2017, o 10:34

Witam. Jakie polecacie sprężyny na przód mam zawieszenie następujące z VIN-u: XJ6 PODWOZIE OBNIŻONE, ZMODYFIKOWANE.
Dziś mi jedna pękła, pierwszy zwój od dołu.

Awatar użytkownika
zubek
Użytkownik
Posty: 967
Rejestracja: 19 sie 2015, o 20:03
Auto: IB/ST
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2017
Miasto: WWL
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 27 razy

Re: Sprężyny kombi

Post autor: zubek » 21 lis 2017, o 19:35

Dobrać po VIN numer sprężyny z katalogu EPC i albo kupić oryginalne albo zamiennik dobrany z katalogu np: sachs
https://webcat.zf.com/?SPR=19
Zmieniać parami a nie pojedynczo

bartekb14
Użytkownik
Posty: 196
Rejestracja: 19 sie 2015, o 13:24
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto:
Postawił piwo: 2 razy

Re: Sprężyny kombi

Post autor: bartekb14 » 21 lis 2017, o 21:29

Juz zamówiłem po vinie kayaba. Zobaczymy jak bedzie po założeniu.

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie + układ hamulcowy”