--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------------------ŚLĄSKI SPOT ICP -12 maja - fotorelacja
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Wyciek płynu chłodzącego

ODPOWIEDZ
Senderos

Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Senderos » 8 kwie 2015, o 22:12

Witam,


Problem następujący. Ze zbiorniczka wyrównawczego ucieka płyn chłodzący. Żadnego kapania, żadnych plam pod samochodem tak jakby samochód w czasie jazdy spalał. Nagrzewnica, Chłodnica okey. Węże delikatnie mokre na wysokości zacisków(wymienione- nic nie pomogło). Zbiorniczek wymieniony(nie pomogło). W samochodzie jest aktualnie wymieniona pompa wody ponieważ była w złym stanie. Autoryzowany serwis Opla po mojej 7 wizycie postanowił zakupić tester na obecność CO2 w układzie chłodzenia aby sprawdzić czy przyczyną nie jest uszczelka pod głowicą. Na szczęście wynik wyszedł negatywny, płyn nie zmienił barwy więc to nie jest uszczelka pod głowicą. Pytanie tylko co to jest ? Mowa o Oplu Insigni 2.0 T 220 KM 4x4 z 2009 roku.

Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
Tomasz

mesel

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: mesel » 10 kwie 2015, o 12:46

Opcje na utratę płynu chłodzącego są tylko dwie:

- spalanie go w silniku
- wyciek

W pierwszej kolejności trzeba bardzo dokładnie obejrzeć silnik i wszystkie przewody. Nawet jeśli nie widać wycieków to mogą zostać zaschnięte ślady. Jeśli płyn powoli wycieka na nagrzewające się elementy to odparowuje. Zdarza się, że są to tak absurdalne miejsca, dobrze ukryte lub wręcz oczywiste (np. brok w bloku silnika), że nikt na nie nie zwraca uwagi.

norbi333
Ekspert
Posty: 5128
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: norbi333 » 11 kwie 2015, o 14:24

U mnie kiedyś puszczała jakąś uszczelka od rurki między turbo,a silnikiem.2 tygodnie mi zajęło znalezienie tego Ale nie wiem czy w 2.0 T jest tak samo

andrej38

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: andrej38 » 13 kwie 2015, o 20:57

Witam mam problem z wyciekiem płynu chłodniczego płnie po obudowie chłodnicy egr ale nie widać pęknięcia, proszę o pomoc czy może to jakaś uszczelka i czy można uszczelnić jakimś proszkiem lu płynem bo jestem w hiszpanii w pracy mam insignie 2009 eco flex 2000 cm3 proszę o podpowiedź

Andrzej

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Andrzej » 21 kwie 2015, o 19:08

Na 90%jest pęknięta chłodniczka, wymiana w ASO to koszt około 500zł


edit/ Proszę o publikację zgodnie z zasadami polskiej pisowni. Regulamin forum par.5 pkt.8

Senderos

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Senderos » 23 kwie 2015, o 21:11

Andrzeju mówisz o chłodnicze egr ? Ja mam benzynkę a nie diesela...

arkadiusz18

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: arkadiusz18 » 10 cze 2015, o 18:21

Witam. Od miesiąca jakoś zmagam się z problemem (NISKI POZIOM PŁYNU CHŁODNICZEGO - UZUPEŁNIJ PŁYN). Pojechałem z tym do serwisu opla w Szczecinie. Pierwsza diagnoza? Czujnik (wymieniony), po kilkuset metrach ten sam komunikat. Parę dni później widoczny wyciek z przodu silnika. Znów serwis i tym razem wymiana chłodniczki zaworu EGR. Wyjechałem z serwisu i jakiś kilometr przejechałem i znów komunikat.. Ręce mi opadają. Co dalej? Będę tak jeździł 10 razy aż wymienią pół auta? Jakieś rady? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
yerry
Prezes ICP
Posty: 6078
Rejestracja: 23 maja 2013, o 22:43
Auto: Insignia B GS
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Moje auto: viewtopic.php?f=52&t=8653
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 26 razy
Otrzymał  piwo: 86 razy
Kontakt:

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: yerry » 10 cze 2015, o 18:27

U mnie ten komunikat i wyciek był spowodowany nieszczelnością zbiorniczka płynu. O tyle było trudniej że płynu ubywało jedyne podczas jazdy. Okazało się że jest od spodu niezdolność, takie jakby ciemne rysy które na oko wcale nie wyglądały jak pęknięcia. Pod wpływem wysokiej temperatury przez te "rysy" właśnie uciekał płyn.
Moje prace: HMI2.5 i Android Auto: HMI2.5 w IntelliLink MY2014-15 Bluetooth: Bluetooth CD300 CD400 CD500 DVD800 NAVI600 NAVI900 Aktualizacja Android Auto
https://insipro.pl/

arkadiusz18

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: arkadiusz18 » 10 cze 2015, o 18:35

Hmmm, bo wyciek z chłodniczki EGR dla mnie był ewidentny, ale po wymianie dalej to samo. W sumie to u mnie też wyciek jest jedynie podczas jazdy, jeśli wyciek wgle istnieje, bo cięzko mi to zaobserować zmiany w zbiorniczku, wcześniej jak ta chłodniczka ciekła to płynu ubywało dość dużo. Mam nadzieje, że to nie uszczelka pod głowicą, ani nic podobnie poważnego..

Senderos

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Senderos » 14 cze 2015, o 22:50

Arek jaki silnik ?

Awatar użytkownika
Silv3r
Użytkownik
Posty: 264
Rejestracja: 30 kwie 2014, o 21:25
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto: Wałbrzych
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Silv3r » 15 cze 2015, o 06:11

Sprawdź korek od zbiorniczka.
U mnie w ASO matoly uszkodzili gwint krzywo nakrecajac korek

marcin27061979
Użytkownik
Posty: 180
Rejestracja: 18 lut 2015, o 09:58
Auto: Astra J SPORT 140KM
Rok produkcji: 2013
Miasto: Włocławek
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: marcin27061979 » 19 wrz 2015, o 19:03

Koledzy mam do was pytanie, możecie u siebie w autach podejrzeć jaki macie poziom płynu chłodniczego na zimnych silniku. Na zbiorniku wyrównawczym są wytłoczone linie i chce się upewnić do której linii powinien sięgać właściwy poziom płynu.
Poniżej dodałem fotki z poziomem płynu na zimnym silniku, oceńcie czy to właściwy poziom. Dzięki za pomoc.
7ced591f5d6d6488gen.jpg
49e5dc033715a528gen.jpg

Awatar użytkownika
zubek
Zapaleniec
Posty: 1007
Rejestracja: 19 sie 2015, o 20:03
Auto: IB/ST
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2017
Moje auto: viewtopic.php?f=53&t=8662
Miasto: WWL
Postawił piwo: 18 razy
Otrzymał  piwo: 30 razy

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: zubek » 20 wrz 2015, o 10:10

masz za mało
powinno być do zgrzewu zbiornika
masz to opisane w instrukcji obsługi samochodu
jak nie masz to pobierz ze strony ASO

Awatar użytkownika
Robson_GDN
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 16 kwie 2015, o 20:28
Auto: Insignia ST Cosmo
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Gdańsk
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Robson_GDN » 5 gru 2015, o 13:33

Cześć. Dziś chciałem dolać trochę płynu chłodzącego i po odkreceniu korka mam jakąś zatyczke z którą nie mogę sobie poradzić. Próbowałem podważyć to kluczem ale nie drgnelo, nie chce też na sile nic robić, wolę się upewnić :-). Mam z tym walczyć jakimś śrubokrętem czy może do tego jest jakiś specjalny klucz? Dzięki za pomoc
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Alex
Zapaleniec
Posty: 2570
Rejestracja: 19 cze 2013, o 20:14
Auto: Peugeot 508
Rok produkcji: 2017
Miasto: Iława
Otrzymał  piwo: 7 razy

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Alex » 5 gru 2015, o 14:02

Ten element powinien wyjść razem z korkiem. Nie ukręciłeś go przypadkiem ?
Zwycięzca konkursu na zdjęcie miesiąca CZERWIEC 2014

Awatar użytkownika
Robson_GDN
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 16 kwie 2015, o 20:28
Auto: Insignia ST Cosmo
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Gdańsk
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Robson_GDN » 5 gru 2015, o 14:21

1szy raz odkrecalem ten korek i nie poczułem żeby coś się ukrecilo. Odkrecił się gładziutko. Może wcześniejszy właściciel się nie popisał... Teraz nie wiem jak się tam dostać ;(

Awatar użytkownika
radkor
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lip 2015, o 22:24
Auto: Mondeo Mk4 2.2 220KM
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2011
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: radkor » 5 gru 2015, o 19:12

Wydłubać delikatnie śrubokrętem i kupić nowy korek w ASO. Ok. 30zł.

Awatar użytkownika
Robson_GDN
Forumowicz
Posty: 69
Rejestracja: 16 kwie 2015, o 20:28
Auto: Insignia ST Cosmo
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Gdańsk
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: Robson_GDN » 5 gru 2015, o 21:16

Tak też zrobię. Dzięki za pomoc

-- 8 gru 2015, o 20:21 --

Cześć. W nawiązaniu do problemu, który zasygnalizowałem wyżej (korek). Udało mi się wydłubać tą część, która została w kominie zbiornika, ale walczyłem z tym 15 minut. Powoli z każdej strony próbowałem podważać delikatnie śrubokrętem i bardzo powoli wychodził. Niestety plastik, z którego to jest wykonane jest bardzo łamliwy i ciągle się coś kruszyło. Trzeba uważać, żeby nic nie wpadło do zbiornika. Nowy korek kosztował mnie w ASO 31,18 pln :)

colbot
Nowicjusz
Posty: 28
Rejestracja: 23 lis 2015, o 11:24
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A18XER
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: colbot » 11 sty 2016, o 14:42

Witam, od kilku dni zauważyłem wyciek płynu chłodzącego (Insignia 1,8 - silnik A18XER) w przedniej części silnika. Pod pojazdem w środkowej części powstaje mokra plama po płynie. Czasem ucieka płynu więcej (gdy zimniej na dworze tj. temperatury od minus 10). Płyn skrapla się na dolnej części korpusu obudowy filtra oleju i stamtąd kapie. Nie mogę dokładnie namierzyć skąd cieknie płyn, prawdopodobnie z sztywnego metalowego przewodu (rury), który łączy pompę wody z blokiem silnia. Rura pośrodku ma tak jakby kołnierz, w miejscu którego zauważyłem mokra powierzchnię. Nie wiem czy akurat z tej rury cieknie czy też po prostu na nią skądś z silnika nacieka. Na chwilę obecną wykluczam wyciek przez uszczelkę przy chłodnicy oleju - komplet uszczelek wymieniany był rok temu. Możecie pomóc w tej sprawie. Czy mieliście wyciek płynu chłodniczego z tego miejsca. Jak nazywa się ta metalowa rura łącząca pompę z blokiem silnika - bo nie mogę jej znaleźć w opisach. Czy płyn może ubywać z innego miejsca z przodu silnika? Za pomoc z góry dziękuje.

w załączeniu fotka: http://zapodaj.net/1d98f3acb6b7c.jpg.html
- czy możecie podać nazwę tego metalowego przewodu i w jaki sposób łączy się on z pozostałym fragmentem rury w obudowie filtra oleju - ewentualnie numery katalogowe tych rur oraz uszczelek

Awatar użytkownika
01jarecki
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 10 cze 2013, o 19:36
Auto: Insignia
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2017
Miasto: Złotoryja
Postawił piwo: 2 razy

Re: Wyciek płynu chłodzącego

Post autor: 01jarecki » 13 sty 2016, o 23:19

Andrzej pisze:Na 90%jest pęknięta chłodniczka, wymiana w ASO to koszt około 500zł

Podobno to standardowa usterka w dieslach opla, też miałem wymieniane...

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ ogrzewania + chłodzenia”