--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

ODPOWIEDZ
GCH
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2014, o 06:38
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Chojnice
Otrzymał  piwo: 4 razy

Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: GCH » 17 gru 2014, o 08:12

Znalazłem to na stronie producenta, może komuś się to przyda.

Jaka jest żywotność ogrzewania postojowego?
Ogrzewania Eberspächer są projektowane na 3000 godzin pracy. Trafność obliczeń została potwierdzona w praktyce w samochodach użytkowych z fabryczną zabudową agregatu grzewczego.


Mój samochód z silnikiem diesla jest wyposażony fabrycznie w dogrzewacz Eberspächer. Jakie mam z niego korzyści?
Dogrzewacze są montowane w wielu modelach samochodów, dlatego, że nowoczesne silniki diesla tak efektywnie spalają paliwo, że produkują bardzo małą ilość ciepła, które może być wykorzystane do ogrzania kabiny. Dogrzewacz startuje automatycznie po uruchomieniu silnika w temperaturach niższych niż 10 stopni Celsjusza (w starszych aplikacjach 5 stopni celsjusza) i jest aktywny tak długo, jak pracuje silnik pojazdu. Monituje temperaturę w układzie chłodzenia i w razie potrzeby uzupełnia deficyt ciepła.
Dogrzewacz można doposażyć w zestaw rozbudowujący i używać go jak ogrzewania postojowego.


Który model ogrzewania HYDRONIC przeznaczony jest do mojego auta?
Dla samochodów małych, kompaktowych odpowiedni jest agregat Hydronic 4 (4,3 kW mocy grzewczej), dla wyższych klas - Hydronic 5 (5 kW mocy grzewczej).
W niektórych pojazdach o dużych kubaturach wnętrza i dużej pojemności silnika wykorzystujemy pakiet Plus, w skład którego wchodzi zawór zwrotny i termostat. Te dodatkowe elementy modufikują układ wodny w taki sposób, że w pierwszym etapie grzana jest tylko kabina. Po rozgrzaniu cieczy chłodzącej do 70 stopni Celsjusza ciepło trafia również do silnika.


Który system ogrzewania wybrać - wodny czy powietrzny?
Wybór zależy przede wszystkim od czasu grzania i przeznaczenia. Dla samochodów osobowych zalecamy ogrzewania wodne podgrzewające także silnik przed uruchomieniem. Ciepło dostarczane jest do kabiny za pośrednictwem układu wentylacyjnego pojazdu. Do kabin sypialnych samochodów ciężarowych, przestrzeni transportowych, kamperów, jachtów przeznaczone są ogrzewania powietrzne - ze względu na mały pobór mocy elektrycznej oraz możliwość regulacji i utrzymywania stałej temperatury w ogrzewanej przestrzeni.
Ogrzewania powietrzne można w szczególnych przypadkach również zamontować w vanach lub samochodach terenowych.

Czy można zamontować ogrzewanie samodzielnie?
Do zamontowania ogrzewania potrzebna jest wiedza, zaplecze techniczne i doświadczenie. Aby ogrzewanie działało prawidłowo należy zlecić jego montaż autoryzowanemu serwisowi współpracującemu z Eberspaecher Sp. z o.o..



Czy HYDRONIC wymaga regularnych czynności obsługowych?
Najważniejszą czynnością serwisową, podobnie jak w przypadku klimatyzacji, jest załączanie agregatu grzewczego przynajmniej 1 raz w miesiącu na 10 minut, niezależnie od pory roku.
Po montażu urządzenie grzewcze jest bezobsługowe. Sugerujemy raz w roku sprawdzenie stanu połączeń w układzie wodnym, stan i moment dokręcający mocowań śrubowych.

Czy podczas pracy urządzenia grzewczego widać / czuć dym?
Podczas fazy startu lub bezpośrednio po wyłączeniu można zaobserwować niewielką ilość dymu, zwłaszcza przy ogrzewaniu pracującym na olej napędowy. Jest to zjawisko całkowicie normalne.
W związku z tym, że wylot spalin umieszczony jest najczęściej z przodu auta pod komorą silnika, może się zdarzyć, że podmuchy wiatru wtłoczą niewielką ilość gazów spalinowych do układu nawiewu.


Jak optymalnie wykorzystać ciepło wytwarzane przez HYDRONIKA?
W większości samochodów doposażonych w system ogrzewania postojowego należy przed wyłączeniem zapłonu i opuszczeniem auta ustawić kierunek nawiewu na przednią szybę (defrost mode), temperaturę grzania na maksimum, obroty dmuchawy na 1-2 stopień.
Dzięki sugerowanym powyżej nastawom powietrze będzie dobrze ogrzane przez nagrzewnicę, odmrozi i odszroni przednie szyby, a jednocześnie pobór prądu z akumulatora będzie niski.


Ile paliwa zużywa HYDRONIC? Jaki ma pobór prądu?
Ogrzewanie postojowe zużywa średnio 0,4 l/h (HYDRONIC 4) lub 0,44 l/h (HYDRONIC 5). Pobór energii elektrycznej jest również niewielki - 30 W na małym stopniu mocy (na którym ogrzewanie pracuje najdłużej). O całkowitym poborze prądu przez system ogrzewania postojowego decyduje dmuchawa pojazdu.
Dlatego stosuj zasadę czas grzania = czas jazdy, aby akumulator był zawsze odpowiednio naładowany.


Jak długo może pracować ogrzewanie?
Za pomocą zegara lub pilota możesz ustawić maksymalnie 2 godziny pracy (choć dłuższa praca też jest możliwa). Rzeczywista długość czasu grzania zależy od stanu naładowania akumulatora i poboru prądu przez dmuchawę mawiewu. Dlatego ustawiaj niskie biegi dmuchawy zanim zaprogramujesz lub załączysz ogrzewanie.
Stosuj zasadę: czas grzania = czas jazdy, a akumulator nigdy Cię nie zawiedzie.

Jak szybko będzie ciepło w samochodzie?
Czas podgrzania kabiny auta jest uzależniony od temperatury zewnętrznej, kubatury wnętrza, pojemności silnika i rodzaju tapicerki.
Przy temperaturach ujemnych rzędu kilku stopni Celsjusza będziesz czuł się komfortowo we wnętrzu auta już po 1/2 godziny pracy agregatu grzewczego, tzn. wystarczy, że uruchomisz HYDRONIKA 30 minut przed wejściem do samochodu.

Jak długo trwa gwarancja na ogrzewanie postojowe?
Użytkownik otrzymuje 24 miesięczną gwarancję na agregat grzewczy i osprzęt użyty przy montażu. Uszkodzone ogrzewanie zostanie bezpłatnie obsłużone w autoryzowanym serwisie Eberspaecher na terenie całej Europy.
Pamiętaj - warunki gwarancji są dopełnione po okazaniu w serwisie karty gwarancyjnej.

Awatar użytkownika
elfiasty
Użytkownik
Posty: 522
Rejestracja: 8 cze 2016, o 15:11
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTL
Rok produkcji: 2009
Miasto: Olsztyn
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: elfiasty » 21 wrz 2016, o 18:08

Widzę, że temat dość stary ale nie znalazłem odpowiedzi na forum. Czy w Iskach jest montowany dogrzewacz silnika(diesla) i istnieje możliwość jego rozbudowy aby działało niezależnie tak jak webasto. Czy zostaje tylko montaż całego webasto ?

GCH
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2014, o 06:38
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Chojnice
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: GCH » 22 lis 2016, o 09:32

W Insigniach CDTI montowany jest piec D5WS, jest to ogrzewanie postojowe (nie tylko dogrzewacz silnika). W zestawie powinien być pilot, dzięki któremu możesz odpalić piec zdalnie, jak również programować jego odpalenie w dowolnym czasie.

krisss0

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: krisss0 » 7 sty 2017, o 16:38

A czy powie mi ktoś dlaczego u mnie dogrzewacz nie działa? Samochód zakupiłem 1,5 roczny po leasingu.Mam pilota który łączy się z samochodem ale nic się nie dzieje. Nawet jak w schowku załączę to się zaświeca ale to wszystko, nic się nie załącza... :( .Możliwe że brakuje jakiegoś bezpiecznika? Pilot się łączy bo wysyła sygnał i pokazuje temperaturę -17 stopni i to tyle. Ktoś wie co z tym zrobić? Serwis kroi strasznie... :/ Dodam jeszcze że program diagnostyczny Delpchi wogole nie wykrywa dogrzewania postojowego. Sprawdzałem w innym samochodzie, i pokazuje bez problemu.
Ostatnio zmieniony 7 sty 2017, o 16:45 przez IBZI, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o stosowanie zasad polskiej pisowni. Regulamin forum par.5 pkt.8

GCH
Nowicjusz
Posty: 44
Rejestracja: 24 paź 2014, o 06:38
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Chojnice
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: GCH » 9 sty 2017, o 09:00

To, że tester diagnostyczny nie wykrywa ogrzewania, to normalne, bo w Insigni nie jest ono diagnozowane poprzez obd. Ogrzewanie Ci nie rusza, bo pewnie jest zablokowane po kilku nieudanych próbach odpalenia.

Awatar użytkownika
dare50
Zapaleniec
Posty: 2347
Rejestracja: 26 lut 2017, o 18:44
Auto: Insignia 4x4 COSMO
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Wejherowo
Postawił piwo: 25 razy
Otrzymał  piwo: 32 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: dare50 » 15 kwie 2017, o 19:46

witam , czy ktoś montował inne niż oryginalne ogrzewanie postojowe bo w tej chwili nie widzę na allegro ani jednego do Insigni , w poprzednim aucie w Vectrze nie było problemu zamontować niefabryczne , chociaż i tak zamontowałem fabryczne , a orientuje się ktoś jak to jest w Insigni bo np.VC miała w klimatroniku dwa piny do sterowania zewnętrznym sygnałem z webasta do uruchomienia wentylatora a jak to jest w insigni

norbi333
Ekspert
Posty: 5128
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: norbi333 » 25 sie 2017, o 05:57

Jak sprawdzić czy webasto działa?
Dzisiaj się bawiłem i po włączeniu przycisku w schowku zapalił się przycisk, ale nic nie działa się.
Gdzieś wyczytałem, że niby włącza się dopiero poniżej 5 stopni. Model to chyba easy star R+

-- 27 sie 2017, o 13:31 --

Bawiłem się trochę i wyrzuca błąd af31. Ponoć to jakiś wentylator. I teraz najważniejsze to gdzie go szukać w aucie

Awatar użytkownika
Baltona
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 26 cze 2017, o 16:43
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2011
Miasto: Kraków

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: Baltona » 28 sie 2017, o 19:57

U mnie przy 16 stopniach, z pilota działa normalnie. Przyciskiem w schowku nie bawiłem się.
Wentylator spalania jest w samym bloku ogrzewania, z prawej strony pod zderzakiem.
Trzeba wyjąć i rozebrać ogrzewanie. Na YT są filmiki jak to ustrojstwo rozebrać.
Wpisz w wyszukiwarce "Eberspächer Hydronic D5WS" .
Jeszcze adres sklepu z częściami: " http://www.ogrzewaniepostojowe.eu/produ ... d5-w-s-12v ", ale ceny powalają.

norbi333
Ekspert
Posty: 5128
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: norbi333 » 28 sie 2017, o 20:24

Dzięki za info

-- 22 wrz 2017, o 19:14 --

Udało mi się uruchomić i działa grzanie i wentylacja.Za to przy okazji wyszło ,że trzeba jednak nowy akumulator kupić

marcin.1111
Użytkownik
Posty: 175
Rejestracja: 14 kwie 2017, o 08:42
Auto: Opel lnsignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto:

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: marcin.1111 » 23 wrz 2017, o 16:59

Montował ktoś nie fabryczne Webasto? Zima za rogiem i chciałbym coś takiego zamontować w moim samochodzie.

Awatar użytkownika
Dan
Użytkownik
Posty: 907
Rejestracja: 6 sie 2014, o 12:07
Auto: ST 160HP
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Łódź
Otrzymał  piwo: 12 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: Dan » 23 wrz 2017, o 18:11

Tez bym chciał, czekamy na info jakies...

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
elfiasty
Użytkownik
Posty: 522
Rejestracja: 8 cze 2016, o 15:11
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTL
Rok produkcji: 2009
Miasto: Olsztyn
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: elfiasty » 23 wrz 2017, o 18:23

Instrukcja montażu niestety nie w PL, z tego co się orientowałem koszt ok. 5k(Ogrzewania + zestaw dedykowany + pilot)
https://ufile.io/rx653
Przykładowy piec do diesla.
http://allegro.pl/webasto-thermo-top-ev ... 28042.html

P405
Zapaleniec
Posty: 3155
Rejestracja: 18 gru 2013, o 08:03
Auto: Insignia CDTI
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Leszno
Otrzymał  piwo: 27 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: P405 » 23 wrz 2017, o 18:35

Webasto super sprawa, tańszym rozwiązaniem jest grzałka elektryczna w blok silnika. Niestety trzeba podłączyć się do prądu, a nie wszyscy parkują na swojej posesji.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
elfiasty
Użytkownik
Posty: 522
Rejestracja: 8 cze 2016, o 15:11
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTL
Rok produkcji: 2009
Miasto: Olsztyn
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: elfiasty » 23 wrz 2017, o 19:11

Mówisz o tej grzałce, którą podłącza się do przewodu płynu chłodniczego ?

P405
Zapaleniec
Posty: 3155
Rejestracja: 18 gru 2013, o 08:03
Auto: Insignia CDTI
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Leszno
Otrzymał  piwo: 27 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: P405 » 23 wrz 2017, o 20:41

W intercars mają dedykowane grzałki. Montaż w blok silnika i ładnie kabel z małym gniazdem gdzieś w dół zderzaka. Taki zestaw kosztował ok 500 zł. Takie zestawy mają często auta z Skandynawskie. Można kupić takie co montuje się w przewód i mają własną pompke.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

norbi333
Ekspert
Posty: 5128
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: norbi333 » 8 paź 2017, o 18:49

Czy webasto samo z siebie bez żadnej sygnalizacji może się włączać? Ewentualnie czy ma jeszcze jakąś funkcję dogrzewania silnika?
Dzisiaj zauważyłem ,że przy zimnym silniku i na zewnątrz 5 stopni webasto się włączyło i nie sygnalizowało tego przyciskiem w schowku.Po przejechaniu kilkuset metrów zgasiłem auto i webasto wyłączyło się.

gosc
Forumowicz
Posty: 83
Rejestracja: 6 maja 2016, o 12:06
Auto: opel
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2013
Miasto: Koszalin

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: gosc » 9 paź 2017, o 16:38

Przy niskiej tem zewnętrznej webasto samo się włączy oczywiście po uruchomieniu silnika. Ma to funkcję dogrzewania silnika.

Leon_opc

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: Leon_opc » 9 paź 2017, o 17:33

W niektórych furach jest tak ze jeszcze później potrafi się włączyć. Np mercedes sprinter czy ford galaxy/alhambra

norbi333
Ekspert
Posty: 5128
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: norbi333 » 9 paź 2017, o 19:10

gosc pisze:Przy niskiej tem zewnętrznej webasto samo się włączy oczywiście po uruchomieniu silnika. Ma to funkcję dogrzewania silnika.
Dzięki

Awatar użytkownika
jotef
Użytkownik
Posty: 505
Rejestracja: 23 mar 2016, o 19:41
Auto: eSTe
Kod silnika: A20DTE
Rok produkcji: 2014
Miasto:
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 28 razy

Re: Ogrzewanie postojowe Eberspacher - FAQ

Post autor: jotef » 2 gru 2017, o 09:58

GCH pisze:To, że tester diagnostyczny nie wykrywa ogrzewania, to normalne, bo w Insigni nie jest ono diagnozowane poprzez obd. [ ... ]
proszę o wskazanie jaki tester diagnostyczny będzie współpracował pod Windows10 z fabrycznie montowanym piecem Eberspacher'a ?

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ ogrzewania + chłodzenia”