--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

ODPOWIEDZ
CODY
Forumowicz
Posty: 79
Rejestracja: 28 sty 2019, o 15:27
Auto: INSIGNIA automat 4x4
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2017
Miasto: Kraków
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: CODY » 14 kwie 2019, o 12:14

ciach
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2019, o 15:44 przez CODY, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Zbyszek01
Klubowicz
Posty: 3042
Rejestracja: 10 lut 2015, o 20:29
Auto: Jag XE 2,0D ,MY2020
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2019
Miasto: DZA
Postawił piwo: 21 razy
Otrzymał  piwo: 28 razy

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Zbyszek01 » 14 kwie 2019, o 12:39

Na śniegu miałeś ślad bieżnika czyli się stoczyło (zjechało) w dół.
Co do reszty to zaparkuj i sprawdź.
Jak będzie inaczej to znaczy że moja skrzynia jest inna, w dwóch innych Insigniach (też z automatem) którymi jeździłem była taka sama skrzynia jak w mojej.
Insignia MY2012

Awatar użytkownika
rataj73
Zapaleniec
Posty: 1671
Rejestracja: 22 lip 2014, o 15:54
Auto: Opel Insignia CDTI
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Stolica Mazur
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 15 razy

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: rataj73 » 14 kwie 2019, o 14:43

CODY ty cały czas piszesz o ruszaniu a ja piszę o zmianie położenia lewarka z P na D lub R. Jak już przesuniesz dźwignię to reszta jest jak piszesz , ale samo wbicie R czy D na naprężonym napędzie odbywa się z bólem i to w każdym automacie którym jeździłem bez względu na to czy jest klasyczny czy DSG.

mateusz_opel
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 19 sty 2019, o 19:04
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2011
Miasto: Rzeszów

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: mateusz_opel » 27 kwie 2019, o 12:35

kazim pisze:
3 paź 2018, o 19:42
Wymiana statyczna. Po wymianie przejechane 60km (pewnie mało?) Ja resetu ustawień nie robiłem. (chodzi o odłączenie akumulatora np. na noc?)
Na obecną chwilę to przy jeździe zmiana biegów jest płynna. Szarpanie występuje na postoju i tylko wtedy jak np. z P wrzucam D albo z R na D to wtedy szarpnie a potem już spokój.
Mam identyczny problem. Pytanie do kazim? Jak rozwiązałeś problem z szarpaniem skrzyni przy przełożeniu na d? Za odpowiedź z góry dziękuję.

kazim
Nowicjusz
Posty: 32
Rejestracja: 1 wrz 2018, o 07:49
Auto: Insignia 2.0T
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2011
Miasto: Małopolska

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: kazim » 28 kwie 2019, o 12:34

Szarpanie samo ustało :) Na początku po wymianie były szarpnięcia to fakt, ale z biegiem czasu i przejechaniu kilkuset km szarpanie zniknęło. Podejrzewam, że nowy olej się "ułożył" i teraz (odpukać) biegi chodzą płynnie.

Awatar użytkownika
gorg327
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 27 gru 2018, o 16:38
Auto: Insignia 2.0 cdti
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Białystok

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: gorg327 » 31 paź 2019, o 16:45

Cześć. Dzisiaj rozwiązałem problem szarpania przy wrzucaniu D . Szarpanie było już dosyć mocne i zaczęło się po przejechaniu trasy ok 3 tyś km. Dzisiaj po wielu konsultacjach i masie przeczytanych tematów na forum byłem u mojego mechanika który po rozmowie zaproponował wykonanie adaptacji skrzyni. I sukces po wykonaniu adaptacji skrzynia działa super. Dużo lepiej zmienia biegi i nie ma szarpania przy wrzucaniu D. Wykonywałem adaptację w serwisie ale po pierwsze była robiona na zimnym silniku i nie była wykonywana podczas jazdy. Przy odbiorze auta usłyszałem że muszę teraz dynamicznie pojeździć żeby skrzynia nauczyła się zmiany biegów. Moim zdaniem nic to nie pomogło... Mechanik u którego byłem wykonywał adaptację ok 0,5 h , na rozgrzanym silniku i podczas jazdy. Polecam wszystkim przed rozpoczęciem remontu o spróbowanie tego zabiegu :) koszt 100zł. Dodam jeszcze że odpinanie akumulatora nic nie pomogło ponieważ jest to tylko kasowanie błędów (których nie było) a nie adaptacja .

Hoody
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 24 cze 2019, o 21:32
Auto: Insignia ST
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Gdańsk

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Hoody » 31 paź 2019, o 20:53

Mam ten sam problem i zastanawiam się nad Tym czy adaptacja pomoże. Choć też u mnie nie szarpie i niema uderzenia skrzyni wtedy kiedy z biegu R zrobię pauze na N i dopiero przerzuce na D. Zaś gdy przerzuce bez pauzy z R na D to szarpniecie jest duże.

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka



Vincent_1937
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2020, o 07:23
Auto: Insignia
Rok produkcji: 2016
Miasto: Grudziądz

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Vincent_1937 » 3 cze 2020, o 18:58

Panowie, trochę odświeżę temat. Jestem świeżym posiadaczem insigni z 16r, 2.0b oczywiście w ASB. Problem podobny do wspominanych, lecz u mnie wyglada to tak, ze gdy odpalam samochód po dłuższym postoju np noc w garażu to przy wyjechaniu tyłem (wrzucenie z p na r) jest ok ale jak już wrzucę z p na d to jest dość mocne szarpnie je i jakby takie uderzenie. Przetestowałem pare rat wychodzi na to ze występuje to tylko na zimnym samochodzie, wystarczy ze zostawię samochód żeby zamknąć garaż i dosłownie chwile dłużej i już jak wrzucam d to jest masełko. Podpowiedzcie co to może być i jak z tym walczyc😊 dodam, ze serwisowany w aso pl i nigdy olej nie wymienimy, biegi masełko w górę i dół ;) Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 122 razy

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Rooff_ » 3 cze 2020, o 19:56

Gdzieś tam pewnie jeden z zaworków sterujących się przycina. Pewnie pomogłaby jego wymiana (regeneracja sterownika). Osobiście niesądzę, że jakakolwiek wymiana oleju coś zmieni. Możesz spróbować skasować adaptację - może sobie inaczej dobierze ciśnienia i nie będzie tego efektu.
U mnie np. ogólnie nie szarpie, ale jak już pojadę na wycieczkę ok. 100 km w 4-5 osób, to jej się coś zmienia i zaczyna walić przy ruszaniu ze świateł. A przy dojeżdżaniu dość twardo redukuje. A tak jak jeżdżę sam to nic takiego nie występuje.

Gomul
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2019, o 06:01
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Wałbrzych

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Gomul » 16 cze 2020, o 17:04

Rooff_ pisze:
3 cze 2020, o 19:56
...
Witam,
mam identycznie jak Ty, jak tylko olej w skrzyni się rozgrzeje do ok 100st C, to po zatrzymaniu i ponownym ruszeniu jest walnięcie i dopiero samochód rusza. 2 razy wymieniałem już olej , odpinałem na noc klemę ale niestety bez skutków. Jedyne co pomaga to gdy się zatrzymam przełączam skrzynię na N i przed ruszeniem na D wtedy tego walnięcia niema.
Czy ktoś poradził sobie z tym? jeśli tak to w jaki sposób , bo dla mnie jest to już mega irytujące.

Z góry dziękuję i pozdraiam
Ostatnio zmieniony 16 cze 2020, o 18:52 przez IBZI, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.

Awatar użytkownika
MR718
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: 28 gru 2018, o 09:31
Auto: Insignia A
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2012
Miasto: Marki
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: MR718 » 19 cze 2020, o 10:28

Ja miałem tak jak opisujesz - na rozgrzanym oleju każdorazowe ruszanie od 0 było z dość mocnym szarpnięciem. Pojechałem do ASO, wgrali nowszy soft do skrzyni i zadziałało - szarpanie ustało :)

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 122 razy

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Rooff_ » 19 cze 2020, o 13:24

Wgranie softu wiąże się również ze skasowaniem adaptacji. Któraś wersja softu dla skrzyni poprawiała (zmniejszała) moment obrotowy pomiędzy którymiś biegami (wyższymi niż N->1) i chyba nic więcej.

@Gomul - spróbuj się zatrzymać ale nie naciskać mocno pedału hamulca - trzymaj go na tyle, żeby auto się nie toczyło. Zobacz czy wtedy również będzie "walić".

Marek96
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 25 maja 2020, o 12:12
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: Wrocław

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Marek96 » 19 cze 2020, o 19:34

U mnie tez pomogla adaptacja i wgranie nowego softu w aso, a mechanicy wymyslali co to to nie bedzie i ile to bedzie kosztowac, tez niedawno opisywalem swoj problem w innym temacie na tym forum.
Ostatnio zmieniony 19 cze 2020, o 19:55 przez yerry, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o stosowanie zasad polskiej pisowni. Regulamin forum par.5 pkt.8

Awatar użytkownika
MR718
Nowicjusz
Posty: 47
Rejestracja: 28 gru 2018, o 09:31
Auto: Insignia A
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2012
Miasto: Marki
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: MR718 » 23 cze 2020, o 08:02

Szczerze mówiąc - nie wiem co poprawiała nowsza wersja softu, ale na szarpanie przy ruszaniu pomogło.
@Rooff Masz też rację, że szarpanie miało miejsce kiedy na postoju mocno wciskałem hamulec, można było zmniejszyć szarpnięcie przez delikatne trzymanie nogi na hamulcu. Nie było to jednak zbyt wygodne... W ogóle zauważyłem, że trzeba dać Insigni ruszyć samej i dopiero deptać gaz. Depnięcie od razu po zdjęciu nogi z hamulca daje efekt takiego nie wiem.. twardego startu...

P.s. Nie wiedziałem, że przy wgrywaniu softu kasowali adaptację. Powinni ją zrobić przy wgrywaniu w ASO czy ja powinienem sam przeprowadzić procedurę?

iamzalew
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2019, o 08:54
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Warszawa

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: iamzalew » 23 cze 2020, o 08:39

Mam podobne objawy - byłem dzisiaj w firmie zajmującej się naprawą automatycznych skrzyń biegów i usłyszałem koszt naprawy: 4-6tyś. Chyba najpierw spróbuję jednak to ASO i soft + adaptację - jaki to może być koszt?

Pozdrawiam.

JaMi
Użytkownik
Posty: 406
Rejestracja: 28 sie 2018, o 09:27
Auto: Insignia B kombi
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2017
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 12 razy

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: JaMi » 23 cze 2020, o 08:43

MR718 pisze:
23 cze 2020, o 08:02
W ogóle zauważyłem, że trzeba dać Insigni ruszyć samej i dopiero deptać gaz. Depnięcie od razu po zdjęciu nogi z hamulca daje efekt takiego nie wiem.. twardego startu...
w każdej znanej mi skrzyni automatycznej (bez względu na markę) był taki efekt. Widać to było doskonale w przypadku, gdy osoba niedoświadczona ruszała autem z automatem i wykonywał ostre szarpnięcie po wdepnięciu pedału gazu. Automatami też trzeba nauczyć się jeździć

iamzalew
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 18 kwie 2019, o 08:54
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Warszawa

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: iamzalew » 23 cze 2020, o 09:00

Jestem z Warszawy, może polecacie szczególnie jakąś lokalizację?
iamzalew pisze:
23 cze 2020, o 08:39
Mam podobne objawy - byłem dzisiaj w firmie zajmującej się naprawą automatycznych skrzyń biegów i usłyszałem koszt naprawy: 4-6tyś. Chyba najpierw spróbuję jednak to ASO i soft + adaptację - jaki to może być koszt?

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 122 razy

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Rooff_ » 23 cze 2020, o 13:50

Pamiętajcie - ASO może jedynie SKASOWAĆ adaptację, natomiast żeby ją wykonać trzeba wyjechać na drogę. Czy trzeba ją wykonywać - do końca nie wiem. Ja już ją parę razy kasowałem i później po prostu delikatnie jeździłem i jakoś się ta skrzynia nauczyła zmieniać biegi. I faktem jest, że po skasowaniu te biegi zuepłnie się inaczej zmieniają.
A moja przypuszczenia, że podczas wgrywania nowego softu kasuje się adaptacja, to tylko przypuszczenia ;)

Jaron
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 26 cze 2020, o 23:37
Auto: Insignia A
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Wągrowiec

Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Jaron » 27 cze 2020, o 13:01

Witam, posiadam insignia 2.0 cd i 160 km ,skrzynia automatyczna.Przy załączonej klimatyzacji skrzynia dość mocno szarpie przy zrzucaniu biegu na mniejszy.Czy ktoś może miał podobne objawy ?

Gomul
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2019, o 06:01
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Wałbrzych

Re: Szarpanie automatycznej skrzyni biegów

Post autor: Gomul » 28 cze 2020, o 18:36

JaMi pisze:
23 cze 2020, o 08:43
MR718 pisze:
23 cze 2020, o 08:02
W ogóle zauważyłem, że trzeba dać Insigni ruszyć samej i dopiero deptać gaz. Depnięcie od razu po zdjęciu nogi z hamulca daje efekt takiego nie wiem.. twardego startu...
w każdej znanej mi skrzyni automatycznej (bez względu na markę) był taki efekt. Widać to było doskonale w przypadku, gdy osoba niedoświadczona ruszała autem z automatem i wykonywał ostre szarpnięcie po wdepnięciu pedału gazu. Automatami też trzeba nauczyć się jeździć
Niestety , ale się mylisz. Ruszam dokładnie w taki sposób jak napisałeś. Po puszczeniu pedału hamulca samochód stoi i nic się nie dzieje. Po chwili jest mocne szarpnięcie i zaczyna się toczyć. Jedyną metodą wyeliminowania tego szarpnięcia jest tuż przed ruszeniem przerzucenie dźwigni na N i dopiero ma D - wtedy samochód rusza łagodnie. Dzwoniłem do ASO i wgranie nowego softu do skrzyni (ASO Świdnica) to koszt 400zł i brak pewności , że cokolwiek to poprawi.
Ile u Was w ASO kosztowało wgranie nowego softu do skrzyni?
Jakoś muszę się z tym uporać , bo mimo ,ze samochód fajny, każde ruszenie przyprawia mnie o kolejny siwy włos.

Dziękuję i pozdrawiam

Dodano po 3 minutach 1 sekundzie:
MR718 pisze:
23 cze 2020, o 08:02
Szczerze mówiąc - nie wiem co poprawiała nowsza wersja softu, ale na szarpanie przy ruszaniu pomogło.
@Rooff Masz też rację, że szarpanie miało miejsce kiedy na postoju mocno wciskałem hamulec, można było zmniejszyć szarpnięcie przez delikatne trzymanie nogi na hamulcu. Nie było to jednak zbyt wygodne... W ogóle zauważyłem, że trzeba dać Insigni ruszyć samej i dopiero deptać gaz. Depnięcie od razu po zdjęciu nogi z hamulca daje efekt takiego nie wiem.. twardego startu...

P.s. Nie wiedziałem, że przy wgrywaniu softu kasowali adaptację. Powinni ją zrobić przy wgrywaniu w ASO czy ja powinienem sam przeprowadzić procedurę?
Ile płaciłeś za wgranie nowego softu? Czy przed jego wgraniem miałeś takie objawy jak te opisane przeze mnie?
Dziękuję

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skrzynia biegów”