--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------Spot Krakowski - niedziela 3.03 godz. 16:00 - fotki z spota
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Kubac1
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 25 sie 2019, o 20:35
Auto: Insignia
Rok produkcji: 2019
Miasto: Dębica
Postawił piwo: 2 razy

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: Kubac1 » 21 maja 2020, o 14:48

Post wyszedł od Kogoś innego A Ja mam ten sam problem Więc Się podkleiłem.
Czyli Insignia 2010 2.0 CDTI AUTOMAT
Wspomaganie hydrauliczne.

andrzeeje
Użytkownik
Posty: 106
Rejestracja: 1 cze 2019, o 19:39
Auto: Insignia 2010 HB
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Dąbrowa Gónicza

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: andrzeeje » 17 lis 2020, o 19:41

U mnie zaś pojawił się szum słyszalny tylko w kabinie na wolnych obrotach ( pewnie podczas jazdy też tylko nie słychać) Z tym szumem o tyle ciewe że słychać gdy koła są na wprost wystarczy lekko dosłownie dotknąć kierownice i ten dźwięk zanika lub prawie nie słyszalny. Nawet w jak szukałem co to to zwolniłem blokadę ustawienia kierownicy i podczas zmiany położenia ten szum ginie żeby zaraz wrócić. Dodatkowo na zimnym silniku tego nie ma.

coollvip
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 24 wrz 2017, o 22:55
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto:
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: coollvip » 18 lis 2020, o 10:22

Siemanko Wszystkim
Chciałem opisać swój problem z którym bujam się od dłuższego czasu i niestety nie mogę nic zdziałać. Problemy zaczęły się już ponad rok temu, po odpaleniu auta i zostawieniu go na wolnych obrotach zacząłem kręcić kierownica a wtedy pojawił się chrobot jakby miało się coś zaraz rozlecieć. Początkowo jak zgłosiłem się do mechanika podejrzenie padło na pompe wspomagania ponieważ to z tamtej okolicy wydobywają się uciążliwe dźwięki. Tak oto kupiłem pierwsza używaną pompę w celu sprawdzenia czy to jest to. Niestety okazało się że po wymianie problem pozostał więc myślałem że mam takiego pecha i kupiłem wadliwą i wtedy zapadła decyzja o zakupie nowej. W między czasie kupiłem nowa rolkę prowadzącą paska osprzętu oraz wymieniłem wąż wspomagania idący od pompy do maglownicy. Nowa poma po wymianie jak się okazało nic nie dała więc już dla ostatecznego sprawdzenia kupiłem 3 używaną, która też nic nie wskurala. Przed zmianą pompy spowrotem na nową wymieniłem napinacz paska osprzętu na nowy i też to nic nie dało. Po tych zabiegach stwierdziłem że chrobotanie dalej się utrzymuje oraz zauważyłem drgania paska klinowego/osprzętu pomiędzy sprężarka a kołem pasowym oraz to, że napinacz dosyć mocno pracuje lewo prawo i drga. Wszytko widać pod linkiem na filmiku, którym nagrałem: Ostatecznie wczoraj wymieniłem koło pasowe na nowe licząc, że zlikwidują się te dwa problemy: chrobotanie i drgania paska. Po raz kolejny wyrzuciłem pieniądze w błoto bo problemy pozostały a ja dalej jestem w kropce i już kompletnie nie wiem gdzie mam szukać rozwiązania swoich problemów. Mam nadzieję że po obejrzeniu filmiku i przeczytaniu mojej wypowiedzi ktoś będzie w stanie mi pomóc lub miał podobny problem i wie jak go rozwiązać. Pozdrawiam coollvip

Awatar użytkownika
spiryt4
Zapaleniec
Posty: 1019
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 12:38
Auto: Insignia Grand Sport
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2020
Miasto: Świętochłowice
Postawił piwo: 4 razy
Otrzymał  piwo: 9 razy

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: spiryt4 » 18 lis 2020, o 12:14

Sprawdzałeś czy tak przypadkiem nie jest zatarte sprzęgło na alternatorze ? bo jakiś ten dzwięk na filmiku wydaje mi się znajomy. :)

coollvip
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 24 wrz 2017, o 22:55
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto:
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: coollvip » 18 lis 2020, o 12:50

#Spiryt4
Powiem Ci ze ciężko mi to stwierdzić bo wcześniej nie miałem okazji sprawdzać tego w żadnym innym aucie i nie wiem dokładnie jak to się robi ale znajomy mi dzisiaj też to podsunął

Awatar użytkownika
spiryt4
Zapaleniec
Posty: 1019
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 12:38
Auto: Insignia Grand Sport
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2020
Miasto: Świętochłowice
Postawił piwo: 4 razy
Otrzymał  piwo: 9 razy

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: spiryt4 » 18 lis 2020, o 12:58

Zdejmujesz pasek osprzętu i kręcisz alternatorem łapiesz za bieżnię alternatora i próbujesz ją zatrzymać, jeśli bieżnia stanie Ci w ręce a alternator w środku będzie się obracał to jest ok ,ale jeśli bieżnia będzie Ci się w ręce obracała nie będzie możliwości jej zatrzymania to sprzęgło alternatora jest zatarte. w Ciągu przysłowiowych 5 min powinieneś to zdiagnozować.

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 120 razy

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: Rooff_ » 18 lis 2020, o 17:20

Ponadto jak zdejmiesz pasek to odpal auto i zobacz czy dźwięku nie będzie - wtedy zweryfikujesz, że wina jest po stronie czegoś, co jest w linii paska wielorowkowego ;)

coollvip
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 24 wrz 2017, o 22:55
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto:
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: coollvip » 19 lis 2020, o 09:05

#Rooff juz tak zrobiłem i wychodzi ze coś związanego z tymi rzeczami tym bardziej że tak jak opisałem dzieje się tak że chrobocze podczas skręcania kierownicą lewo prawo więc nie mam pojęcia co jest grane?

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 120 razy

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: Rooff_ » 19 lis 2020, o 15:18

Ja bym się zastanowił nad sprawdzeniem drożności i stanu przewodów od pompy do maglownicy. Może być tak, że tam nie ma liniowego przepływu, tylko robi się turbulentny i stąd te objawy. Musiałby Ci ktoś pokręcić kierownicą, podczas gdy Ty złapiesz te przewody ręką i zobaczysz czy czuć drgania.
Ewentualnie może tam jest jakiś zaworek, którego szlag trafił (tam w sensie gdzieś w układzie, nie w przewodach ;) )?

coollvip
Forumowicz
Posty: 53
Rejestracja: 24 wrz 2017, o 22:55
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto:
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: coollvip » 19 lis 2020, o 17:55

#Rooff
Jeśli chodzi o przewód wspomagania to tak jak też pisałem jest założony nowy oryginalny GM idący właśnie od pompy do maglownicy. Jeśli chodzi o zaworek to z tego co wyczytałem i udało miś się sprawdzić to znajduje się w maglownicy jakiś bo ja mam zawieszenie to Flex Ride i dlatego on jest więc nie wiem sam czy to może być on najgorzej że nie mogłem znaleźć nigdzie takiego zaworu może ktoś ma namiary?

Eddie
Nowicjusz
Posty: 5
Rejestracja: 12 wrz 2020, o 16:36
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2011
Miasto: Wałbrzych

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: Eddie » 9 gru 2020, o 11:13

Cześć wszystkim, szukam jakiegoś powiązania z moim przypadkiem ale nic nie znalazlem. A mianowicie w mojej iśce przy skręcaniu w prawo i to tylko podczas jazdy słychać jednorazowe pyknięcie gdzieś w okolicach kolumny kierowniczej. Nie jest to żadne metaliczne tylko coś tam jak odbicie kierunkowskazu. Kiera chodzi normalnie, nie ma żadnych oporów czy drgań. Dzieje się tak bez znaczenia na predkosc ale na postoju cisza. Co to może być?

Kub@
Użytkownik
Posty: 533
Rejestracja: 25 paź 2017, o 18:46
Auto: Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Warszawa
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: Kub@ » 9 gru 2020, o 21:28

Sprawdź sprężyny w Mcpersonie, może masz ukruszony dolny zwój lub jest pęknięta

ravsawicki
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 19 lis 2018, o 18:33
Auto: Vauxhall Insignia
Kod silnika: A20DTC
Rok produkcji: 2009
Miasto: Isleworth

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: ravsawicki » 23 sty 2021, o 21:51

Mikolaj1912 pisze:
17 mar 2020, o 13:17
Witam. Mam taki sam problem po wymianie paska i rolki napinacza
To jest bardzo ciekawe, bo mi stało się to w 2016 roku zaraz jak zjechalem z kanału po wymianie rozrządu, napinaczy i paska osprzętu. Mechanik, tylko powiedzial, ze wszystko cacy, tylko cos sie dzieje ze wspomaganiem. A ja na to, niemozliwe, bo jak tu przyjechałem żadnych takich akcji nie było. Pojechałem sie przejechać i zonk. Przy kreceniu kierą zaczeło burczeć. Szkoda że się nie przynali co zespuli, bo mineło tyle lat, zmieniłem pompę, wymoieniam płyn co roku, a to jak burczało, tak burczy. Czasem się zdarza, że samo przestaje. Albo nie ma pewnego dnia. po kolejnym odpaleniu, znów to samo. A gadanie że ten typ tak ma, to nieprawda, ja jeżdziłem tym autem od 2009 roku do 2016 i nie było zadnych problemów ze wspomaganiem.

poloPL
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2020, o 18:54
Auto: Insignia 4x4 163km
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Myszków

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: poloPL » 3 lut 2021, o 16:26

@ravsawicki czy udało się rozwiązać problem stukania?
Mam podobny, podczas parkowania, najczęściej tyłem, przy skręcie w lewo coś stuka, wrażenie jest takie jakby od mcpersona, może poduszka? Mam też napęd 4x4 i zastanawiam się czy coś ze skrzynią rozdzielczą się nie dzieje? Tyle że nie trzęsie kierownicą i nie rozpina, hamuje kół- po prostu coś strzela przy skręcie w lewo. Ma ktoś jakiś pomysł?

Radek84
Użytkownik
Posty: 358
Rejestracja: 17 lut 2020, o 18:35
Auto: Insignia
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Piotrków Trybunalski
Postawił piwo: 11 razy
Otrzymał  piwo: 14 razy

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: Radek84 » 9 mar 2021, o 21:06

Na myśl przychodzą mi jedynie łożyska mcpersona problem znany w VC

damper190
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 7 lut 2021, o 19:53
Auto: W trakcie zakupu
Rok produkcji: 2009
Miasto: R-k

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: damper190 » 2 kwie 2021, o 16:16

Panowie coś nowego w podejmowanym temacie? Ma takie same objawy. Jak narazie to raz na jakiś czas przy skręcie kierownicy 90 stopni. Jednak jest to odczuwalnie i denerwuje 😤

Nyork89

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: Nyork89 » 26 kwie 2021, o 13:30

Witam Mam taki problem czy jesteście w stanie mi pomóc?
Przy szybkich ruchach kierownicą słychać stukot. A także mam wibrację powyżej 140km./h, tylne tuleje p. wahacza wymienione.
Filmik poniżej:

radzion
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 21 sie 2021, o 08:15
Auto: Insignia A FL
Kod silnika: A20DTE
Rok produkcji: 2015
Miasto: Gliwice

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: radzion » 4 lut 2023, o 23:55

Podepnę się pod ten wątek, żeby nie zakładać nowego, a tytuł odwiezrciedla to, o co chciałem zapytać.
Widzę, ze temat tego szurania nie został rozwikłany, ale może teraz ktoś wie, jaka może być przyczyna.

Na wstępie zaznaczę, ze posiadam wspomaganie o kodzie NJ0 - wspomaganie o niezmiennym stosunku wspomagania, elektryczne o zredukowanym przełożeniu.

Dziś pojawił się u mnie dziwny objaw. Nie wiem czy to przez mróz czy inna rzecz. Mianowicie przy kręceniu kierownica w prawo lub lewo, na postoju i podczas jazdy słychać lekkie szuranie. Ten dźwięk występuje tylko podczas głębszego obrotu kierownicą, niemal do końca, powiedzmy do 3/4. W lewo jest bardziej słyszalny niż w prawo. Dźwięk zarówno po skręceniu jak i odkręceniu, żadnych innych objawów nie ma - żadnych stuków, strzelania, wibracji na kierownicy, żadnego oporu czy innych rzeczy. Po prostu takie dźwięk szurania ale niezbyt głośny. Przy włączonym radiu nie słychać. Jak się stoi przy samochodzie to lekko słychać. Co to może być? Od razu uprzedzę, ze w nadkolach nie mam żadnego śniegu :)
Każda porada co sprawdzić będzie dobra.

Może mi ktoś jeszcze wyjaśnić, czy przy tego typu układzie wspomagania wymienia się jakiś płyn itd? Kod wskazuje na wspomaganie elektryczne, ktoś już w jakimś wątku wymieniał chyba z 3 inne typy ale nie było tam mojego.

Awatar użytkownika
dokia
Klubowicz
Posty: 8411
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Insignia 2.0t 260KM
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 195 razy
Otrzymał  piwo: 100 razy
Kontakt:

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: dokia » 5 lut 2023, o 00:50

Poziom płynu sobie sprawdź. Ale sprawdź też sprężyny na tych kołach. Nie napisałeś czy słyszysz z przodu czy z tyłu, to sprawdź tam gdzie słyszysz. U mnie tak było tylko na zimowych kołach i z przodu i w 8letnim aucie, Pan powiedział że w tym wieku auta to sugeruje sprężyny wymienić, wymienił i zniknęło. Koła zimowe mają wyższy bieżnik i mi tarły przy skręcie o nadkola. Z nowymi sprężynami nie tarły. Każdy centymetr robi różnicę 🤗

Awatar użytkownika
zubek
Użytkownik
Posty: 967
Rejestracja: 19 sie 2015, o 20:03
Auto: IB/ST
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2017
Miasto: WWL
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 27 razy

Re: Odgłos chrobotanie podczas skracania kierownicą na postoju i podczas jazdy

Post autor: zubek » 5 lut 2023, o 10:11

Tak se czytam ten temat, jakoś wcześniej mi umknął... i jak dla mnie to objaw jest typowy dla wyrobionych łożysk / poduszek amortyzatorów.
https://sklep.dixi-car.pl/poduszka-amor ... 14896.html
Ale to by było chyba za proste ...

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ kierowniczy”