--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
----------------------------carVertical historia pojazdu - rabat 20% dla ICP - LINK
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

ODPOWIEDZ
pawel_insignia
Użytkownik
Posty: 646
Rejestracja: 26 cze 2017, o 20:25
Auto: Insignia 2.0 160KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: pawel_insignia » 14 paź 2019, o 08:44

Panowie pojawił się u mnie problem z wypalaniem dpf, a właściwie z jego przedwczesnym wypalaniem, ale jest on chyba troszkę inny niż opisywany przez poprzedników. Po kolei:
-robiony chip na 185KM (oryginalnie 160KM) z początku wypalanie jak zawsze nic się złego nie działo, napełnienie do 80% i potem wypalanko, średnio 10-15%.
- pewnego razu (jakiś miesiąc temu) zaczął się dziwnie zachowywać. A mianowicie dioda się zapaliła gdy nasycenie filtra wynosiło 70%, i powoli zaczęła rosnąc temperatura (od 200 stopni zapaliła się dioda), prędkość nie przekroczyła 100km/h, samochód nie rozgrzany. Musiałem wyjechać na obwodnicę, bo przez 10min nie chciała wzrosnąć temperatura powyżej 500stopni. jak już wyjechałem to wypalił do 20%, potem kolejne 2 wypalania, wszystko dobrze powyżej 80%
- ostatnio ponownie ta sama sytuacja co wtedy. Intryguje mnie ta wysoka różnica ciśnień (widoczne na screenie) przy ostrej jeździe 40kPa!, na luzie wynosiła 2-3kPA, a podczas wypalania 30kPA.

Moje podejrzenie, to to, że jednak aplikacja "źle" pokazuje bo nie może nagle pokazać z 70% na 80%, a jednak komp jest zmuszony do rozpoczęcia procesu wypalania, ze względu na bardzo duże różnice ciśnień i mimo ze pokazuje 70% to komp z powodu wysokiej wartości różnicy rozpoczyna wypalanie. Co o tym myślicie? A może problem tkwi zupełnie gdzie indziej?

Nie są to wypalania jak u kolegów, że od 65% do np 39-45% lub od 40% i nagle po wypalaniu zapełnienie 60%. U mnie wygląda to jeszcze w miare normalnie z tym, ze dosyć szybko, bo już przy 70% sie zaczyna.

Screeny z wypalania:

Obrazek

W zakładce ostatnie wartości pokazują wcześniejsze ostatnie poprawne wypalanie (79%).

Na poniższym screenie dioda paliła się od 10min (ale niech was nie zmyli dystans 3km, bo dosłownie na sekundy przed zapaleniem się jej zgasiłem silnik) i potem po odpaleniu przejechałem jakieś 500m i procedura na nowo sie zaczęła i własnie wtedy musiałem wyjechać za miasto bo przez te 10min nie chciało wzrosnąć powyżej 500stopni (czyli to samo co miało miejsce przy pierwszym "złym" wypalaniu jakiś miesiąc temu).

Obrazek

Mam nadzieje, że nie namąciłem za bardzo :P

AHA co ważne, EGR jest wyprogramowany, więc sugestie żebym odłączył wtyczkę mi nie pomogą :P

mati11294
Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 20 lis 2018, o 20:16
Auto: CORSA D
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2011
Miasto: BOCHNIA
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: mati11294 » 14 paź 2019, o 09:09

Po remapie przykapca ( nie zobaczysz tego) i dpf szybciej sie zapycha to znaczy faktyczne zapelnienie wyprzedza algorytm , i na podstawie roznicy cisnien proces sie aktywuje wvzesniej z powodu duzej roznicy cisnien

Taka jest moja teoria ale moze tez dpf byc na finiszu ((zapchany popiolem - konieczne mycie mechaniczne). Lub wyryski nie trzymają parametrow
Ostatnio zmieniony 14 paź 2019, o 13:28 przez IBZI, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Proszę o stosowanie zasad polskiej pisowni. Regulamin forum par.5 pkt.8

Awatar użytkownika
pondek91
Użytkownik
Posty: 269
Rejestracja: 25 maja 2019, o 21:54
Auto: Opel Insignia COSMO
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2009
Miasto: Chorzów
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: pondek91 » 14 paź 2019, o 10:34

mati11294 pisze:
14 paź 2019, o 09:09
...
To by wyjaśniało troche moje krotkie dystane miedzy wypalaniami. 131KM seria zobiona na 186KM.

Co ciekawe idę na swój rekord bo mam już 521KM i 70%.

Tego EGRa ostatecznie nie wypiąłem jeszcze. Przy wymianie oleju w skrzyni w zeszłym tyg tylko zajrzałem gdzie jest ta wtyczka w razie czego. Na razie obserwacja. Ten samochód mnie zaskakuje non stop wypaliłem do 9 to przy 32 znów się wypalało. Teraz wypaliłem do 13% i póki co 70%.

Dzisiaj zobaczę na luzie jaka jest deltaP
Ostatnio zmieniony 14 paź 2019, o 13:28 przez IBZI, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.

pawel_insignia
Użytkownik
Posty: 646
Rejestracja: 26 cze 2017, o 20:25
Auto: Insignia 2.0 160KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: pawel_insignia » 14 paź 2019, o 12:35

mati11294 no ja domyslam się, że może przykapcać, ale żeby aż tak sie mylił? Brałem oczywiście to pod uwagę. On się zachowuje tak jakby miał ponad 90% zapełnienia, nie patrzy w ogole na warunki. DPF na finishu raczej jeszcze nie. Ostatnio jechałem w trasie. Wypalał dopiero po przejechaniu 1200km. Wtryski - być może. Chociaż bardziej obstawiam ten chip. Pytanie czy podczas takiego zachowania on duzo leje ropą?

P405
Zapaleniec
Posty: 3180
Rejestracja: 18 gru 2013, o 08:03
Auto: Insignia CDTI
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Leszno
Otrzymał  piwo: 28 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: P405 » 14 paź 2019, o 12:35

Jak wszystko jest sprawne i dobrze zrobiony program to DPF wypala się normalnie, jazda miejska co 500- 800 km. Rano miałem 500 km i 60%. Program robiony parę lat temu u Grzegorza w Poznaniu.

Wysłane z mojego NX551J przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
mcrace
Użytkownik
Posty: 947
Rejestracja: 9 sty 2018, o 11:32
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Kórnik / Poznań
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 10 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: mcrace » 14 paź 2019, o 12:49

Temat jest trochę bardziej złożony.

W moim przypadku, też początkowo występowały problemy z przedwczesnym wypalaniem. Co z tym zrobiłem?

1. Poprawa mapy
2. Nauka jazdy z autem z chipem

Jak będziesz non - stop butował od świateł do świateł, to leci taka zadyma do DPF'a że zapełnia go dużo szybciej niż algorytm wyliczył.

Jak będziesz jeździł dynamicznie po trasie, to EGT (po tuningu jest wyższe) wzrasta niemalże do tych 500 - 600 st (jak przy wypalaniu).
Przy takiej jeździe filtr też się wypala, mimo, że procedura regeneracji nie jest uruchomiona.

Obserwuj różnicę ciśnień, jeżeli zbliża Ci się do 2kpa na wolnych obrotach (850rpm) to filtr jest już prawie pełen. Jest znak, że auto trzeba przegonić :)
Ja wtedy jadę dynamiczniej e-S-ką żeby podnieść EGT i od razu różnica ciśnień spada do 0kpa (na wolnych obrotach). Pamiętajcie też, że przy podniesionych obrotach ~1000rpm (bo aku, bo ciepło bo coś tam) różnica ciśnień może wynosić już 1kpa i to nie jest źle.

jak jest 3-4kpa na wolnych obrotach to możecie być pewni, że zaraz będzie wypalanko :)

I pamiętajcie - % w aplikacji to tylko algorytm, wyliczenie. One nie muszą się pokrywać z faktycznym zapełnieniem filtra DPF. Nawet GM o tym pisał w instrukcji dla warsztatów używając sformułowania "WYLICZONE NAPEŁNIENIE".

Także nieważne ile Ty, drogi użytkowniku czytający ten tekst, przejeżdżasz od wypalania do wypalania - ważne, żeby nie zaczynało się ono wcześniej niż 79%, bo prędkość naliczenia % zależy od temperatury otoczenia, ruchu na drodze w którym uczestniczysz i Twojego stylu jazdy.

kecraminsignia
Zapaleniec
Posty: 2406
Rejestracja: 28 lis 2016, o 17:31
Auto: Astra J ST
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: LDZ
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 17 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: kecraminsignia » 14 paź 2019, o 13:38

Co jak mam zapełnienie 80% i 0 kPa na jałowym biegu?

Wysłane z telefonu Nokia 6310i przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
mcrace
Użytkownik
Posty: 947
Rejestracja: 9 sty 2018, o 11:32
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Kórnik / Poznań
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 10 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: mcrace » 14 paź 2019, o 13:45

Ciesz się :)
Albo robisz dużo tras, przez co DPF stale się wypala pasywnie (czyli bez uruchomionego procesu regeneracji) albo masz w jakiś sposób udrożniony delikatnie DPF, ale wtedy puszczałaby Ci czarnego dymka.

kecraminsignia
Zapaleniec
Posty: 2406
Rejestracja: 28 lis 2016, o 17:31
Auto: Astra J ST
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: LDZ
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 17 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: kecraminsignia » 14 paź 2019, o 13:56

No właśnie nic z tego... Raczej jazda po mieście...

Przykładowe screeny:
Obrazek


Wysłane z telefonu Nokia 6310i przy użyciu Tapatalka





Obrazek

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 9545
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 19 razy
Otrzymał  piwo: 145 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: mazmarcin » 14 paź 2019, o 19:20

Taka duża różnica ciśnień nie jest jakaś trudna do zrobienia w zdrowym aucie :lol:
A propo czujnika różnicy ciśnień to u mnie wskazywał dobrze do końca tylko wypalania częściej były aż się całkiem zepsuł i wywalił błąd.
Aplikacja na pewno źle nie pokazuje bo czyta dane z auta a sobie ich nie wymyśla.
Auto je sobie wymyśla .

pawel_insignia
Użytkownik
Posty: 646
Rejestracja: 26 cze 2017, o 20:25
Auto: Insignia 2.0 160KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: pawel_insignia » 15 paź 2019, o 08:32

P405 pisze:
14 paź 2019, o 12:35
Jak wszystko jest sprawne i dobrze zrobiony program to DPF wypala się normalnie, jazda miejska co 500- 800 km.
Jak gadałem z tunerem, to mówił, ze nic złego w logach nie widzi i że wszystko jest poprawnie zrobione, więc ciężko mi będzie cokolwiek wskórać :/
U mnie Dpf akurat jeżdżąc po mieście to maks 300-350km, mieszany 500km, tylko trasa (np autostrady) to ponad 1000km. Tak było przed chipem i tak jest teraz.

No dobra, dzięki koledzy za informację, aczkolwiek nie bardzo wiem co dalej z tym tematem robić. CHyba tylko jeździć i obserwować. Nie patrzeć na procent, tylko bardziej na różnicę kPa. ;)

Awatar użytkownika
fuli
Użytkownik
Posty: 281
Rejestracja: 11 lis 2014, o 21:50
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Polska
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: fuli » 15 paź 2019, o 09:11

Także po modzie auto. Ostatnie wypalanie. Prawie mój rekord, bo 2x zdarzyło się ponad 2000 km. Po mieście wypala się między 700 a 900km. Po eskach i autostradach między 1000 a 1500 średnio oczywiście. A jak same autostrady 1500 - 1900 :) a wpływ ma wszystko nawet ruch na autostradzie czy płynie bez hamowania czy co chwilę 90tka, bo litwińskie zestawy olewają zakaz wyprzedzania ;) tyle nagrań, że karty by mi zabrakło gdym to miał trzymać, a nie nadpisywać ;)
Obrazek

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka


jarusek13
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2019, o 10:33
Auto: Isia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Radom

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: jarusek13 » 15 paź 2019, o 15:52

Witam, moja Isia( rok 2010 2.0 cdti 160km) ostatnio wywaliła błąd p2458 (status BD, tup 57). Czujnik DPFu wymieniony( i zaadaptowany) i egr z rurą wyczyszczony. I teraz po około 4minutach czy to na zapłonie czy podczas jazdy wywala ten sam błąd co wyżej, oczywiście auto wchodzi w tryb awaryjny i dodatkowo jest komunikat o przerwanej procedurze wypalania. Pojechałem w trasę i za diabła nie chce się wypalić. Ciśnienie pokazuje 5-6kPa. Spotkał się ktoś z was z takim przypadkiem?

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 128 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: Rooff_ » 15 paź 2019, o 17:58

Jeśli jest błąd to się nie wypali. A po drugie nie każda jazda w trasę zaowocuje wypalaniem - muszą być odpowiednie warunki spełnione - jest to opisane w poradniku o DPF.
Pozdrawiam, Michał
*Nie jestem mechanikiem samochodowym! ;)

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 9545
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 19 razy
Otrzymał  piwo: 145 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: mazmarcin » 15 paź 2019, o 18:14

Jak takie ciśnienie 5-6kpa na wolnych to dpf jest już zabity na całego .

jarusek13
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2019, o 10:33
Auto: Isia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Radom

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: jarusek13 » 16 paź 2019, o 14:13

Przez za duże ciśnienie nie mogła uruchomić się procedura wypalanie, wymagane czyszczenie DPFa

pawel_insignia
Użytkownik
Posty: 646
Rejestracja: 26 cze 2017, o 20:25
Auto: Insignia 2.0 160KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: pawel_insignia » 25 paź 2019, o 07:27

mcrace pisze:
14 paź 2019, o 12:49
Temat jest trochę bardziej złożony.

W moim przypadku, też początkowo występowały problemy z przedwczesnym wypalaniem. Co z tym zrobiłem?

1. Poprawa mapy
2. Nauka jazdy z autem z chipem
Pisałeś wcześniej, że poprawiłeś mape. Ty miałeś podobne objawy z wypalaniem co ja?
Co dokładnie miałeś poprawiane, może mogę to zasugerować tunerowi.
A może u mnie pada już czujnik różnicy ciśnień?
Wczoraj w pewnym momencie przy 48% na wolnych obrotach skakał miedzy 1 a 2 kPa...

Awatar użytkownika
mcrace
Użytkownik
Posty: 947
Rejestracja: 9 sty 2018, o 11:32
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Kórnik / Poznań
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 10 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: mcrace » 25 paź 2019, o 07:46

Mój tuner mówił o zdjęciu trochę paliwa z dołu.

Nie jest wykluczone, że czujnik pada, ale znam tylko jeden przypadek, któremu sama wymiana czujnika pomogła.

pawel_insignia
Użytkownik
Posty: 646
Rejestracja: 26 cze 2017, o 20:25
Auto: Insignia 2.0 160KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: pawel_insignia » 31 paź 2019, o 09:05

To w takim razie jeszcze pomęczę konia. Tym razem miedzy wypaleniami przejechane prawie 500km, połowa po mieście. Wypalanie rozpoczęło się przy 83% (zapaliła się dioda), ale bardzo długo trwało "rozgrzanie" dpf'a, nie mogł uzyskać temperatury. Jechałem drogą krajową, wiec trochę przyspieszeń i hamowań, dopiero jak w miarę na 110-120km/h ustabilizowałem prędkość to wtedy w aplikacji pojawiło się wypalanie. Wypalił tylko do 32%. Czy można jakoś łączyć te fakty, że wcześniejsze wypalanie na zimnym przy 70%, a teraz przy 83%, ale długie rozgrzewanie?

pawel_insignia
Użytkownik
Posty: 646
Rejestracja: 26 cze 2017, o 20:25
Auto: Insignia 2.0 160KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

Re: Wypalanie filtra cząstek stałych DPF

Post autor: pawel_insignia » 9 lis 2019, o 14:49

Panowie kolejne pytanko, bo nie wiem czy jest powód do zmartwien. Na aplikacji 73%, odpala się dioda, na aplikacji brak info o rozpoczęciu wypalania, obroty i spalanie zwiększone. Musiałem się zatrzymac żeby coś załatwić, auta nie gasiłem, minęło może 5min-8min, temp 420stopni na EGT i nagle dioda gaśnie, obroty i spalanie w normie. Czy w tym momencie dostaje się sporo paliwa do oleju? Auto tak jak pisałem wyżej po chipie, ale poprzednie wypalanie normalnie się zaczęło i zakończyło. Coś doradzicie?

Dodano po 5 minutach 21 sekundach:
Nigdy wcześniej nie było problemow, nawet podczas wypalania na postoju.

Edit:
Tego samego dnia sytuacja ta powtórzyła się jeszcze 2razy. Nie mógł osiągnąć temperatury i zaniechał dalszej procedury

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „silnik diesla”