--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
----------------------------carVertical historia pojazdu - rabat 20% dla ICP - LINK
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ping
Klubowicz
Posty: 2825
Rejestracja: 20 cze 2016, o 14:18
Auto: Insignia ST / MY2011
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto: W-wa
Otrzymał  piwo: 146 razy
Kontakt:

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: Ping » 28 cze 2019, o 06:28

https://tis2web.service.gm.com/tis2web/

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka


adrevir
Forumowicz
Posty: 64
Rejestracja: 21 gru 2018, o 17:48
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTE
Rok produkcji: 2014
Miasto: Płock
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: adrevir » 28 cze 2019, o 12:15

pawel_insignia pisze:
27 cze 2019, o 20:28
Dokładnie tak jak piszesz Peja.
Mam pytanie. Ostatnio pojawił mi się komunikat niskie ciśnienie... Myślałem że to wina czujnika bo działo się to w ponad 30 stopniach, ale dzisiaj też a było 20stopni. Dwa razy rano się tak zadziało i raz po pracy gdzie auto stało 8h w słońcu.
Uszczelka i panewki wymienione w październiku. Dodatkowo założona mosiężna tuleja. Wszystko robione w autopasji. Chce sprawdzić ciśnienie manometrem i wymienić czujnik ciśnienia. Jak znów się powtórzy to zostanie mi pompa do sprawdzenia, bo coś jeszcze?
Przy jakim przebiegu byla koniecznosc wymiany panewek? (chodzi tylko o korbowe czy glowne?)

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4617
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 8 razy
Otrzymał  piwo: 42 razy

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: IBZI » 28 cze 2019, o 12:31

Aktualizacja oprogramowania nie rozwiązuje problemu. Dodaje tylko opóźnienie w sprawdzaniu ciśnienia. Jeśli wszystko jest OK, to i na starym i na nowym sofcie komunikat nie powinien się pojawiać.

pawel_insignia
Użytkownik
Posty: 646
Rejestracja: 26 cze 2017, o 20:25
Auto: Insignia 2.0 160KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: pawel_insignia » 28 cze 2019, o 12:50

@adrevir - długa historia.
Auto przy 123tys przyjechało z Belgii z wyciągniętym silnikiem (być może wtedy było pierwsze zatarcie).
kupiłem go w czerwcu 2017 przy 198tys (dwa miesiące wcześniej była wymieniona uszczelka). We wrześniu/październiku 2018 dałem go na kompleksowy przegląd do autopasji. Wymienili uszczelkę, założyli tulejkę i powiedzieli, że warto tez panewki bo były delikatnie przytarte (a że koszt niewielki, to zgodziłem się). Panewki główne. Wtedy auto miało jakieś 216tys. Teraz ma 226tys i taka sytuacja.
No własnie też tak myśle @IBZI. W takim razie nie zawracam sobie głowy nowym softem, zwłaszcza, że kilka dni temu robiłem chipa (ale to nie od tego komunikat, bo ten pierwszy raz pojawił się na 2-3tygodnie przed chipem).
W poniedziałek jadę na sprawdzenie ciśnienia oleju i chyba od razu wymienię ten czujnik.

Awatar użytkownika
mcrace
Użytkownik
Posty: 947
Rejestracja: 9 sty 2018, o 11:32
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Kórnik / Poznań
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 10 razy

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: mcrace » 28 cze 2019, o 16:06

Czyli mimo przytartych panewek nie zalecali wymiany pompy oleju?

pawel_insignia
Użytkownik
Posty: 646
Rejestracja: 26 cze 2017, o 20:25
Auto: Insignia 2.0 160KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: pawel_insignia » 28 cze 2019, o 16:35

Tak. Nie kojarzę żeby sugerowali wymianę pompy. Jeżeli by sugerowali to na pewno bym to zrobił, żeby mieć spokój z całym układem smarującym.

kecraminsignia
Zapaleniec
Posty: 2406
Rejestracja: 28 lis 2016, o 17:31
Auto: Astra J ST
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: LDZ
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 17 razy

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: kecraminsignia » 28 cze 2019, o 17:01

Czyli autopasja nie jest taka idealna... Pominęli taki fakt?

Wysłane z telefonu Nokia 6310i przy użyciu Tapatalka


pawel_insignia
Użytkownik
Posty: 646
Rejestracja: 26 cze 2017, o 20:25
Auto: Insignia 2.0 160KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: pawel_insignia » 29 cze 2019, o 06:23

Pominęli fakt wymiany? Być może świadomie, bo może sama pompę sprawdzili i stwierdzili że jest dobra. Nie pamiętam już.
Swoją drogą jak kupie manometr, to mogę się podłączyć do rurki idącej do turbiny na kilka sekund, aby sprawdzić ciśnienie, czy muszę w miejscu czujnika?

Awatar użytkownika
Ping
Klubowicz
Posty: 2825
Rejestracja: 20 cze 2016, o 14:18
Auto: Insignia ST / MY2011
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto: W-wa
Otrzymał  piwo: 146 razy
Kontakt:

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: Ping » 29 cze 2019, o 06:27

Chyba lepiej w miejsce czujnika. Nie jest to jakos strasznie skomplikowane tylko odpowiedni klucz potrzebny.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka


kecraminsignia
Zapaleniec
Posty: 2406
Rejestracja: 28 lis 2016, o 17:31
Auto: Astra J ST
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: LDZ
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 17 razy

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: kecraminsignia » 29 cze 2019, o 06:35

Musisz w miejsce czujnika.

Wysłane z telefonu Nokia 6310i przy użyciu Tapatalka


pawel_insignia
Użytkownik
Posty: 646
Rejestracja: 26 cze 2017, o 20:25
Auto: Insignia 2.0 160KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: pawel_insignia » 29 cze 2019, o 07:05

Dzięki.

pawel_insignia
Użytkownik
Posty: 646
Rejestracja: 26 cze 2017, o 20:25
Auto: Insignia 2.0 160KM
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: pawel_insignia » 3 lip 2019, o 06:02

Ciśnienie sprawdzone, trzyma i na ciepłym i na zimnym.
Serwis twierdził, że mieści się w danych katalogowych producenta. Około 5 na zimnym i 2 na ciepłym.
3x sprawdzali. Dodatkowo zapobiegawczo wymienili czujnik ciśnienia. Będę "jeździł i obserwował".

omegarules
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: 10 lip 2019, o 08:58
Auto: Opel Zafira Tourer
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Szczecin

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: omegarules » 12 lip 2019, o 04:24

Ok, przebrnalem przez 65 stron, ufff.

Jako, że jestem posiadaczem auta z tym silnikiem zainteresowałem się tematem.

Widzę, że sporo osób zapobiegawczo wymieniała uszczelke, większości tych osób silnik padł kilka(nascie/dziesiat) tys km po rej operacji, komuś nawet chciało się skontrolować panewki, a i tak nie pomogło..

A czy ktoś wpadł na pomysł oceny stanu układu smarujacego na podstawie pomiarów ciśnienia oleju zaraz po starcie zimnego motoru? Oczywiście widziałem filmik na yt, gdzie ktoś symulowal zasysa nie powietrza przez twardą uszczelke i nawet kiedy pompa oleju podawała emulsje olejowa na układ, to i tak ciśnienie było ok, ale.....

Jeśli zrobic by prosty test - zostawić auto na dworze i o poranku, gdy temp jest najniższa przy obecnym sezonie, odpalić silnik ze sprawdzeniem ciśnienia oleju (może opcom lub mdi pokaże analogowa wartość ciśnienia) - zostawić silnik na chodzie przez kilka minut, zgasic I spuscic olej z miski...

Po takim teście będzie wiadomo czy ciśnienie na starcie jest ok, oraz czy uszczelka daje radę jeszcze w danej temperaturze - bo jeśli emulsja się wytworzy to będzie to przecież widać po spuszczeniu oleju? Jeśli ok, olej do silnika, mozna rozgrzać auto, pojeździć trochę z pomiarem ciśnienia i znowu olej do wiadra... Czas i koszt operacji żaden a coś tam powie o stanie uszczelki/pompy jak i zachowaniu się ciśnienia...

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4617
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 8 razy
Otrzymał  piwo: 42 razy

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: IBZI » 12 lip 2019, o 09:02

Nie słyszałem, aby ktoś robił taki test (ze spuszczaniem oleju, bo pomiary na zimnym już tak).
Jeśli masz pomysł, to go zrealizuj.
Podziel się informacjami z wyników na Forum.
Czekamy na wyniki.

omegarules
Nowicjusz
Posty: 48
Rejestracja: 10 lip 2019, o 08:58
Auto: Opel Zafira Tourer
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Szczecin

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: omegarules » 12 lip 2019, o 10:31

I tak zrobię, ale wracam do kraju dopiero za miesiąc, do tego czasu auto postoi w garażu i poczeka :)

Tak na chlopski rozum, jeśli chłopaki zrobili doświadczenie z uszkodzona uszczelka smoka I dowiedli, że nie ma ona zbyt wielkiego wpływu na spadek ciśnienia oleju a jedynie na jakość filmu olejowego to w przypadku, gdy ktoś miał już komunikat o niskim ciśnieniu oznaczałby nie tyle uszkodzona uszczelke, co głębokie rysy na panewkach korbowodowych/głównych - bo przecież ciśnienie musiałoby gdzieś uciekać.. Wtedy wymiana samej uszczelki to za mało. Komunikat zapewne znikał, bo przy okazji wymiany, silnik dostawal też nowy olej i filtr, więc przez jakiś czas znowu było dobrze i ciśnienie powyżej granicznego do wyświetlenia kominikatu.. Tylko chyba nie ma osoby na forum, która po dostaniu komunikatu o niskim ciśnieniu oleju zweryfikowala jak niskie było to ciśnienie i po wymianie uszczelki smoka sprawdziła to ciśnienie ponownie, po czym porównała do zdrowego silnika - myślę, że to by rozjasnilo trochę temat..

czyrek
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: 12 kwie 2019, o 13:49
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Wrocław
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: czyrek » 12 lip 2019, o 22:11

myślę że nic nie zobaczysz po spuszczeniu oleju ponieważ:
- emulsja to mieszanina wody i oleju - skąd woda w oleju?
- pompa ciągnie olej z powietrzem a jak olej wróci do miski to już raczej nie będzie w nim pęcherzyków powietrza
Ostatnio zmieniony 12 lip 2019, o 22:11 przez czyrek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dokia
Ekspert
Posty: 9550
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Jaguar E-Pace 250hp
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2020
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 263 razy
Otrzymał  piwo: 121 razy
Kontakt:

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: dokia » 12 lip 2019, o 22:44

omegarules pisze:
12 lip 2019, o 04:24
(...)
- bo jeśli emulsja się wytworzy to będzie to przecież widać po spuszczeniu oleju? Jeśli ok, olej do silnika, mozna rozgrzać auto, pojeździć trochę z pomiarem ciśnienia i znowu olej do wiadra... Czas i koszt operacji żaden a coś tam powie o stanie uszczelki/pompy jak i zachowaniu się ciśnienia...
No właśnie, skąd woda w oleju?

🤔😮😲😳

Pffff...
Emulsje są dwie, tj dwa rodzaje:
O/W to olej w wodzie
W/O to woda w oleju.

O tym jednakże decyduje zawartość procentowa. Te drugie to smary są.

Olej silnikowy nie powinien być emulsją, bo tak są dobrane składniki aby rozmiary cząsteczek nie tworzyły jakichkolwiek emulsji. To chemia jest 😄 i skąd ty tam tę wodę chcesz mieć? Nawet jeśli uważasz że jest jakieś skraplanie czy coś na skutek różnic temperatur tuż po odpaleniu silnika, to jest to jakaś setna promila czyli wartość uwzględniona przez producentów oleju. Oni by sobie nie pozwolili aby mieć słońce w kratkę przez resztę życia.
Radio 357 :)

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4617
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 8 razy
Otrzymał  piwo: 42 razy

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: IBZI » 12 lip 2019, o 23:57

Koledze pewnie chodziło o pianę z oleju i powietrza.

Awatar użytkownika
dokia
Ekspert
Posty: 9550
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Jaguar E-Pace 250hp
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2020
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 263 razy
Otrzymał  piwo: 121 razy
Kontakt:

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: dokia » 13 lip 2019, o 00:10

To już myślcie sobie sami. Przecież wcale się nie czepiam 😄
Wszak pod względem fizycznym i chemicznym to miewacie zaskakujące rozkminy, dlatego wrzucę czasem te swoje trzy grosze jak już nie mogę się powstrzymać. Ja wszak tytułu naukowego broniłam ileś lat temu, ale piana z oleju i powietrza? 😁 Majonez robicie? Aby zrobić majonez to trzeba jeszcze alkohol, (może być nawet ten ze spryskiwaczy, inaczej emulsja nie powstanie, a przynajmniej nie będzie trwała - otrzymacie wtedy substancję dwufazową, czyli taką jaką mają wasze kobiety do zmywania tuszu z rzęs- ja też taką mam i to są dwie fazy, którymi trzeba potrząsać aby były przez chwilę mieszaniną - ale nie emulsją) 😀 Przy ciśnieniu atmosferycznym czyli w przemianie izobarycznej, a właściwie adiabatycznej ( ciśnienie nadal atmosferyczne ale zmiana objętości pod tłokiem i substancja niedoskonała) skoro przy sprężaniu, tj na rozruchu czyli w początku procesu spalania??? Ciekawe.. 🤔 pomyślę sobie jutro o tym w drodze tj siedząc za kierownicą. Dobranoc.
Radio 357 :)

Awatar użytkownika
dare50
Zapaleniec
Posty: 2446
Rejestracja: 26 lut 2017, o 18:44
Auto: Insignia 4x4 COSMO
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Wejherowo
Postawił piwo: 30 razy
Otrzymał  piwo: 39 razy

Re: Obracające panewki 2.0 CDTI A20DTH

Post autor: dare50 » 13 lip 2019, o 06:12

Oj Dorota Ty zawsze swoje trzy grosze , słowa emulsja nie jest dosłowne , chodzi o stan jaki opisał kolega wyżej i to jest udowodnione obejrzyj sobie filmik który był wcześniej dołączony jak ładna piana z oleju i powierza idzie z pompy jak rozszczelnimy uszczelkę smoka i to załatwia ten silnik i do tego parę innych zbiegów okoliczności i mamy po panewkach

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „silnik diesla”