Skrzynia bieg├│w M32

Skrzynia bieg├│w M32

Postprzez yerry » 13 sie 2013, o 19:10

Po przeczytaniu o r├│┼╝nych przypadkach ┼Ťwiszcz─ůcych, zgrzypi─ůcych i sypi─ůcych si─Ö skrzy┼ä oraz przykrej informacji o spodziewanych problemach ze skrzyniami M32 montowanymi w CDTI oraz benzynowych 1.6 i 1.8 zastanawiam si─Ö jak mo┼╝na zawczasu rozpozna─ç i przeciwdzia┼éa─ç uszkodzeniu skrzyni. Co prawda nie odnotowa┼éem oznak u siebie (96kkm przejechane) ale chcia┼ébym by─ç czujny i odpowiednio wcze┼Ťnie zareagowa─ç.

Czy komu┼Ť przysz┼éo ju┼╝ zmaga─ç si─Ö z rozsypuj─ůc─ů si─Ö skrzyni─ů M32? Jakie by┼éy objawy? Przy jakim przebiegu?

Mimo, ┼╝e Opel nie ma tego w zaleceniach, czy wymiana oleju w skrzyni ma sens? Jaki stosowa─ç olej? Gdzie najlepiej to wykona─ç - mo┼╝e da si─Ö samemu, mo┼╝e kto┼Ť m├│g┼éby opisa─ç jak?
yerry
V-ce Prezes ds finansowych

Do┼é─ůczy┼é(a): 23 maja 2013, o 22:43
Ostatnio: dzisiaj, o 01:09
Pochwały: 56
Auto: Insignia
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2014

Re: Problemy ze skrzyniami M32

Postprzez picky » 13 sie 2013, o 20:02

Jaki┼Ť czas temu wymienia┼éem olej w skrzyni automatycznej. Serwisant odradza┼é mi to ze wzgl─Ödu na koszty argumentuj─ůc, ┼╝e wymienia si─Ö dopiero jak si─Ö co┼Ť dziej─Ö. :lol: W automacie jak dobrze si─Ö orientuj─Ö wlewa si─Ö od g├│ry, doj┼Ťcie jest kiepskie wi─Öc nie obejdzie si─Ö bez rurki. Jak w manualu jest tak samo to da si─Ö to ogarn─ů─ç, jak od do┼éu to serwis. Ceny ASO na wymian─Ö oleju w silniku jak i w skrzyni nikt z zapytanych serwis├│w nie przebi┼é.
picky
Forumowicz

Do┼é─ůczy┼é(a): 24 kwi 2013, o 21:57
Ostatnio: 1 kwi 2016, o 15:51
Pochwały: 2
Auto: 2.0/160/ST/Automat

Postprzez yerry » 16 sie 2013, o 08:08

Wlewa┼ée┼Ť oplowski olej czy jaki┼Ť inny? Do manuala podaj─ů typowo olej SAE 75W85 API GL-4 (GM 1940182). Pono─ç lepsz─ů alternatyw─ů jest SINTOFLUID 75W80 API GL-5 prod. Fuchs. O par─Öna┼Ťcie z┼éociszy dro┼╝szy na litrze ale to nie problem.
yerry

Postprzez bolek » 16 sie 2013, o 15:05

Małe sprostowanie w 2.0 CDTI jest skrzynia F40
była Insignia HB 2.0 Cdti 185km/425nm Powered by Gcs Tuning -> jest Bmw F30 318dA SportLine 2014 :)
bolek
Forumowicz

Do┼é─ůczy┼é(a): 21 lip 2013, o 07:26
Ostatnio: 10 lis 2015, o 22:37
Pochwały: 5
Auto: Insignia 2.0 Cdti
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009

Postprzez yerry » 16 sie 2013, o 18:23

No nie tylko, nie tylko. A20DTx to przecie┼╝ 2.0 CDTI
Zobacz poni┼╝ej:
LINK
LINK
yerry

Postprzez bolek » 16 sie 2013, o 23:20

Zgadza si─Ö m├│j b┼é─ůd,przepraszam.Skrzynia m32 w dieslu by┼éa montowana w w wersji 110km z tego co wyczyta┼éem.Wog├│le to ma ┼Ťred┼äie opinie.jedyny ratunek to chyba zmiana oleju co 50ty┼Ť.km i najlepiej metod─ů dynamiczn─ů.Kilka s┼é├│w na temat m32 http://auto-krak.pl/mechanika/skrzynia-biegow-opel-m32/
była Insignia HB 2.0 Cdti 185km/425nm Powered by Gcs Tuning -> jest Bmw F30 318dA SportLine 2014 :)
bolek
Forumowicz

Postprzez miroslawus » 6 wrz 2013, o 05:25

Witam
Ja w┼éa┼Ťnie mam problem ze skrzyni─ů M32-Insignia 1.8. Auto ma 4 lata i obecnie mam przejechane 40 ty┼Ť. km. Objawy s─ů nast─Öpuj─ůce (u mnie) na 5 i 6 biegu przy dodawaniu gazu auto zaczyna hucze─ç. Koszty s─ů ogromne naprawy (regeneracji) nowa skrzynia w ASO to koszt 30 ty┼Ť. z┼é prawie tyle co warto┼Ť─ç mojej Insigni. Problem tkwi w tym, ┼╝e skrzynie te s─ů ┼║le zaprojektowane i ka┼╝da z nich ulega awarii najcz─Ö┼Ťciej do 60 ty┼Ť km. Po regeneracji ta skrzynia znowu si─Ö rozsypie i tak w k├│┼éko. Moje auto ju┼╝ miesi─ůc stoi, bo po pierwsze ci─Ö┼╝ko znale┼║─ç mechanika, kt├│ry problem ogarnie po drugie koszt regeneracji (zale┼╝y jeszcze co trzeba wymieni─ç) u mnie koszt to 4120 z┼é. Oczywi┼Ťcie napisa┼éem do GM, ale z racji tego, ┼╝e samoch├│d nie jest ju┼╝ serwisowany oni nic mi nie mog─ů pom├│c. Jedno jest pewne- to jest ostatni opel (i to celowo opel z ma┼éej litery) w moim ┼╝yciu. Przyk┼éad kumpla: kupi┼é Toyot─Ö u┼╝ywan─ů 4 letni─ů po 1 roku eksploatacji (czyli auto ju┼╝ mia┼éo 5 lat i nie by┼éo serwisowane) silnik zacz─ů┼é z┼╝era─ç olej pismo do Toyoty i natychmiastowa odpowied┼║ "prosz─Ö uda─ç si─Ö do najbli┼╝szego serwisu w celu wymiany silnika na nowy". Problem by┼é znany przez producenta. opel dobrze wie, ┼╝e te skrzynie s─ů wadliwe, ale umiej─Ötnie to tuszuje i nie wprowadza ┼╝adnej kampanii. Problem trzeba rozdmucha─ç i jak mam taki zamiar to zrobi─ç. Je┼╝eli kto┼Ť co┼Ť chce wiedzie─ç na temat skrzyni M32 to niech pyta ja temat ju┼╝ znam dosy─ç dobrze. nawet znalaz┼éem serwis, kt├│ry ma umow─Ö z Opel Polska na regeneracj─Ö tych skrzy┼ä!!! Skrzynie te montowane s─ů jeszcze w Fiatach, bo powsta┼éy przy wsp├│┼épracy opla i fiata.
miroslawus
Nowicjusz

Do┼é─ůczy┼é(a): 25 kwi 2013, o 05:07
Ostatnio: 2 kwi 2015, o 17:14

Postprzez yerry » 6 wrz 2013, o 09:59

Kt├│ry to serwis?
Mo┼╝e warto zainteresowa─ç tematem TVN Turbo..

Wysłane z mojego GT-I9100 przy użyciu Tapatalk 4
yerry

Postprzez miroslawus » 6 wrz 2013, o 11:35

W┼éa┼Ťnie o tym my┼Ťl─Ö, ┼╝e wy┼Ťle maila do TVN Turbo nic mnie przecie┼╝ to nie kosztuje.
miroslawus
Nowicjusz

Postprzez bolek » 6 wrz 2013, o 15:58

Nadmuchajcie to Panowie mo┼╝e to pomo┼╝e,bo ja s┼éysza┼éem ┼╝e te skrzynie lubia si─Ö ju┼╝ po 60-80 ty┼Ť.km rozsypa─ç w amen.Tak z ciekawo┼Ťci co jest odpowiedzialne za te szumy ,┼éo┼╝yska? przecie┼╝ same ┼éo┼╝yska to ok 200-300z┼é,powiedzmy ,olej nowy do skrzyni 150z┼é,demonta┼╝ monta┼╝ skrzyni 400z┼é,to co wymiana ┼éo┼╝ysk 2500z┼é? Uwa┼╝am ┼╝e tak─ů skrzynie mo┼╝na spokojnie zregenerowa─ç za 1500-2000z┼é.
bolek
Forumowicz

Postprzez miroslawus » 7 wrz 2013, o 13:15

Za szumy w moim przypadku przypadku s─ů odpowiedzialne ko┼éa z─Öbate. A ze wzgl─Ödu na to, ┼╝e przy wymianie k├│┼é z─Öbatych nale┼╝y wymieni─ç r├│wnie┼╝ ┼éo┼╝yska. Fakt ┼éo┼╝yska kosztuj─ů mniejsze 170 z┼é wi─Öksze ok 250. ┼üo┼╝ysk jest 6 w tym dwa wi─Öksze i 4 mniejsze- a podobno trzeba wymieni─ç jeszcze dwa dodatkowe czyli w sumie ┼éo┼╝ysk jest 8. Ile kosztuj─ů te ko┼éa z─Öbate to na razie nie wiem, ale w najgorszym wypadku trzeba wymieni─ç po dwa zestawy (5 i 6 biegu). Je┼╝eli chodzi o demonta┼╝ i monta┼╝ skrzyni nie znalaz┼éem mechanika, kt├│ry by to zrobi┼é za mniej ni┼╝ 600z┼é.
miroslawus
Nowicjusz

Postprzez yerry » 12 wrz 2013, o 23:30

Hm.. SINTOFLUID 75W80 ju┼╝ nabyty, czas na wymian─Ö w mojej skrzynce.

edit
Olej ju┼╝ wymieniony. Ten zlany ze skrzyni by┼é w kolorze rudo-br─ůzowym, nowy olej jest w kolorze jasno ┼╝├│┼étym. Wyczuwalna r├│┼╝nica w lepko┼Ťci przy pr├│bie organoleptycznej (na paluchach ;) )
Nie spodziewa┼éem si─Ö istotnych r├│┼╝nic w dzia┼éaniu skrzyni, nie mia┼éem problem├│w z biegami, ha┼éasami itp, jednak mimo wszystko jest odczuwalna niewielka zmiana na + w lekko┼Ťci wskakiwania poszczeg├│lnych bieg├│w.
Do skrzyni wchodzi na wymian─Ö 2,2 litra, a poniewa┼╝ nie da si─Ö kupi─ç inaczej jak w butelkach 1-litrowych, to zosta┼éo mi 0,8l do odsprzedania/wykorzystania - jakby kto┼Ť reflektowa┼é to prosz─Ö o kontakt.
Ostatnio edytowano 25 pa┼║ 2013, o 10:09 przez yerry, ┼é─ůcznie edytowano 1 raz
yerry

Postprzez miroslawus » 13 wrz 2013, o 08:49

I tak wymiana oleju nie zapewni bezawaryjnej jazdy z t─ů skrzyni─ů. Jak ju┼╝ pisa┼éem jest ona ┼║le zaprojektowana. Pr─Ödzej czy p├│┼║niej si─Ö zepsuje. Ale oczywi┼Ťcie ┼╝ycz─Ö Ci oby tak si─Ö nie sta┼éo. :):)
Podaję linka wszystko na temat tych skrzyń:
http://www.skrzynie.com.pl/m32-skrzynie-biegow.html
miroslawus
Nowicjusz

Postprzez yerry » 13 wrz 2013, o 10:41

Wiem, i to mnie martwi. Też sobie tego życzę aby nic złego się nie stało, zobaczymy co będzie.
A link do tej strony jest w moim pierwszym po┼Ťcie, u nich kupowa┼éem olej.
Inny link: http://auto-krak.pl/mechanika/skrzynia-biegow-opel-m32/
yerry

Postprzez rAFAL9205 » 15 wrz 2013, o 21:12

jak to dobrze, ┼╝e w 2.0 CDTI 160 km ju┼╝ montuja inne skrzynie, szkoda ┼╝e opel odwali┼é tak─ů maniane. Wog├│le GM to symbolem niezawodno┼Ťci to nie jest :/ , po tylu latach z toyot─ů same rozczarowania :( przez te GM.
rAFAL9205
Nowicjusz

Do┼é─ůczy┼é(a): 30 cze 2013, o 21:22
Ostatnio: 29 mar 2015, o 13:07
Auto: Opel Insignia

Postprzez lgruszkos » 23 wrz 2013, o 13:06

Moja insignia wed┼éug specyfikacji ma tak─ů skrzynie TRANS-MAN 6-SPEED M32 WR. (silnik ENG-4 CYL 20L DIESEL TURBO VGT) Wymieni┼éem olej na oplowski dopiero przy wymianie dwumasy i sprz─Ög┼éa przebieg 277 ty┼Ť km. Obecnie 305 tys i nic sie nie dzieje, biegi wchodz─ů normalnie, skrzynia pracuje lekko i cicho.
lgruszkos

Postprzez BCS » 18 pa┼║ 2013, o 21:07

Witam sympatyków skrzyń M32 ;)

Nazywam si─Ö Grzegorz Makowski i dotar┼éem tu ze strony http://www.skrzynie.com.pl, kt├│r─ů mam przyjemno┼Ť─ç wsp├│┼étworzy─ç.
Zajmujemy si─Ö m.in. naprawami i regeneracj─ů skrzynek z tematu i ch─Ötnie s┼éu┼╝ymy wiedz─ů na temat tych przek┼éadni. Postaram si─Ö wyja┼Ťni─ç fakty i mity dotycz─ůce M32. Jeste┼Ťmy otwarci na pytania, na kt├│re w miar─Ö wiedzy ch─Ötnie odpowiemy.

Mo┼╝e na pocz─ůtek wyja┼Ťni─Ö kwesti─Ö oleju w skrzyni M32.
Olej w M32 to jeden z najwa┼╝niejszych czynnik├│w, kt├│ry wp┼éywa na ┼╝ywotno┼Ť─ç tej przek┼éadni. Momenty, kt├│re mo┼╝e przenosi─ç ta skrzynia to 300-340 Nm. Niekt├│rzy kusz─ů si─Ö o podwy┼╝szanie mocy i daj─ů skrzyni do przeniesienia nawet momenty powy┼╝ej 430 Nm. Jesli zaciekawi Was temat to przy okazji opisz─Ö co dzieje si─Ö w M32 przy du┼╝ych obci─ů┼╝eniach.
Olej w skrzyni ma kilka zada┼ä, ale istotne dla ci─Ö┼╝kiej pracy s─ů jego w┼éa┼Ťciwo┼Ťci smarne i ch┼éodz─ůce. Je┼Ťli olej jest za s┼éaby to nie jest w stanie odprowadza─ç w┼éa┼Ťciwie ciep┼éa, a za razem nie daje odpowieniego filmu smarnego miedzy powierzchniami stycznymi z─Öb├│w. Klasyczny olej serwisowy - ten czerwony - o oznaczeni GM 1940182 to taki produkt do wszystkiego. Opel stosuje go praktycznie we wszystkich skrzyniach. Niestety olej ten w skrzyniach M32 i M20 zupe┼énie nie daje sobie rady. Przypuszczamy, ┼╝e to on mocno przyczynia┼é si─Ö do wielu awarii skrzynek M32. Oczywi┼Ťcie na awarie sk┼éada si─Ö wiele czynnik├│w, ale ten olej wyj─ůtkowo dok┼éada┼é si─Ö do tych problem├│w.
2-3 lata temu Opel zobaczy┼é problem i zmieni┼é olej zalecany do M32. Oznaczy┼é go symbolem GM 1940004. To olej w pe┼éni syntetyczny na estrach ┼Ťrednio wyposa┼╝ony w dodatki. W zasadzie nie mam dostepu do statystyk ale zapewne procent awarii si─Ö zmniejszy┼é. Nie uchroni┼éo to skrzy┼ä M32 przed awariami ale zapewne wi─Öcej uzytkownik├│w tych skrzy┼ä cieszy si─Ö d┼éu┼╝sz─ů jazd─ů.
Jak ju┼╝ wspomniano we wcze┼Ťniejszych postach, s─ů oleje kt├│re pomagaj─ů tym skrzyniom jeszcze bardziej. Wspomniany FUCHS SINTOFLUID 75W80 to niemiecki produkt, kt├│ry te┼╝ bazuje na estrach, natomiast jest mocno napakowany dodatkami. Nie b─Öd─Ö si─Ö zag┼é─Öbia┼é w szczeg├│┼éy chemiczno technologiczne, ale podam argument kt├│ry moze przem├│wi─ç do wyobra┼║ni.
Pozwolili┼Ťmy sobie na badanie laboratoryjne obu olej├│w ( czekamy jeszcze na wynik tego "czerwonego") i jedno z bada┼ä potwierdzi┼éo, ┼╝e nie mylili┼Ťmy si─Ö co do jako┼Ťci oleju FUCHSa. Jest takie urzadzenie - aparat czterokulowy, w kt├│rum umieszcza si─Ö trzy kulki, takie od ┼éo┼╝yska, ko┼éo siebie (w formie tr├│jk─ůta), zanu┼╝a w oleju, a pomi─Ödzy trzema kulkami umieszcza sie czwart─ů kulk─Ö. Kulka ta kr─Öci si─Ö wzgl─Ödem pozosta┼éych, ale ca┼éy czas od g├│ry jest naciskana. Si┼éa nacisku ca┼éy czas si─Ö zwi─Öksza. W pewnym momencie pod wp┼éywem wysokiej temperatury dochodzi do zespawania kulek i maszyna si─Ö wy┼é─ůcza. Odczytywana jest wtedy si┼éa przy kt├│rej dosz┼éo do zespawania kulek. Olej GM 1940004 wytrzyma┼é 2400 N, FUCHS 4400 N.
Co daje takie badanie - informacj─Ö jak sobie radzi olej przy du┼╝ych obci─ů┼╝eniach w skrzyni, a M32 jest niestety nara┼╝ona na do┼Ť─ç spore.

W skrzyni mamy do czynienia z roznymi niekorzystnymi zjawiskami kt├│re wp┼éywaja na spadek jako┼Ťci oleju:
- temperatura
- drobinki metalu
- woda - para wodna z powietrza. Olej GM 1940004 ma sporo cynku, kt├│ry absorbuje cz─ůsteczki wody, FUCHS jest bezcynkowy.
Wa┼╝ne jest, aby tego typu czynniki nie powodowa┼éy znacznej degradacji w┼éa┼Ťciwo┼Ťci oleju. Tu ci┼Ťnie sie kolejny temat - konieczno┼Ť─ç wymiany oleju w skrzyni M32. GM dobrze wymieni─ç po 50 - 60 ty┼Ť. FUCHS wytrzyma d┼éu┼╝ej. Jednak ilo┼Ť─ç drobinek metalu tak samo wp┼éywa na ┼éo┼╝yska i z─Öby tryb├│w w jednym jak i drugim oleju dlatego potraktujcie 60 tkm jako graniczny okres eksploatacji oleju w tej skrzyni.

Systematyczne informacje o olejach w M32 umie┼Ťcili┼Ťmy tu - http://www.skrzynie.com.pl/m32-oleje-do-skrzyni.html
Jak b─Ödziemy mieli komplet bada┼ä olej├│w to umie┼Ťcimy tam te┼╝ tabelk─Ö z danymi.

Na innych forach mamy dla forumowicz├│w kody rabatowe na oleje przek┼éadniowe i silnikowe FUCHSa. My┼Ťl─Ö, ┼╝e administracja si─Ö nie pogniewa jesli domy Wam kupon rabatowy ze zni┼╝k─ů 8% . Kod rabatowy to forins1013. Bedzie czynny od niedzieli 18-10-2013 w naszych sklepach - http://www.skrzynie.com.pl/ i http://www.olejefuchs.pl
W przypadku pytań jestem do dyspozycji
BCS

Postprzez yerry » 18 pa┼║ 2013, o 21:53

Jestem ju┼╝ po wymianie oleju na w┼éa┼Ťnie u Was kupiony kilka tygodni temu FUCHS SINTOFLUID 75W80. Co prawda nie mam objaw├│w usterek opisywanych na stronie, jednak postanowi┼éem wymieni─ç na wszelki wypadek.
Swoj─ů drog─ů, wspominasz o przeci─ů┼╝eniach 300-340Nm.. Posiadam silnik 140KM kt├│ry ma bodaj┼╝e 175Nm max i dziwne jest to, ┼╝e czyta┼éem o problemach z M32 kilku os├│b z tym w┼éa┼Ťnie silnikiem, mimo ┼╝e nie ma tu tak wysokich przeci─ů┼╝e┼ä.
yerry

Postprzez BCS » 19 pa┼║ 2013, o 09:46

Poda┼éem oczywi┼Ťcie skrajne warto┼Ťci. Obci─ů┼╝enie, to podobnie jak jako┼Ť─ç oleju, jedna ze sk┼éadowych, kt├│re wp┼éywaj─ů na wcze┼Ťniejsz─ů czy p├│┼║niejsz─ů awari─Ö.
Znam osoby, kt├│re zrobi┼éy na M32 300 tkm i zastanawiaj─ů si─Ö o co tyle ha┼éasu z tymi skrzyniami ?

Og├│lnie konstrukcja M32 z za┼éo┼╝enia nie jest z┼éa. Problem polega na drobnych niuansach, kt├│re wp┼éywaj─ů na jako┼Ť─ç tej skrzyni. Np. podparcie wa┼éka na ┼éo┼╝ysku w tylnej obudowie jest albo ┼║le obliczone albo wadliwie rozwi─ůzane jest ch┼éodzenie tego miejsca olejem. St─ůd cz─Öste problemy w┼éa┼Ťnie w tym miejscu czyli padaj─ůce ┼éo┼╝ysko plus najwy┼╝sze biegi. To najcz─Östsza awaria, a sk┼éada si─Ö na ni─ů kilka czynnik├│w:
- obci─ů┼╝enie
- jako┼Ť─ç oleju
- ilo┼Ť─ç oleju
- konstrukcja elementu
- luzy na wałakach
- troch─Ö braku szcz─Ö┼Ťcia ┼╝e trafi┼éo si─Ö na potencjalnie wadliw─ů skrzyni─Ö ;)

W r├│┼╝nych egzemplarzach r├│┼╝nie dzia┼éaj─ů poszczeg├│lne czynniki.
Mamy czasem na stole skrzyni─Ö z przebiegiem 10 tkm, kt├│ra jest igie┼éka w ┼Ťrodku, ale "straci┼éa" odpowiedni naci─ůg ┼éo┼╝ysk i powsta┼éy luzy wzd┼éu┼╝ne na wa┼éku.
W innym przypadku wlano do skrzyni za mało oleju. Brak ok. 200 ml robi spore zamieszanie w tej skrzyni. Przy okazji napiszę dlaczego jest to takie ważne.

Tak wi─Öc problemy z M32 to zesp├│┼é potencjalnych przyczyn, kt├│re mog─ů wp┼éyn─ů─ç w danym momencie na to, ┼╝e akurat skrzynia padnie.

Mo┼╝e poprawi to humor na weekend w┼éa┼Ťcicileom autek na benzyn─Ö, bo patrz─ůc statystycznie na naprawy to wi─Öcej naprawiamy diesli.
BCS

Postprzez yerry » 19 pa┼║ 2013, o 19:55

2.4l zalewa si─Ö na such─ů, now─ů lub regenerowan─ů skrzyni─Ö. Przy wymianie wlewa si─Ö 2.2l
yerry

Nast─Öpna strona

Powr├│t do Skrzynia bieg├│w

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 0 go┼Ťci