--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Policyjne radary

...na tematy kwadratowe i podłużne
Awatar użytkownika
noirdk
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 29 lis 2017, o 13:02
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2012
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 2 razy

Policyjne radary

Post autor: noirdk » 8 lut 2018, o 17:38

Ciekawe artykuł dotyczący nowych radarów...

http://katowicedzis.pl/index.php/79-akt ... y-do-kosza


-Darek

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
noirdk
Użytkownik
Posty: 265
Rejestracja: 29 lis 2017, o 13:02
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2012
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: noirdk » 8 lut 2018, o 17:41

A to chyba najciekawszy fragment :)

"... instrukcja producenta LTI zakazuje pomiaru samochodów z lakierem metalizowanym z uwagi na tzw. poślizg wiązki i dodatkowy błąd pomiaru, wynoszący nawet 50 km/h."



-Darek

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Bodex

Re: Policyjne radary

Post autor: Bodex » 10 mar 2018, o 15:14

A dokładnie LTE nie spełniają norm Polskich przepisów.

Jak się okazuje, nie tylko pomiary z wideorejestratorów zainstalowanych w nieoznakowanych radiowozach budzą wątpliwości kierowców. Podobnie jest z laserowymi miernikami prędkości, czyli po prostu mobilnymi radarami policji.

Krakowski sąd rejonowy uniewinnił kierowcę, który odmówił przyjęcia mandatu wlepionego przez funkcjonariuszy na podstawie pomiaru z laserowego miernika LTI. Według policjantów mężczyzna przekroczył dozwoloną prędkość o 23 km/h (jechał 73 km/h na dozwolonej „pięćdziesiątce”). Jak się później okazało, wcale tak nie musiało być.

Dlaczego zatem sąd uniewinnił kierowcę? Sędzia w swoim uzasadnieniu powiedział, że radar nie odpowiada polskim przepisom i nie jest w stanie zweryfikować dokładnego pomiaru. Adwokat mężczyzny użył czterech argumentów, które pozwoliły wygrać sprawę.

– Błąd pomiaru, który wynika z szerokości wiązki laserowej wzrastającej w miarę odległości. Niewykluczone, że wiązka podczas pomiaru objęła więcej niż jeden pojazd. Tego nie da się jednak ustalić.

– Według zaleceń producenta radaru UltraLyte LTI 20-20 Truespeed – nie powinno wykonywać się pomiarów na autach pokrytych lakierem metalizowanym. Powód? Poślizg wiązki i dodatkowy błąd pomiaru, który może wynieść nawet 50 km/h.

– Przepisy mówią jasno – radar powinien sam identyfikować mierzony pojazd. W LTI brakuje takiej funkcji.

– Zbyt duży margines błędu. W instrukcji obsługi LTI czytamy, że miernik prędkości może pomylić się maksymalnie o 2 km, a to z kolei więcej niż dopuszczają tego polskie przepisy.

Wygląda więc na to, że nowe radary nie wyeliminowały problemu wadliwych Iskier. Pomiary nadal są nierzetelne, a najlepszym tego dowodem jest decyzja krakowskiego sądu.

http://www.kamienskie.info/sad-kwestion ... 222a1d.jpg[/img]

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Igorwlkp
Zapaleniec
Posty: 1273
Rejestracja: 20 gru 2016, o 16:38
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Poznań
Postawił piwo: 4 razy
Otrzymał  piwo: 8 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: Igorwlkp » 10 mar 2018, o 17:13

Niby tak. Ale jak to jest w Niemczech jakoś nie mają takich problemów- są dwie odpowiedzi al o kierowcy przestrzegają przepisów albo boją się podważyć decyzję policjanta.
Polska to dziwny kraj jakoś nigdy Mi nie przyszło do głowy podważać decyzję policjanta wiedząc że przekroczylem prędkość.

myk6414

Re: Policyjne radary

Post autor: myk6414 » 10 mar 2018, o 18:01

Moze wina leży w jakości prawa? U nas jest pisane na odpie*** się i nijak ma się do rzeczywistości. W Niemczech jest trochę inaczej.

kecraminsignia
Zapaleniec
Posty: 2406
Rejestracja: 28 lis 2016, o 17:31
Auto: Astra J ST
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: LDZ
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 15 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: kecraminsignia » 10 mar 2018, o 18:56

Bo u nas chodzi o kasę a tam o bezpieczeństwo.
Jak można robić przetarg na miliony na urządzenia które są niezgodne z prawem.

Awatar użytkownika
Igorwlkp
Zapaleniec
Posty: 1273
Rejestracja: 20 gru 2016, o 16:38
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Poznań
Postawił piwo: 4 razy
Otrzymał  piwo: 8 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: Igorwlkp » 10 mar 2018, o 20:14

Z bezpieczeństwem w Niemczech jest tak że jak w jednym miejscu jest za dużo wypadków to przebudowana jest ta droga A u nas ograniczenie do 40 i fotoradar + czarny pkt.
Chciałbym żeby choć na tydzień były niemieckie przepisy na polskich drogach

Bodex

Re: Policyjne radary

Post autor: Bodex » 10 mar 2018, o 20:23

Igorwlkp pisze:Niby tak. Ale jak to jest w Niemczech jakoś nie mają takich problemów- są dwie odpowiedzi al o kierowcy przestrzegają przepisów albo boją się podważyć decyzję policjanta.
Polska to dziwny kraj jakoś nigdy Mi nie przyszło do głowy podważać decyzję policjanta wiedząc że przekroczylem prędkość.
Bardzo się zdziwisz pewnego dnia ,gdy w czsie pomiaru masz 70 na siedemdziesiątce a wynik Ci pokażą 89 km / h , wiesz dlaczego ?
Bo muszą mieć limit mandatów na dzień , a mierzą od wycieraczek po tablicę rejstracyjną i jest przyśpieszenie punktu pomiaru .
Lub mierzą prędkość na ruchliwej drodze i nie wiadomo komu zmierzyli .
lub wideorejestrator cię dogania i rejestruje swoją prędkość 130 , a ty masz 90 ! i kara cię za swoją prędkość, a nie Twoją .
Najpierw niech policja przestrzega przepisy też i po cywilnemu, a potem wymaga .

Awatar użytkownika
Igorwlkp
Zapaleniec
Posty: 1273
Rejestracja: 20 gru 2016, o 16:38
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Poznań
Postawił piwo: 4 razy
Otrzymał  piwo: 8 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: Igorwlkp » 10 mar 2018, o 20:50

Bodex pisze:na siedemdziesiątce a wynik Ci pokażą 89 km / h , wiesz dlaczego ?
Bo zgrzeszylem i raczej na pewno tyle miałem więc poproszę o łagodny wymiar kary.
Może dlatego się nie kłuce
Ostatnio zmieniony 12 mar 2018, o 23:52 przez IBZI, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o stosowanie zasad polskiej pisowni. Regulamin forum par.5 pkt.8

Awatar użytkownika
mcrace
Klubowicz
Posty: 946
Rejestracja: 9 sty 2018, o 11:32
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Kórnik / Poznań
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 10 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: mcrace » 11 mar 2018, o 01:25

Litości - policja jedzie za mną bo jadę 90km/h za miastem i do tego manipuluje tak pomiarem że wychodzi iż jade 130?
O tych policjantach co to robia w ch.. biednego kierowce jadącego PRZEPISOWO to takie same legendy jak o egzaminatorach na prawko ;)
Policjant wykonuje swoja pracę sprzętem takim jakim mu dano.
Mogę się zgodzić iż występuje coś takiego jak błąd pomiarowy +-5km. I z jednej strony jak ktoś przekroczy o 51km i mu prawko zabiorą a w rzeczywistości jechał 47km/h to sìę można wkurzyć. Z drugiej zaś - zawsze będzie jakaś granica. Jak podniosa np do 60 to też płakać beda ci co mielu 61...

Awatar użytkownika
Zbyszek01
Klubowicz
Posty: 3040
Rejestracja: 10 lut 2015, o 20:29
Auto: Jag XE 2,0D ,MY2020
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2019
Miasto: DZA
Postawił piwo: 21 razy
Otrzymał  piwo: 28 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: Zbyszek01 » 11 mar 2018, o 09:27

Trzeba chyba zakładać rejestratory jazdy z GPS, będzie zarejestrowana prędkość.
Insignia MY2012

kecraminsignia
Zapaleniec
Posty: 2406
Rejestracja: 28 lis 2016, o 17:31
Auto: Astra J ST
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: LDZ
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 15 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: kecraminsignia » 11 mar 2018, o 09:38

Ale to niestety nie może być dowodem w sprawie. Przynajmniej w Polsce.

Awatar użytkownika
Zbyszek01
Klubowicz
Posty: 3040
Rejestracja: 10 lut 2015, o 20:29
Auto: Jag XE 2,0D ,MY2020
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2019
Miasto: DZA
Postawił piwo: 21 razy
Otrzymał  piwo: 28 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: Zbyszek01 » 11 mar 2018, o 09:41

Skoro jest dowodem przekroczeń które oglądamy w TV i które policja honoruje to w drugą stronę też może działać, trzeba się tylko postarać aby taki materiał znalazł się w sądzie jako potwierdzenie twojej niewinności.
Insignia MY2012

kecraminsignia
Zapaleniec
Posty: 2406
Rejestracja: 28 lis 2016, o 17:31
Auto: Astra J ST
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: LDZ
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 15 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: kecraminsignia » 11 mar 2018, o 09:56

Ale sąd może podważyć gdyż nie ma homologacji. Prędkości nie obronisz w sądzie. Taki kraj.
Już były takie przypadki.

Awatar użytkownika
coolmobil
Zapaleniec
Posty: 1047
Rejestracja: 5 sty 2016, o 11:54
Auto: Skoda Superb
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2017
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 2 razy

Policyjne radary

Post autor: coolmobil » 11 mar 2018, o 10:43

Hm... tak czytam wypowiedzi o podważaniu pomiarów, mierników etc.
Nie wiem ale ja jeszcze nie mialem sytuacji abym dostał niesłusznie mandat za prędkość czy to z fotoradaru czy tez z pistoletu laserowego. Fakt chyba nigdy nie byłem zatrzymany przez nie oznakowany radiowóz.
Może za mało jeżdżę, a może mam szczęście.
Jest wykroczenie jest kara. No risk No fun.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Awatar użytkownika
Igorwlkp
Zapaleniec
Posty: 1273
Rejestracja: 20 gru 2016, o 16:38
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Poznań
Postawił piwo: 4 razy
Otrzymał  piwo: 8 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: Igorwlkp » 11 mar 2018, o 11:04

coolmobil pisze:Nie wiem ale ja jeszcze nie mialem sytuacji abym dostał niesłusznie mandat za prędkość czy to z fotoradaru czy tez z pistoletu laserowego.
NIESLUSZNIE słowo klucz jestem tego samego zdania jak zatrzymają i płace to wiem za co.
A Jak zatrzymało mnie TVN TURBO to tylko powiedziałem zgrzeszylem i proszę o łagodny wymiar kary i nie pokazali bo się nie zrobiłem z siebie debila :D :D

Awatar użytkownika
wassermann
Zapaleniec
Posty: 1613
Rejestracja: 9 lut 2015, o 16:18
Auto: Insignia GSi 2.0T
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: nec temere, nec timide
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 29 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: wassermann » 11 mar 2018, o 11:12

mcrace pisze:Litości - policja jedzie za mną bo jadę 90km/h za miastem i do tego manipuluje tak pomiarem że wychodzi iż jade 130?
Wykonalne bez większego problemu.
Pojedź kiedyś na prostej, obserwując w oddali pojedynczy pojazd, najlepiej ciężarówkę. Ona jedzie nie więcej jak 90 km/h. Ty jedź 120-130 km/h. W chwili rozpoczęcia obserwacji odległość między wami powiedzmy co najmniej 300 metrów. Czyli dojdziesz ją za ok. 30 sekund. Na początku obserwacji z 300 metrów przez dobre kilka sekund będzie ci się wydawało, że w ogóle do niej się nie przybliżasz. Notorycznie miewam takie złudzenia. Potem zacznie się "tak jakby" przybliżać. Dopiero pod koniec zacznie naprawdę rosnąć w oczach z sekundy na sekundę. Tak działa oko.

Weź sobie kamerę i sfilmuj coś z dużym zoomem optycznym, minimum 15x. Albo weź silną lornetkę i popatrz po okolicy. Czy jesteś w stanie określić na takim obrazie realne odległości do obserwowanych obiektów. Oczywiście że nie. Perspektywa ulega "spłyceniu". Dalsze obiekty wydają się nieproporcjonalnie bliżej niż są w rzeczywistości do tych położonych bliżej.

Teraz połącz wnioski z pierwszego i drugiego akapitu, a zaręczam ci, że nie ma żadnego problemu, aby posługując się złą wolą i kamerą z zoomem 20x, którego używają przy okazji kręcenia filmów "na dochodzeniu", żeby "udokumentować" poruszającą się 130 km/h ciężarówkę.

Przypomnę, że policja nie dokonuje żadnego "pomiaru" poza zmierzeniem własnej prędkości średniej na odcinku, na którym obraz w kamerze, zdaniem obserwującego, dokumentuje pojazd w niezmiennej optycznie odległości od pojazdu z zamontowaną kamerą.

I taka oto prymitywna metoda służy rozstrzyganiu o wymiarze kary, w której wymagana "rozdzielczość" pomiaru powinna wynosić 1 km/h, bo 100 a 99 km/h robi różnicę zdecydowaną - w sensie kary. Zastosowana metoda nie umożliwia osiągnięcia nie tylko takiej, ale praktycznie jakiejkolwiek dokładności.

Żeby zachować pełną obiektywność dopowiem, że opierając się na zjawiskach opisanych przeze mnie można z łatwością wyobrazić sobie sytuację, w której nakręcony film pokaże o wiele mniejszą prędkość niż w rzeczywistości porusza się obserwowany pojazd. Np. policja twierdzi 130 km/h, a pojazd może jechać 160 km/h. Taki film też można nakręcić, bo złudzenie działa w obie strony. To tylko pokazuje ile warta jest stosowana metoda. Nie powinna być w ogóle stosowana do nakładania kar za przekroczenie prędkości, gdzie wymagana dokładność to 1 km/h.

M.

P.S. Nigdy nie miałem do czynienia z video ani nigdy (odpukać) od 20+ lat nie zapłaciłem za prędkość.

Awatar użytkownika
mcrace
Klubowicz
Posty: 946
Rejestracja: 9 sty 2018, o 11:32
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Kórnik / Poznań
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 10 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: mcrace » 11 mar 2018, o 11:25

wassermann pisze:...
Nie chodzi o to, że jest to niewykonalne. Tylko o to, że nie spotkałem się, żeby gliniarze łapali ludzi jeżdżących przepisowo. Łapią tych, którzy łamią w sposób rażący przepisy - patrz Hołek. On twierdzi, że nie jechał ponad 100 a ok 90 i płacze w internetach bo mu prawko zabrali. Jechałby 60-70 nikt by na niego uwagi nie zwrócił i gliniarze w pościg by nie ruszyli.

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 12 mar 2018, o 23:58 przez IBZI, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.

Awatar użytkownika
Zbyszek01
Klubowicz
Posty: 3040
Rejestracja: 10 lut 2015, o 20:29
Auto: Jag XE 2,0D ,MY2020
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2019
Miasto: DZA
Postawił piwo: 21 razy
Otrzymał  piwo: 28 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: Zbyszek01 » 11 mar 2018, o 11:31

Przekroczenie o więcej jak 20 km/h (tak słyszałem) jest granicą do mandatu.
Nie płaciłem i miejmy nadzieję że nie będę, Yanek dobrze ostrzega a dodatkowo CB radio.
Insignia MY2012

Awatar użytkownika
wassermann
Zapaleniec
Posty: 1613
Rejestracja: 9 lut 2015, o 16:18
Auto: Insignia GSi 2.0T
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: nec temere, nec timide
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 29 razy

Re: Policyjne radary

Post autor: wassermann » 11 mar 2018, o 11:38

Weź pod uwagę, że kilka lat temu w "cudowny" sposób tablice informujące o obszarze zabudowanym przeniosły się dalej od zabudowań. Niekiedy stoją już gdy po bokach nie widać jeszcze żadnych domów. Powiedz, zawsze mijasz białą tablicę z prędkością 50-60 km/h? Bo ja nie, zważywszy że na ogół hamuję silnikiem. Bywa, że i 100 km/h wjeżdżam obok znaku, ale potem przez samą wiochę jadę te 60 km/h. Jak z tyłu będzie video, to mogą mi wówczas te 130 km/h nakręcić. Poza tym video jeździ w kółko na znanych im odcinkach, więc patenty mają opanowane z zamkniętymi oczami. A co zechcą zrobić? To kwestia chwili. Jak czas mija, a wynik dnia stoi w miejscu, to zaczyna się presja i szukanie jelenia. To jest kwestia widzimisię, morale, humoru, złośliwości, frustracji, presji odgórnej - całe mnóstwo nieobiektywnych czynników rzutuje na zachowanie policjanta. To państwo i służba powinny wyposażyć go w doskonałe i niepodważalne narzędzie, a nie w bylejakie. W XXI wieku i przy tak rozwiniętej technice, videorejestrator użyty do "pomiaru" prędkości to czysta kpina.

M.

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy różne...”