--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Internet LTE w domu

...na tematy kwadratowe i podłużne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Engine
Zapaleniec
Posty: 4602
Rejestracja: 14 wrz 2014, o 10:53
Auto: BMW F10 525D xDrive
Rok produkcji: 2015
Miasto: Śląsk
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

Internet LTE w domu

Post autor: Engine » 21 mar 2017, o 21:25

Koledzy i koleżanki, czy ktoś używa w domu internetu LTE z routerem stacjonarnym jako podstawowego kontaktu ze światem? Jak to się sprawdza?

Ze względu na przeprowadzkę będę zmuszony do przesiadki na LTE.

P. S. Tylko proszę o opinie tych, którzy tego używają, a nie tych którzy czytali, albo im się wydaje że jest to dobre / złe rozwiązanie Obrazek

Z góry dzięki! :)

medor
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 22 mar 2016, o 19:13
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2012
Miasto: wielkopolska
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Internet LTE w domu

Post autor: medor » 21 mar 2017, o 21:34

No cze.. Właśnie przedłużyłem umowę na kolejne 18 miesięcy w Play. Do tej pory no limit. Teraz mam 50 GB. Gdyż na dwóch fonach mam no limit i one służą czasami jako router.
Umowę mam bez urządzenia. Sprawdza mi się DWRLink 921.
Bywa że pojawia się okres słabego transferu ale każdorazowo reklamacja powoduje poprawę. Dodatkowo obniżają abonament o 20 zeta na 3 miesiące. Przedłużyłem bo nie jest to takie złe.

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
ZiGi
Użytkownik
Posty: 347
Rejestracja: 25 mar 2015, o 09:35
Auto: Insignia ST 130KM
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2011
Miasto: Dębe Wielkie
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Internet LTE w domu

Post autor: ZiGi » 21 mar 2017, o 21:43

Ja ogólnie też planuje przesiadke na LTE+ z Neostrady którą mam na wsi. Mieszkam w linii prostej od nadajnika jakieś 1400m i LTE+ śmiga mi 80-90Mbps przy pobieraniu i 25-30Mbps przy wysyłaniu na telefonie który wiadomo nie ma zewnętrznej kierunkowej anteny takiej jaką stawia się zazwyczaj na domu do domowego LTE. Neostrada się nie umywa.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam ZiGi

medor
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 22 mar 2016, o 19:13
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2012
Miasto: wielkopolska
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Internet LTE w domu

Post autor: medor » 21 mar 2017, o 21:48

Nawet nie potrzeba anteny kierunkowej żeby było ok. Do nadajnika mam podobnie jak Ty

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
bartekbilin
Użytkownik
Posty: 209
Rejestracja: 4 sty 2015, o 03:34
Auto: Insignia CT
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Łódź
Otrzymał  piwo: 4 razy

Re: Internet LTE w domu

Post autor: bartekbilin » 21 mar 2017, o 21:53

Hej, ja mam prawie od roku Orange LTE w domu. Przez pierwsze pół roku wszystko ładnie działało z prędkościami 30download/25upload. Niestety od pewnego czasu pojawiały się problemy z opóźnieniem i prędkością pobierania, a wręcz Internet praktycznie nie działał. Prawdopodobnie przez zwiększenie się ilości użytkowników w mojej okolicy. W tej chwili działa akceptowalnie jedynie na 3G 20/5. Zważając na limit 500GB bardzo mi to nie przeszkadza (przy LTE no limit). Niestety u mnie nie ma innej możliwości niż Internet mobilny, więc jakoś trzeba z nim żyć:)

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

P405
Zapaleniec
Posty: 3155
Rejestracja: 18 gru 2013, o 08:03
Auto: Insignia CDTI
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Leszno
Otrzymał  piwo: 27 razy

Re: Internet LTE w domu

Post autor: P405 » 21 mar 2017, o 22:02

Mam mobilny od momentu powstania. Lte sprawdza się b.dobrze jeżeli jest dobry zasięg i stacja bazowa nie jest przeciążona. Lokalizację nadajników idzie sprawdzić na mapie btserach. W tej chwili chyba ofertę bez limitu ma tmobile. Najlepiej wszystko odczytać, zwłaszcza to co małym drukiem. Jeszcze lepsza jest rozmowa z konsultantem i nagranie tej rozmowy. Play może ograniczyć prędkość jeżeli nie będziesz korzystał bezpośrednio z ich nadajnika. Ja mam Orange bez limitów, miesięcznie ponad 200GB. Odnośnie routera to zobacz już za takim co oferują prędkość do 300. Są to kat.6 i ciągną dane w dwóch częstotliwościach. Ja mam małego Huawei mobilnego + repater w gniazdku żeby sygnał był w całym domu ( 2 poziomy). Jak coś jeszcze to mogę jutro zadzwonić i pogadamy.


Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

medor
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 22 mar 2016, o 19:13
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2012
Miasto: wielkopolska
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Internet LTE w domu

Post autor: medor » 21 mar 2017, o 22:09

Play za 49.90 no limit bez routera

Wysłane z mojego MHA-L29 przy użyciu Tapatalka

P405
Zapaleniec
Posty: 3155
Rejestracja: 18 gru 2013, o 08:03
Auto: Insignia CDTI
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Leszno
Otrzymał  piwo: 27 razy

Re: Internet LTE w domu

Post autor: P405 » 21 mar 2017, o 22:35

Tylko jak z innych nadajników Orange, plus, tmobile to może spaść prędkość bo ostatnio w romingu ograniczyli. Oni wszyscy bez limitu, a po 100Gb jakieś ograniczenia.

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka

norbi333
Ekspert
Posty: 5128
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Internet LTE w domu

Post autor: norbi333 » 22 mar 2017, o 04:52

Mam lte z plusa i nie narzekam.

Awatar użytkownika
KaMYk
Zapaleniec
Posty: 2234
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:33
Auto: Dodge Charger R/T
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2014
Miasto: Mochowo
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 9 razy

Re: Internet LTE w domu

Post autor: KaMYk » 22 mar 2017, o 06:37

Karol
sama technologia LTE jest OK, jednakże wybór operatora powinien być poprzedzony testami w danej lokalizacji o różnych porach. Koniecznie jeden z testów w piątkowe popołudnie :)

Z LTE w Play korzysta moja córka w Poznaniu, ma taryfę no limit za 49,90 i nie chce zmiany na stacjonarny, choć by mogła. Zawsze modem może zabrać ze sobą w podróż i ma na laptopie.

U siebie na wsi mam z Plusa i jak zaczynałem przygodę z internetem mobilnym to wówczas było tylko H+. U mnie był prosty wybór, to była jedyna sieć której mogłem uzyskać zasięg i w miarę poprawne transfery. Teraz mam już LTE, od chyba 4 czy 5 lat. Początkowo tzw iplusopobieracz, przez 12 godzin bez limitu, a teraz jakaś nowa taryfa od 2 lat bodajże, no limit. Trafiłem na promocje gdy uruchamiali LTE 900.

No właśnie teraz trochę o technologii. Play ma max bodajże 75Mbps, w praktyce daje to realne transfery na poziomie 3 do 4 MB/s, przynajmniej w Poznaniu. Play szybszy nie będzie bo mają koncesję na ograniczone pasmo.

Plus ma dwie technologie LTE1800, teoretycznie do 150Mbps, u mnie w praktyce widywałem transfery na poziomie 8 max 10MB/s. Całkiem nieźle :) no i drugą technologię LTE900, bardzo często obecną poza miastami. Po to została stworzona. Niestety jest wolniejsza. Jak mam 2MB/s to się cieszę :)
Ja mam nadajnik LTE900 jakieś 800 m od domu, ale korzystam z anten kierunkowych na LTE1800 i ciągnę sygnał jakieś 11km od domu z Sierpca, jest dużo szybciej :) Minusem jest maszt antenowy. Anteny są na wysokości 10 m npg, także wyżej niż dachy sąsiadów, ale poziom sygnału i transfery sa bardzo dobre.

Co do technologii to polecam stronę: http://www.bez-kabli.pl/index.php

No i ostatnia sprawa to sprzęt. Tu to można dostać zawrotu głowy.

Ja ostatecznie zdecydowałem się na router TP-link WDR-3600 (u córki kupiłem WDR-4300, akurat był dostępny)
Madem mam Huawei E3372, taki sam u córki i u siebie. Do tego aktywne huby z zasilaczem 2A bez ograniczania prądu. Modemy LTE są zachłanne na prąd i zasilacze routerów często nie wystarczają, co objawia się zerwaniem połączenia. Dlaczego tak a nie inaczej? Jak konfigurowałem sprzęt u siebie to nie było na rynku dobrego routera z wbudowanym modemem. Chciałem mieć router z GB siecią kablową i po 300Mbps na wifi na obu pasmach 2,4 i 5 GHz.
WDR3600 to spełniał, ale nie maił obsługi modemu LTE oraz ograniczoną wydajność prądową złącza USB.
Obsługę LTE rozwiązałem zmieniając soft routera na openWRT - tu polecam stronę http://eko.one.pl/
Super sprawa, sprzęt pracuje stabilnie czasem zapominam gdzie stoi :)
Także kompletując sprzęt u córki kupiłem dokładnie to samo tylko router model wyższy WDR4300, ale to to samo co 3600, tylko wifi na 5 GHz ma do 450Mbps. Sprzętowo są identyczne.

Do routera mam podpięty serwer NAS. To wszystko zasilane przez UPS, żeby jakieś krótkotrwałe zaniki, które na wsi u mnie niestety się zdarzają nie wyłączały mi routera i serwera.

Teraz mam możliwość przejść na neostradę, ale nawet o tym nie myślę :). Mam też w okolicy dostawcę neta po wifi, ale też słabsza oferta niż w LTE.

Awatar użytkownika
KenyBDG
Użytkownik
Posty: 658
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 10:49
Auto: Insignia B
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2017
Miasto: Warszawa
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Internet LTE w domu

Post autor: KenyBDG » 22 mar 2017, o 08:53

ZiGi pisze:Ja ogólnie też planuje przesiadke na LTE+ z Neostrady którą mam na wsi. Mieszkam w linii prostej od nadajnika jakieś 1400m i LTE+ śmiga mi 80-90Mbps przy pobieraniu i 25-30Mbps przy wysyłaniu na telefonie który wiadomo nie ma zewnętrznej kierunkowej anteny takiej jaką stawia się zazwyczaj na domu do domowego LTE. Neostrada się nie umywa.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Wstrzymaj się ze zmianą, lada dzień TP wypuści usługę hybrydową, neostrada+LTE, wszystko na jednym urządzeniu do tego widoczny jesteś pod jednym adresem IP.
LTE jest dobre, niestety ma swoje wady. Dla mnie czynnikiem dyskwalifikującym jest podwójny NAT.

Awatar użytkownika
Engine
Zapaleniec
Posty: 4602
Rejestracja: 14 wrz 2014, o 10:53
Auto: BMW F10 525D xDrive
Rok produkcji: 2015
Miasto: Śląsk
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

Re: Internet LTE w domu

Post autor: Engine » 22 mar 2017, o 11:43

Dzięki koledzy za opinie :)

U mnie na wsi jest możliwość pociągnięcia Neostrady, ale prędkość maksymalna to 4Mbps w nocy, w dzień jest słabiej a w weekendy to można powiedzieć że neta nie ma Obrazek dlatego stwierdziłem że robię po LTE :)

Ja zamówiłem router Huawei B525s-23a bo obsługuje LTE-A i do tego antenę kierunkową dualną MIMO z firmy Cybertech. Jedyna sieć która łapie zasięg LTE u mnie to Play, więc nie bardzo mam wybór Obrazek aczkolwiek mam kartę do internetu z taryfy duet (z której nie korzystam aktualnie a i tak za nią płace w ramach abonamentu) i nielimitowane LTE kosztuje mnie 25zł miesięcznie więc tragedii nie ma ;) (nielimitowane, tj 100GB Obrazek )

Router LTE na dobrą sprawę u mnie będzie tylko odbierał sygnał LTE i po kablu UTP puszczał go do routera WAN w salonie. Nie chciałem bawić się w repeatery WIFI, bo mam w domu u rodziców i dość mocno spada na nim prędkość, więc rzuciłem kabel że strychu do salonu żeby wifi ogarniał już router WAN-owski. Także router LTE będzie miał wyłączone WIFI Obrazek

Zobaczymy jak to będzie działać, ale cieszę się, że są osoby które to chwalą, bo w necie są bardzo mieszane opinie.

Awatar użytkownika
KenyBDG
Użytkownik
Posty: 658
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 10:49
Auto: Insignia B
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2017
Miasto: Warszawa
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Internet LTE w domu

Post autor: KenyBDG » 22 mar 2017, o 11:50

Nie musisz bawić sie w repatery. Możesz zrobić sieć w następujący sposób. Router A na który masz LTE ustawiasz jako główny następnie puszczasz kabel do Routera B, podłączasz do portu LAN, następnie ustawiasz adres np 192.168.1.2 i wyłączasz DHCP. Dzięki takiej konfiguracji adresy IP będziesz dostawał z DHCP routera A, będziesz mógł chodzi po domu z przełączając się pomiędzy Routerami .... taki handover jak w sieci komórkowej.
p.s. tak naprawdę z routera B robisz Access Point

Awatar użytkownika
Engine
Zapaleniec
Posty: 4602
Rejestracja: 14 wrz 2014, o 10:53
Auto: BMW F10 525D xDrive
Rok produkcji: 2015
Miasto: Śląsk
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

Re: Internet LTE w domu

Post autor: Engine » 22 mar 2017, o 11:52

No i tak w sumie na to działać, dokładnie tak jak piszesz, tyle że nie potrzebuje tyłu sieci WiFi w małym domku ;) ale fakt że router WAN-owski ma robić jako Access Point :)

Myślę że router w salonie ma na tyle mocne anteny że w całym domu będzie zasięg i pewnie jeszcze na dworze :D więc nie widzę sensu kolejnych sieci WiFi z routera LTE ze strychu ;)

Awatar użytkownika
KenyBDG
Użytkownik
Posty: 658
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 10:49
Auto: Insignia B
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2017
Miasto: Warszawa
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Internet LTE w domu

Post autor: KenyBDG » 22 mar 2017, o 12:02

Tylko weź pod uwagę, że podłączanie każdego kolejnego urządzenia do portu WAN powoduje kolejne NATowanie - oczywiście dla Ciebie może to nie mieć znaczenia.

Awatar użytkownika
Engine
Zapaleniec
Posty: 4602
Rejestracja: 14 wrz 2014, o 10:53
Auto: BMW F10 525D xDrive
Rok produkcji: 2015
Miasto: Śląsk
Otrzymał  piwo: 6 razy
Kontakt:

Re: Internet LTE w domu

Post autor: Engine » 22 mar 2017, o 12:07

Raczej tych urządzeń u mnie sporo nie będzie :) także spokojnie ;)

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rozmowy różne...”