--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------Spot Krakowski - niedziela 3.03 godz. 16:00 - fotki z spota
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

GPS, nawigacja, programy do nawigacji
Regulamin forum
Nie jest dozwolone zamieszczanie ogłoszeń o odpłatnym udostępnianiu danych kartograficznych (map) do nawigacji Opla. Warunki producenta: link
ODPOWIEDZ
inmar
Użytkownik
Posty: 257
Rejestracja: 16 wrz 2017, o 07:57
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: inmar » 4 mar 2018, o 21:25

Nawigacja zawyża mi czas dojazdu i to sporo a później w trakcie jazdy ujmuje ,w czym może być problem ?

Awatar użytkownika
lcr
Użytkownik
Posty: 895
Rejestracja: 21 sie 2016, o 23:49
Auto: Insignia 1.6T
Kod silnika: A16LET
Rok produkcji: 2010
Miasto: Ruda Śląska
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Zawyżony czas dojazdu.

Post autor: lcr » 4 mar 2018, o 21:31

Aktualna prędkość, korki na drogach. Nie wiem czy u Ciebie bierze to pod uwagę. Ja mam stację z androidem i tak to działa.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

inmar
Użytkownik
Posty: 257
Rejestracja: 16 wrz 2017, o 07:57
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Zawyżony czas dojazdu.

Post autor: inmar » 4 mar 2018, o 22:02

Zwykła nawigacja pokazuje czas bardzo precyzyjnie,muszę bardziej się temu przyjrzeć.

Awatar użytkownika
Igorwlkp
Zapaleniec
Posty: 1273
Rejestracja: 20 gru 2016, o 16:38
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Poznań
Postawił piwo: 4 razy
Otrzymał  piwo: 8 razy

Re: Zawyżony czas dojazdu.

Post autor: Igorwlkp » 4 mar 2018, o 22:41

każda nawigacja przy wyliczaniu trasy pokazuję czas przejazdu dokładnie tak jak mówią znaki i ograniczenia + margines na korki, dopiero w trakcie jazdy się aktualizuje licząc średnią prędkość niestety ta navi 900 potrzebuje jakieś 150km żeby określić w miarę dokładny czas. sprawdzone już kilkakrotnie na różnych trasach jako drugie urządzenie dla testu były naviexpert i automapa.

norbi333
Ekspert
Posty: 5124
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Zawyżony czas dojazdu.

Post autor: norbi333 » 5 mar 2018, o 07:37

inmar pisze:Zwykła nawigacja pokazuje czas bardzo precyzyjnie,muszę bardziej się temu przyjrzeć.
Ciekawe,bo na każdej jakiej jeździłem to przy dłuższych trasach można powiedzieć ,ze zawyżała.Albo dobrze pokazywała,a ja za szybko jechałem :lol:

inmar
Użytkownik
Posty: 257
Rejestracja: 16 wrz 2017, o 07:57
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Jastrzębie Zdrój
Kontakt:

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: inmar » 5 mar 2018, o 14:44

Z szybką jazdą to zdaję sobie sprawę,jadąc kiedyś pierwszy raz do Brennej wyświetlił mi się dojazd ponad 40minut dłuższy a podczas jazdy ubywało nawet po kilkanaście minut za jednym razem.Zdarzyło mi się tak z kilkoma trasami.

tetar
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 5 mar 2015, o 23:19
Auto: Ins ST Sport
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: tetar » 5 mar 2018, o 14:54

Jakiego systemu nawigacji używasz (DC500/DVD800....), czy używasz TMC (w PL jest tylko wariant komercyjny i nie dostępny na starszym sprzęcie, może w najnowszym nawi IntelliLink lub w Insignia B to już działa - nie wiem)?
Może masz stare mapy?

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 120 razy

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: Rooff_ » 5 mar 2018, o 15:53

Nie wiem jak jest w fabrycznej navi, ale np. w Automapie dało się ustawić dwa rodzaje kalkulacji czasu dojazdu. Jeden uwzględniał ograniczenia na trasie, a drugi nie. Ten co uwzględniał brał dane z ustawień kategorii dróg i prędkości na nich obowiązujących - tzw. profile prędkości. Jak się to dobrze ustawiło pod swój styl jazdy to działało bardzo fajnie - wiadomo, różniło się ale niewiele. Do tego system automatycznie w miarę upływu trasy rekalkulował czas dojazdu.

Może da się coś pozmieniać w ustawieniach navi?

tetar
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 5 mar 2015, o 23:19
Auto: Ins ST Sport
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: tetar » 5 mar 2018, o 17:32

Jeżeli nawigacja nie pobiera danych o sytuacji na drodze z TMC lub innej bazy live / online to czas dotarcia do celu wyliczany jest na podstawie algorytmów i danych (kategorii dróg, ilości skrzyżowań (światła lub bez), przejazdy przez miasta, ograniczenia prędkości, godziny szczytu komunikacyjnego, bramki na autostradach...) zaszytych w mapie (offline). W wariancie "offline" jeżeli po wytyczeniu trasy czas rzeczywisty dotarcia do celu (po pierwotnie wytyczonej trasie bez skrótów) jest krótszy niż pierwotnie wyliczony przy starcie, to albo auto jedzie szybciej niż pozwalają obowiązujące ograniczenia prędkości na poszczególnych odcinkach/kategoriach dróg albo dane mapy są nieaktualne - np. na starej trasie powstały nowe bezkolizyjne skrzyżowania, czy zmiany pierwszeństwa, powstały jakieś okoliczności upłynniające ruch drogowy, zmiany w ograniczeniach dopuszczalnych prędkości. Przy długich trasach nawigacje uwzględniają w wyliczeniu czasu dotarcia do celu np. postój/odpoczynek...wystarczy zrezygnować z odpoczynku o ok. 20-30min jest mniej czasu przejazdu.

Luka81

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: Luka81 » 9 maja 2018, o 10:22

Każdy producent navi ma swoje algorytmy obliczania czasu podróży. Różnice są też pomiędzy wersjami offline i online. Offline używają stałego algorytmu i ewentualnie przy podłączeniu się do kompa ten algorytm jest aktualizowany lub wartości dla poszczególnych dróg są zmieniane na podstawie średnich czasów przejazdów wszystkich użytkowników. Wersje online/live używają średnich czasów przejazdów aut w czasie rzeczywistym, więc jak zrobi się gdzieś korek, to czas od razu się wydłuża. Inna sprawa, że jak ktoś szybko jeździ, to zawsze będzie wyprzedzał navkę😁 Ja jeżdżę z tomtomem i kalkulacje są prawidłowe. Kilka minut różnicy może się pojawić w zależności od stylu jazdy.

kecraminsignia
Zapaleniec
Posty: 2406
Rejestracja: 28 lis 2016, o 17:31
Auto: Astra J ST
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: LDZ
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 15 razy

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: kecraminsignia » 9 maja 2018, o 10:37

Oryginalna navi samochodowa online/offline ?

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4186
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 30 razy

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: IBZI » 9 maja 2018, o 10:38

Generalnie navi w Oplu (przynajmniej ta z 600/900) zawyża i to sporo. Nie jest to kilka minut (chyba, że na trasie do 50 km). Przy trasach powyżej 150 km jest to często 30 - 60 min. I to bez względu na rodzaj wybranej trasy (szybka, ekonomiczna). Trzeba się do tego po prostu przyzwyczaić. 70-30 km przed celem zaczyna weryfikować czas dojazdu i wtedy mniej więcej się to już zgadza. Po prostu są tak a nie inaczej napisane algorytmy. Liczy sztywno ograniczenie prędkości na danej drodze i odejmuje od tego jeszcze jakiś procent. Zauważyłem, że na drogach gdzie nie ma info o dozwolonej prędkości traktuje jakby to było 40-50 km/h. Wystarczy równolegle odpalić na telefonie np. Janosika i już widać różnicę i w czym jest problem.
Generalnie to użytkownik jest zazwyczaj zadowolony z takiej nawigacji, bo dojeżdża na miejsce szybciej niż mu wyliczyła ;-)
kecraminsignia pisze:
9 maja 2018, o 10:37
Oryginalna navi samochodowa online/offline ?
Zdaje się, że w nowych Insigniach są już online, ale koledze chyba rozchodziło się o TMC. Oryginalnie na Polskę jest w mapach wyłączone, ale w innych krajach działa. U mnie bez kombinacji ładnie pokazuje np. Czechy, zmodyfikowałem pliki na Polskę, ale nie zauważyłem (na razie) aby dało to jakiś efekt ;-)

Luka81

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: Luka81 » 9 maja 2018, o 11:04

Bardziej chodziło mi o zewnętrzne urządzenia. Z wbudowaną problem jest taki, że polegamy na tym co opel oferuje. Mapa Polski może być przygotowana do TMC, ale to opel musi wykupić usługę żeby w Polsce to działało. Widać parcia nie mają.

kecraminsignia
Zapaleniec
Posty: 2406
Rejestracja: 28 lis 2016, o 17:31
Auto: Astra J ST
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: LDZ
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 15 razy

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: kecraminsignia » 9 maja 2018, o 11:19


Luka81 pisze:Bardziej chodziło mi o zewnętrzne urządzenia.
Tak też myślałem ale moze czegoś nie wiedziałem. W tej w aucie to czas mocno sie rozjezdza

P405
Zapaleniec
Posty: 3155
Rejestracja: 18 gru 2013, o 08:03
Auto: Insignia CDTI
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Leszno
Otrzymał  piwo: 27 razy

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: P405 » 9 maja 2018, o 14:08

Chcesz w miarę dokładnie to zainstaluj tomtom go. Pobiera dane z różnych źródeł dlatego ma czas dobrze dopasowany. Przy odcinkach tak do 150 km trzeba depnąć żeby być przed czasem. Przy długich trasach trzeba dodać czas na ewentualne postoje. Do tego bardzo dobrze omija korki i radzi sobie z radarami.

Wysłane z mojego NX551J przy użyciu Tapatalka


norbi333
Ekspert
Posty: 5124
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: norbi333 » 9 maja 2018, o 14:11

IBZI pisze:
9 maja 2018, o 10:38
70-30 km przed celem zaczyna weryfikować czas dojazdu i wtedy mniej więcej się to już zgadza.
Nie wiem skąd to wziąłeś.Na bieżąco navi koryguje czas dojazdu i odległość

norbi333
Ekspert
Posty: 5124
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: norbi333 » 9 maja 2018, o 14:14

Generalnie navi bierze pod uwagę jakimi drogami i jakie są tam dozwolone prędkości i tak przelicza czas do celu.Wystarczy jechać szybciej cały czas i już będzie u celu podróży spora różnica. na 700 km jak dobrze jechałem to różnica potrafiła dochodzić do 3 godzin.Ale to jest cały czas aktualizowane na bieżąco w navi i godzina dotarcia do celu cały czas się zmienia

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4186
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 30 razy

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: IBZI » 9 maja 2018, o 18:14

norbi333 pisze:
9 maja 2018, o 14:11
IBZI pisze:
9 maja 2018, o 10:38
70-30 km przed celem zaczyna weryfikować czas dojazdu i wtedy mniej więcej się to już zgadza.
Nie wiem skąd to wziąłeś.Na bieżąco navi koryguje czas dojazdu i odległość
Z doświadczenia. Dużo jeżdżę na oplowskiej navi po Polsce i Europie. Piszę tu o navi 600/900. Mapy najnowsze (2017).

norbi333
Ekspert
Posty: 5124
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: norbi333 » 9 maja 2018, o 19:09

Ja również jeżdżę na navi 900 oraz intellink ,ale nawet w dvd 800 było tak samo. Na bieżąco zmieniają się czasy dojazdu.Jedziesz szybciej to czas cały czas się skraca.Stoisz w korku czy przerwa i czas się wydłuża

Zdzich
Nowicjusz
Posty: 36
Rejestracja: 11 wrz 2017, o 20:54
Auto: Zafira C
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2012
Miasto:
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Zawyżony czas dojazdu w nawigacji

Post autor: Zdzich » 10 maja 2018, o 07:05

norbi333 pisze:
9 maja 2018, o 14:14
Generalnie navi bierze pod uwagę jakimi drogami i jakie są tam dozwolone prędkości i tak przelicza czas do celu.Wystarczy jechać szybciej cały czas i już będzie u celu podróży spora różnica. na 700 km jak dobrze jechałem to różnica potrafiła dochodzić do 3 godzin.Ale to jest cały czas aktualizowane na bieżąco w navi i godzina dotarcia do celu cały czas się zmienia
Dokładnie tak jest , nawet gdy stoję w korku co minutę mi aktualizuje czas przybycia do celu .
Navi 900.

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nawigacja”