--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

ODPOWIEDZ
jezy86

Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: jezy86 » 20 lis 2016, o 14:29

Witam
Ostatnio mam problemy z zasilaniem w mojej insigni.

Otóż jednego pięknego zimnego poranka samochód odmówił posłuszeństwa. Nie odpalił ze względu brak prądu.

Ze względu na to że akumulator jest od nowości postanowiłem go wymienić na nowy.

Niestety obawiam się że może to nie rozwiązać mojego problemu.

Zrobiłem następujące pomiary:

Napięcie akumulatora 12.1 V

Ładowanie : 14, 9 V

Upływ prądu : [ przy zamkniętym samochodzie ] 0,02 A natomiast przez godzinę obserwacji jednorazowo nastąpiło wzbudzenie do 2,8 A na okres 2 minut.

Rozumiem że takie wzbudzenie nie jest normalne. Posiadam podłączony tylko autoalarm bezpośrednio z akumulatora. Innych rzeczy nie raczej nie ma.

Ktoś miał podobny problem ??

Awatar użytkownika
ZiGi
Użytkownik
Posty: 347
Rejestracja: 25 mar 2015, o 09:35
Auto: Insignia ST 130KM
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2011
Miasto: Dębe Wielkie
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: ZiGi » 20 lis 2016, o 14:44

Nigdy tego (spadku pojemności) nie sprawdzałem ale często przechodząc obok auta słyszę że wzbudzają się jakieś urządzenia elektroniczne. W szczególności gdy otwieram garaż i zmienia się oświetlenie wokół auta.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam ZiGi

Awatar użytkownika
rataj73
Zapaleniec
Posty: 1671
Rejestracja: 22 lip 2014, o 15:54
Auto: Opel Insignia CDTI
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Stolica Mazur
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 15 razy

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: rataj73 » 20 lis 2016, o 14:44

Jest tak jak powinno być. Prąd spoczynkowy nie powinien przekraczać 0,05A ale w naszych samochodach po kilkunastu minytach zamykają się klapki od nawiewu powietrza do jakiejś ustalonej pozycji i wtedy może być taki pobór prądu jaki opisujesz. Kilka razy zdarzyło mi się siedzieć w samochodzie podczas zakupów żony :D i takie zjawisko ma miejsce gdzieś po 15-20 minutach od zgaszenia silnika.

tetar
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 5 mar 2015, o 23:19
Auto: Ins ST Sport
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: tetar » 28 lis 2016, o 17:40

Po wyłączeniu silnika i zamknieciu auta w określonych interwałach czasowych wzbudzane są przez sterownik klapy wirowe w kolektorze dolotowym - podobno, by nie doszło do zablokowania klap przez nagar.

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 122 razy

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: Rooff_ » 3 wrz 2017, o 13:08

Witam.
Czy ktoś ma wiedzę na temat zużycia prądu przez Insignie w różnych trybach np.:
1. zamknięte auto,
2. otwarte auto,
2a. otwarte auto + włączone radio,
3. otwarte auto z otwartymi drzwiami,
4. otwarte auto z zamkniętymi drzwiami i włączonym zapłonem (bez uruchomionego silnika),
4a. otwarte auto z zamkniętymi drzwiami i włączonym zapłonem (z uruchomionym silnikiem).

Pytanie jest podyktowane faktem, że parę razy udało mi się już rozładować akumulator i zastanawiam się, czy on rzeczywiście jest już taki wyeksploatowany (od nowości w aucie, czyli 2012), czy może gdzieś jest zwarcie i coś mi drenuje akumulator?

Ze swojej strony próbowałem pomierzyć zużycie, ale pomiar nie trwał zbyt długo, bo po chwili miałem tak gorące kable od miernika, że szybko je odłączyłem :o A niestety grubszych nie miałem przy sobie :/
Udało mi się zmierzyć:
1. --
2. ok. 2,75 A
2a. --
3. ok. 8,9 A
4. --
4a. --

Awatar użytkownika
ZiGi
Użytkownik
Posty: 347
Rejestracja: 25 mar 2015, o 09:35
Auto: Insignia ST 130KM
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2011
Miasto: Dębe Wielkie
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: ZiGi » 3 wrz 2017, o 13:23

Odpowiedź jaka mi się ciśnie pierwsza na usta to masz już 5 letni aku więc się nie dziw że pada, ja w zeszłym roku w lipcu wymieniłem bo też padał a był ori od 27.11.2011r. Po wymianie problemy zniknęły z padającym aku po np słuchaniu radia na posesji.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam ZiGi

Awatar użytkownika
mxw
Zapaleniec
Posty: 1011
Rejestracja: 14 lip 2015, o 18:23
Auto: Insignia 2.0T ST 4x4
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2011
Miasto: Poznań
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: mxw » 3 wrz 2017, o 15:21

Dokładnie.
W Insigni, jak masz wątpliwości co do akumulatora, to na pewno masz problem z akumulatorem. ;D

Pamiętaj, że w tym aucie poborem prądu jak i ładowaniem akumulatora steruje komputer, w którym na wszystko wpływa sporo różnych czynników, także czas, więc nawet jak raz zmierzysz w jakiejś konfiguracji pobór prądu N, to nie znaczy, że za chwilę nie będzie on 2x N albo N/2.

Do swoich punktów dodaj jeszcze tryby po kilku minutach wszystkiego, np. zamknięty samochód, który po kilkudziesięciu minutach przechodzi w tryb uśpienia, których też pewnie jest kilka.

Dodatkowo jeszcze możesz mieć tryby awaryjne, gdy komputerowi coś się nie spodoba, np. obniżona wydajność lub awaria alternatora - komunikat na desce "włączono tryb oszczędzania akumulatora" - gdzie pobór prądu naprawdę spada, a samochód szybciej się usypia.

Itp. itd., więc IMHO zamiast się doktoryzować z tego, to prościej... od razu kupić nowy aku. ;-)

Pozdro.,
MxW.

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 122 razy

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: Rooff_ » 3 wrz 2017, o 16:56

Dziękuję za porady.

Jednak podtrzymuję pytanie z pierwszego posta...

bunioopl
Użytkownik
Posty: 215
Rejestracja: 29 wrz 2015, o 08:41
Auto: Chevi Orlando
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2012
Miasto: Opole
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: bunioopl » 3 wrz 2017, o 19:22

30mA to prąd, który nie powinien być przekroczony, kiedy Twoje autko odpoczywa. I nie ważne, czy masz otwarte ona, drzwi i całą Twoją listę. Po 10 minutach od wyłączenia zapłonu, prawie cała elektronika przechodzi do spania. Nawet radio wyłączy się po tym czasie. Jeżeli po takim czasie np: słuchania muzyki masz problem z odpaleniem. To leć po nowy aku, albo skołuj na próbę inny.

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
mxw
Zapaleniec
Posty: 1011
Rejestracja: 14 lip 2015, o 18:23
Auto: Insignia 2.0T ST 4x4
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2011
Miasto: Poznań
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: mxw » 3 wrz 2017, o 22:05

Chwila, chwila - radio nie wyłączy się po 10 minutach. Chyba, że miałeś na myśli wyłączone radio, to tak, choć jest to czas pewnie bliżej 20 minut.

Natomiast włączone radio wyłącza się po około godzinie, chyba że komputer wcześniej stwierdzi problem z napięciem w instalacji (gdy np. radio będzie grało za głośno i ma Infinity) - i wyłączy je wcześniej.

Pozdro.,
MxW.

bunioopl
Użytkownik
Posty: 215
Rejestracja: 29 wrz 2015, o 08:41
Auto: Chevi Orlando
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2012
Miasto: Opole
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: bunioopl » 4 wrz 2017, o 14:30

Tak czy siak, jak auto jest uspane nie powinno pobierać więce niż 30mA, wraz z alarmem.

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka

Hadron44
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 24 wrz 2020, o 08:22
Auto: Opel zafira b
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2009
Miasto: Lublin

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: Hadron44 » 6 sie 2021, o 16:57

Cześć koledzy. Opel zafira 1.8 b. 2007, 140 km. Proszę o sugestię. Pobór prądu na postoju związany z wyświetlaczem. Po odpięciu bezpiecznika(nr 36) odpowiadającego za wyświetlacz wciąż mam pobór prądu, cykliczny, co 15 minut, około 0,68 a. Pobór ustaje tylko po odpięciu wyświetlacza. Wydawało by się sprawa prosta,wymiana wyświetlacza. Nie do końca, kupiłem drugi wyświetlacz, wymieniłem, pobór prądu taki sam. Problemem tym, z przerwami zajmuję się blisko rok. Próbowałem już wielu kombinacji i ewidentnie prąd ustaje tylko po odłączeniu wyświetlacza. Podejrzewam że problem może być wiązce. Ale nie zamierzam dokopywać się do tego, Nie mam na to wiedzy. Mam do Was pytanie bo może już ktoś to robił : Jak zrobić obejście żeby po wyłączeniu samochodu, było odcięcie z wyświetlaczem? I czy wogóle jest to możliwe? Chodzi mi o to żeby nie trzeba było go za każdym razem odpinać.

Kukus8850
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 16 lut 2020, o 15:58
Auto: Opel insignia 2014
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: Kamienna gora

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: Kukus8850 » 2 kwie 2022, o 23:14

Witam wszystkich. W moim aucie coś pobiera prąd, rozładowuje mi akumulator ( po około tygodniu nie jeżdżenia nie mogę odpalić) Mechanik ustalił, po bezpiecznikach że za upływ prądu odpowiadają bezpieczniki 23 i 24 co oznacza BCM. Nie bardzo wiem jak dalej to ugryźć wydaje mi się że wymiana BCM nic nie da bo to on odpowiada za wygaszanie wszystkiego jak auto stoi. Jedyne co mi przychodzi do głowy to mam składany oryginalny hak tam jest taki alarm niezapiętego lub źle zapiętego haka. Ten brzęczek się kiedyś spalił ( zaczął brzęczeć sam z siebie i potem ucichł i juz więcej go słychać nie było ) Mechanik mówił ze to raczej nie jest odpowiedzialne za pobór prądu bo odłączał wszystkie wtyczki w bagażniku i dalej coś pobierało prąd) miał ktoś podobny problem?

Awatar użytkownika
dokia
Klubowicz
Posty: 8448
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Insignia 2.0t 260KM
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 197 razy
Otrzymał  piwo: 101 razy
Kontakt:

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: dokia » 3 kwie 2022, o 07:02

Jedź do elektryka samochodowego a nie do mechanika. Nie do tego "lekarza" poszedłeś. Tym gdybaniem można pół auta rozebrać i wymienić. U mnie był podobny problem w innym aucie, też nowy akumulator rozładowywało. Winny był jakiś element zamka centralnego a także przytarte przewody do elektrycznej klapy bagażnika i kabelki za radiem. 600zł poszło ale już pali ten diesel bez problemu i po dłuższych przerwach. Elektrykowi samochodowemu diagnoza i naprawa zajęła parę godzin.

Awatar użytkownika
Zbyszek01
Klubowicz
Posty: 3038
Rejestracja: 10 lut 2015, o 20:29
Auto: Jag XE 2,0D ,MY2020
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2019
Miasto: DZA
Postawił piwo: 21 razy
Otrzymał  piwo: 28 razy

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: Zbyszek01 » 3 kwie 2022, o 07:21

W Insigni miałem coś takiego że też mi aku siadało, winnym okazała się żarówka w schowku przed pasażerem. Zamek się zawieszał, plastik pogięty od temp. zapalonej żarówki. To sam znalazłem jak szukałem w garażu i po zgaszeniu światła już wychodząc zobaczyłem leciutką poświatę ze schowka.. W innym jakimś tam poprzednim aucie miałem zwarcie w skrzynce bezpieczników pod maską, nie domknięta załapała wodę i mróz zrobił resztę, Elektryk szukał 6 h a jak znalazł to powiedział że miałem szczęście że auto nie spłonęło.
Dobry elektryk znajdzie, kiepski będzie zgadywał, wymieniał i odłączał

Kukus8850
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 16 lut 2020, o 15:58
Auto: Opel insignia 2014
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: Kamienna gora

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: Kukus8850 » 3 kwie 2022, o 10:19

czym moduł BCM może być sam w sobie uszkodzony i pobierać prąd? wymieniłbym go ale to jest troche duży koszt. Chciałbym mieć pewność że to pomoże. wiem ze jak sie wyjmie bezpieczniki 23 i 24 pobór prądu spada.

m.j.r
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 15 paź 2020, o 00:01
Auto: Insignia A
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto: Poznań

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: m.j.r » 9 sty 2023, o 18:47

Witam. Jeden z kolegów pisał o max. zużyciu prądu na postoju w wysokości 30 mA. U mnie wygląda to tak, że zakupiłem nowy akumulator miesiąc temu. Autem jeździłem normalnie, w święta zrobiło trasę - w ciągu 3 dni 2 x 230 km, ostatecznie w nowy rok (po niespełna 2 dniach) postoju ten nowy akumulator rozładował się (do 9,5 V, więc nie tak mało, ale w aucie kompletnie nic nie działało). Po naładowaniu sprawdzany u elektromechanika - pokazuje zużycie na poziomie 0.002-0.003 A (a więc dużo mniej niż zakładane 30 mA jako max dopuszczalny), po ok. 10 minutach od wyłączenia i zamknięcia. Ładowanie sprawdzane w dniu zakupu akumulatora i po wystąpieniu tej usterki - prawidłowe.

Co Koledzy radzą, aby zrobić z tym faktem?

Dodam, że ten miesięczny akumulator sprawdzany był po tym rozładowaniu przez sprzedawcę, który orzekł brak wady fabrycznej, a stary akumulator rozładował się dość niespodziewanie dwa razy pod rząd w listopadzie, ale oceniłem, że miał prawo paść (miał ok. 4 lata, a rok temu też raz padł, więc wymieniłem).

kizior11
Użytkownik
Posty: 252
Rejestracja: 3 sty 2020, o 20:10
Auto: insignia
Kod silnika: A20DTE
Rok produkcji: 2015
Miasto: Raszówka
Postawił piwo: 8 razy
Otrzymał  piwo: 5 razy

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: kizior11 » 10 sty 2023, o 11:11

Miałem podobnie tylko w fordzie KA z 2015r. żony. Ponad rok szukania, straconej kasy nie liczę 😔. Sam już nie dawałem rady i poprosiłem kumpla też nic oraz serwis forda przez dwa tygodnie nic nie znalazł. Okazało się, że akumulator nie potrafił sobie poradzić z tak małym poborem prądu przez 4 dni stania. Druga sprawa czy przypadkiem nie wzbudza Ci się auto. Takie przypadki już były u nas na forum.

Awatar użytkownika
Klaudi0
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2023, o 20:24
Auto: inia a fl
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Jaworzno

Re: Pobór prądu przez auto, upływ prądu akumulatora

Post autor: Klaudi0 » 28 gru 2023, o 16:18

Witam ja w podobnym tematem ale nie znalazłem więc tu piszę.

U mnie hamulec ręczny (elektryczny) wypija prąd. Tak najprościej to nazwać.

Pytanie jest czy Ktoś już temat ogarniał?

PS
Podobno nie ma krańcówki w układzie ręcznego, a moment kiedy silnik przestaje być zasilany jest po osiągnięciu zadanego obciążenia. W takim układzie jeżeli będą nieczyste styki, silnik od ręcznego może cały czas być pod obciążeniem lub próbować dociągać, przy niskiej histerezy.

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Elektryka”