--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Wentylator intercoolera

ODPOWIEDZ
maxio1976

Wentylator intercoolera

Post autor: maxio1976 » 31 sie 2018, o 06:34

Witam. Od jakiegoś czasu dochodził do mnie dziwny dźwięk przypominający ocieranie się plastikowego wiatraczka. Diagnoza- uszkodzony wentylator intercoolera. Pytanie- czy ktoś spotkał się z podobną awarią i czy trzeba wymienić wiatrak czy da się jakoś inaczej załatwić temat.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka


angel_dark666
Użytkownik
Posty: 296
Rejestracja: 19 cze 2017, o 20:09
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Irlandia
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Wentylator intercoolera

Post autor: angel_dark666 » 31 sie 2018, o 10:39

Jaki silnik? O ile dobrze wiem intercooler nie ma aktywnego chłodzenia.

Wysłane z mojego E5823 przy użyciu Tapatalka


Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 122 razy

Re: Wentylator intercoolera

Post autor: Rooff_ » 31 sie 2018, o 11:05

Pytasz o ten dodatkowy IC dla małej turbiny, co jest przy prawym kole (pasażera)?
Jeśli tak, to miałem z tym problem, bo nie tyle się ocierał co tłukł się niemiłosiernie - aż wstyd było jechać, jak się włączył.
Wyjąłem wentylator z silniczkiem, rozpiąłem oba elementy i dostałem się do środka silniczka. Tam są dwa łożyska (do dokupienia w sklepie z łożyskami) oraz cztery szczotki (ich nie ruszałem, bo były całkiem ok - tylko lekko wyrównałem powierzchnię styku z komutatorem). W komutatorze wyrównałem powierzchnię i wyczyściłem porządnie (przede wszystkim z opiłków pomiędzy stykami). Później poskładałem wszystko do kupy (co jest chyba najtrudniejszym zadaniem) i skleiłem silikonem tak jak było oryginalnie. Wszystko śmiga ładnie i cicho :)

maxio1976

Re: Wentylator intercoolera

Post autor: maxio1976 » 31 sie 2018, o 12:04

Dzięki za szybką odpowiedź.
Zabieram się do pracy. Jak skończę dam znać
Silnik 2.0 cdti BiT

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka


pablo12
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 8 lut 2022, o 16:14
Auto: Insignia 2.0 BiTurbo
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2012
Miasto: RASZYN
Postawił piwo: 1 raz

Re: Wentylator intercoolera

Post autor: pablo12 » 7 lip 2023, o 19:29

Hej mam problem tak jak @Rooff_ rozebrałem i złożyłem ale coś poszło nie tak, po podłączeniu stopił się aż plastik w środku i wyntylator się już nie nadaje. Nie mogę nigdzie takiego kupić.
Znalazłem coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/wentylator-sp ... 7710013608

w oznaczeniu zgadza sie Ap11 c64s ale poczatek to va22 nie va104 ale założyłem że połowa oznaczenia się nie zgadza bo jest inna obuowa plastikowa i zamówiłem wyjąłem i przełożyłem do obudowy orginalnej to jest dosłownie to samo, napięcie również 12v. Obciąłem kable od nowego i starego żeby wtyczke połączyć tą oryginalną bo domyślnie w tym zamówionym była nie pasująca ale niestety wentylator się nie uruchamia. Macie jakieś pomysły? Albo kontakt gdzie ktos ma oryginał?

Oryginał ma oznaczenie va104--ap11/2c/i-64s 12v.

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ dolotowy + wydechowy”