--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------Spot Krakowski - niedziela 3.03 godz. 16:00 - fotki z spota
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Grzejąca się tarcza hamulcowa

ODPOWIEDZ
pszemo
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 25 gru 2015, o 13:12
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: pszemo » 26 gru 2015, o 07:53

Witam,
proszę o informację co może być przyczyną grzejącej się przedniej prawej tarczy hamulcowej. Najczęstszą przyczyną jest zapieczony klocek hamulcowy ale u mnie mechanicy wykluczyli tą przyczynę, stwierdzili że hamulce prawidłowo odbijają i nie widzą przyczyny. Co może być powodem?

Awatar użytkownika
KaMYk
Zapaleniec
Posty: 2235
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:33
Auto: Dodge Charger R/T
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2014
Miasto: Mochowo
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 9 razy

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: KaMYk » 26 gru 2015, o 08:22

tarcza może się nagrzewać z dwóch powodów:
1 jak nie odbijają klocki i cały czas delikatnie trą o tarczę
2 uszkodzone łożysko piasty, tu grzeje się łożysko a ciepło poprzez piastę jest przekazywane na tarcze i koło.

Innych możliwości nie ma.

pszemo
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 25 gru 2015, o 13:12
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: pszemo » 26 gru 2015, o 08:49

Pierwszą opcję wykluczyli mechanicy. Natomiast czy przy uszkodzonym łożysku nie powinienem słyszeć tego łożyska w postaci stuków czy innych niepokojących dźwięków?

Awatar użytkownika
Zbyszek01
Klubowicz
Posty: 3030
Rejestracja: 10 lut 2015, o 20:29
Auto: Jag XE 2,0D ,MY2020
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2019
Miasto: DZA
Postawił piwo: 20 razy
Otrzymał  piwo: 28 razy

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: Zbyszek01 » 26 gru 2015, o 09:05

Można jeszcze sprawdzić prowadnice, czy układ nie jest zapowietrzony.
Insignia MY2012

pszemo
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 25 gru 2015, o 13:12
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: pszemo » 26 gru 2015, o 09:17

Będę chciał wymienić przewód elastyczny i wymienić płyn hamulcowy. A czy przy zapowietrzonym układzie może grzać się tylko jedna tarcza czy powinny raczej dwie?

Awatar użytkownika
Zbyszek01
Klubowicz
Posty: 3030
Rejestracja: 10 lut 2015, o 20:29
Auto: Jag XE 2,0D ,MY2020
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2019
Miasto: DZA
Postawił piwo: 20 razy
Otrzymał  piwo: 28 razy

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: Zbyszek01 » 26 gru 2015, o 10:33

Wszystko zależy ile powietrza jest w układzie.
Insignia MY2012

Awatar użytkownika
profek
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 15 maja 2015, o 16:47
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Łódź
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: profek » 26 gru 2015, o 21:19

W związku z faktem iż powietrze jest ściśliwe to o ile wiem obecność tegoż powietrze w układzie hamulcowym powoduje raczej pogorszenie skuteczności tychże hamulców.Jeśli klocki były sprawdzane pod kontem zacięć i jest ok.To moim zdaniem przyczyną grzania się tarczy może być zatarty tłoczek w zacisku,można to sprawdzić po oględzinach klocków powinny być nadmiernie zużyte np.w stosunku do klocków z drugiego koła tej samej osi.

Awatar użytkownika
Zbyszek01
Klubowicz
Posty: 3030
Rejestracja: 10 lut 2015, o 20:29
Auto: Jag XE 2,0D ,MY2020
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2019
Miasto: DZA
Postawił piwo: 20 razy
Otrzymał  piwo: 28 razy

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: Zbyszek01 » 26 gru 2015, o 22:37

Masz rację, jest "sciśliwe" dlatego nie odpuści tak jak płyn hamulcowy. A pogarsza dlatego że nie uzyska takiej siły docisku jak na płynie.
Insignia MY2012

bksjb
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: 5 cze 2016, o 01:26
Auto: Insignia 2.0 CDTI
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto:

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: bksjb » 27 mar 2018, o 18:39

KaMYk pisze:
26 gru 2015, o 08:22
tarcza może się nagrzewać z dwóch powodów:
1 jak nie odbijają klocki i cały czas delikatnie trą o tarczę
2 uszkodzone łożysko piasty, tu grzeje się łożysko a ciepło poprzez piastę jest przekazywane na tarcze i koło.

Innych możliwości nie ma.
Jak ustalić uszkodzenie lozyska piasty? U mnie w insigni 2013 przed liftem strasznie grzeje się przednia tarcza od strony kierowcy. Zwichrowalem juz jeden komplet nowych tarcz Brembo. Teraz wymienilem znow tarcze, klocki, plyn hamulcowy mechanik przejrzal zacisk (mowi ze jest w super stanie) i dalej to samo. Po wycieczce na autostradzie na zjezdzie przy hamowaniu zaczyna buczeć, ale tarcz jeszcze nie pokrzywilo (nie trzesie, nie wibruje etc). Po zaparkowaniu sprawdzono temperature tarcz, roznica 30°C więcej ma wspomniana tarcza. Wymieniac zacisk i przewod elastyczny, czy moze byc problem gdzies dalej? Pompa abs etc?

Bodex

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: Bodex » 27 mar 2018, o 23:16

Zdażały się przypadki , że przewód puchną i on podobnie jak powietrze bedzie dociskał.

Tarcze zamiast, brembo kup Zimmerman Sport i klocki Havk Performance, zestaw nie do zdarcia na ponad 100 tyś.

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka


Robert KOTYCKI

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: Robert KOTYCKI » 28 mar 2018, o 08:11

Gruba przesada z tymi 100 tyś . :lol: Nie wiesz jaki styl jazdy preferuje kierowca. 50tyś, średnio to max żywotności okładziny hamulca, cieć lub cieciówna , taki zestaw zajedzie w tydzień. Zestaw dobrany w miarę rozsądnie zakładam ,że polecasz niebieskie HP..

eMGie
Użytkownik
Posty: 127
Rejestracja: 21 lut 2018, o 09:50
Auto: Insignia ST manual
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2014
Miasto: Gdańsk
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: eMGie » 28 mar 2018, o 08:54

Pojeździj trochę, żeby tarcza się rozgrzała, podnieś auto i pokręć kołem, możesz jeszcze pomiędzy kręceniem nacisnąć parę razy hamulec. Zobacz też czy klocki po tej stronie są podobnej grubości jak te po przeciwnej.
Padające łożysko zazwyczaj huczy / szumi, często nasila się to podczas jazdy po łuku.

Kamil0403
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 17 lut 2019, o 22:13
Auto: Insignia hb
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Bruxelles
Postawił piwo: 1 raz

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: Kamil0403 » 25 maja 2021, o 20:19

Witam!
Mam podobny problem i u mnie mechanik wykluczył zaciski, prowadnice i lozyska z przodu, a przy mocniejszym hamowaniu buczy z prawego przodu...
Jedyny problem jaki zauważyłem to przy ostatniej wymianie klocków z tyłu lewy tłoczek ciężko się wkręcał.
Czy jest możliwość powiązania prawego przodu do lewego tyłu? Czy kilka razy przegrzana tarcza może ciągle sprawiać problemy?
Dodam że przy wymianie klocków z przodu z prawej strony był już koniec a z lewej było pół klocka

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


marcin.1987
Zapaleniec
Posty: 1001
Rejestracja: 20 maja 2016, o 10:40
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Otrzymał  piwo: 11 razy

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: marcin.1987 » 26 maja 2021, o 19:36

W układzie hamulcowym są dwie sekcje. w tych sekcjach koła przydzielone są na krzyż. Prawy przód z lewym tyłem i odwrotnie. Mając to na uwadze odpowiedz sobie sam czy uszkodzony tył miał wpływ na przód.

Kamil0403
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 17 lut 2019, o 22:13
Auto: Insignia hb
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Bruxelles
Postawił piwo: 1 raz

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: Kamil0403 » 26 maja 2021, o 22:28

Czyli mam dobre domysły ze problem tkwi w lewym tyle skoro prawy przód się czasem grzeje, każdy mi wmawiał ze tył nie ma nic wspólnego z przodem...

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


marcin.1987
Zapaleniec
Posty: 1001
Rejestracja: 20 maja 2016, o 10:40
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Otrzymał  piwo: 11 razy

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: marcin.1987 » 27 maja 2021, o 07:07

Najlepiej jedź na stację diagnostyczną i zrób sobie sprawdzenie - to kosztuje chyba 30zł. Wjedzie, przyhamuje i zobaczysz czy są nierówne siły hamowania. Może też uda się obejrzeć przewody hamulcowe i ich stan. Będziesz wiedział więcej. Czy to zacisk czy inne elementy.

Kamil0403
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 17 lut 2019, o 22:13
Auto: Insignia hb
Kod silnika: A20DTJ
Rok produkcji: 2010
Miasto: Bruxelles
Postawił piwo: 1 raz

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: Kamil0403 » 27 maja 2021, o 11:06

Mieszkam w Belgii a tu o normalnego mechanika ciężko... Wszyscy chcą wymieniać przedni prawy zacisk a później jak rozbierają do oddają samochód bo zacisk idealny i rozkładają ręce...

Wysłane z mojego ELE-L29 przy użyciu Tapatalka


Dexde
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 27 kwie 2020, o 22:39
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Dortmund

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: Dexde » 16 sie 2022, o 10:08

Witajcie długo szukałem. Ale nie znalazłem na forum odpowiedzi więc chciałbym odgrzać temat, mianowicie przy ostatniej wymianie klocków zauważyłem ze przednia lewa strona jest bardziej zjechana od prawej ale nie wyczułem jakiegoś trzymania koła więc się tym nie przejolem i to był błąd. Na nowych klockach zrobiłem 13 tys i tarcza z lewej strony się wygięła z przegarzania mechanik stwierdził że zacisk szlak trafił i trzeba go wymienić więc ok na przód poszły nowe tarcze i klocki ATE i nowy zacisk do tego nowy płyń hamulcowy. Wszystko było by OK ale zrobiłem niespełna 3 tyś km i lewy przedni hamulec znowu trzyma a tarcza dostała drgań i zaczęła buczeć przy hamowaniu więc myślę że znowu jest do wywalenia. Dodam że można wyczuć trzymanie hamulca jak dużo się hamuje czyli jazda w mieście na krótkich odcinkach czy na trasie nie wyczuwam trzymania więc myślę że hamulec puszczą ale powoli tylko gdzie szukać przyczyny może ktoś z was miał taki problem lub ma pomysł gdzie szukać. Pozdrawiam

Dexde
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 27 kwie 2020, o 22:39
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Dortmund

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: Dexde » 8 paź 2022, o 16:10

Witam ponownie czy nikt do dziś nie znalazł rozwiązania problemu z trzymającym hamulcem mechanicy nic nie znaleźli wymieniają czyszczą biorą kasę a broblem jak był tajjest nadal. Pomóżcie może ktoś zna problem i może coś podpowiedzieć.

Dexde
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 27 kwie 2020, o 22:39
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Dortmund

Re: Grzejąca się tarcza hamulcowa

Post autor: Dexde » 12 cze 2023, o 13:41

Witam chciałbym odgrzać temat mam insignie z tym samym problemem u mnie jest to przednie lewe koło (kierowcy) wywaliłem już trzecią parę tarcz wymieniłem zacisk, przewód gumowy, płyń był wymieniany z odpowietrzaniem u mechanika na maszynie. Na obecnych tarczach zrobiłem po mieście około 600km było ok ale było czuć że trzymają w niedziele zrobiłem trasę od siebie na Holandię około 500km jak wróciłem. Do domu to tarcza była już wygięta przy hamowaniu już nie tylko na kierownicy a na całym aucie było czyc drgania. Czy ktoś ma pomysł co może być przyczyną gdzie szukać problemu. Czy przewód miedziany może się zatkać? W taki sposób że pomału cofa się płyn hamulcowy? Czy pompa ABSu moze miec cos wspólnego z trzymaniem jednego koła? Insignia ma system podtrzymijacy auto przy ruszaniu z pochylu czy ktos wie na jakie zasadzie to dziala i czy ma wplyw na przednie kola czy tylko na hamulec reczny. Hamulce sprawdzałem na diagnostyce i wszystkie strony o dziwo hamują prawidłowo tyle że nawet maszyna pokazała mu że jedno koło w trakcie jazdy trzyma. Przejechałem już 5 mechaników za samą robotę zapłaciłem ponad 1600€ zastanawiam się już nawet nad sprzedaniem auta bo to jakieś chore żeby nikt nie mógł zlokalizować przyczyny usterki. Ludzie podrzucicie jakiś pomysł bo już nie wiem co robić. Pozdrawiam

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zawieszenie + układ hamulcowy”