--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------Spot Krakowski - niedziela 3.03 godz. 16:00 - fotki z spota
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Czyszczenie klimatyzacji

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Sebuś
Użytkownik
Posty: 201
Rejestracja: 14 kwie 2015, o 17:04
Auto: Insignia ST EcoFLEX
Kod silnika: A20DTL
Rok produkcji: 2010
Miasto: Czerwionka-Leszczyny
Otrzymał  piwo: 5 razy

Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: Sebuś » 15 mar 2016, o 21:59

Witajcie!
Czy ktoś z was może polecić jakiś dobry i sprawdzony preparat do czyszczenia klimy?

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4186
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 30 razy

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: IBZI » 15 mar 2016, o 23:12

A jaki masz problem? Wymieniłeś filtr kabinowy? Bo to podstawa. Jeśli chcesz czyścić, to i tak musisz się dostać do parownika, Tam zbiera się najwięcej grzyba. Co do konkretnych środków to szukaj takich z nanosrebrem (przykład: http://allegro.pl/nano-silver-czyszczen ... 38829.html). Tak zwanych bomb nie polecam, ale jak chcesz, to możesz spróbować.
Generalnie polecam wizytę w specjalistycznym warsztacie z sensownym ozonowaniem. Wszystko inne to półśrodki.

Awatar użytkownika
Sebuś
Użytkownik
Posty: 201
Rejestracja: 14 kwie 2015, o 17:04
Auto: Insignia ST EcoFLEX
Kod silnika: A20DTL
Rok produkcji: 2010
Miasto: Czerwionka-Leszczyny
Otrzymał  piwo: 5 razy

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: Sebuś » 16 mar 2016, o 08:45

Filterek wymieniony. Problemów żadnych nie mam a raz w roku by się przydało wyczyścić. Co do tych bomb to słyszałem już opinie i nawet nie brałem tego pod uwagę.

switek3
Użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 18 paź 2015, o 17:19
Auto: Insignia
Kod silnika: A16XER
Rok produkcji: 2011
Miasto:
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: switek3 » 16 mar 2016, o 15:10

A możecie napisać co jest bardziej skuteczne - odgrzybianie ozonem czy ultradźwiękami? bo u mnie w serwisie to 40 zł różnicy, a ciekawy jestem opinii.

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4186
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 30 razy

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: IBZI » 16 mar 2016, o 15:22

Zależy jaki mają ozonator i jakiego płynu używają przy ultradźwiękowym (ten płyn do "czajnika" robi koszty). Dopytaj. Jeśli nie oszczędzają na ultradźwiękowym i robią to w dwóch fazach (najpierw chemia, potem zapach) to bierz właśnie takie, a jak nie to porządne ozonowanie powinno załatwić większość kłopotów.

switek3
Użytkownik
Posty: 219
Rejestracja: 18 paź 2015, o 17:19
Auto: Insignia
Kod silnika: A16XER
Rok produkcji: 2011
Miasto:
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: switek3 » 16 mar 2016, o 18:06

Na stronie mają tak napisane:

Przy ozonowaniu nie stosujemy żadnych preparatów chemicznych, a użyty ozon samoistnie znika w przeciągu kilku godzin od wykonania usługi. W naszej firmie używamy profesjonalnego generatora ozonu o dużej wydajności - maksymalna wydajność to około 7000 mg/h.

A ponadto piszą:

-odnośnie ozonowania: odgrzybianie klimatyzacji,wnętrza ozonatorem przemysłowym,
-odnośnie ultradźwięków: odgrzybianie klimatyzacji,wnętrza ultradzwiękami (para ,substancja grzybobójcza,chemia ekologiczna).

Co Ty na to IBZI?

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4186
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 30 razy

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: IBZI » 17 mar 2016, o 00:43

No nic nie napisali jaką chemią robią i co oznacza u nich pojęcie "ekologiczna"?
Zrób najpierw ozonowanie. Jeśli nie da rady, to będziesz zastanawiał się nad innymi opcjami.
I pamiętaj, że ozonowanie musi swoje potrwać (nawet przy dużej wydajności ozonatora).
Warsztaty stosują różne techniki, ja jednak polecam sesje po 10 minut x3 (może być też 2x 15 min.) z przerwami na wietrzenie pojazdu.
Dłuższa praca ozonatora w samochodzie też nie jest wskazana, bo może odbarwić się np. tapicerka (widziałem takie cuda niestety).
I jeszcze raz podkreślę, że ozonowanie się nie sprawdza gdy na parowniku lub w jego pacy ociekowej mamy brud, który powstał z kurzu i wody. Ozon zabije grzyby, ale te bardzo szybko wrócą na swoje miejsce. Koniecznie trzeba wtedy wyczyścić parownik.

Awatar użytkownika
radkor
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lip 2015, o 22:24
Auto: Mondeo Mk4 2.2 220KM
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2011
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: radkor » 17 mar 2016, o 01:37

IBZI pisze:Tak zwanych bomb nie polecam
Możesz napisać coś więcej? Miałem właśnie zamiar tego użyć...

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4186
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 30 razy

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: IBZI » 17 mar 2016, o 01:48

Tu można by było napisać niezły elaborat ;)
W skrócie: można narobić sobie więcej problemów, niż będzie z tego pożytku.
Zdarza się np. odbarwienie tapicerki foteli, podsufitki itp., a skuteczność dosyć niewielka.
Oczywiście bardzo dużo zależy od konkretnego produktu, ale nie mogę z czystym sumieniem polecić jakiegoś.
Dalej polecam specjalistę, a we własnym zakresie, to wymianę filtra kabinowego, czyszczenie pianką kanałów i (jeśli komuś się uda dostać) czyszczenie z brudu skraplacza.

Awatar użytkownika
radkor
Użytkownik
Posty: 721
Rejestracja: 13 lip 2015, o 22:24
Auto: Mondeo Mk4 2.2 220KM
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2011
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: radkor » 17 mar 2016, o 17:00

OK, dzięki. Do tej pory używałem "bomby" Liqui Moly Klima Fresh i nie miałem z nią problemów w obu autach. Trzeba pamiętać jedynie, że stawia się to za przednim fotelem, który najpierw odsuwamy maksymalnie do przodu i przechylamy maksymalnie do przodu.
Moim zdaniem jedyną wadą tych "bomb" jest to, że trzeba ich użyć ze 2-3 razy w roku aby było OK.

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4186
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 30 razy

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: IBZI » 17 mar 2016, o 19:32

Ano właśnie. Efekt tych "bomb" zazwyczaj jest mizerny. Akurat te z LM w porównaniu z innymi i tak są całkiem niezłe. Korzystając z okazji odradzam też takie małe generatorki ozonu zasilane np. z gniazda zapalniczki. Wydajność ozonowa jest znikoma a i efekt żaden. Czasem na portalach aukcyjnych można wyhaczyć coś wydajnego w rozsądnej cenie (kilkaset złotych za używkę) i wtedy zwróci się po kilku ozonowaniach.

Awatar użytkownika
pjoter1
Użytkownik
Posty: 512
Rejestracja: 27 lip 2015, o 10:10
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: pjoter1 » 23 kwie 2016, o 19:37

Koledzy, a czyscicie sami klime pianką?

W zeszłym roku naczytałem się w necie ze stosując pianke do nawiewow można elektronikę w aucie załatwić. Pojechałem więc do norauto. To było moje pierwsze w życiu czyszczenie klimy i nie miałem pojęcia na czym to polega, więc bardzo się zdziwiłem jak mi wstrzyknęli w nawiewy tę "straszną" piankę.

Uznałem więc w tym roku że w sumie mogę to zrobić sam, ale sobie przynajmniej parownik odgrzybie.
Tylko czy da się coś >łatwo< przy tym niechcący uszkodzić?
Filtr wymienić potrafię.

Avexx

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: Avexx » 3 maja 2016, o 08:12

Pytanie za sto punktow. Nie działała mi klima z jakiegoś powodu, myślalem że może gaz sie skończył a mechanik powiedział że sie zatkała :o Jak często używać aby sie to nie powtórzyło? Czy po prostu trzeba ją przeczyścić od czasu do czasu?

P405
Zapaleniec
Posty: 3155
Rejestracja: 18 gru 2013, o 08:03
Auto: Insignia CDTI
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Leszno
Otrzymał  piwo: 27 razy

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: P405 » 3 maja 2016, o 08:18

Moja od nowości nie była wyłączona. Jedź do typowego serwisu od klimy, może sprężarka się zatarła.

Xperia Z3

Avexx

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: Avexx » 3 maja 2016, o 08:35

Już działa, przeczyścił to ale mowił ze tak sie dzieję jesli nie używa sie klimy przez dluższy czas. Generalnie używam tylko czasem w lecie czyli pewnie parę razy do roku :oops:

Awatar użytkownika
k.olix
Klubowicz
Posty: 877
Rejestracja: 21 paź 2014, o 20:49
Auto: Insignia 2.0 160PS
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 7 razy

Re: Czyszczenie klimatyzacji

Post autor: k.olix » 3 maja 2016, o 09:41

To jest bardzo nie zdrowe dla sprężarki jak się dłuższy czas nie używa klimatyzacji.
Krzysztof

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Układ ogrzewania + chłodzenia”