--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Skrzynia automatyczna AF-40

ODPOWIEDZ
Kotin44
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 29 sie 2020, o 15:25
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Krakow
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 16 razy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: Kotin44 » 22 maja 2023, o 20:58

Na gorącym oleju to o jakiej temperaturze piszesz?
Ja jednemu z naszych kolegów robiłem adaptacje skrzyni,bo miał identyczny problem.
Pomogło na tyle że już nie tłucze czołem w kierownice.
Zamiast płacić w Oplu za taką imprezę ,lepiej chyba kupić program diagnostyczny i zrobić samemu , a program może się przydać jeszcze do innych manewrów...
Jak puścisz hamulec auto stoji w miejscu czy pełza?

maciejan
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2022, o 16:54
Auto: Insignia A ST
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2012
Miasto: Poznań

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: maciejan » 22 maja 2023, o 21:17

Jak puszcze to stoi w miejscu, mija sekunda, może dwie, łupnięcie i jedzie. Dodatkowo zauważyłem parkując pod blokiem na lekko przechylonym terenie, że w trakcie tej jednej/dwóch sekund samochód zaczął się staczać do tyłu (zgodnie z nachyleniem terenu), tak jakby był na luzie.
A jak sprawdzic temperaturę oleju? Bylem po trasie 130 km zwyklymi drogami i juz w trakcie drogi zatrzymujac sie na swiatlach byl ten problem. Mam tylko darmowy OPL Monitor, tam nie wykazuje żadnych błędów skrzyni, a temperatury chyba nie da się odczytać?

Kotin44
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 29 sie 2020, o 15:25
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Krakow
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 16 razy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: Kotin44 » 23 maja 2023, o 22:46

Skoro OPL nie daje rady,to kup sobie DELPHI-nie zrujnuje Ci kieszeni a wykonasz nim wszystko co potrzebujesz...Gdybyś potrzebował pomocy to pisz na PW żeby nie zaśmiecać tematu.
Kolega któremu robiłem adaptację miał gorsze objawy,bo auto ruszało dopiero od 1500 obr i z takim uderzeniem że głową odskakiwała-adaptacja pomogła i tobie też tego życzę...

Awatar użytkownika
Luki OPC
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 8 mar 2023, o 20:31
Auto: Insignia OPC 2.8 aut
Kod silnika: A28NER
Rok produkcji: 2012
Miasto: Rydułtowy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: Luki OPC » 1 cze 2023, o 13:48

Cześć, mam OPC 2.8V6 automat 2012, moje pytanie: czy tu również są skrzynie AF-40? Olej był wymieniany 2 lata temu i zrobione jest od tego czasu ok. 27 tyś. km. To mój 1szy automat, więc nie znam się. Wydaje się, że coś zaczyna dziwnie działać - zależnie od położenia gazu zwykle przy wolnej jeździe na skrzyżowaniu czasami jest przeciągnięcie uderzenie i szarpnięcie z 1 na 2, na 2ce czasami delikatnie ślizga zamiast przełączyć na 1ke (np. na rondzie), z 2 na 3 jest delikatne szarpnięcie zależnie od gazu, a reszta 3-4-5-6 jest ok. Tak jak wspomniałem - przy naciśnięciu gazu i przyspieszaniu w/w. problem jest prawie niewyczuwalny, ale przy stałym gazie lub ujęciu czuć szarpnięcie 1-2. Na "manualu" jest podobnie. W trybie OPC to w ogóle jest kosmos, bo wali na każdym biegu aż szkoda auta i serce boli (chyba taki soft z tego co widziałem w testach np. Zachara). Przy naciśnięciu lekko hamulca automat redukuje biegi przy ok. 2-2.5 tyś obr. Po odpaleniu na zimnym silniku po przełączeniu z P na R dopiero po chwili wskakuje bieg wsteczny, po rozgrzaniu jest ok.
Czy w/w. kwestie są charakterystyczne dla tej skrzyni i softu, czy coś jest nie tak, może zalecacie wymienić olej? - jaki serwis polecacie na Śląsku w okolicach Rybnika Wodzisławia Śl. zajmujący się skrzyniami automatycznymi?

Awatar użytkownika
dokia
Klubowicz
Posty: 8486
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Insignia 2.0t 260KM
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 197 razy
Otrzymał  piwo: 102 razy
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: dokia » 1 cze 2023, o 14:57

Rozkoduj swój Vin a poznasz swoją skrzynię 🤗 Vin jest w zakładkach na stronie forum.

Awatar użytkownika
Luki OPC
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 8 mar 2023, o 20:31
Auto: Insignia OPC 2.8 aut
Kod silnika: A28NER
Rok produkcji: 2012
Miasto: Rydułtowy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: Luki OPC » 1 cze 2023, o 16:13

Dzięki Dokia, moja skrzynia to SKRZYNIA BIEGÓW - AUTOMATYCZNA, 6-BIEGOWA, AISIN-WARNER, A6-F40, ELEKTRONICZNA (AKTYWNY WYBÓR). Czyli F-40, mam wejść w inny temat?

Awatar użytkownika
mazmarcin
Klubowicz
Posty: 8987
Rejestracja: 25 mar 2017, o 17:35
Auto: Insignia ST
Kod silnika: D20DTR
Rok produkcji: 2018
Miasto: Wodzisław Śląski
Postawił piwo: 17 razy
Otrzymał  piwo: 114 razy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: mazmarcin » 1 cze 2023, o 16:44

Masz Af40 czyli dobry temat.

xul
Klubowicz
Posty: 1876
Rejestracja: 19 kwie 2018, o 06:20
Auto: Insignia OPC
Kod silnika: A28NER
Rok produkcji: 2013
Miasto: Katowice (okolice)
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 71 razy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: xul » 1 cze 2023, o 20:09

Amatic Suszec - tylko olej wymieniałem, ale znajomi mechanicy gadali, że ogarniają temat.
Co do działania skrzyni, idealna nie jest, lubi długo myśleć (z 1 s opóźnienia od wydania polecenia) i dziwnie się zachowywać. Odnośnie redukowania po hamowaniu, to potwierdzam, tak się zachowuje, a w OPC i przy zmianie łopatkami potrafi dać po plecach. Miałem okazję jechać "cywilną" ze skrzynią po regeneracji i tam skrzynia działała w pełni płynnie, praktycznie niewyczuwalnie. U mnie tego nie ma, ale przy poprzednich właścicielach chyba lekko nie miała, bo olej wymieniałem przy 30k km nalotu i był mocno wypracowany.

Awatar użytkownika
Luki OPC
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 8 mar 2023, o 20:31
Auto: Insignia OPC 2.8 aut
Kod silnika: A28NER
Rok produkcji: 2012
Miasto: Rydułtowy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: Luki OPC » 2 cze 2023, o 19:18

Dzięki xul za info. Czyli może moja skrzynia jest dobra. Zauważyłem że na benzynie i LPG jest różnica w pracy skrzyni na korzyść PB. Nie dodałem że była naprawiana przez poprzedniego właściciela w Auto Wawer w Warszawie przy ok 150t, a olej wymieniony 2 lata temu przy 170t, teraz jest 197t (mam faktury). Ostatnio przy ruszaniu coś zaczyna pukać, ale mam nadzieję że to zawias stabilizator albo łącznik, bo i skrzypi.
Chyba umówię się na wymianę oleju. Dzwoniłem do Suszca Amatic i Jastrzębia Zdroju Synchro car, nie pamiętam jeden 800zł drugi 1200zł.

dax31
Nowicjusz
Posty: 8
Rejestracja: 2 maja 2022, o 13:44
Auto: Opel Insignia A
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Wrocław

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: dax31 » 16 cze 2023, o 07:44

Hej,

czy ktoś ma jakies opinie co do połączenia ceramizera oraz skrzyni AF-40? zamówiłem tubke do automatów i ciekaw jestem jak to wypada :)

sajlent
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 19 lip 2023, o 15:20
Auto: Insignia 2.0 CDTI
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Poznań

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: sajlent » 19 lip 2023, o 17:19

Cześć wszystkim,
Mam auto z 2016 z dieselem 170KM. Czytałem, że posiada tą samą skrzynię co przed liftem. Czy do tego modelu też jest nowsze oprogramowanie skrzyni? U mnie problem występuje w sytuacji gdy auto jest mocno rozgrzane. Wtedy szarpie przy starcie z jedynki. Mam nakulane 257 tysięcy i nie wiem czy olej był wymieniany przez poprzedniego właściciela.

Awatar użytkownika
dokia
Klubowicz
Posty: 8486
Rejestracja: 14 lut 2018, o 22:32
Auto: Insignia 2.0t 260KM
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: z Mazur :)
Postawił piwo: 197 razy
Otrzymał  piwo: 102 razy
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: dokia » 19 lip 2023, o 18:07

To jak nie wiesz czy ktoś wymieniał to wymień. W Vin masz wpisane jaką masz skrzynię. Tak, przedlifty i polifty miały af40

sajlent
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 19 lip 2023, o 15:20
Auto: Insignia 2.0 CDTI
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2016
Miasto: Poznań

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: sajlent » 19 lip 2023, o 21:13

Tak zrobię. A masz wiedzę, czy po 2016 wychodziły aktualizacje oprogramowania tej skrzyni?

Jaackx
Nowicjusz
Posty: 26
Rejestracja: 31 sty 2020, o 18:54
Auto: Opel Insignia CT 4x4
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Lublin
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: Jaackx » 4 sie 2023, o 01:56

witam. jestem posiadaczem Opla Insignia 2.0 cdti z 2011 roku w automacie. samochód użytkuję już ponad 3,5 roku. niestety oprócz sporadycznego przeciągnięcia przy zmianie z 3 na 4 bieg ,teraz doszły większe problemy z AF40. auto w jeździe miejskiej nie sprawia problemu ,w trasie to już inna bajka. podczas jazdy i nie ma to znaczenia czy z tempomatem czy też bez, zaczynają falować obroty silnika. powiedzmy jadę z obrotami 2200/min, po pewnym czasie samoistnie rosną do 2500-2700, następnie spadają do 2300-2400, żeby po chwili zbliżyć się do prawie 3000. po czym spadają . sytuacja powtarza się kilkukrotnie ,a na koniec jest szarpnięcie w okolicach 3000 i komunikat "awaria skrzyni biegów". jako że jeżdżę z podpiętym OBD2 jestem na bieżąco w stanie sczytać błędy. a mianowicie P07229 (pokrótce awaria 6 biegu) oraz sporadycznie U0402.dało się jechać ale tylko na 5 biegu.nie dało się zmienić biegu ręcznie. taki stan rzeczy utrzymywał się przez jakiś czas, w między czasie po raz kolejny wymieniłem olej w skrzyni (najmniej kosztowna opcja). jednakże wracając wczoraj prawie 400 kilometrów doszedł kolejny błąd ,tym razem P0735 (awaria tym razem 5), oczywiście wraz z U0402, dalsza jazda była możliwa ale tylko na 6 przełożeniu. również w tym przypadku zmiana biegu ręcznie była niemożliwa. jaka może być przyczyna , ma/miał ktoś podobne sytuacje? gdzie szukać winnego? u kogo szukać pomocy? skrzyniarz? elektryk?wymiana automatu czy tylko sterownika? naprawdę pojęcia o tym nie mam. bardzo proszę o pomoc w temacie.jakieś polecane warsztaty w woj. lubelskim lub rozsądnej odległości od Lublina?

Kotin44
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 29 sie 2020, o 15:25
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Krakow
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 16 razy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: Kotin44 » 5 sie 2023, o 23:28

Udaj się do warsztatu skrzyń automatycznych.
Objawy wskazują na wyeksploatowany wandler,ale błędy prowadzą w innym kierunku-możesz mieć kumulację uszkodzonych elemetów

bl4ck
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 10 sie 2023, o 17:17
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Bydgoszcz

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: bl4ck » 10 sie 2023, o 18:43

Od lutego stałem się właścicielem Insigni w zestawie 2.0 CDTI 160 KM ze skrzynią automatyczną (rok produkcji 2011, przebieg w lutym ok. 230.000 km, a obecnie 246.000 km). Jak na moje oko skrzynia działa adekwatnie do wieku, wiem, że był w niej zmieniany olej co 60.000 km, biegi zmienia płynnie (chociaż w zakresie 1-3 z delikatnym uślizgiem, ale na pewno nie ślizga, bo auto przyspiesza), nie gubi się, itp.

Tak ze dwa miesiące temu zauważyłem, że przy schodzeniu z obrotów, powiedzmy w zakresie około 1800-1300 (najprawdopodobniej 3 lub 4 bieg) raz po raz słyszalne było buczenie przypominające działanie wentylatora. To buczenie natychmiast ustawało po zaprzestaniu naciskania na pedał gazu. Zauważyłem prawidłowość, że pojawia się ono w sytuacji schodzenia z obrotów albo łagodnego przyspieszania, to znaczy „załącza” się zaraz po zapięciu niższego albo wyższego biegu - wszystko to przy niskich prędkościach (jazda miejska, wjazd w obszar zabudowany, itp) w zasadzie nie przekraczających 70 km/h. Nie był to objaw powtarzalny, bo przez wiele km to buczenie nie powstawało i nie można było go wywołać.

Od dobrego tygodnia objaw ten pojawia się całkowicie losowo, ale jest już częstszy. Praktycznie pojawia się przy każdej jeździe. Dzisiaj w trakcie 200 km trasy, podczas jazdy w zabudowanym wystąpiło to chyba z 7-8 razy. Zasadniczo pomagało zdjęcie nogi z pedału gazu, albo ustawało wskutek zmiany biegów na wyższe. W jednym przypadku udało mi się trzymać auto "na delikatnym gazie" i spróbowałem wtedy zmienić biegi w trybie manualnym - zmiana biegu w dół i górę nie wpłynęła na ten odgłos. Dojeżdżając do celu, kiedy buczenie ponownie wystąpiło odgłos ten ustąpił, kiedy skrzynia tak jakby rozłączyła już bieg i auto toczyło się na luzie (nie wiem jak to inaczej nazwać, chodzi mi o moment hamowania silnikiem, kiedy czuć, że auto rozpina bieg w skrzyni), dlatego wiążę to z działaniem skrzyni. Spotkaliście się z podobnym przypadkiem? Co to może być i jak bardzo to groźne o:o ?


ROZWIĄZANIE PROBLEMU:
Z czasem opisane objawy zaczęły się nasilać, ale w pewnych sytuacjach zacząłem wykluczać powiązanie objawów ze skrzynią biegów. Koniec końców winnym tego brzęczenia był czujnik podciśnienia turbiny. Po wymianie jak ręką odjął.
Ostatnio zmieniony 28 wrz 2023, o 21:59 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

AdiosPL
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 16 wrz 2018, o 21:18
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2015
Miasto: Leszno

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: AdiosPL » 18 sie 2023, o 23:10

Witam!

Mam mega problem, skrzynia jest w pozycji P, przy zmianie pozycji gałka jest luźna i nie wbija biegu żadnego.
Co to może być?
Insignia 2.0 CDTI 163 Km 2015 Rok

Piatek
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 3 lis 2021, o 17:03
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 1 raz

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: Piatek » 25 sie 2023, o 13:16

Hej

Takie pytanie. Czy możliwe, że po wyczyszczeniu EGRa skrzynia AF40 trochę zgłupiała?
Wyczyściłem EGR i następnego dnia 3 razy problem ze zmianą biegów. Komunikat sprawdź skrzynię biegów, przeciągnięty bieg i nie zmienia się. Zgasiłem samochód chwilę odczekałem odczytałem błędy. No i dzień kolejny i już problemu nie ma. Zastanawiam się czy przepływ spalin przez czysty EGR mógł mieć na to jakiś wpływ czy jest to czysty przypadek, a ja tworzę jakąś foliarską teorię?

Kotin44
Użytkownik
Posty: 202
Rejestracja: 29 sie 2020, o 15:25
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Krakow
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 16 razy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: Kotin44 » 25 sie 2023, o 16:20

EGR nie ma nic do przeciągania biegów.
Sprawdź poziom oleju w skrzyni.
Jeśli problem będzie ję powtarzał to sprzęgło kinetyczne kończy żywot.
Tak krótko na podstawie tego co opisujesz,bo bez auta ciężko coś więcej powiedzieć...

Piatek
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 3 lis 2021, o 17:03
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 1 raz

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: Piatek » 26 sie 2023, o 11:03

Kotin44 pisze:
25 sie 2023, o 16:20
...
Tak, serwis będzie to pewne. Chodziło mi o samą teorię z EGR czy inny przepływ po czyszczeniu mógł mieć coś do powiedzenia w tym temacie. Dzięki za odpowiedź.
Ostatnio zmieniony 26 sie 2023, o 18:21 przez IBZI, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem. Regulamin Forum.

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skrzynia biegów”