--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------Spot Krakowski - niedziela 3.03 godz. 16:00 - fotki z spota
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Skrzynia automatyczna AF-40

ODPOWIEDZ
yrek5

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: yrek5 » 8 cze 2017, o 16:28

Chciałbym skorzystać z fachowej wiedzy forumowiczów, gdyż niestety dopadł mnie problem z automatem skrzynia AF 40 -6 samochód z 2010 roku 160 kM. Mianowicie gdy samochód się rozgrzeje, tak po ok. 20 -25 min skrzynia włącza tryb awaryjny i pozostaje na 2 biegu. Nie można nic przełączyć manualnie, gdyż komunikat manualna zmiana biegów niemożliwa. Gdy samochód ostygnie tak z pół godziny, wszystko wraca do normy. Być może miał ktoś taki przypadek. Zaznaczam olej świeży a samochód ma ok. 100 tyś przebiegu i mam go on nowości.

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4186
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 30 razy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: IBZI » 8 cze 2017, o 19:48

Popraw profil proszę. Teraz wygląda, że masz samochód z 2017 roku.
Co do skrzyni. Sprawdzałeś błędy na komputerze (np. OP-COMem)?
Niestety, chyba bez wizyty w sensownym serwisie się nie obędzie...

yrek5

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: yrek5 » 9 cze 2017, o 15:49

Po wizycie u mechanika takie ustalenia:
1. jako błąd wyświetla awarię elektrozaworu,
2. Po wymianie elektrozaworu, bez zmian dalej po rozgrzaniu wchodzi w tryb awaryjny i wyświetla ten sam błąd
3. Jutro sprawdzanie modułu hydraulicznego
ale według mechanika najprawdopodobniej to awaria komputera sterującego skrzynią.

georgu2
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 23 maja 2017, o 18:41
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2012
Miasto:

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: georgu2 » 9 cze 2017, o 17:12

No to jestem tydzień po wymianie.
Wszystko poszło zgodnie z instrukcją z tym, że po otwarciu małego korka wyleciało ok 1l a łącznie 2,7l. A dolałem 3,5l wg. instrukcji. Trochę mnie to zaskoczyło, bo chyba nie ma gdzie uciec ten olej?
Po zakręceniu wszystkiego odpalam i pojawiła się informacja: "Awaria samochodu. Skontaktuj się z serwisem". Ale tylko raz i potem cisza. Ruszyłem i wszystko jakby działało ale jakby bardziej szumiała skrzynia (może zbytnio się nasłuchiwałem). Na drugi dzień myślałem, że w ogóle super bo nic nie szarpało. Niestety pojeździłem tydzień i stwierdzam brak poprawy lub niewielką. Na zimnej skrzyni przeciągania pomiędzy 3-4 biegiem i poszarpywania przy chamowaniu (nie jestem w stanie stwierdzić które). Jak się rozgrzeje jest ok. Płynnie. Z tym, że szarpie czasami przy wrzucaniu na 1 (czyli np. na światłach, najbardziej uciążliwe pod górkę).
Jakieś sensowne porady poza sprzedażą samochodu?:)
Gdzie na śląsku tanio wgrywają soft?

yrek5

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: yrek5 » 11 cze 2017, o 07:24

Po sprawdzeniu modułu (wymiana na inny) to samo dalej po nagrzaniu wchodzi w tryb awaryjny.
Tak więc został tylko komputer skrzyni. Niestety mechanik nie ma takiego na podmiankę.
Mam pytanie. Czy wiecie gdzie (oprócz allegro) można nabyć taki komputer ?. W ASO koszt 4700 zł. po wielkich zniżkach 3500 zł. Numer na komputerze to 55574308 AAHD . Bardzo proszę o jakieś namiary.

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4186
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 30 razy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: IBZI » 11 cze 2017, o 08:13

Na allegro od 1000 zł. Zazwyczaj dają przynajmniej gwarancję rozruchową. Zawsze możesz odesłać jeśli nie zadziała. Rozumiem jednak, że pytasz gdzie poza allegro. Spytaj tutaj https://www.auto-krak.pl/kontakt-dojazd/
Możesz powołać się na nasze Forum.

yrek5

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: yrek5 » 11 cze 2017, o 08:58

Dziękuję za pomoc. Jutro zadzwonię.

Awatar użytkownika
KenyBDG
Użytkownik
Posty: 658
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 10:49
Auto: Insignia B
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2017
Miasto: Warszawa
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: KenyBDG » 11 cze 2017, o 19:48

Pamiętaj że sama podmiana może nic nie dać, musisz zrobić adaptacje, no i wgrać odpowiednie oprogramowanie.
Może się zdarzyć że w TCM skrzyni biegów będzie miał soft z czasów produkcji a silnik będzie miał nowy soft. W tym przypadku mogą wystąpić sytuację o których pisałeś.

zunia1987
Lejdis
Posty: 80
Rejestracja: 25 gru 2016, o 18:22
Auto: Opel Insignia 2.8 T
Kod silnika: A28NET
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: zunia1987 » 25 cze 2017, o 20:27

zunia1987 pisze:Od dwóch dni mam taki problem. Przy zmianie biegu z 1 na 2 lub z 2 na 3 w automacie słychać takie jakby tryknięcia. Bardzo delikatne, słyszalne przy 2000 tysiącach obrotów przez około sekundę czy dwie.
Nigdy wcześniej nic takiego nie było słychać, po wymianie oleju w skrzyni też było ok. A może to wcale nie skrzynia biegów tylko coś innego? Może coś z tą skrzynką rozdzielczą się dzieje. Dodam, że sychać to na zimnym jak i na rozgrzanym silniku :(
Temat do przeniesienia. To przegub daje takie dziwne dźwięki. :D

yrek5

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: yrek5 » 9 lip 2017, o 18:22

No i nadeszła chwila wymiany komputera skrzyni, po dwóch nie udanych próbach, gdyż próbowaliśmy wymienić na inny o trochę innym symbolu. Tu uwaga dla innych forumowiczów, nie da rady zamiana na komputer o innym symbolu. Musi być identyczny. Przy innym symbolu nie można wgrać oprogramowania (próbowali fachowcy z serwisu opla). Po zmianie komputera objawy ustąpiły, tz. nie wchodzi w tryb awaryjny. Ale niestety pełnego szczęścia nie ma, bo na tym komputerze (programowanym przez fachowców z opla) spóźnia się ze zmianą z dwa na trzy, a przy redukcji szarpie w tym miejscu. Nie wiem co teraz robić? Może jakieś podpowiedzi. Komputer był używany.

Awatar użytkownika
KenyBDG
Użytkownik
Posty: 658
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 10:49
Auto: Insignia B
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2017
Miasto: Warszawa
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: KenyBDG » 9 lip 2017, o 18:58

O tym iż musi być ten sam TCM pisałem już wcześniej w tym wątku :).
Czy ci fachowcy od opla wgrali nowe oprogramowanie do TCM i silnika ?

yrek5

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: yrek5 » 11 lip 2017, o 14:13

Czy specjalnie wgrywali coś do silnika przy wymianie TCM, to nie mam pojęcia. Wiem, że zmieniali oprogramowanie w komputera głównego, gdyż miałem starą wersję. Muszę dopytać.

blazej25
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: 7 maja 2016, o 11:37
Auto: Insignia Cosmo
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Odolanów / Ostrów Wlkp
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: blazej25 » 18 lip 2017, o 13:26

Witam, chciałem się szanownych kolegów zapytać zanim oddam autko profesionalistom.
A więc podczas jazdy odczuwalna jest redukcja z biegu 4 na 3 czasami ale nie zawsze. Kiedyś przerzuciłem na manualna zmianę i zrzucałem z 4 na 3 tak dwa, trzy razy i faktycznie w tym miejscu było to odczuwalne.
Czasami po odpaleniu i wrzuceniu R czuć że skrzynia wbija bieg i to słychać jak również jest to odczuwalne po karoserii, ale jakbym przejechał przez D i później R to zmiana jest bardzo delikatna.

Miałem w planach zmianę oleju ale teraz to nie wiem czy jest sens, żeby kasy w błoto niepotrzebnie wydawać. Przebieg 114 tyś, przy 93 tyś była robiona dolewka, sprawdzenie stanu oleju ( nie wiem nie byłem, mam tylko fakturę z aso)

Jakieś sugestie?

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 120 razy

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: Rooff_ » 18 lip 2017, o 13:36

Kiedy zmieniałeś olej w silniku i na jaki?
U mnie przed wymiana oleju silnikowego zdarzały się różne takie szarpnięcia. Natomiast po wymianie są minimalne i rzadko. Olej w skrzyni nie ruszany.

blazej25
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: 7 maja 2016, o 11:37
Auto: Insignia Cosmo
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Odolanów / Ostrów Wlkp
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: blazej25 » 18 lip 2017, o 14:47

Hmm olej w silniku będę zmieniać niedługo, ostatnia wymiana była na Motul 0w40. Jeszcze z 2 tyś km.
Olej w automacie myślałem zmienić statycznie.

Głodny

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: Głodny » 18 lip 2017, o 15:32

Olej w skrzyni warto wymienić, koszt nie jest aż tak duży. Nie wiem co miałaby dać wymiana oleju silnikowego na szarpnięcia skrzyni biegów, to dwie rożne sprawy. Druga sprawa jest taka, że te skrzynie nie pracują tak gładko jak np. DSG od VW bądź ZF w BMW.

Awatar użytkownika
szmerol
Forumowicz
Posty: 57
Rejestracja: 19 maja 2017, o 20:46
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Sieradz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: szmerol » 1 sie 2017, o 16:17

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem Insigni w automacie. Mam przejechane 180 tys km . Samochód był przytargany z Niemiec i nie wiem czy olej w skrzyni był kiedykolwiek wymieniany. W książce serwisowej nic o tym nie ma. Rozrząd, oleje w silniku i filtry oraz jakieś paski to widnieją wpisy. Pokrywa się to z historią w serwisie. Moje pytanie brzmi - co z olejem w skrzyni czy wymieniać czy nie?
Dodam że poziom oleju sprawdzałem i że jak na zimnym silniku skrzynia potrafi dziwnie się zachować. Czyli dość mocno przeciąga i delikatnie szarpnięcie się odczuwa. Na manualu śmiga ładnie.
Mam już nie miłe doświadczenia ze skrzynią automatyczną z dużym przebiegiem w Audi a ta w Oplu jest dość przestarzała technologicznie niż ta co była w Audi. Skrzynie w Insigni pracuje jak w starych passatach czy mercedesach. Przejechałem się inną Insignia w której olej był wymieniany co 3kkm i wrażenia podobne co w Moim.
Czytają post zwróciłem uwagę że większość użytkowników wymieniało od nowości olej w swoich autach lub przy niskich przebiegach. W moim przypadku jest to przebieg prawie 200tys i wątpię aby Niemiec wymieniał. A nie mam ochoty szukać nowej skrzyni.
Co radzicie ? Wymieniać olej czy nie ? W ASO w Łodzi i Zduńskiej Woli kategorycznie odradzają wymianę.
A jak już wymieniać to u kogo w Łodzi lub okolicach?
Pomożecie? ;)
Pozdrawiam .

Bodex

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: Bodex » 1 sie 2017, o 18:26

Zm8en8c 8 to obowiązkowo i tylk9 w ASO bo jest specjalna procedura o której Janusze nie maja pojęcia i zrobią ci bałaganu.
Jeśli nie był zmieniany, to przegoń ją porządnie by olej i osad się rozmieszał .
I zabieg powtórz Max po 15 tyś.

Wysłane z mojego ASUS_Z00AD przy użyciu Tapatalka

blazej25
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: 7 maja 2016, o 11:37
Auto: Insignia Cosmo
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2009
Miasto: Odolanów / Ostrów Wlkp
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: blazej25 » 1 sie 2017, o 20:21

Ale jak można wymienić olej w skrzyni automatycznej w ASO skoro oni nawet nie przewidują wymiany.. mało odradzają! Jaka to procedura o której piszesz Bodex?

Awatar użytkownika
yerry
Prezes ICP
Posty: 6058
Rejestracja: 23 maja 2013, o 22:43
Auto: Insignia B GS
Kod silnika: B20NFT
Rok produkcji: 2018
Miasto: Kraków
Postawił piwo: 25 razy
Otrzymał  piwo: 84 razy
Kontakt:

Re: Skrzynia automatyczna AF-40

Post autor: yerry » 1 sie 2017, o 21:56

Wymieniałem w ASO, mało że bez problemu i wiedzieli co robić to gość sam polecał wymianę.
Moje prace: HMI2.5 i Android Auto: HMI2.5 w IntelliLink MY2014-15 Bluetooth: Bluetooth CD300 CD400 CD500 DVD800 NAVI600 NAVI900 Aktualizacja Android Auto
https://insipro.pl/

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skrzynia biegów”