--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------Spot Krakowski - niedziela 3.03 godz. 16:00 - fotki z spota
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

ODPOWIEDZ
pmk_3
Nowicjusz
Posty: 2
Rejestracja: 5 kwie 2014, o 18:24
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2010
Miasto:

Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: pmk_3 » 12 wrz 2014, o 11:26

Szanowni koledzy, od pewnego czasu występuje u mnie problem z kiwanieniem się lewarka zmiany biegów podczas dodawania i odejmowania gazu. Najbardziej to widać na 2, 3 i 4 biegu. Nie są to duże ruchy, ale "gołym okiem" widać jak przy dodawaniu gazu rusza się do tyłu, a jak odejmuję nogę z gazu to rusza się do przodu. Jest to trochę denerwujące zjawisko i jeżeli ktoś miał już do czynienia z nim to bardzo proszę o radę jak to "wyleczyć". Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
szogi84
Użytkownik
Posty: 331
Rejestracja: 9 kwie 2014, o 00:17
Auto: Insignia 2.0 benzyna
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: szogi84 » 12 wrz 2014, o 16:17

U siebie w isi nie zauważyłem ale w passacie coś kojarzę ale to raczej wyczuwalne niż widoczne ale passata miałem dlubnietego
Pozatym zawsze jak dodajesz gazu to obciążasz skrzynie wiec deczko może lewarek drgnac

Namazane na galaxy S3

marcinsobi

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: marcinsobi » 15 wrz 2014, o 15:12

sprawdź poduszki silnika i poduszki skrzyni czy któraś cie nie naderwała

Awatar użytkownika
Alex
Zapaleniec
Posty: 2570
Rejestracja: 19 cze 2013, o 20:14
Auto: Peugeot 508
Rok produkcji: 2017
Miasto: Iława
Otrzymał  piwo: 7 razy

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: Alex » 15 wrz 2014, o 20:51

To na ogół normalna reakcja gdy skrzynia dostaje obciążenie. Kwestia zostaje tylko tego, jak mocno to odchylenie występuje. U mnie np. widać minimalne ruchy lewarka ale wystarczy, że delikatnie przytrzymam go palcem i staje w bezruchu, nawet małe drgania nie są wtedy wyczuwalne.
Zwycięzca konkursu na zdjęcie miesiąca CZERWIEC 2014

parzol

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: parzol » 2 sie 2015, o 17:24

Odkąd kupiłem Insignię mam problem ze skrzynią. Nie wiem czy to "normalne" - stąd ten temat. Mianowicie na 1, 3 i 5 biegu (na innych nie zauważyłem) drga mi drążek zmiany biegów w momencie wciśnięcia gazu i/lub puszczenia. Czy to jest normalne? Czy może mieć wpływ na wysokie spalanie (12L) mojego auta? Z góry dzięki za rady. ;D

PS. Insignia 1.6T 180KM z 2009.

olo-pl

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: olo-pl » 16 sie 2015, o 20:05

mam takie pytanie,jadac na 4 biegu i redukujac na 3 (skrzynia m32 6 biegowa insignia 130 koni) przy wyzszych obrotach jak zmieniam drga jakis czas lewarek zmiany biegow ,przy nizszych jak zmieniam nie ma tego odczucia ,czy to jest cos powaznego ,czy chodzi o zmiane na odpowiednich obrotach czy jakas inna przyczyna?dziekuje za odpowiedz.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2015, o 20:57 przez yerry, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Proszę o publikację zgodnie z zasadami polskiej pisowni. Wymagamy tego Regulaminem.

lucky
Nowicjusz
Posty: 24
Rejestracja: 26 cze 2015, o 16:05
Auto: Opel Insignia ST
Kod silnika: A20DTL
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: lucky » 29 sie 2015, o 23:43

olo-pl: mam ten sam silnik i skrzynię i te same objawy. Drążek delikatnie drży na trzecim biegu po redukcji, albo po odpuszczeniu gazu jak schodzi z obrotów.. tak w okolicach 2 tys obrotów i poniżej, chwilę zadrży i przestaje :) w aso dostałem oczywiście informację "ten typ tak ma".

domino76pl

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: domino76pl » 1 wrz 2015, o 13:12

U mnie jest taki sam problem.
Na 1 biegu i 5 biegu lewarek porusza się dodając i ujmując gaz
Ciekawostka jest taka że skrzynia była u dwóch specjalistów ,wymieniono łożyska wszystko posprawdzane a lewarek nadal się kiwa i problem na pewno dotyczy skrzyni.
Skrzynie M32 to totalny szajs często nienaprawialny.

stanek39
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: 3 wrz 2015, o 10:28
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A16XER
Rok produkcji: 2009
Miasto: Kraków

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: stanek39 » 1 paź 2015, o 09:27

domino76pl pisze:U mnie jest taki sam problem.
Na 1 biegu i 5 biegu lewarek porusza się dodając i ujmując gaz
Ciekawostka jest taka że skrzynia była u dwóch specjalistów ,wymieniono łożyska wszystko posprawdzane a lewarek nadal się kiwa i problem na pewno dotyczy skrzyni.
Skrzynie M32 to totalny szajs często nienaprawialny.
ja mam podobnie, jestem po wizycie u mechanika i z poduszkami, skrzynią jest wszystko ok. Co do lewarka uzyskałem informację że takie rzeczy w oplach to normalka, wycierające się elementy plastikowe w mechanizmie zmiany biegów tworzą luz. Do niektórych opli można dokupić zestaw naprawczy w postaci gniazda kulistego i można to zmienić. Do insigni takich zestawów nie ma, jedynie co, to wymienić cały mechanizm, ale z tego co mi powiedział mechanik jeżeli biegi wchodzą normalnie to nie ma sensu pchać pieniędzy i zmieniać.

Awatar użytkownika
Putridum
Użytkownik
Posty: 648
Rejestracja: 10 lut 2015, o 17:21
Auto: Insignia
Kod silnika: A18XER
Rok produkcji: 2010
Miasto: Warszawa
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: Putridum » 1 paź 2015, o 09:36

co do kiwania to jaki masz zakres tego "kiwania" bo jeżeli 1 mm to jest to jak najbardziej normalne

kielbasa

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: kielbasa » 5 gru 2015, o 11:22

Witam, czy ktoś z forumowiczów uporał się już z tym ruszaniu się lewarka? U mnie występuje tylko na pierwszym i drugim biegu. Wychylenie jest sporo większe niż 1mm. Czy prowadzi to do jakiejś większej awarii? Dodam, że biegi wchodzą bez problemu. Z góry dzięki za odpowiedź.

Dziado
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 21 lis 2015, o 18:20
Auto: Insignia elite
Kod silnika: A16XER
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: Dziado » 15 lut 2016, o 12:57

Witam mam ten sam problem na 1 biegu i na 5 mechanik powiedział mi że trzeba wymienić skrzynię :oops:

Awatar użytkownika
spiryt4
Zapaleniec
Posty: 1019
Rejestracja: 29 kwie 2014, o 12:38
Auto: Insignia Grand Sport
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2020
Miasto: Świętochłowice
Postawił piwo: 4 razy
Otrzymał  piwo: 9 razy

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: spiryt4 » 15 lut 2016, o 13:11

Na początek wymień mechanika :lol:

Dziado
Nowicjusz
Posty: 13
Rejestracja: 21 lis 2015, o 18:20
Auto: Insignia elite
Kod silnika: A16XER
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: Dziado » 15 lut 2016, o 13:19

Dzięki za szybko odp mam rozumieć że jak biegi wchodzą normalnie to na razie nie mam się czego bać ? Czy to może prowadzić do czegoś gorszego ?

kielbasa

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: kielbasa » 17 lut 2016, o 00:20

Nie tyle skrzynie co łożyska, właśnie to robiłem. U mnie poza ruszaniem się drążka skrzynia trochę wyła.

Awatar użytkownika
ZiGi
Użytkownik
Posty: 347
Rejestracja: 25 mar 2015, o 09:35
Auto: Insignia ST 130KM
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2011
Miasto: Dębe Wielkie
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: ZiGi » 17 lut 2016, o 16:16

W każdym manualu jak dodajesz lub odejmujesz gazu to drga lewarek, nie spotkałem jeszcze takiego auta w którym by tak nie było (mówię o manualach) . W jednym mniej w innym bardziej ale drga.
Tylko w automatach nie drga, bo nie ma połączenia ze skrzynią. :-P

Wysłane z mojego Lenovo A7600-F przy użyciu Tapatalka
Pozdrawiam ZiGi

kielbasa

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: kielbasa » 20 mar 2016, o 19:51

Drganie drganiem, jednak wychylenia widoczne gołym okiem juz nie są normalne, w m32 oznacza zużycie łożysk, właśnie to przerabiałem i wymiana pomogla:)

marcin.1987
Zapaleniec
Posty: 1001
Rejestracja: 20 maja 2016, o 10:40
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Otrzymał  piwo: 11 razy

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: marcin.1987 » 12 lip 2016, o 18:56

Dobry wieczór,

Mam pytanie. Byłem dziś oglądać Insignię i wystąpił objaw, którego się kompletnie nie spodziewałem. Mianowicie przy ruszaniu i dodawaniu gazu na lewarku pojawiają się wibracje. Są one bardzo wyczuwalne w okolicach 2 tysięcy obrotów i więcej - lewarek zaczyna się cofać, tzn. zaczyna dociskać lewarek do dłoni. Co ciekawe na wyższych biegach tego efektu nie ma lub jest znikomy i niewyczuwalny. Zdarzyło się też, że przy wysprzęgleniu z 1 na 2 było delikatne szarpnięcie. Dosłownie 2 razy na kilkanaście ruszań. Biegi wchodzą gładko bez żadnego oporu. Skrzynia F40. 60km/h na 5-tym biegu też bez problemu i drżenia. Samochód ma 200k km przebiegu i jest po wymianie sprzęgła i dwumasy (ok. 30k km temu) i rozrządu przy 152k km.

Ktoś ma jakąś sugestię?

manki

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: manki » 12 lip 2016, o 19:19

marcin.1987 pisze:edit
Stawiał bym na zerwaną/naderwaną poduszkę skrzyni być może jak ktoś długo tak jeździ to można sprawdzić poduszki silnika

pozdro
Ostatnio zmieniony 12 lip 2016, o 20:32 przez yerry, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum

marcin.1987
Zapaleniec
Posty: 1001
Rejestracja: 20 maja 2016, o 10:40
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk
Otrzymał  piwo: 11 razy

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: marcin.1987 » 13 lip 2016, o 06:17

Ale czy poduszka nie powodowałaby takich objawów na wszystkich biegach? Myślę, gdzie szukać przyczyny, ale nie mam pomysłu. Też skłaniam się ku poduszkom, bo to one w głównej mierze odpowiadają za eliminację wibracji i ruchów skrzyni/silnika.

-- 13 lip 2016, o 14:14 --

Zapadła decyzja o zabraniu auta do ASO na konkretniejsze sprawdzenie. Dam znać co powiedzieli na ten temat, no i czy auto kupione :)

-- 17 lip 2016, o 13:17 --

Auto kupione. Szarpaniu winna poduszka tylna. Idzie do wymiany po weekendzie.

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skrzynia biegów”