--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

exo0
Nowicjusz
Posty: 40
Rejestracja: 24 paź 2016, o 10:54
Auto: Insignia
Kod silnika: A18XER
Rok produkcji: 2009
Miasto: Łódź/Działoszyn ok. Częstochowy/Wielunia
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: exo0 » 27 sie 2018, o 11:29

Ale tutaj zaś rodzi się drugie pytanie czemu np. przy 5000 rpm nie lata jak wściekły ? Na moje zrozumienie wtedy powinno byc gorzej ?

Druga sprawa to jest to, że zawsze rano jak ruszam nie da się ruszyć bez lekkiego pisku przy ruszaniu po przejechaniu np. 40 km ruszanie z 1-go biegu jest bez takiego lekkiego pisku. Szukam miejsca gdzie można szukać rozwiązania. Bo można wymienić wszystko i mieć z głowy ale to by przewyższyło wartość auta

Luka73
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 23 paź 2016, o 08:08
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A16XER
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: Luka73 » 20 wrz 2018, o 19:11

Odświeżę pytanie. Lekki świst przy ruszaniu na zimnym silniku i zimnej skrzyni. Zestaw 1.8 i M32

DanielMilka
Nowicjusz
Posty: 4
Rejestracja: 30 kwie 2019, o 20:20
Auto: Opel Insignia A
Kod silnika: A18XER
Rok produkcji: 2019
Miasto: Brody Żarskie

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: DanielMilka » 2 maja 2019, o 21:40

Witam.
To mój pierwszy post na tym forum tak witam wszystkich serdecznie.
Tydzień temu zakupiliśmy z żoną Insignie 2009r. 1.8 w benzynce. Sprowadzona rok temu przy 109tyś km. Aktualnie ma 117 tyś. Przebieg sprawdzany w wielu źródłach i jest oryginalny.
Stan auta jest jak na 10 lat użytkowania wręcz zadziwiająco dobry.
Jedynym mankamentem jest cofający się lewarek na 1 biegu. W miarę dodawania i odpuszczania gazu pracuje około centymetr w przód i tył.
Biegi wchodzą wręcz aksamitnie. Nic nie wyje, huczy itp. Ruszenie to też nie problem. Nie ma problemu z jakimś szarpnięciem czy stukami.
Bylem u znajomego na stacji diagnostycznej i oglądaliśmy autko pod kątem poduszek. Wszystko jest sztywne i w oryginale.
Jedyne co zaobserwowaliśmy to luz na główkach linek od zmiany biegów. Do wybieraka skrzyni idą dwie linki. Wewnątrz jest jakiś plastik a z zewnątrz metalowy pierścień zespolony z linką. Wygląda to jak by się plastik po prostu wytarł.
Nowe linki to około 650zł plus druga ich strona przy lewarku po 125zł szt.
Gdy z zaciągniętym ręcznym próbowałem ruszać puszczając lekko sprzęgło widać na nich spory luz, wałek sprzęgłowy też lekko się porusza ale raczej mieści się w tolerancji.
Czy wymiana linek ma uzasadnienie by wyeliminować ten skok lewarka czy muszę szykować dukaty na nową skrzynię.

Awatar użytkownika
Rooff_
Zapaleniec
Posty: 4119
Rejestracja: 4 lut 2017, o 08:24
Auto: Insignia ST przedlif
Kod silnika: A20DTR
Rok produkcji: 2012
Miasto: Zagłębie Dąbrowskie
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 122 razy

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: Rooff_ » 3 maja 2019, o 09:37

Pozdrawiam, Michał
*Nie jestem mechanikiem samochodowym! ;)

Awatar użytkownika
czermar
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 13 sty 2019, o 11:50
Auto: Insignia A
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Gdańsk

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: czermar » 3 cze 2019, o 09:14

Witam,
Skrzynia F40. Przy gwałtownym zdjęciu nogi z gazu słychać lekkie puknięcie i drążek skrzyni biegów cofa się ok 0,5cm po czym wraca do pozycji wyjściowej. Dodatkowo następuje wahnięcie obrotów (ok 200 rpm, tzn. minus 200 i od razu podbicie, czyli brak płynnego zmniejszenia obrotów).
Przy delikatnym odpuszczaniu pedału gazu ten problem nie występuje.
Wszystkie biegi wchodzą gładko, poza jedynką (trochę gorzej, ale dla mnie w normie).

Gdzie szukać przyczyny: silnik/skrzynia?

Kiloscar

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: Kiloscar » 31 maja 2020, o 11:00

kielbasa pisze:
20 mar 2016, o 19:51
Drganie drganiem, jednak wychylenia widoczne gołym okiem juz nie są normalne, w m32 oznacza zużycie łożysk, właśnie to przerabiałem i wymiana pomogla:)
U mnie tez dość duże odchylenia do przodu i do tyłu, o jakie dokładnie chodzi łożyska ?

Kiloscar

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: Kiloscar » 24 cze 2020, o 17:58

Temat chyba umarł

tomgoc
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 16 sie 2023, o 08:42
Auto: Opel insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Kornowac

Re: Drganie ruszanie kiwanie się lewarka zmiany biegów

Post autor: tomgoc » 16 sie 2023, o 12:18

Witam,
Pozwolę sobie odświeżyć temat 😉
Mam raczej skrzynię F40 (silnik A20DTH). U mnie największy ruch lewarka występuje na 3 biegu - widoczne gołym okiem. Na pozostałych mniejsze. Czy w tej skrzyni to oznaka łożysk jak w M32? Czy to kwalifikuje się do natychmiastowej reakcji tj. oddanie do mechanika? Czy "jeździć, obserwować"? 😉
Do mechanika i tak chce oddać żeby sprawdził m.in. poduszki. Chcę również wymienić olej w skrzyni. Pytam jednak bo jeżeli to łożyska to raczej nie ma sensu wymieniać oleju skoro trzeba skrzynię robić 😉

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skrzynia biegów”