--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------Spot Krakowski - niedziela 3.03 godz. 16:00 - fotki z spota
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Automat - "chrobotanie" po wrzuceniu biegu

ODPOWIEDZ
Spirit
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 11 paź 2017, o 11:44
Auto: Insignia Kombi 2.0T
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2010
Miasto:

Automat - "chrobotanie" po wrzuceniu biegu

Post autor: Spirit » 7 lis 2017, o 10:04

Czołem,

szukam rozwiązania kolejnego problemu z moją Insignią: otóż po wrzuceniu biegu, niezależnie od tego czy silnik jest zimny czy ciepły słychać coś na wzór chrobotania z okolic silnika.
Po dodaniu gazu problem ustępuje (choć mam wrażenie, że minimalny chrobot zostaje, ale nie słychać tego za dobrze w kabinie).
Nie wiem niestety jaki mam model skrzyni (jak to sprawdzić?).

Olej w skrzyni wymieniłem około tydzień temu na FEBI BILSTEIN 32600.
Z początku sądziłem, że to może coś w przegubie, mechanik wymienił łożysko bo było rozsypane, ale ten chrobot nie ustąpił.
Mechanik strzelił, że to może być jakiś wariator na skrzyni. Przy wymianie olejów prosiłem żeby sprawdził rozrząd. Stwierdził, że jest ok, więc nic tam nie wymieniałem. Ale to chyba raczej nie ma nic wspólnego z rozrządem jeśli słychać to tylko po wrzuceniu biegu?

Wiecie co to może być, ewentualnie w jaki sposób to zdiagnozować? Jadąc do mechanika w ciemno pewnie wymieni mi pół samochodu.

Awatar użytkownika
KaMYk
Zapaleniec
Posty: 2235
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:33
Auto: Dodge Charger R/T
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2014
Miasto: Mochowo
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 9 razy

Re: Automat - "chrobotanie" po wrzuceniu biegu

Post autor: KaMYk » 7 lis 2017, o 10:42

W 2010 roku do silnika A20NHT montowali skrzynie automatyczna AF40-6.
O różnych już awariach słyszałem w tej skrzyni, ale o chrobotaniu jakoś nie.

Olej Febi nie powinien być zalewany do tej skrzyni. Zwłaszcza jeśli zostaje poprzedni olej w skrzyni, a całkowicie skrzyni nie opróżnisz. jeśli to była wymiana statyczna to wymieniłeś około 3 litrów, czyli mniej niż połowę wlewając olej o innej specyfikacji niż miałeś.

Jak się posypią wstępne diagnozy z forum, wróżąc sprzed ekranu laptopa, to możesz wymienić więcej niż pół auta.
jak mechanik widząc, słysząc i jeżdżąc autem nie jest w stanie postawić diagnozy, to tym bardziej siedząc przed ekranem komputera tego nie da się zrobić.

Spirit
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 11 paź 2017, o 11:44
Auto: Insignia Kombi 2.0T
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2010
Miasto:

Re: Automat - "chrobotanie" po wrzuceniu biegu

Post autor: Spirit » 7 lis 2017, o 11:01

Trochę mnie zmartwiłeś tym olejem :/
Muszę teraz koniecznie go zmieniać? Czym grozi jeżdżenie z tym olejem? Generalnie to kupując w sklepie podałem im VIN i zaproponowali ten olej, także nie spodziewałem się, że będzie coś nie tak.

Jeśli chodzi o trudność diagnozy sprzed ekranu to się zgadzam, myślałem jednak, że może mnie ktoś chociaż nakieruje gdzie szukać.

Bartol
Zapaleniec
Posty: 1530
Rejestracja: 10 paź 2017, o 10:27
Auto: INSIGNIA
Kod silnika: A18XER
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Otrzymał  piwo: 23 razy

Re: Automat - "chrobotanie" po wrzuceniu biegu

Post autor: Bartol » 7 lis 2017, o 11:21

Spirit pisze:Jeśli chodzi o trudność diagnozy sprzed ekranu to się zgadzam.
E tam, w dzisiejszych czasach ludzie nie chodzą do lekarza tylko leczą się na forach internetowych :D
Chrobotanie to pestka i pewnie zaraz ktoś ci pomoże :D ;)

Awatar użytkownika
KaMYk
Zapaleniec
Posty: 2235
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:33
Auto: Dodge Charger R/T
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2014
Miasto: Mochowo
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 9 razy

Re: Automat - "chrobotanie" po wrzuceniu biegu

Post autor: KaMYk » 7 lis 2017, o 11:24

Powinien być olej wg specyfikacji AW-1:
http://sklep.dixi-car.pl/olej-skrzyn-au ... -1279.html

Olej wg specyfikacji Dexron VI (czyli taki jak ten febi) stosuje się do automatów GM np. 6T55, czy 6T75

Jakie skutki mogą być to nie wiem, może nic się nie stanie.

Awatar użytkownika
KenyBDG
Użytkownik
Posty: 658
Rejestracja: 8 wrz 2014, o 10:49
Auto: Insignia B
Kod silnika: B15XFT
Rok produkcji: 2017
Miasto: Warszawa
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 3 razy

Re: Automat - "chrobotanie" po wrzuceniu biegu

Post autor: KenyBDG » 7 lis 2017, o 11:51

Do skrzyni AF40-6 lejemy olej który wkleił KaMYk, niemniej jednak znam przypadki gdzie ludzie leją co innego i skrzynia działa, nawet 70kkm, nie ma żadnych problemów. Oczywiście ma znaczenie czy zalejesz olej od kosiarki :)....

Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4185
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 30 razy

Re: Automat - "chrobotanie" po wrzuceniu biegu

Post autor: IBZI » 7 lis 2017, o 14:42

Problemem nie jest wymiana oleju na inny, ale pomieszanie dwóch różnych. Przy statycznej wymianie zostanie pewnie ponad dwa litry starego (a może i trzy). To masz mieszankę 50/50. Nie wiadomo jak to zagra. To nie jest olej silnikowy, gdzie (przynajmniej teoretycznie) można sobie trochę zmieszać.

Spirit
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 11 paź 2017, o 11:44
Auto: Insignia Kombi 2.0T
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2010
Miasto:

Re: Automat - "chrobotanie" po wrzuceniu biegu

Post autor: Spirit » 19 lut 2018, o 00:01

Dzięki za odpowiedzi. Temat "chrobotania" zostawiłem bo przydarzyła mi się awaria rozrządu (na szczęście bez żadnych uszkodzeń). Wymieniłem komplet i jest ok. Oczywiście awarię stwierdził mi inny mechanik, do poprzedniego więcej nie wrócę.
Teraz gdy uporałem się z rozrządem wracam do tematu tego chrobotania.
Obecnie problem występuje tylko na zimnym silniku. Chrobotanie pojawia się przy wrzuceniu "D".
Chciałbym zacząć od zmiany oleju na poprawny. Mechanik, z którego usług obecnie korzystam zasugerował mi kilkukrotną wymianę na olej, który polecacie. Ma to mieć analogiczny efekt do wymiany dynamicznej. Co myślicie o takim zabiegu?

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „Skrzynia biegów”