--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

ODPOWIEDZ
tomi1975
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 1 wrz 2019, o 15:32
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2012
Miasto: PRZEMKÓW
Otrzymał  piwo: 8 razy

Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: tomi1975 » 6 sty 2021, o 16:45

Witam, chciałbym się podzielić informacją jak w łatwy i tani sposób pozbyć się drogich świec żarowych z czujnikiem firmy Beru, i zastąpić je zwykłymi świecami żarowymi. Do testów posłużył mój własny Opelek Astra J 2.0 A20DTH z 2011r. ale myślę że to zadziała także w innych silnikach z takimi świecami.
Trzeba zakupić komplet zwykłych świec najtańsze 75zł/4 szt plus używaną wiązkę do nich na allegro ok. 50 zł (świece mają inne kapturki) a wiązki mają inne wtyczki.
Z naszej wiązki odcinamy wtyczkę i lutujemy do zakupionej wiązki. Chodzi tylko o te grube przewody do grzania świec, kolory się pokrywają.
Zamieniamy świece, zwykłe pasują bezproblemowo, zapinamy przerobioną wiązkę i cieszymy się że teraz koszt świec jest śmiesznie tani :)
Tak, tak to takie proste, na desce nie pojawiają się żadne komunikaty ani kontrolki się nie zapalają.
Jedyne błędy są po podpięciu kompa że czujniki ciśnienia mają przerwę w obwodzie.
Moc, dynamika, spalanie oraz wypalanie DPF NIE uległo zmianie, przed modyfikacją proponuję zdjąć kapturki ze wszystkich świec i pojeździć na próbę bez nich przez kilka dni, jeżeli nie poczujecie różnicy to po co przepłacać :)
Po odpięciu kapturków pojawi się komunikat AWARIA POJAZDU to dla tego że obwód grzania świec żarowych zostanie przerwany, a nie przez czujniki ciśnienia.
Zrobiłem już na tej przeróbce ponad 1000 km i jak na razie nie ma skutków ubocznych
Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
mnieteczek
Użytkownik
Posty: 930
Rejestracja: 17 mar 2017, o 07:21
Auto: PEUGEOT 508 GT
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2019
Miasto: Jastrzębie-Zdrój
Postawił piwo: 5 razy
Otrzymał  piwo: 21 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: mnieteczek » 6 sty 2021, o 16:56

To kolega zabłysnął Kolego stać cię na konia to i na bat. Druciarstwo po całości. Czekam na następny post typu "zwiększenie grubości bieżnika poprzez nacinanie"

Wysłane z Galaxy S20


Bratek1986

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: Bratek1986 » 6 sty 2021, o 17:14

A ja tam jestem pełen podziwu za podjętą próbę.

Awatar użytkownika
zubek
Użytkownik
Posty: 986
Rejestracja: 19 sie 2015, o 20:03
Auto: IB/ST
Kod silnika: B20DTH
Rok produkcji: 2017
Moje auto: viewtopic.php?f=53&t=8662
Miasto: WWL
Postawił piwo: 18 razy
Otrzymał  piwo: 28 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: zubek » 6 sty 2021, o 18:11

Nareszcie ktoś miał odwagę zaryzykować. Dziwię się, że to nastąpiło tak późno. Brawo. Jak nie będzie jakichś długoterminowych skutków to 3/4 użytkowników powinno Ci postawić po browarku. A może kolejnym krokiem będzie jakaś programowa eliminacja pomiarów ciśnienia.

dzamej
Użytkownik
Posty: 324
Rejestracja: 3 sty 2019, o 19:15
Auto: Insignia kombi 4x4
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Wałbrzych
Postawił piwo: 3 razy
Otrzymał  piwo: 6 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: dzamej » 7 sty 2021, o 09:29

Albo szybka mkdyfikacja softu i usunięcie błędów z listy komputera

xul
Klubowicz
Posty: 1876
Rejestracja: 19 kwie 2018, o 06:20
Auto: Insignia OPC
Kod silnika: A28NER
Rok produkcji: 2013
Miasto: Katowice (okolice)
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 71 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: xul » 7 sty 2021, o 10:00

Myślę, że zastosowanie świec z czujnikiem miało swój powód. Wg mnie, w przypadku rezygnacji ze świec z czujnikiem należałoby również wgrać soft odpowiedni dla silnika bez świec z czujnikami. Wydaje mi się, że brak odczytu ciśnienia może mieć bezpośredni wpływ na podawaną dawkę paliwa (proporcje, ilość), a może i na więcej rzeczy.
https://autokult.pl/24689,swieca-zarowa ... iz-myslisz

Awatar użytkownika
Kriss
Klubowicz
Posty: 413
Rejestracja: 3 lis 2017, o 09:34
Auto: Insignia ST
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2014
Miasto: Poznań
Postawił piwo: 9 razy
Otrzymał  piwo: 11 razy
Kontakt:

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: Kriss » 7 sty 2021, o 10:11

Serio? o:o o:o
Druciarstwo to mało powiedziane.

Awatar użytkownika
dare50
Zapaleniec
Posty: 2350
Rejestracja: 26 lut 2017, o 18:44
Auto: Insignia 4x4 COSMO
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Wejherowo
Postawił piwo: 25 razy
Otrzymał  piwo: 32 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: dare50 » 7 sty 2021, o 10:41

xul pisze:
7 sty 2021, o 10:00
Myślę, że zastosowanie świec z czujnikiem miało swój powód. Wg mnie, w przypadku rezygnacji ze świec z czujnikiem należałoby również wgrać soft odpowiedni dla silnika bez świec z czujnikami. Wydaje mi się, że brak odczytu ciśnienia może mieć bezpośredni wpływ na podawaną dawkę paliwa (proporcje, ilość), a może i na więcej rzeczy.
https://autokult.pl/24689,swieca-zarowa ... iz-myslisz
I wszystko w temacie , jeśli były przewidziane z czujnikiem to znaczy że takie muszą być , artykuł wyraźnie to opisuje , a to że niby nic się nie zmieniło to jest tylko subiektywne odczucie a prawda jest inna o której autor tej pseudo modyfikacji nie chce wiedzieć , również dobrze można założyć koła 165/65/17 i też będzie ok a ile będzie mniej palił .

Holios
Klubowicz
Posty: 455
Rejestracja: 13 lut 2016, o 14:05
Auto: BMW G31
Rok produkcji: 2019
Miasto: Poznań
Postawił piwo: 6 razy
Otrzymał  piwo: 22 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: Holios » 7 sty 2021, o 10:46


tomi1975
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 1 wrz 2019, o 15:32
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2012
Miasto: PRZEMKÓW
Otrzymał  piwo: 8 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: tomi1975 » 7 sty 2021, o 10:52

Niektórzy to nigdy sami koła nie zmienili :) i takie wypowiedzi "druciarstwo" są bardzo pomocne na forum, ani fachowej wiedzy ani odwagi do eksperymentów!!!
Nie ma na nic wpływu ściągnijcie sobie kapturki z świec i pojeździjcie bez nich !!!!
Zastosowanie świec miało na celu wyciąganie od nas kasy, to jedyny cel, w przeciwnym razie auto sypało by błędami na desce i przechodziło w tryb awaryjny.
Spalanie mam na poziomie 5.7 - 6.4 l/100 nie zmieniło się bo przed wymianą było identyczne.
Jeżeli ktoś będzie modyfikował soft to nie za darmo i koszt takiej wymiany znacząco wzrośnie.
Kto na co dzień podłącza kompa??? ważne że na zegarach i środkowym wyświetlaczu brak błędów.
Mniej siedzenia przed kompem, więcej w warsztacie :)
Ostatnio zmieniony 7 sty 2021, o 11:01 przez tomi1975, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
dare50
Zapaleniec
Posty: 2350
Rejestracja: 26 lut 2017, o 18:44
Auto: Insignia 4x4 COSMO
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Wejherowo
Postawił piwo: 25 razy
Otrzymał  piwo: 32 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: dare50 » 7 sty 2021, o 10:58

Kolego jeśli chodzi o fachową wiedze widzę że piszesz o sobie bo takowej to nie masz że piszesz że jeśli nie błędów na zegarach to wszystko jest OK

tomi1975
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 1 wrz 2019, o 15:32
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2012
Miasto: PRZEMKÓW
Otrzymał  piwo: 8 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: tomi1975 » 7 sty 2021, o 11:05

nie dziwi was że nikt nie produkuje zamienników tych świec???

Bratek1986

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: Bratek1986 » 7 sty 2021, o 11:07

Na Ali za pare groszy ludzie kupują i wsadzają. Podejrzewam że ten sam efekt jak jazda bez.

Awatar użytkownika
dare50
Zapaleniec
Posty: 2350
Rejestracja: 26 lut 2017, o 18:44
Auto: Insignia 4x4 COSMO
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Wejherowo
Postawił piwo: 25 razy
Otrzymał  piwo: 32 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: dare50 » 7 sty 2021, o 11:08

Widać że dalej nie masz kompletnie wiedzy o tych świecach skoro piszesz takie bzdury

Dodano po 1 minucie 51 sekundach:
Bratek1986 pisze:
7 sty 2021, o 11:07
Na Ali za pare groszy ludzie kupują i wsadzają. Podejrzewam że ten sam efekt jak jazda bez.
No tak a ciśnienie jakie pokazuje na apce brane jest z kosmosu , ludzie opanujcie się bo się ośmieszacie swoja niewiedzą

Bratek1986

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: Bratek1986 » 7 sty 2021, o 11:34

Miałem na myśli jakość wykonania.

norbi333
Ekspert
Posty: 5128
Rejestracja: 13 lis 2013, o 20:29
Auto: GSI
Kod silnika: B20DTR
Rok produkcji: 2019
Miasto: Suwałki
Otrzymał  piwo: 35 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: norbi333 » 7 sty 2021, o 11:36

Teraz radość że świece tańsze ,a za pół roku płacz ,bo zła mieszanka i DPF zapchany

Bratek1986

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: Bratek1986 » 7 sty 2021, o 11:50

Wydaje mi się że zbyt pochopnie oceniacie kolegę obraz jego modyfikację. Nikt nie miał odwagi spróbować wcześniej więc znalazła się odważna osoba. Niech pojeździ, zobaczy, oraz zwróci szczególną uwagę na filtr i przedstawi swoje spostrzeżenia.
Nie oszukujmy się że spora a nawet wieksza część osób na forach nie ma bladego pojęcia o mechanice a udają kij wie kogo jeżdżąc do warsztatu i zaczynając rozmowę " a bo na forum albo YouTube to mówili...."
Internetowi fachowcy oraz youtbowi To coś strasznego.
Oczywiście nie wrzucę wszytskich do jednego worka no tak się nie da.
Na forach czasem jedno słowo krytyki potrafi skreślić użytkownika mimo że ma rację.
Ach te internety......
A zapomniałem forumowicze zawsze idą po bandzie, tylko super auta i tylko najlepsze naprawy...

arek810316
Użytkownik
Posty: 189
Rejestracja: 17 wrz 2018, o 14:58
Auto: Opel Insignia Tourer
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2011
Miasto: Pleszew
Postawił piwo: 2 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: arek810316 » 7 sty 2021, o 22:32

Gratulacje za odwagę i eksperyment. Teraz obserwacja DPF i stanu oleju na bagnecie..

Awatar użytkownika
KaMYk
Zapaleniec
Posty: 2234
Rejestracja: 2 lis 2014, o 16:33
Auto: Dodge Charger R/T
Kod silnika: inny
Rok produkcji: 2014
Miasto: Mochowo
Postawił piwo: 2 razy
Otrzymał  piwo: 9 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: KaMYk » 8 sty 2021, o 06:28

Jak zaślepialem EGR 5 lat temu to też pisali, że DPF padnie :) zrobiłem 100 tys tysi wszystko jest ok. Tu będzie podobnie. Nie zgodzę się z jednym, że świece z czujnikami są bo to, aby wyciągać pieniądze. Nie, są po to, aby optymalizować pracę silnika i wyciągnąć ileś tam % ze sprawności silnika i o ileś tam zmniejszyć emisję. Pamiętajcie, że dla producentów aut każdy gram CCO2to konkretny pieniądz. Dla nas to nic nie znaczy, ale ograniczenie emisji o nawet 0.1% pomnożone przez milion aut daje spore kwoty. Oczywiście nie popieram rozwiązań połowicznych. Zmiana świec powinna iść w parze że zmianą oprogramowania, jak w przypadku EGR. To na pewno. Zapewne silnik mocno nie ucierpi, bo program silnika przewiduje uszkodzenie świec i brak pomiaru, ale to jednak dla komputera stan awaryjny i zastępcze parametry. Także zmiana ok, ale nie do końca.

tomi1975
Nowicjusz
Posty: 12
Rejestracja: 1 wrz 2019, o 15:32
Auto: Insignia
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2012
Miasto: PRZEMKÓW
Otrzymał  piwo: 8 razy

Re: Wymiana świec żarowych z czujnikiem na świece bez czujnika

Post autor: tomi1975 » 8 sty 2021, o 10:29

Panowie przecież były wersje mieszane świec 2 zwykłe i 2 z czujnikami !!! to co wychodzi że z dwóch cylindrów spalanie jest nie istotne???
Podłączałem op-coma pod silnik który nie miał świec z czujnikiem, połączyłem się z nim poprzez mój sterownik, jakież było moje zdziwienie jak komp pokazywał ciśnienie na cylindrach :) jakim cudem ???
DPF monitoruję przez apkę na telefon OPL DPF jak na razie nie zmieniła się częstotliwość ani czas pomiędzy wypaleniami.
Wersja silnika z czujnikami 121 kW bez czujników 118 kW różnica 5 KM czy warto było projektować takie świece dla 5 KM ? oczywiście że nie, ale różnica w cenie świec 1300 zł i to jest dobry powód do zaprojektowania takich świec.
Tak panowie wciskają nam EGR, DPF, KOŁA DWUMASOWE KLAPKI WIROWE i tym podobne rzeczy twierdząc że są niezbędne.
Kontrolka check engine zapala się jak skład mieszanki przekracza normę emisji spalin, dlaczego tu się nie zapala ???
Tu nie ma przymusu, chcesz testujesz nie chcesz jeździsz jak do tej pory, ja wam tylko pokazuję że się da i to za nie duże pieniądze i można to zrobić samemu :)

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „silnik diesla”