--------------------------------Zapraszamy do naszej Grupy na Facebooku - KLIK
--------------------
------------------------------
--------------------
----------------Obrazek Zobacz nasz portal klubowy ---------------Obrazek Polub naszą stronę na Facebooku ---------------Obrazek Dołącz do naszej Grupy na Facebooku

Chrobotanie silnika po odpaleniu

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
IBZI
Moderator
Posty: 4194
Rejestracja: 7 lis 2015, o 20:12
Auto: Insignia 2.0
Kod silnika: A20DT
Rok produkcji: 2013
Miasto: Gliwice
Postawił piwo: 7 razy
Otrzymał  piwo: 33 razy

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: IBZI » 24 kwie 2018, o 22:58

Nie zakładaj niepotrzebnie nowych tematów. Regulamin Forum. Użytkownicy widzą nowe posty i jakby ktoś miał jakiś pomysł to by się odezwał.
Sprawdzałeś samochód w ASO przed kupnem?
Byłeś już z tym w serwisie/u mechanika? Co powiedzieli?

kasin
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 20 kwie 2018, o 21:32
Auto: Cosmo 2.0T 220KM
Kod silnika: A20NFT
Rok produkcji: 2012
Miasto:

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: kasin » 26 kwie 2018, o 20:55

Nagranie obejrzało 10 osób, i to nawet po założeniu nowego tematu...niezbyt wiele osób zainteresowało się tematem niestety.
Nie sprawdziłem samochodu w ASO, Samochód bardzo mi się spodobał w środku, na zewnątrz i podczas całkiem długiej jazdy w różnych warunkach. Dlatego po obejrzeniu historii serwisowej i faktur kupiłem sercem :) Dźwięk na razie nie pojawił się ponownie, a po majówce ogarnę temat w warsztacie.

jarman
Nowicjusz
Posty: 22
Rejestracja: 28 cze 2017, o 21:50
Auto: 2.0T ST
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2013
Miasto:

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: jarman » 1 maja 2018, o 21:02

kasin pisze:...
Sercem... To podobnie jak ja :)
Chrobocze mi podobnie, zwłaszcza gdy jest ciepło. Spróbuj wyłączyć klimę gdy chrobocze. U mnie przestaje. Zagaduję, że to jakaś rolka lub napinacz. Dokładniejszą diagnozę będę miał jak auto pójdzie na obsługę za jakieś 2 miesiące.

Sent from my Lenovo TAB 2 A10-70L using Tapatalk
Ostatnio zmieniony 1 maja 2018, o 22:29 przez IBZI, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.

reanimat

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: reanimat » 2 cze 2018, o 11:42

Charakterystyczny chrobot w silniku przy odpaleniu powstaje w wyniku dwóch rzeczy,
Po pierwsze olej już traci właściwości a po drogie wymianie podlegają dwa zawory zmiennych faz rozrządu umiejscowione po lewej stronie (nad rozrządem). po wymianie oleju, tychże regulatorów oraz filtra oleju chrobot ustanie jednak zaleca się by wypłukać cały syf z bloku silnika zalewając ponownie olej po ok. 5000 KM wraz oczywiście z wymianą filtra.

Awatar użytkownika
szynok
Nowicjusz
Posty: 20
Rejestracja: 16 kwie 2017, o 16:15
Auto: Insignia sedan 2.0T
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2009
Miasto:

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: szynok » 2 cze 2018, o 23:30

Ja tam wszystko wymieniłem i taki jakby chrobot i tak jest. Może tylko przez 1-3s po odpaleniu, ale jest. Myślę, że tutaj bardziej rozchodzi się o ciśnienie oleju. Jak wiadomo, napinacze łańcuchów są sterowane olejem. Po odpaleniu auta zanim ciśnienie oleju osiągnie żądaną wartość mija chwila i to właśnie przez tę chwilę napinacze nie działają jak trzeba i stąd to chrobotanie.

Na filmiku jednakże jest zupełnie co innego. Moim zdaniem ten dźwięk nie jest wywołany awarią rozrządu tylko raczej czymś związanym ze skrzynią i układem napędowym. Może /cenzura/ jakaś typu wpadnięty gdzieś farfocel skoro sytuacja jednorazowa.
Jeśli chodzi o rozrząd, to podobny dźwięk wydawać by mogło jedynie poważnie uszkodzone koło zmiennych faz rozrządu, ale wtedy raczej ten dźwięk byłby słyszalny cały czas (takie charakterystyczne stukanie).
Co do zaworów (solenoidów), ich awaria nie mogłaby wywołać jakiegokolwiek chrobotania. Jeśli są niesprawne, po prostu nie zmieniają faz i jedynym tego objawem może być spadek mocy, generalnie słaba kultura pracy silnika. Tam nie ma co chrobotać. W obu przypadkach byłyby błędy na komputerze.
Chrobotać może luźny łańcuch ocierający się o pompę oleju i śruby montażowe od ślizgów i co tam jeszcze chce, albo rozwalone koła zfr (z tym, że jak wyżej napisałem jest to bardziej stukanie).

maniek86krk
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2018, o 07:52
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 6 razy

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: maniek86krk » 7 cze 2018, o 04:12

https://www.youtube.com/watch?v=WktcLeA ... e=youtu.be

u mnie jest takie metaliczne pukanie od strony rozrządu. Najlepiej słychać to pod koniec nagrania. Rozrząd był wymieniany przy przebiegu 113tyś przez poprzedniego właściciela w 2016 obecnie auto ma 139tyś przelotu. Wiem że bez rozebrania jest to wróżenie ale obstawiacie coś ? Na pewno nie osprzęt ponieważ odpaliłem silnik ze zdjętym paskiem wielorowkowym i było słychać metaliczny pogłos

maniek86krk
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2018, o 07:52
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 6 razy

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: maniek86krk » 18 cze 2018, o 17:05

Już wszystko jasne. Dolny rozrząd do zmiany. Rozciągnięty łańcuch

frans1910
Nowicjusz
Posty: 3
Rejestracja: 11 cze 2018, o 22:15
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2010
Miasto:

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: frans1910 » 23 cze 2018, o 12:29

Witam wszystkich.U mnie też występowało chrobotanie podczas odpalania auta z biegiem czasu niestety dzwięki się nasiliły szczególnie od momentu wymiany oleju były już słyszalne nie tylko podczas odpalania ale i podczas normalnej jazdy dodam że przebieg to 240tyś.Oddałem auto wczoraj do mechanika i oto co się okazało :o Będą jeszcze dzisiaj zdejmować miskę olejowa pewnie też tam znajdziemy jakieś części jest tez duży luz na łańcuchu pierwszym zobaczymy co dalej i jakie koszty mnie czekają :(
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

maniek86krk
Nowicjusz
Posty: 39
Rejestracja: 2 maja 2018, o 07:52
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2010
Miasto:
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 6 razy

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: maniek86krk » 26 cze 2018, o 12:10

Ja jestem w trakcie zmiany rozrządu w A20NHT - części 3100zł robota 1100zł w Aso. Zniżka na części 30% na robotę 20%

atmosfear
Nowicjusz
Posty: 31
Rejestracja: 9 maja 2016, o 10:31
Auto: Opel Insignia
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2009
Miasto:
Otrzymał  piwo: 1 raz

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: atmosfear » 18 sie 2018, o 11:16

U mnie pęknięty ślizg od łańcucha wałków równoważących (na balans)...
Jak to mechanik mówił "to auto to tykająca bomba" :)


Z ciekawostek: w ASO rozrząd był wymieniany w 2016, napinacz główny sprawdzany po jakimś czasie. Zignorowali łańcuch i napinacz wałków równoważących. Stąd ta awaria. Z niedbałości i "olewatorstwa" klienta! Niestety należę do miłych i potulnych osób...

Według ASO trzeba było rozebrać cały silnik zobaczyć co tam chrobocze.
Mój przyjaciel mechanik na diagnoze potrzebował 15 sekund po rozruchu na zimnym silniku. Tylko na słuch.
Rozebrał pokrywe, pokazal luz na drugim łańcuchu i pęknięty ślizg.
Do tego zauważył że przy poprzednich ingerencjach ASO uszkodzili osłonę plastikową koła zmiennych faz rozrządu oraz krzywo włożyli uszczelniacz wału korbowego.

Na szczęście silnik nie jest uszkodzony, tylko pompę olejową trzeba regenerować lub wymienić.

Awatar użytkownika
Miechu76
Forumowicz
Posty: 54
Rejestracja: 14 paź 2017, o 08:14
Auto: Opel Insignia 2,0
Kod silnika: A20DTH
Rok produkcji: 2010
Miasto: Puławy

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: Miechu76 » 6 paź 2018, o 09:26

Koledzy, mam diesla 2,0. Zaraz po odpaleniu silnika słychać dźwięk jakby pralka wysyłała wodę. Rytmiczne ssanie, tak bym to określił. Jak silnik się rozgrzeje dźwięk znika. Co to może być wg was? Dodam, że rozrząd wymieniony niespełna 2 lata temu, a dwa miesiące temu napinacz paska. Z góry dzięki za informację.

Wysłane z mojego G3311 przy użyciu Tapatalka


mkriso
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: 8 lut 2021, o 15:05
Auto: Insignia 2.0T Sport
Kod silnika: A20NFT
Rok produkcji: 2011
Miasto: Zawiercie
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: mkriso » 20 kwie 2021, o 14:48

Witajcie,
Chciałbym się poradzić, czy ktoś może spotkał się z podobnym objawem jak u mnie
Mianowicie chodzi o delikatne chrobotanie podczas delikatnego ruszania.
Dźwięk wydaje się jakby dobiegał z komory silnika i tylko go słychać podczas jazdy na D, bądź R, podczas dodawania gazu na P nie występuje.
Załączam filmik, najlepiej sobie go podglośnić na max aby coś usłyszeć.
Przy dynamicznym dodawaniu gazu, bądź w trakcie jazdy nic nie słuchać
Autko ma 104.000 przebiegu i wymieniany był rozrząd górny przez poprzedniego właściciela jakieś 8.000km temu.
Pytanie czy to to może być jakaś poduszka, czy może rezonans wywołany przez wydech?




Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

mkriso
Nowicjusz
Posty: 37
Rejestracja: 8 lut 2021, o 15:05
Auto: Insignia 2.0T Sport
Kod silnika: A20NFT
Rok produkcji: 2011
Miasto: Zawiercie
Postawił piwo: 1 raz
Otrzymał  piwo: 2 razy

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: mkriso » 21 kwie 2021, o 16:33

Ok, dziś zdiagnozowałem że ów chrobotanie powstaje w momencie załączenia klimatyzacji, teraz pytanie, czy to może być napinacz paska wielorowkowego, czy raczej sprężarka?
Drugie pytanie, to czy przy dodawaniu gazu silnik może znacznie do tylu się odsuwać? Bo u mnie tak jest i widać jak guma przy przedniej poduszce znacznie się ugina


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Mrgreen87
Nowicjusz
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2020, o 13:02
Auto: Opel Insignia st
Kod silnika: A20NHT
Rok produkcji: 2012
Miasto: Dobieszowice

Re: Chrobotanie silnika po odpaleniu

Post autor: Mrgreen87 » 3 lip 2023, o 19:12

mkriso pisze:...
Mineły 2 lata a ja teraz mam ten sam problem. Wiadomo co to było?

Wysłane z mojego RMX3371 przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 3 lip 2023, o 22:05 przez IBZI, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytuj posta pod postem. Regulamin Forum.

carvertical VIN check
ODPOWIEDZ

Wróć do „silnik benzynowy”